دسته ها
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

طرز تهیه انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو

  • بهجت فلاح
  • ۲۲ اسفند ۱۴۰۲
  • ۰

قهوه جزومحبوب ترین و بهترین نوشیدنی های دنیا است. کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که علاقه ای به طعم قهوه نداشته باشد. با این حال مقدار بالای کافئین موجود در قهوه وعدم تحمل این مقدار انرژی برای بسیاری از افراد علاقمند به قهوه باعث شده تا نوشیدنی های مختلفی بر پایه قهوه تهیه شود. این نوشیدنی ها در کنار طعم خاص و لذت بخشی که دارند، از مقدار کافئین بسیار کمتری برخوردار هستند.

اسپرسو یک نوع قهوه قوی و غلیظ با طرز تهیه ایتالیایی که به عنوان یک نوشیدنی اساسی به شمار می رود. در واقع برای تهیه یک شات کوچک اسپرسو باید نسبت دم کردن آن ۲=۱ باشد. به این صورت که در این نوشیدنی ۷ تا ۹ گرم قهوه آسیاب شده می تواند ۱۴ تا ۱۸ گرم اسپرسو تولید کند. با این حال آیا فکر کرده اید که جز خود قهوه اسپرسو، چند نوع نوشیدنی بر پایه اسپرسو می توان تهیه کرد. در واقع همان طور که فرهنگ جهانی قهوه در حال گسترش است، شما می توانید در کافی شاپ های سراسر دنیا، انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو را میل کنید.

با نگاه کردن به منوی بسیاری از این کافی شاپ ها دچار سردرگمی خواهید شد. این بدان معناست که تنها نگاه کردن به انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو می تواند یک مصرف کننده معمولی را هم گیج کند. با این حال نگران نباشید. در ادامه مطلب به طرز تهیه انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با طرز تهیه انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو

در ادامه به طرز تهیه انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو اشاره شده است:

آشنایی با نوشیدنی های قهوه بر پایه اسپرسو

۱. دبل اسپرسو

دبل اسپرسو دقیقا معادل دو شات اسپرسو (۵۰ الی ۵۶ سی سی) در یک فنجان است.

۲. کاپوچینو

کاپوچینو یک نوعی نوشیدنی بر پایه اسپرسو است که مبتنی بر شیر بوده و نخستین بار در ایتالیا تهیه شده است. این نوشیدنی از قدمت بیشتری برخوردار است و مسلما نوشیدنی آن در طول دوره های مختلف توسعه بیشتری پیدا کرده است. نوشیدنی کاپوچینو از یک سوم اسپرسو، یک سوم شیر و یک سوم فوم تهیه شده است. به این صورت که یک فنجام کاپوچینو از ترکیب کامل اسپرسو، شیر بخارپز و لایه ای ضخیم از کف تهیه شده است.

  •  آرون گروپس

نمونه ایتالیایی آن از ۲۵ میلی لیتر اسپرسو، ۱۰۰ میلی لیتر شیر و کف شیر تهیه می شود. این در حالی است که نمونه های غربی آن از ۱۸۰ میلی لیتر اسپرسو، شیر بافت دار و ۱ سانتی متر شیر تهیه می شوند.

کاپوچینو؛ یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو

۳. اسپرسو ماکیاتو

ماکیاتو در زبان ایتالیایی به معنای علامت و لکه است. این نوشیدنی یک شات اسپرسو است که مقداری شیر فوم گرفته شده و فوم شیر به آن اضافه شده تا طعم آن ملایم تر شود. البته این نوشیدنی بر پایه اسپرسو در کشورهای مختلف به شیوه های متنوعی سرو می شود. با این حال طعم اصلی و سنتی آن ثابت است. به این صورت که برای تهیه ماکیاتو یک شات اسپرسو در فنجان مخصوص اسپرسو ریخته می شود. سپس مقدار کمی شیر و فوم شیر به آن اضافه می کنیم.

در روش سنتی یک اسپرسو ماکیاتو از یک الی دو شات قهوه تهیه می شود و با پاشیدن شیر روی آن، کرم اسپرسو لکه دار می شود. نسبت اسپرسو به شیر از نسبت دم کردن ۱=۲ پیروی می کند و به عنوان نسخه ای غلیظ تر از کورتادو شناخته می شود.

لاته ماکیاتو؛ یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو

۴. لاته یا کافه لاته

کافه لاته یکی از نوشیدنی های بسیار محبوب و پرطرفدار است که برای تهیه آن علاوه بر اسپرسو، شیر و مقداری فوم شیر به آن اضافه می شود. از آن جایی که این نوشیدنی حجم بالایی قهوه دارد، به همین دلیل از طعمی بی نظیر و تلخی ملایمی برخوردار است. برای تهیه این نوشیدنی، یک یا دو شات اسپرسو داخل فنجان ریخته می شود. سپس شیر فوم گرفته شده را به آن اضافه می کنند و روی آن را با مقدار ناچیزی فوم می پوشانند. البته برخی کافی شاپ ها با استفاده از شیر و قلم لاته آرات، طرح جالب و زیبایی روی آن ایجاد می کنند.

۵. پیکولو لاته

پیکولو لاته همان لاته است که در فنجان سر می شود و طعن آن به دلیل شیر فوم گرفته شده و ففوم شیر بسیار ملایم تر است. برای تهیه این نوشیدنی، یک شات اسپرسو یا یک شات ریستریتو را داخل فنجان اسپرسو میریزیم. در نهایت شیر فوم گرفته شده را با مقدار کمی فوم شیر به آن اضافه می کنیم.

پیکولو لاته؛ یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو

۶. آمریکانو

آمریکانو، ترکیب آب داغ و مقداری اسپرسو (در حد یک یا دو شات) است که روی آن ریخته می شود. برای تهیه این نوشیدنی بر پایه اسپرسو باید دو سوم فنجان را با آب داغ پر کنیم. سپس یک شات اسپرسو روی آن ریخته شود.

۷. موکا

موکا ترکیبی از شکلات و کاپوچینو است. این نوشیدنی از ترکیب اسپرسو، سس شکلات، شیر فوم گرفته شده و فوم شیر تهیه می شود. برای تهیه کردن این نوشیدنی بر پایه اسپرسو، سس شکلات کف فنجان سرو ریخته می شود. سپس یک یا دو شات اسپرسو به آن اضافه کرده و آن ها را ترکیب می کنیم. در نهایت شیر فوم گرفته شده را به فنجان اضافه کرده و مقداری فوم شیر روی آن می ریزیم.

طرز تهیه نوشیدنی بر پایه اسپرسو

۸. لانگ ماکیاتو

این نوشیدنی شباهت زیادی به ماکیاتو دارد. با این تفاوت که برای تهیه آن از دو شات اسپرسو استفاده می شود.

۹. ریستریتو

این نوشیدنی بر پایه اسپرسو یک شات اسپرسو است که برای تهیه آن از همان روش گرفتن اسپرسو استفاده می شود. با این تفاوت که مدت زمان عصاره کیری آن نصف زمان استاندارد برای اسپرسو است. در نتیجه حجم قهوه خروجی نصف اسپرسو است و در نهایت قهوه تیره تر و غلیظ تر می شود.

معرفی چند نوشیدنی بر پایه اسپرسو

۱۰. آفوگاتو

آفوگاتو یک دسر بسیار دلچسب و ساده بر پایه اسپرسو است که محبوبیت زیادی در تابستان دارد. این دسر معمولا به عنوان دسر بعد از غذا سرو می شود. این نوشیدنی با قرار دادن یک اسکوپ بزرگ بستنی وانیلی درون یک فنجان حاوی یک یا دو شات اسپرسو تهیه می شود.

آفوگاتو؛ یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو

۱۱. فراپه

قهوه فراپه یک نوع نوشیدنی است که از ترکیب شکر، قهوه و یخ تهیه می شود. تهیه این نوشیدنی بر پایه اسپرسو بسیار راحت است. کافی است ۲ قاشق چایخوری قهوه فوری را با مقداری آب و شکر ترکیب کنید تا کف تهیه شود. سپس آن را در یک لیوان سرد ریخته و روی آن اب سرد و یخ قرار دهید.

آشنایی با نوشیدنی بر پایه اسپرسو

۱۲. فلت وایت

فلت وایت یکی دیگر از نوشیدنی های بر پایه اسپرسو است که بیشتر در نیوزلند و استرالیا سرو می شود. این قهوه شباهت زیادی به کاپوچینو دارد. با این تفاوت که لایه فوم روی آن نیست. یک یا دو شات اسپرسو را در فنجان می ریزیم. سپس شیر فوم گرفته شده را به آن اضافه می کنیم.

معرفی انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات طرز تهیه اسپرسو بدون دستگاه، طرز تهیه قهوه اسپرسو، طرز تهیه آیس لاته و طرز تهیه اسپرسو هلو را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *