دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

افزایش باروری آقایان با چند توصیه کلیدی

  • شقایق ایران دوست
  • ۳ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

در این مطلب شما را با تکنیک های افزایش باروری آقایان آشنا می کینم و شما می توانید اطلاعاتی خوب و مفید در این زمینه کسب کنید. برای دریافت اطلاعاتی بیش تر در این زمینه این مطلب را از دست ندهید.

یکی از علل های ناباروری در خانم ها مشکلاتی می باشد که آقایان دارند و باید بدانید که با آزمایش های دقیق این مورد ها مشخص می شود و اگر شما نیز دچار اسپرم های ضعیف می باشید می توانید با استفاده از روش های افزایش باروری آقایان اسپرم های خود را بهبود بخشیده و در نهایت در مدت کوتاهی دارای فرزند شوید.

    دوچرخه سواری و تاثیر ان بر بارداری

تکنیک هایی برای افزایش باروری آقایان

اگر دچار ضعف در باروری هستید باید بدانید که عوامل بسیار زیادی می تواند در این زمینه یاری دهنده شما باشند. یادتان نرود که مواردی که در ادامه برایتان بررسی می کنیم جدا از دارو هایی هستند که متخصص برایتان تجویز می کند و در کنار آن ها باید از این تکنیک ها نیز استفاده کنید تا نتیجه ای بسیار خوب و مطلوب در این زمینه دریافت نمایید.

کاهش استفاده از الکل

استفاده از الکل در بسیاری از تحقیقات نشان داده است که می تواند بر روی کیفیت و کمیت اسپرم ها تاثیراتی داشته باشد. در واقع استفاده از الکل می تواند بر روی مواد معدنی در بدن تاثیراتی داشته باشد و منجر به کاهش میزان روی در بدن خواهد شد و مواد مخدر نیز می تواند بر کیفیت اسپرم ها اثر داشته باشد و همچنین اگر منجر به بارداری نیز بشود چنین ممکن است با نواقص زیادی متولد شود. با این حال این مطالعات کامل نمی باشند و نیاز به تحقیقات بسیار بیش تری در این زمینه می باشد. بررسی های جامعه پزشکی نشان داده است افرادی که سیگار استفاده می کنند دارای مقادیر بیش تری از اختلالات در اسپرم ها می باشند و در این میان یادتان باشد که اسپرم این افراد کم تحرک تر و دارای شکل های غیر طبیعی تر می باشد.

بهتر است برای این که بتوانید پدر شوید سیگار کشیدن را کنار بگذارید زیرا تا زمانی که این اخلاق در شما وجود دارد امکان این مورد بسیار کم می باشد. در نظر داشته باشید  که برخی از ترکیباتی که در پودر های بدنسازی می باشد نیز می تواند بر این مورد تاثیراتی داشته باشد از این رو اگر می خواهید آرزوی پدر شدن در دل شما نماند بهترین راه برای شما این است که استفاده از الکل و مواد مخدر را کنار گذاشته و همچنین از پودر ها و مکمل های بدنسازی کم تر استفاده نمایید. ماری جوانا یکی دیگر از مواد مخدر هایی می باشد که می تواند بر میزان و کیفیت اسپرم ها تاثیراتی داشته باشد ولی هنوز مدارک لازم برای اثبات تاثیرات بد این ماده مخدر بر روی نقص های جنینی وجود ندارد.

باروری آقایان و عوامل موثر بر آن

  •  آرون گروپس

مراقبت در محیط های کاری

یکی دیگر از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که مردانی که از لپ تاپ در نزدیکی بیضه های خود استفاده می کنند امکان این که نتوانند پدر شوند وجود دارد. دلیل این مورد هنوز مشخص  نمی باشد ولی احتمال آسیب دیدن بیضه ها بر اثر حرارت ناشی از لپ تاپ و یا اینترنت بی سیم نیز وجود دارد. از دیگر مشکلاتی که آقایان را متوجه خود می کند این است که گوشی خود را در جیب های خود قرار می دهند و این مورد نیز بسیار آسیب زا خواهد بود و می تواند در دراز مدت مشکلاتی مانند ناباروری را در آقایان ایجاد نماید.

قرار گرفتن در معرض مواد خاصی مانند آفت کش ها و سم ها، کود های شیمیایی، نیکل، سرب، جیوه، استر ها، اتیلن گلیکول، پتروشیمی، بنزن، پرکلراتیلن و اشعه های x می تواند مشکلات باروری شدید را در آقایان ایجاد نماید. در واقع این موارد میزان کیفیت اسپرم ها  را به قدری پایین می آورد که برای باروری کافی نخواهد بود و معمولا این موارد منجر به ناباروری یا سقط جنین شود.

وزن ایده آل

مطالعاتی که در این زمینه  انجام شده است نشان داده اند که  اگر فردی دارای اضافه وزن باشد امکان باروری اش بسیار کاهش پیدا می نماید. در واقع اگر مردی دارای اضافه  وزن باشد و زن دارای وزنی طبیعی باشد امکان باردار شدن در این زوج ها دیر تر از افرادی می باشد که هر دو دارای وزنی معین و طبیعی می باشند.برخی از تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده اند که چاقی می تواند حرکت اسپرم ها را بسیار کند کرده و احتمال آسیب دیدن DNA در این افراد بسیار بیش تر خواهد بود.

در یکی دیگر از مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است به این نتیجه رسیدند که مردان چاق و دارای اضافه وزن دارای اسپرم های زنده بسیار کمر تری نسبت به  افراد سالم می باشند. در واقع همین موضوع می تواند پدر شدن را به خطر بیندازد و این امر را دشوار خواهد کرد. محققان بر این باور می باشند که چربی های اضافی در بدن با تغییراتی در تستوسترون و سایر هورمون های مردانه در ارتباط می باشد.

افزایش باروری آقایان

تغذیه درست

باید بدانید که در بسیاری از شرایط استفاده از مواد غذایی خاص می تواند میزان باروری را در آقایان به شدت بالا ببرد. برای افزایش باروری آقایان بهتر است از مواد غذایی خاصی مانند گوشت قرمز، غلات های سبوس دار، غذا های دریایی و انواعی از ماهی ها، تخم مرغ محلی، سلنیوم و قارچ استفاده شود. همچنین اگر بتوانید به رژیم غذایی تان مقادیری از ویتامین های خاص مخصوصا ویتامین E  را بیفزایید می توانید در مدت زمان بسیار کمی میزان باروری خود را دو برابر نمایید.

البته در کنار این موارد امکان دارد که متخصصان به شما دارو های مکمل باروری بدهند و این مکمل ها تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای باروری را در خود دارند و به باروری کلی کمک خواهند کرد. همچنین در کنار تمامی این ها باید بدانید که استراحت کردن نیز می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر روی باروری داشته باشد.

تاثیرات سن

برای افزایش باروری آقایان باید زود تر اقدام کنند زیرا با گذر زمان میزان اسپرم های ان ها کاهش پیدا خواهد کرد و امکان دارد که  این افراد دیگر نتوانند در بعد از ۶۰ سالگی دارای فرزند شوند. معمولا آقایان دیر تر از خانم ها دچار این مورد می شوند ولی بعد از ۵۰ سالگی دیگر تستوسترون بدن ان ها کاهش شدیدی پیدا خواهد کرد و میزان اسپرم های سالم و زنده ان ها به شدت کم می شود و همچنین میزان تحرک این اسپرم ها نیز به شدت کاهش می یابد. با بالا رفتن سن امکان دارد خطرات زیادی DNA اسپرم های یک مرد را تهدید نماید و همچنین یادتان نرود که سن بالا می تواند نقص های شدید ژنتیکی در اسپرم ایجاد نماید از این رو اگر می خواهید فرزند دار شوید باید زود تر اقدام نمایید. بالا بودن سن مردان نیز می تواند در جنین هایی که دارای سندروم می باشند اثر داشته باشند و اکثرا دارای فرزندانی با مشکل اوتیسم می شوند.

افزایش باروری آقایان

ورزش کردن

یکی دیگر از راه های افزایش باروری آقایان این است که آقایان ورزش مداوم داشته باشند. در واقع این مورد نه تنها سلامت های جسمانی را به دنبال دارد بلکه منجر به ایجاد اعتماد به نفس بیش تر در ان ها خواهد شد. با این حال باید بدانید که فعالیت های فیزیکی می تواند تاثیرات زیادی بر روی باروری داشته باشد و اسپرم های شما سالم تر خواهند ماند. البته یادتان باشد که در این زمینه نباید زیاده روی کنید زیرا این موارد می تواند تاثیرات منفی بر روی سلامت جسمی شما بگذارد و اوضاع باروری را تحت خطر قرار دهید.

بررسی های لازم در مورد فعالیت های دوچرخه سواری کردن در حال انجام می باشد ولی باید بدانید که این مورد می تواند تاثیرات بدی بر روی باروری داشته باشد زیرا دمای بخش اسپرم ساز را در بدن بالا می برد از این رو مانع از تولید اسپرم های سالم در بدن خواهد شد. بر اساس همین تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است باید بدانید که مردانی که سابقه بیش از ۵ سال دوچرخه سواری دارند بیش تر از دیگران درگیر ناباروری شدند.

بیماری ها

باید در نظر داشته باشید که یک سری از بیماری ها هستند که می تواند تاثیرات بسیار زیادی در این زمینه داشته باشند و برخی از مردان بعد از این بیماری ها دیگر قادر به فرزند آوری نخواهند بود. بر اساس یافته هایی که تا کنون بدست آمده است باید بدانید که کنترل کردن و پیشگیری کردن از بیماری ها بسیار خوب است و بر این مورد ها می تواند تاثیرات خوب و مثبتی داشته باشد.

تاثیرات مکمل های ورزشی بر ناباروری

بیماری هایی که در این زمینه تاثیرات زیادی دارند شامل واریکوسل، فشار خون بالا و دیابت می باشد. در واقع این موارد تاثیرات منفی بر باروری دارند. البته در کنار این سه  مورد افسردگی، اضطراب و بزرگ شدن پروستات نیز می تواند بر باروری تاثیرات بدی داشته باشد و آن را غیر ممکن سازد.

برای درمان بیماری های گفته شده معمولا دارو های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد از این رو قبل از این که برای باروری اقدام کنید باید تمامی دارو های مورد استفاده خود را به متخصص بگویید زیرا با این کار می توانید میزان احتمال بارداری را نیز تخمین بزنید. دارو هایی که تاثیرات ان ها بر باروری مردان شناخته شده می باشد عبارت اند از :

  • تاگامت یا همان سایمتیدین، سولفاسالازین و نیتروفورانتوئین که برای درمان زخم های معده  استفاده می شود می تواند بر تعداد و میزان اسپرم ها تاثیراتی داشته باشد.
  • دارو های استرئیدی مانند پردنیزون و کورتیزون نیز می تواند برای درمان مشکلات پوستی و آسم باشد ولی تاثیرات منفی بر باروری مردان دارد.
  • شیمی درمانی و پرتو درمانی از دارو ها و روش هایی می باشند که برای درمان سرطان ها استفاده می شوند و باید بدانید که این موارد نیز می تواند تاثیرات بسیار زیادی بر باروری داشته باشد و اگر منجر به نازایی نشود امکان دارد منجر به ایجاد تغییراتی در کمیت و کیفیت اسپرم ها شوند.

ویتامین های لازم برای بالا بردن میزان باروری آقایان

خنک نگه داشتن بیضه  ها

خنک ماندن بیضه ها می تواند برای سالم تر ماندن اسپرم ها بسیار خوب باشد و یکی از روش های باروری آقایان به حساب می آید. در واقع دمای پایین می تواند به سلامت اسپرم ها کمک نماید و بالا رفتن دمای بدن در این بخش ها می تواند مانع از سالم ماندن اسپرم ها شده و ان ها را از بین می برد و همانطور که می دانید دمای ۳۷ درجه که دمای طبیعی بدن می باشد برای اسپرم ها کشنده خواهد بود.

اگر برای بارداری اقدام کرده اید بهتر است از حرارت های ناشی از وان آب داغ، سونا، اتاق های بخار، دوش های طولانی بیش از نیم ساعت، لایه های گرم ساز، پتو برقی و لباس های گرم کم تر استفاده کنید. البته کاهش میزان اسپرم ها بر اثر دمای بالا موقتی می باشد و شما با درست کردن شرایط می توانید از تاثیرات بد دمای بالا بکاهید.

اگر می خواهید فرزند دار شوید باید بدانید که استفاده از الکل، مشروبات، سیگار و سایر دخانیات و مواد مخدر برای بدن مضر می باشد و باید سعی کنید این موارد را ترک کرده و رژیم غذایی تان را بهبود ببخشید در غیر این صورت میزان باروری شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و موفق به این مورد نمی شوید.همچنین اگر در محل کار شما با مواد سمی و … در ارتباط می باشید باید با کارفرمای خود حرف بزنید تا راهی برای این مورد بیابد و از لباس های خاص و یا ایمن برایتان استفاده شود و یا میزان تماس شما را با این مواد کاهش دهد.

با تکنیک های افزایش باروری آقایان آشنا شدید و در ادامه می توانید اطلاعاتی دیگر در مورد رابطه واریکوسل با ناباروری و تیروئید و ناباروری نیز مشاهده کرده و آگاهی خود را در این زمینه ها نیز افزایش دهید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این میان استفاده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *