دسته ها
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

محبت زیاد به همسر چه عوارضی دارد؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۲ دی ۱۴۰۲
  • ۰

اگر همسر خود را دوست داشته و دائما به وی محبت می کنید باید دانست که محبت بیش از حد می تواند عوارض مخربی بر رابطه شما داشته باشد.

اگر چه ابراز محبت بی قید و شرط به همسر از اصول تقویت روابط زوجین به شمار می رود ولی در صورت محبت زیاد به همسر ممکن است این موضوع به چالش کشیده شود. در ادامه مطلب قصد داریم به عوارض محبت زیاد به همسر اشاره نماییم.

عوارض محبت زیاد به همسر

ابراز محبت بی قید و شرط به همسر خود از اصول تقویت روابط زوجین به شمار می رود ولی اگر این کار به حدی زیاد شود که خواسته های خود را فدا کنید یا برای وی توقع زیادی ایجاد شود با مشکلات و عوارض عشق زیاد به همسر مواجه می شوید. در صورتی که بخواهید خود را خیلی خوب نشان داده و مدام به همسر عشق بورزید. در حقیقت خود را نادیده می گیرید.

این روش ها سبب می شود ارزش و احترام شما کاهش یافته زیرا دیگر انرژی و فرصتی برای دست یابی به برنامه های شخصی خود پیدا نمی کنید. اهمیت رعایت نکات همسرداری در دوام زندگی مشترک توام با محبت و عشق همیشه قابل توجه است. اگر می خواهید در زندگی با همسر آرامش را تجربه کنید باید برخی راهکار ها را به کار بندید.

بسیاری از خانم یا آقایان در برقراری روابط عاطفی با همسر خود از باورهای غلط پیروی کرده که در بعضی مواقع نه تنها سبب نزدیکی به همسر نمی شود بلکه از همدیگر دورتر هم می شوند و به احساس غمگینی، تنهایی و جدا شدن از یکدیگر می انجامد.

هر فردی در طی زندگی با قوی تر شدن ذهن و روح رشد می نماید اما هنگامی که به فردی بیش از حد محبت شد، فرصت رشد و رسیدن به استقلال از وی سلب شده و از لحاظ شخصیتی ضعیف می شود زیرا به اشتباهات خود پی نبرده و این موضوع سبب ایجاد غرور کاذب در وی می شود که مشکلات عاطفی بسیاری را به همراه دارد.

  •  آرون گروپس
ممکن است تصور شود ابراز عشق و محبت در روابط عاطفی باید بی حد و حصر باشد و هر چه به طرف مقابل بیشتر محبت شود روابط بهتری خواهید داشت. اما این تصور اشتباه است. زیاده روی در هر کاری حتی ابراز محبت مشکل ساز می شود. در ادامه به عوارض محبت زیاد به همسر اشاره می شود.

خشم پنهان

یکی از عوارض محبت زیاد به همسر ایجاد خشم پنهان می باشد. فردی که به همسر خود بیش از حد محبت داشته باشد احساسات منفی مانند خشم و ناراحتی اش را نمی تواند بروز دهد. این احساسات منفی روی هم انباشته شده و خشم فروخورده را به وجود آورده که به تدریج روح را فرسوده می کند و از همسر دورتر می شود.

سوء استفاده

از دیگر عوارض محبت زیاد به همسر مورد سوء استفاده قرار گرفتن است. در این شرایط همسر همه کارهای خود حتی شخصی را نیز بر عهده شما گذاشته و به تدریج متوجه می شوید که بیشتر وظایف خانه و فرزندان بر عهده شما است.

ایجاد توقع زیاد

محبت بیش از اندازه به مرور به یک وظیفه برای شما تبدیل شده و این عشق زیاد باعث می شود همسر روز به روز از شما متوقع تر شده و با کوچکترین بی توجهی زندگی به چالش کشیده شود. این روابط تکراری و یکنواخت به تدریج بوی خود را از دست داده و احتمالا همسر تمایلی به کنار شما بودن نداشته و خود شما هم حس ناخوشایندی پیدا می کنید.

بروز حس ناامنی

محبت زیاد به همسر سبب پر توقع شدن وی شده و اگر این محبت کاهش یابد همسر احساس ناامنی کرده و با تشدید این حس زندگی شما به چالش کشیده می شود.

بروز اختلاف

هر فردی درک متفاوتی از پیرامون خود دارد و گاه به علت محبت زیاد سوء برداشت پیش می آید. به طور مثال هنگامی که با تماس و پیغام های مکرر می خواهید احوال همسر را جویا شوید ممکن است این تصور در وی ایجاد که فرد ضعیفی هستید یا به وی شک داشته و قصد کنترل همسرتان را دارید.

از دست دادن آزادی های فردی

وقتی به یک نفر بیش از حد محبت می شود یعنی او را در یک قفس طلایی قرار داده اید. هر کسی دوست دارید حریم خصوصی و آزادهایی داشته باشد و گاهی می خواهد مشکلاتش را به تنهایی حل کند. اگر مدام همسرتان را کنترل کنید و ناخوداگاه هر مسئله کوچک و بزرگی را تحت نظر داشته باشید آزادی وی سلب می شود.

محروم شدن از محبت واقعی

یکی از تصورات اشتباه که میان خانم ها رایج است این است که فکر می کنند که برای جذب همسر و دریافت عشق بیشتر بایستی به او بیش از حد محبت و توجه داشته باشند. به طور مثال دائما برایش هدیه می خرند، کلمات عاشقانه به کار می برند. بهترین غذاها را می پزند. در حالی که این رفتارها به یک عادت برای همسر شما تبدیل شده و کمتر به دنبال جلب توجه و ابراز محبت واقعی به شما خواهد بود. در نتیجه روح و روان شما به تدریج آسیب می بیند.

نادیده گرفته شدن

مردها از لحاظ روحی احتیاج دارند که برای جلب توجه همسر هر کاری را انجام داده و این برآورده شدن نیازهای زن به آن ها حس قدرت و عشق می دهد. اما مردی که از سوی همسر مورد عشق و محبت بیش از اندازه باشد ممکن است همسر خود را نادیده بگیرد و از او دورتر گردد زیرا فرصتی برای ابراز عشق و محبت به همسر پیدا نمی کند.

مردی که خیلی مورد محبت قرار گیرد آنطور که شایسته دوست داشتن هستید نمی تواند به شما محبت نماید.

راهکارهای برقراری ارتباط درست با همسر

برای این که ارتباط بهتری با همسر خود داشته باشید و روابط شما کمتر تحت چالش قرار گیرد راهکارهای زیر توصیه می شود:

بیان نیازها و حرف های دل با همسر

بزرگترین اشتباه رایج بیشتر خانم ها این است که در زندگی مشترک حرف های دل را با همسر خود در میان می گذارند. به این ترتیب مدام چالش ایجاد شده و زندگی را تخریب می کنند. عدم ابراز نیازها و احتیاجات بالاخره در جایی به مرز انفجار می رسد. به این ترتیب به جای پنهان کردن نیازها، آن را با همسر خود در میان گذاشته و مطرح سازید.

اجازه دهید همسر از تمام خواسته ها و نیازهای شما اطلاع تا بهتر شما را درک کند و در جهت برآورده نمودن نیازها تلاش بیشتری صورت گیرد.

تحسین همسر

به همسر خود مانند فردی که مسئولیت همه چیز بر عهده اش است نگاه نکنید و او را به عنوان مرد قبول کنید و به شخصیتش احترام بگذارید. دانش و آگاهی تان را برای شناخت دنیای مردها افزایش دهید تا بتوانید همسر خود را بهتر بشناسید. شخصیت شوهر را بررسی و علل تمایز او را از دیگران تحسین کنید.

عصبی نکردن همسر

هنگامی که همسر شما با مشکلی مواجه است وی را بیشتر تحت فشار عصبی قرار ندهید. مدتی او را تنها گذاشته و از نظر احساسی به او نزدیک نشوید. زیرا این کار وی را عصبی تر می کند. نگران نباشید همسر بعد از این مدت به سمت شما بازگشته و روال زندگی عادی خواهد شد.

وقتی شما متوجه اشتباه خود در بروز مشکلات زندگی شدید آن را با همسر در میان گذاشته تا عشق و محبت مجددا در زندگی نمایان گردد. اگر این کار از سوی شما باشد همسر هم راحت تر تقصیرات خود را در بروز مشکلات پذیرفته و با کمک شما درصدد رفع آن ها بر می آید.

درک همسر

سعی کنید همسر را درک و برای افکار و احساساتش ارزش قائل شوید تا با شما روراست برخورد کند. اگر حرف های همسر با نظرات شما مغایرت دارد واکنش تند از خود بروز نداده زیرا موجب بی اعتمادی همسر می شود. موقع درد دل با همسر احساساتش را پذیرفته و درک کنید.

حساس نبودن

یک زن حساس و شکننده نباشید. زیرا این کار سبب می شود در ذهن همسر یک فرد بی طاقت و ضعیف جلوه کنید. از این رو با شما کمتر حرف زده و از شما دوری می کند زیرا تصور می کند شما تحمل پذیرش حرفهای او را ندارید و با کوچکترین مسئله می رنجید.

عدم انتقاد از همسر

اگر دائما به انتقاد از همسر بپردازید سبب شده از شما فاصله گرفته و دورتر شود. از این رو به جای انتقاد با لحن ملایم درباره نیازهای یکدیگر صحبت کنید تا متوجه شوید دیدگاه وی از زندگی چیست و چه خواسته هایی دارد. بدون انتقاد و مخالفت سعی کنید به حرف های یکدیگر گوش کنید و نظرات یکدیگر را پذیرا باشید.

در ضمن از کارهایی که همسر برای جلب محبت شما می کند انتقاد نکنید. همسر خود را به همان شیوه ای که ابراز محبت می کند بپذیرد و کارهایش را برای ابراز محبت به سخره و تمسخر نگیرید و انتقاد نداشته باشید.

در پایان این مطلب همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با رفتار با همسر پر توقع و رفتار با همسر دمدمی مزاج به همسر روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *