دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

کالری زیتون های مختلف و میزان مواد مغذی در زیتون سبز

  • کژال کوهستانیان
  • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

زیتون میوه های کوچک درخت زیتون می باشند و به عنوان یک افزودنی خوش طعم در وعده های غذایی یا پیش غذا مورد استفاده قرار می گیرند، هرچند زیتون دارای خواص بسیاری می باشد، اما در مصرف آن بابد تعادل داشت و میزان کالری زیتون را مد نظر قرار داد.

زیتون علی رغم اندازه کوچش حاوی ویتامین های بسیاری می باشد، از مهمترین این ویتامین ها باید به وجود مقادیر قابل توجهی ویتامین E  و آنتی اکسیدان های مختلف اشاره کرد، طی تحقیقات انجام گرفته تاثیرات مثبت مصرف زیتون بر قلب به اثبات رسیده است. زیتون طرفداران بسیاری دارد و در تمام فصول بر سر سفره های رنگارنگ قرار می گیرد، به همین جهت توصیه می شود، به خوبی با کالری زیتون آشنا باشید، تا تعادل در مصرف این خوراکی مفید را رعایت نمایید.

چربی سالم در روغن زیتون خام یکی از فاکتور های رژیم غذایی سالم در کشور های حوزه مدیترانه محسوب می شود و البته نباید زیتون به عنوان یکی از منابع چربی نادیده گرفته شود.

آشنایی با کالری انواع زیتون

کالری زیتون

با توجه به فواید بسیار زیتون چون کمک به پیشگیری از پوکی استخوان و سرطان و ارتقا سلامت قلب باید گفت این خوراکی ارزشمند فواید بسیاری دارد و در غذا های مختلف یا در سالاد ها، ساندویچ ها و حتی سس ها مورد استفاده قرار می گیرد. چربی قابل توجهی در زیتون موجود می باشد، مصرف ده عدد زیتون در وعده های غذایی در تامین منابع چربی مفید با خواص آنتی اکسیدانی و ویتامین E  بالا بسیار موثر می باشد.
در خصوص کالری موجود در زیتون باید بیان کرد، کالری در زیتون سبز بسیار کم می باشد و ده عدد زیتون تقریبا دارای چهل کالری می باشد، این مقدار از کالری در دو قاشق غذاخوری برنج بدون روغن نیز موجود می باشد. البته زیتون سبز متشکل از چربی های مفید می باشد و کربوهیدرات یا پروتئن در آن یافت نمی شود.
توصیه می شود، زیتون را به صورت ارگانیک مصرف کنید و از مصرف انواع زیتون پرورده و مخلوط با سایر ترکیبات پرکالری خودداری کنید، تا کالری بیشتری علاوه بر زیتون دریافت نکنید. استفاده از زیتون سبز در برخی از رژیم ها توصیه می شود، برای مثال می توانید، با رژیم کتوژنیک تجربه موفقی در کاهش وزن داشته باشید. کتوژنیک رژیمی می باشد، که در آن مصرف زیتون مانعی ندارد.

میزان کالری در انواع زیتون

کالری زیتون سبز به طور متوسط در هر عدد زیتون با وزن تقریبی ۷.۲ گرم ۱۰ کالری است. این میزان پریا زیتون هایی با وزن کمتر کاهش می یابد. به صورت میانگین در هر صد گرم زیتون سبز صد و چهل و پنج کالری وجود دارد. همچنین در صد گرم زیتون سیاه دویست کالری انرژی یافت می شود، که برای سوزاندن این میزان از کالری نیاز به یک ساعت و ده دقیقه و سی و پنج ثانیه پیاده روی می باشد. در خصوص کالری موجود در زیتون شور نیز باید عنوان کرد، در هر صد گرم تقریبا صد و سی و دو کالری موجود می باشد.

طعم دار کردن زیتون

برای مصرف زیتون بدون کالری اضافی و ایجاد طعمی مطلوب می توانید، زیتون سبز یا سیاه را له کرده و آن را جایگزین خامه یا پنیر پارمزان کم چرب در سس قرار دهید. با این روش می توانید، بدون دریافت کالری اضافی سسی خوش طعم و مفید داشته باشید. همچنین می توانید، زیتون را بسیار له کنید، تا به خمیری سفت بدل شود و آن را به عنوان چاشنی ماهی یا استیک مورد استفاده قرار دهید.

مواد معدنی زیتون سبز

مصرف یک عدد زیتون سبز می تواند، در تامین بخشی از نیاز های بدن به مواد معدنی مفید واقع شود، برای اطلاع بیشتر از این موضوع به ذکر میزان دریافت مواد معدنی بدن با مصرف یک عدد زیتون سبز پرداخته شده است.

معرفی میزان کالری زیتون

در یک عدد زیتون سبز مواد معدنی با میزان: چربی یک گرم، سدیم صد و ده میلی گرم، کربوهیدرات یک گرم، کلسترول، فیبر و شکر صفر میلی گرم وجود دارد.

  •  آرون گروپس

مواد مغذی در زیتون سبز

مواد مغذی مختلفی در صد گرم زیتون سبز موجود می باشد، که در ادامه این مواد مغذی و میزان آن در صد گرم زیتون سبز ذکر شده است.

پروتئین: ۱.۰۳ گرم

چربی: ۱۵.۳۲

کربوهیدرات: ۳.۸۴

فیبر: ۳.۳۰

روی: ۰.۰۴ میلی گرم

مس: ۰.۱۲ میلی گرم

کلسیم: ۵۲ میلی گرم

آهن: ۰.۴۹ میلی گرم

منیزیم: ۱۱ میلی گرم

پتاسیم: ۴۲ میلی گرم

سدیم: ۱۵۵۶ میلی گرم

خواص زیتون

انواع زیتون دارای خواص بسیاری می باشد و تفاوتی ندارد، که برای مصرف کدام یکی از انواع زیتون سبز، سیاه و یا زیتون پرورده را می پسندید، با توجه به میزان کالری زیتون می توانید، از فواید بسیار آن بهره مند شوید.

ارتقا سلامت قلب

مصرف زیتون می تواند، تا میزان قابل قبولی در سلامت قلب نقش داشته باشد، زیرا زیتون قادر است، فشار خون را تنظیم و سطح کلسترول بد خون را کاهش دهد، همچنین می توانید، با مصرف زیتون از مسدود شدن رگ های قلب پیشگیری نمایید. با توجه به خاصیت پیشگیری از انسداد رگ های قلب به واسطه مصرف زیتون از بروز خطرات حمله قلبی پیشگیری می شود، به همین جهت توصیه می شود، تا روغن زیتون و یا زیتون را در برنامه غذایی خود جای دهید و تا در سلامتی این عضو مهم گامی موثر بر داشته باشید.

پیشگیری از سرطان

سرطان یکی از بیماری سرسخت و خطرناک می باشد و در صورت بروز می تواند، به سرعت رشد کرده و تمام بدن را درگیر کند، به هر حال پیشگیری از بروز بیماری شرط عقل می باشد، بنابراین توصیه می شود، با کاهش مواد غذایی ناسالم و افزایش مصرف مواد غذایی سالم در پیشگیری از بیماری ها تلاش کنید، تا سلامتی خود را به خوبی حفظ نمایید و از انواع خطرات احتمالی ناشی از بیماری ها در امان باشید. افرادی که روغن زیتون مصرف می نمایند، در برابر سرطان های مختلف چون سرطان سینه و سرطان روده ایمن می باشند، وجود آنتی اکسیدان ها و اسید اولئیک از رشد تومور های سرطانی در بدن پیشگیری می کند.

پیشگیری از پوکی استخوان

استحکام و تقویت استخوان ها می تواند، از بروز پوکی استخوان پیشگیری کند، زیتون سرشار از کلسیم می باشد، استفاده از زیتون برای کودکان در حال رشد و افراد مسن بسیار ارزشمند می باشد، چرا که با استفاده از زیتون می توان از بروز شکستگی های پی در پی استخوان ها پیشگیری مناسبی به عمل آورد. البته افراد مسن باید با در نظر داشتن کالری زیتون و دقت بیشتری به مصرف این خوراکی ارزشمند بپردازند و تعادل را از یاد نبرند، تعادل در تمامی امور امری ضروری می باشد.

بررسی فواید زیتون

درمان مو خوره

ممکن است، بروز موخوره موجب شود، تا دائما مو های خود را کوتاه کنید، مصرف زیتون کمک می کند تا از زبر شدن و دو شاخه شدن نوک مو ها پیشگیری شود. در بیشتر موارد افرادی که موهایشان دائما موخوره می گیرد، از داشتن مو های بلند محروم می شوند و سلامت مو ها مورد تهدید قرار می گیرد.

خبر خوب این که زیتون می تواند، در این مورد نیز موثر واقع شود و از بروز موخوره پیشگیری نماید، زیتون حاوی مقدار زیادی مواد معدنی و ویتامین می باشد، که در رشد مو نیز تاثیر بسزایی دارد. علاوه بر مصرف زیتون می توانید، از فواید روغن زیتون برای بهبود موخوره و رشد بهتر مو نیز استفاده کنید، در این صورت کافی است، برای چند ساعت مو های خود را به روغن زیتون آغشته کنید و پس از آن موهای خود را بشویید، رشد مو ها با تکرار این عمل بسیار بیشتر خواهد شد.

روغن زیتون برای درمان موخوره مفید می باشد و می تواند، از دو شاخه شدن مو های شما پیشگیری کند، همچنین مصرف زیتون نمی گذارد، که موها موخوره بگیرند، همچنین برای درمان خشکی و وز شدن مو می توانید، از روغن زیتون استفاده کنید، تا موهایی لخت، ابریشمی و نرم داشته باشید. هرچند با توجه به کالری زیتون باید در مصرف آن متعادل باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *