دسته ها
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳

حکم خواندن عقد به زبان فارسی چیست؟

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

حکم خواندن عقد به زبان فارسی را در این مطلب از دیدگاه امام خمینی (ره) و آیت الله مکارم شیرازی برایتان مورد بررسی قرار می دهیم.

حکم خواندن عقد به زبان فارسی از دیدگاه علمای متفاوت می تواند فرق داشته باشد از این رو در ادامه تمامی احکامی که  مرتبط با این موضوع باشد را برای شما همراهان مورد بررسی قرار می دهیم.

عقد به زبان عربی

حکم خواندن عقد به زبان فارسی

ازدواج یکی از احکام بسیار مهم دینی می باشد و شما تا زمانی که خطبه ای خوانده نشود نمی توانید محرم فرد دیگری باشید از این رو این مورد دارای اهمیت بالایی است. باید بدانید که حتی اگر این خطبه نیز برای شما خوانده شود و رضایت قلبی و توافق عملی صیغه لفظی درست نمی باشد و هر مدل از ازدواجی که دائم و یا موقت باشد باید شرایطی داشته باشد و اگر این شرایط رعایت نشود عقد باطل می باشد. عقد ازدواج از سوی شارع مقدس مظهر عفاف و ملاک و مبین آن است و یکی از مهم ترین شرایطی که فرد باید رعایت کند تا بتواند عقد درستی داشته باشد این است که این خطبه باید به زبان عربی باشد در غیر این صورت باطل خواهد بود.

آیت الله مکارم شیرازی

از ایشان سوال شده است که :

زن بیوه‌ای با خواستگارش ارتباط تلفنی دارد برای دوری از گناه صیغه سه ماهه به فارسی خوانده می‌ترسد قبول نباشد، گفته (خودم را به همسری تو به مدت سه ماه درمی‌آورم برای صحبت کردن) خواستگار نیز قبول کرده آیا این عقد صحیح است؟

پاسخ ایشان به این سوال :

  •  آرون گروپس

عقد باطل می باشد مگر این که مهریه ای برای آن ذکر شده باشد.

زن و مرد می توانند خودشان این عقد را بخوانند؟

امام خمینی (ره)

ایشان دارای علم و منزلت بسیار زیادی در زمینه دین بودند و در مورد ازدواج و حکم خطبه خوانی آن اطلاعاتی را برای خوانندگان رساله شان به جای گذاشتند.

ایشان در جلد دوم کتاب تحریرالوسیله در صفحه ۲۲۰ در فصل فصل فی عقد  النکاح و احکامه بیان کرده اند که :

«النکاح علی قسمین:دائم و منقطع، و کل منهما یحتاج الی عقد مشتمل علی ایجاب و قبول لفظیین دالّین علی انشاء المعنی المقصود و الرضا به دلاله معتبره عند اهل المحاوره، فلایکفی مجرد الرضا القلبی من الطرفین و لا المعاطاه الجاریه فی غالب المعاملات و لا الکتابه، …»

معنا :

طبق این نگاه و نظر فقهی، اراده تشریعی خداوند حکیم بر این تعلق گرفته است که جاری شدن صیغه ازدواج با شرایط و قیود معتبر و مشخص، مرز بین حلال و حرام الهی و ممیز پاک دامنی و ناپاکی انسان باشد.

عقد ازدواج که از سوی شارع مقدس مظهر عفت و ملاک و مبین آن قرار داده شده است باید واجد شرایطی باشد از قبیل: قصد انشاء و قصد مضمون عقد که متوقف است بر فهم هر چند اجمالی معنای الفاظ، و مانند این‌ها.

همچنین ایشان در مورد عربی بودن این خطبه اعلام کردند که :

«و الاحوط لزوما کونه فیهما باللفظ العربی فلا یجزی غیره من سائر اللغات الا مع العجز عنه و لو بتوکیل الغیر و ان کان الاقوی عدم وجوب توکیل الغیر و یجوز بغیر العربی مع العجز عنه و عند ذلک لا باس بایقاعه بغیره لکن یکون مفادها مفاد اللفظ العربی بحیث تعد ترجمته»

معنا :

مطابق بیان فوق، به احتیاط لازم صیغه ازدواج باید به عربی خوانده شود.  خواندن آن به زبان غیر عربی در صورتی صحیح است که زن و مرد عاجز باشند و نتوانند به عربی بخوانند که در این صورت باید به گونه‌ای و با الفاظ و عبارتی بخوانند که ترجمه و معادل عبارت عربی صیغه ازدواج باشد. مثلا زن و مردی که قصد ازدواج موقت دارند اما قادر نیستند که صیغه آن را به عربی بخوانند، در ابتدا به تعیین مدت ازدواج و میزان صداق و مهریه توافق و اقدام می‌نمایند و بعد از آن زن به قصد ازدواج می‌گوید: به ازدواج تو در آوردم خودم را در مدت معین و با مهر معین، و مرد نیز بدون فاصله و به قصد ازدواج بگوید: قبول نمودم.

آیا می توان عقد را با زبان دیگری جاری کرد؟

همچنین جالب است تا بدانید که در این فرض ها نیازی به توکیل نمی باشد و زن و مردی که می خواهند با یک دیگر ازدواج نمایند می توانند این صیغه را خودشان بخوانند و اگر به عربی نمی توانند بخوانند می توانند به زبانی دیگر این صیغه را چه دائم و چه غیر دائم خودشان بخوانند. بر این افراد واجب نخواهد بود که فرد سومی که توان خواندن این خطبه را به عربی دارد وکالت دهند و تا بتوانند این صیغه را به زبان عربی بخوانند. اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید با کلیک ببر روی لینک های حکم شرعی اهدای تخمک و احکام زکات حیوانات اطلاعاتی در مورد  آن ها بدست آورید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *