دسته ها
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

چطوری جواهرات طلا را از جواهرات بدلی تشخیص دهیم؟

  • یلدا محمدی
  • ۱۳ مهر ۱۳۹۹
  • ۰

با استفاده از این ۹ روش تشخیص طلا به راحتی در منزل و بدون امکانات خاص به تشخیص طلا اصلی از بدل پرداخته و از این طریق طلا و جواهرات اصلی را شناسایی نموده و با اطمینان خرید کنید.

با ورود جواهرات زیبا و درخشان تقلبی به بازار باعث شده است، همه افراد در هنگام خرید طلا دچار ترس و دلهره شوند و نگران بدلی بودن جواهرات خریداری شده باشند. از این رو آشنایی با انواع روش تشخیص طلا اصلی از بدلی تبدیل به یکی از دغدغه های افراد علاقه مند به جواهر شده است. اگه شما نیز چنین دغدغه ایی دارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را از دست ندهید و با مطالعه آن با روش های موثر و علمی برای تشخیص طلای اصلی آشنا شوید.

پنج روش تشخیص طلا در خانه :

آشنایی با انواع روشهای تشخیص طلا می تواند نقش موثری در انتخاب صحیح و مناسب شما داشته باشد. همانطور که گفتیم روشهای پیشنهادی در این مقاله به سادگی در منزل انجام می گیرند و نیاز به ابزار خاصی ندارند. در ادامه به مطالعه این روشها و نکات خانه داری جالب پرداخته و سعی کنید در هنگام خرید طلا با استفاده از یکی از این روشهای کاربردی، اصلی بودن طلا را تست نموده و آنها را نسبت به جواهرات بدلی و تقلبی تشخیص دهید.

  • بلج

تشخیص طلا و نقره اصلی

تشخیص طلا با آهنربا :

طلا و نقره دیامگنتیک می باشند، به این معنا که آهنربا را جذب نمی کنند. پس استفاده از آهنربا می تواند روشی ساده و موثر در تشخیص طلا  و نقره اصلی باشد. آهنربا را به جواهرات خود نزدیک کنید، در صورتی که مقاومتی مشاهده نکردید و جذب یکدیگر شدند به این معناست که جواهرات شما بدلی می باشند.

تشخیص طلا از روی صدا :

برخورد تکه ایی فلز با طلای اصلی منجر به ایجاد صدایی زنگ مانند برای چند ثانیه می شود، در صورتی که صدای دیگری جز صدای زنگ شنیدید، به اصلی بودن جواهرات خود شک کنید.

روش تشخیص با تست اسید :

در صورتی که به طور اتفاقی طلای شما با اسید یا وایتکس برخورد کند، مطمئنا رنگ آن تغییر می کند. در صورتی که رنگ طلا به هر یک از رنگ های قرمز، قهوه ایی و سبز تبدیل شد، طلای شما اصلی و در غیر این صورت بدلی است. این اصل در رابطه با شمش طلا و همچنین سرویس طلای سفید و زرد صدق می کند.

نکته : استفاده از این روش تشخیص طلا، موجب آسیب دیدن طلا و خوردگی آن می شود، از این رو انجام آن توصیه نمی شود.

تشخیص طلا در سونوگرافی :

سونوگرافی که برای تشخیص بارداری انجام می گیرد می تواند روش تشخیص طلا نیز باشد، لازم است بدانید که صدا با سرعت های مختلف از فلزات عبور می کنند. از این رو اندازه گیری مقیاس ضخامت فرا صوتی می تواند تعیین کننده اصلی یا بدلی بودن جواهرات باشد.

تشخیص طلای اصلی با تکه یخ :

در این روش ساده و آسان، تکه ایی یخ را بر روی طلا یا نقره خود قرار دهید، از آنجایی که طلا و نقره رسانای انرژی گرمایی می باشند، شاهد آب شدن  یخ خیلی سریع تر از زمان معمول و در فضای اتاق خواهید بود.

روش تشخیص طلا اصلی

تشخیص طلای اصلی با آب

جواهرات خود را داخل ظرفی پر آب قرار دهید، در صورتی که طلای اصل باشد به پایین ظرف می رود اما اگر که بدلیجات شما از جنس فلزات دیگر بوده و طلا نباشد در آب فرو نمی رود.

تشخیص طلای اصل از روی رنگ آن

طلای اصل همواره رنگ آن ثابت است و هیچگاه تغیر رنگ نمی دهد، در صورتی که بدلیجات و زیورآلات دیگر بعد از مدتی رنگ خود را از دست داده و ممکن است رنگ آنها سیاه شود، حال در صورتی که جواهر خریداری شده شما بعد از مدتی طولانی تر رنگ آن سیاه شد، احتمالا دارای روکش طلا بوده و طلای اصل نیست.

روشهای تشخیص طلا

تشخیص طلای اصل از طریق وزن کرن

اگر شمش طلا خریداری کرده اید و از اصل بودن آن مطمئن نیستید، می توانید برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن طلا، آن را وزن کنید؛ برای این منظور در ابتدا شمش را روی  ترازویی دقیق وزن کنید و بعد ظرفی را پر آب کرده و روی کفه ترازو بگذارید و نشانگر وزن ترازو را صفر کرده، سپس شمش را کاملا در آب فرو برید، سپس دوباره آن را وزن کنید، اکنون عدد اول بدست آمده از وزن شمش را به عدد دوم بدست آمده تقسیم کنید و اگر رقم حاصل شده برابر با ۱۹/۳۲ باشد، شمش طلای شما اصل است.

تشخیص طلای اصل با سرامیک

زیورآلات خود را به آرامی  بر روی یک ظرف یا ورق سرامیکی بدون لعاب بکشید، در صورتی که خطوط ایجاد شده بر روی ظرف یا ورقه به رنگ طلایی باشد، طلا اصل است و اگر خطوطی سیاه رنگ برجای بگذارد، یعنی اینکه احتمال دارد، زیورآلات شما تقلبی بوده و طلا نباشد، این روش نیز ممکن است منجر به ایجاد خش روی طلا و آسیب دیدن آن شود.

شیوه تشخیص طلا

با انواع روشهای تشخیص طلا و نقره اصل در مقابل جواهرات بدلی و تقلبی آشنا شدید، سعی کنید با به کارگیری این شیوه ها به تشخیص بدلیجات پرداخته و از خرید آنها اجتناب کنید. همچنین از شما دوستان گرانقدر دعوت می نماییم با کلیک بر روی خانه داری با دیگر مقالات باارزش و مفید در رابطه با امور روزانه آشنا شده و از مطالب مفید ارائه شده نهایت استفاده را ببرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.