دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

بررسی ارز سولانا، اهداف و قابلیت های این ارز دیجیتال

 • بهجت فلاح
 • ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
 • ۰

ارز سولانا یک بلاک چین عمومی و منبع باز است که توسط توسعه دهندگان بلاک چین مقیم در سانفرانسیسکو ساخته شده است. از سولانا برای حفظ امنیت شبکه، انتقال ارزش و پرداخت هزینه تراکنش ها استفاده می شود.

ارز سولانا یک بلاک چین رمزی پشتیبانی کننده از برنامه های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند است و از طریق اثبات سهام با کمترین موانع ورودی، به دنبال به حداکثر رساندن کارایی و بازدهی شبکه خود است. پردازش در این شبکه به صورت ۵۰ تا ۶۰ هزار تراکنش در ثانیه و با محدودیت بیش از ۷۰.۰۰۰ تراکنش صورت می گیرد. این شبکه بدون تمرکز زدایی و کاهش امنیت، به دنبال افزایش مقیاس پذیری است و سعی دارد با پشتیانی از نرم کننده بلاک چینی با سرعت زیاد، در سطح بین المللی اقدام کند. این ارز دیجیتال دارای اپلیکشین های غیر متمرکز و امنیت زیاد است.

ارز سولانا با توجه به بهره مندی از الگوریتم اثبات زمان به منظور افزایش سرعت بلاک چین، گذر زمان را به آسانی و به شکل کد، به دفتر کل وارد می کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی ارز سولانا، نحوه عملکرد و ویژگی های آن بپردازیم.

ارز سولانا چیست؟

ارز سولانا یک منبع باز و بلاک چین عمومی است که برای میزبانی مجموعه عظیمی از اپلیکیشن های غیر متمرکز مقیاس پذیر در سال ۲۰۱۷ توسط توسعه دهندگان بلاک چین مقیم در سان فرانسیسکو آمریکا ایجاد شده و این روزها توسط بنیاد سولانا در ژنو اداره می شود. یک برنامه ویژه و مهم بلاک چین سولانا این است که در کنار هزینه های تراکنش پایین تر، عملکرد سریع تری نسبت به بلاک چین ارتوم دارد به همین خاطر به قاتل ارتوم معروف شده است.

ارز سولانا چه ویژگی هایی دارد؟

ارز سولانا به عنوان یک بلاک چین منفرد در قیاس با شبکه بیت کوین، با ۷ تراکنش بر ثانیه، در شبکه اتریوم با ۱۵ تراکنش بر ثانیه و بر عکس سایر پروژه ها مانند Polkadot است. این شبکه یک توکن اختصاصی به نام SOL و یک توکن بومی دارد که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند و به کسانی که وظیفه نگهداری از آن را بر عهده دارند، پاداش می دهد. در این شبکه همه کارمزدهای پرداختی که به واسطه SOL بررسی و محاسبه می شود با هدف افزایش امنیت، بعد از دریافت سوزانده خواهد شد. به همین خاطر ساپلای کل به مروز زمان کاهش پیدا می کند. به جز افزایش امنیت، تمرکززدایی و مقیاس پذیری نیز ویژگی های مهم این ارز محسوب می شوند.

معرفی ارز سولانا

بنیانگذار ارز دیجیتال سولانا چه کسی است؟

در سال ۲۰۱۷ آناتولی یاکوونکو با همکاری شخصی به نام گرگ فیتر جرالد آزمایشگاه های سولانا را تأسیس کردند. آناتولی یاوونکو که در کوالکام سوابق درخشانی داشته است، در سال ۲۰۲۰ با همکارهای پیشین خود در پروتکل و کوالکام، توکن SOL و سولانا را به شکل عمومی راه اندازی کردند.

 • آرون گروپس

اهداف ارز سولانا چیست؟

 • کارمزد پایین

شبکه سولانا با وجود پردازش سریع و مقیاس پذیری آسان از کاربران خود کارمزد کمی دریافت می کند.

 • بهبود مقیاس پذیری

شبکه سولانا با بهره مندی از الگوریتم اجماع اثبات تاریخ PoH، میزان مقیاس پذیری را بیشتر کرده است و علاوه بر این قابلیت های استفاده از شبکه با این روش افزایش پیدا کرده است. مکانیزم PoH، عملیات موفقیت آمیز و زمان سپری شده بین آن ها را ثبت کرده و ماهیت غیر قابل اعتماد بلاک چین را تضمین خواهد کرد.

 • زمان پردازش کوتاه

زمان اعتبار سنجی و اجرای قرارداده های هوشمند توسط پروتکل ترکیبی ارز سولانا کاهش پیدا کرده است که این مسئله موجب افزایش علاقه و توجه کاربران به آن شده است.

ارز سولانا چگونه کار می کند؟

همان طور که اشاره کردیم شبکه بلاک چین سولانا از دو مکانیزم اصلی برای کار خود استفاده می کند. این دو مکانیزم عبارتند از:

۱. اثبات تاریخ PoH

اثبات تاریخ یک مکانیزم زمان سنجی رمزنگاری شده است که به هر تراکنش مربوط به شبکه یک مهر زمانی اختصاص می دهد. این مهر زمانی به حالت سلسله مراتبی ایجاد می شود و بدین صورت، ترتیب زمانی تراکنش ها را مشخص خواهد کرد.

۲. تحمل خطای بیزانس BFT

تحمل خطای بیزانس یک الگوریتم اجماع است و به شبکه اجازه می دهد تا حتی در صورت وجود گروه های مخرب به طور دقیق فعالیت کند. ارز سولانا از یک نسخه مهم و بهینه از الگوریتم BFT که نام آن Tower BFT است استفاده می کند و به آن اجازه می دهد تا به پردازش هزاران تراکنش بپردازد. در مجموع می توان گفت، شبکه بلاک چین سولانا به علت سرعت زیاد، امنیت و مقیاس پذیری بالا، یکی از مهم ترین و سریع ترین شبکه های بلاک چین است.

۳. توربین

داده هایی که در این فناوری مهم هستند برای ارسال سریع تر بسته ها و استفاده از پهنای باند کمتر به بیت تقسیم می شوند.

بررسی عملکرد ارز سولانا

۴. بایگانی

سیستم بایگانی یک سیستم سخت افزاری برای ذخیره کردن اطلاعات است که سبب دسترسی راحت تر به اطلاعات شبکه است. بایگانی با توجه به ذخیره سازی داده ها، برای بازیابی تاریخ معاملات شبکه به اعتبار سنجان کمک می کند.

۵. پردازش خط لوله ای

واحد پردازش معاملات شبکه سولانا، پردازش خط لوله ای نیز نامیده می شود. این پروتکل برای اعتبار سنجی بهتر، برخی از داده های ورودی به سخت افزارها را متناسب با ویژگی های آن ها تعیین می کند.

۶. ابر شکن

ابر شکن به عنوان حساب شبکه سولانا، با پروتکل های خط لوله ای و بایگانی برای تسهیل خواندن و نوشتن همزمان داده ها، فعالیت می کند.

۷. جریان خلیج

شبکه سولانا معاملات را پیش از به پایان رساندن بلوک معاملات فعلی، به بخش اعتبارسنج ها هدایت می کند. به همین خاطر به اعتبارسنجان به منظور تسریع در انجام تراکنش ها، کمک می کند و موجب کاهش فشار حافظه ناشی از تراکنش های تأیید نشده روی اعتبارسنج ها خواهد شد.

۸. سطح دریا

میزان نوآوری سطح دریا این امکان را به ارز سولانا می دهد تا بدون ایجاد مانع در فعالیت شبکه و به طور دقیق به اجرای همزمان قراردادهای هوشمند بپردازد.

۹. خوشه های سولانا

خوشه های سولانا به گروهی از رایانه ها گفته می شود که با هم یا علیه یکدیگر فعالیت می کنند و برای خروجی برنامه های نامعتبری که کاربران آن ها را ارسال کرده اند، شروع به تأیید آن ها می کنند.

تفاوت ارز دیجیتال سولانا با اتریوم

ارز دیجیتال سولانا به علت سرعت بالای تراکنش ها و هزینه پایین تراکنش ها جزو رقیبان مهم اتریوم به شمار می رود. هزینه تراکنش های سولانا ۰۰۱/۰ است. تفاوت اصلی اتریوم و سولانا در استفاده از لایه منفی یک برای حل مشکل مقیاس پذیری است.

ویژگی های ارز سولانا

عوامل مؤثر بر قیمت سولانا

این پروژه یک روند صعودی چشمگیر داشته است. به نحوی که قیمت ارز سولانا از اواسط جولای ۲۰۲۱ توانسته افزایش ۷۰۰ درصدی را تجربه کند. با راه اندازی مجموعه ای به نام Degenerate Ape NFT، قیمت سولانا تواسته به بالاترین اوج قیمت خود و به بیشتر از ۶۰ دلار برسد. از آن زمان به علت فعالیت اکثر توسعه دهندگان در اکوسیستم، علاقه بیشتر سازمانی، اکوسیستم رو به رشد DeFi ، ظهور NET ها و گیمینگ ها، ارز سولانا روند صعودی را طی کرده و در ۹ سپتامبر ۲۰۲۱ اوج قیمت ۲۱۶ دلار را تجربه کرده است.

همان طور که اشاره کردیم ارز سولانا به علت عملکرد و سرعت خود محبوب شده است و حتی با تریوم مقایسه می شود و پلتفرم های قرادادهای هوشمند غالب آن را به چالش می کشند. البته در کنار تمام موفقیت ها، می بایست به افت مکرر شبکه سولانا که قیمت را برای Visa of Crypto شدن تحت تأثیر قرار می دهد اشاره کرد. این اکوسیستم به حمایت از سرمایه گذاران تجارت خطرپذیر با تکنومیک غیر منصفانه متهم است. این مسئله موجب کاهش قیمت سولانا از فوریه ۲۰۲۲ شده است و نمی توان اقدامات کوتاه مدت و سیاست ها را رد کرد. از سوی دیگر سولانا در طولانی مدت باید به پشتیبانی های قوی صرافی هایی مثل FTX امید داشته باشد.

مقدار گردش ارز سولانا

بنیاد ارز سولانا اعلام کرده است که در مجموع ۵۰۸ میلیون توکن SOL در حال گردش است و در حال حاضر، از این تعداد تقریبا ۳۵۷ میلیون توکن به بازار وارد شده است. توزیع ارز SOL به صورت زیر است:

 • ۲۳/۱۶ فروش اولیه
 • ۹۲/۱۲ فروش پایه اختصاصی
 • ۷۹/۱۲ اعضای تیم
 • ۴۶/۱۰ بنیاد سولانا

پیش از این توکن های باقی مانده برای فروش عمومی و خصوصی انتشار یافته یا هنوز به بازار وارد نشده است. قیمت ارز سولانا در یک فروش Seed اولیه که در ۵ آوریل ۲۰۱۸ برگزار شد، تقریبا ۰/۰۴ دلار بود. آمار اوج قیمت اخیر، بازگشت سرمایه ۵۴۰۰ برابری را به طور دقیق نشان می دهد.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات ارز آوالانچ، ارز دیجیتال کاردانو و ارز ریپل را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *