دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

آموزش ماساژ سر در چند مرحله

 • کژال کوهستانیان
 • ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
 • ۰

ماساژ سر کمک می کند، تا از تنش ها و نگرانی های روزانه خلاص شوید و آرامش بیشتری را در درون خود احساس کنید، همچنین با استفاده از این روش در افزایش رویش مو و بهبود جریان خون در پوست سر موثر واقع می شوید، از همین رو پیشهاد می شود، با آموزش ماساژ سر آشنا شوید، تا بتوانید از فواید بیشمار آن بهره مند گردید.

عصر امروز سرشار از تنش ها، مسئولیت های استرس زا، فشار های روانی، کار روزانه، ترافیک، ریزش مو، افسردگی، سردرد های میگرنی و بی خوابی می باشد. ماساژ سر از راهکار های موثر برای آرامش یافتن از تنش ها، کاهش ریزش مو و تجربه خواب بدون سردرد می باشد. پژوهشگران ادعا می کنند، ماساژ سر می تواند، در کاهش استرس و تنش های روزمره مفید باشد و رشد مو را نیز تقویت کند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم، به آموزش ماساژ سر بپردازیم.

افراد بسیاری ادعا می کنند، که بهره بردن از ماساژ سر برای درمان ریزش موی آن ها به مثابه یک معجزه بوده است و تاثیرات بسیار مثبتی را به دلیل ماساژ سر تجربه کرده اند، با کمک ماساژ، پوست کف سر تقویت می شود و این امر می تواند، در رشد مجدد مو ها نقش داشته باشد.

آموزش ماساژ سر

ماساژ سر در بیشتر موارد مانند سایر ماساژ های دیگر می باشد و تنها تفاوت آن در این است که این نوع از ماساژ از ملایمت بیشتر استفاده می شود و تمام حرکات معمولا با نوک انگشتان انجام می شود، علاوه بر این می توانید، از دستگاه های ماساژ نیز استفاده نمایید. دستگاه های ماساز نیز که در بازار موجود می باشند، حرکات نوک انگشتان دست را تقلید کرده و به گردش خون در پوست سر کمک می کنند.

بررسی فواید ماساژ سر

انجام ماساژ با وارد ساخت مقدار مناسبی از فشار به کف سر به بهبود جریان خون در رگ های پوست سر کمک می کند و در نهایت این امر موجب می شود، تا فولیکول های مو مواد مغذی بیشتری برای رشد در اختیار داشته باشند، همچنین انجام حرکات مالشی پوست سر احساس اآرامش بیشتری برای فرد فراهم می کند، تا از استرس و تنش های روزانه دور شود.

فواید ماساژ سر

پیش از آموزش ماساژ سر ابتدا بهتر است، با فوایدی که پس از ماساژ سر حاصل می شود، آشنا شوید. ماساژ سر می تواند، فواید بسیاری به همراه داشته باشد، که در ادامه به مهمترین این فواید اشاره می شود.

 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش آرامش اعصاب
 • افزایش رشد مو و پیشگیری از ریزش
 • تنظیم فشار و گردش خون
 • کاهش درد های تنشی سر و گردن
 • تقویت ریشه و فولیکول مو
 • افزایش استحکام ساقه مو
 • تقویت حافظه و عملکرد مغز
 • افزایش تمرکز
 • بهبود اکسیژن رسانی به پوست سر
 • رفع کسالت های بی مورد
 • آب رسانی پوست و موی سر
 • بهبود آلرژی و کاهش علائم آن

مرحله اول

اولین مرحله برای شروع به ماساژ آماده سازی می باشد. برای مدت زمان حداقل بیس ثانیه باید دست های خود را به خوبی و با دقت بشویید. گام بعدی گرم کردن سر می باشد، برای ده تا پانزده دقیقه باید به گرم و مرطوب شدن سر ماساژ گیره بپردازید برای این کار می توان از دوش آب گرم استفاده کرد، یا با حوله مرطوبی که در مایکروویو قرار داده شده است به گرم و مرطوب شدن سر کمک کرد.

 • آرون گروپس

شستن دست ها قبل از ماساژ سر

سپس مو ها را به آرامی شانه بزنید، تا حین ماساز انگشتان در بین مو های به هم تنیده شده گیر نکند، بنابراین مو ها باید باز و شانه زده شده باشند. همچنین پیروی از تمرینات آرام سازی کف سر از ریزش مو پیشگیری می کند و پیش از ماساژ بهتر است، از این نوع تمرینات به آرامی از بالا تا پایین سر استفاده کنید.

روغن ماساژ

پیش از این که آموزش ماساژ سر را شروع کنیم، ابتدا باید روغن مناسب برای مو و پوست سر را تهیه کنید، روغن های طبیعی میتوانند، گزینه خوبی برای این روش باشند. پس از انتخاب روغن دستان خود را مقداری گرم کنید و با سر انگشتان روغن را روی پوست سر ماساژ دهید، به شکلی که تمام قسمت های پوست سر روغن را به خوبی دریافت کنند.

انواع روغن های مغذی برای استفاده در حین ماساژ شامل روغن بادام، رزماری و کنجد می باشد، استفاده از چنین روغن هایی باعث کاهش بروز شوره و مانع از خشک شدن پوست سر می شوند و این موضوع در افزایش سرعت رشد مو ها موثر می باشد. علاوه بر این روغن های مناسب بر ساقه و ریشه مو تاثیر می گذارند و اختلالات رایج مو چون خشکی، موخوره و شکنندگی ساقه مو را برطرف می نمایند.

آشنایی با نحوه تقویت مو با رزماری و تاثیری که رزماری روی مو های شما می گذارد، قطعا شما را به استفاده از این روغن برای ماساژ سر ترغیب خواهد کرد و به کمک این روغن مغذی و طبیعی می توانید، جانی دوباره به مو های خود ببخشید و رشد و افزایش ضخامت مو های خود را شاهد باشید.

مرحله دوم

در این مرحله باید دستان خود را در قسمت جلویی سر قرار دهید و با حرکات دایره ای در جهت عقربه ساعت پیشانی را به آرامی ماساژ دهید، به شکلی که جمجمه را حس کنید، فشار ملایم را با سرعت کمی به دستان خود وارد کنید و این حرکت را برای چند مرتبه و در جهت عقربه های ساعت تکرار کنید.

آموزش حرکات صحیح دورانی برای ماساز سر

مرحله سوم

از فرد ماساژ گیرنده بخواهید، به پهلو برگردد و با یک دست از کنار گوش ماساژ را آغاز کنید و تا قسمت های بالایی جمجمه را به شکل ساعت گرد و برعکس ماساژ دهید و از همین روش برای سمت دیگر سر نیز استفاده کنید.

مرحله چهارم

در این مرحله از آموزش ماساژ سر باید قسمت انتهایی و گردن را به آرامی ماساژ دهید، ابتدا با یک دست گردن ماساز گیرنده رامقداری خم کنید و با دست دیگر به آرامی با انگشت شصت در یک طرف و انگشتان دیگر در مقابل مالش دهید و دست خود را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

مرحله پنجم

در مرحله پنجم باید دست های خود را زیر مو ها برده و نزدیک به شقیقه قرار دهید و اعمال فشار مناسب تمام سطح سر را ماساژ دهید، برای اثر بخشی بیشتر می توانید، فشار وارده به پوست سر را به تدریج زیاد ( به قدری که ناراحت کننده نباشد) و مجددا کم کنید.

مرحله ششم

در این مرحله باید با هر دو دست خود به شکل دورانی دایره های بزرگ روی گردن و سر ایجاد کنید، کمی فشار دست در این مرحله موجب می شود، تا سر فرد مقداری از سطح زمین جدا شود. و در نهایت بعد از گذشت پانزده دقیقه باید ماساژ به اتمام برسد.

آموزش ماساژ سر و گردن

ماساژ برای سردرد

برای کاهش سردرد های مختلف می توانید، از ماساژ خاصی استفاده کنی،د تا به تسکین درد کمک شود، با کمک یک دست فشار محکم و دایره واری در امتداد خط رویش مو به سمت بالا ایجاد کنید، تا زمانی که انگشتان در وسط پیشانی قرار بگیرند، باید این این حرکت را ادامه دهید. تمام پوست سر و پیشانی باید به خوبی ماساژ داده شود، تا خون رسانی بهبود یابد و هورمون های آرامش بخش ترشح شوند.

از مزایای ماساژ سردرد کاهش درد های ناشی از میگرن می باشد، درمان میگرن شامل دارو ها و اجتناب از محرک ها است، در پیش گرفتن درمان های تکمیلی مانند ماساژ سر ممکن است، در کاهش و شدت دفعات میگرن موثر باشد. بنابراین با هدف قرار دادن نقاط فشار برای کمک به تسکین درد ماساژ میگرن را تکرار کنید و با آموزش ماساژ سر برای میگرن به افرادی که دجار آن می باشند، موجب کاهش این نوع سردرد شوید.

همچنین با شناخت کافی از انواع سردرد و روش های درمان آن ها می توانید، با توجه به تاثیر ماساژ سر به کاهش درد کمک کنید. بررسی روش درمان سردرد صاعقه ای و نحوه تشخیص این نوع سردرد ممکن است، در شناسایی نوع سردرد شما موثر باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *