دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

نشانه ها، تشخیص و درمان آبسه پستان

 • کژال کوهستانیان
 • ۲۲ فروردین ۱۴۰۳
 • ۰

آبسه یا ماستیت از بیماری های رایج مربوط به سلامت پستان می باشد، که لازم است، با علائم آن به خوبی آشنا باشید تا در صورت بروز سریعا به پزشک مراجعه شود. تشخیص به موقع در درمان آبسه پستان بسیار موثر است و آن را در مراحل اولیه با استفاده از دارو متوقف می کند.

آبسه پستان یا ماستیت از رایج ترین مشکلات سلامت پستان می باشد. بروز این عارضه در بیشتر مواقع بعد از حاملگی اول و در ماه های ابتدایی شیردهی یا در زمان گرفتن از شیر و تجمع شیر در پستان به وقوع می پیوندد. به وجود آمدن توده پر از چرک در زیر پوست سینه در نهایت منجر به آبسه می شود و عوارضی نیز در پی دارد، افراد زیادی صرف نظر از سن و جنسیت می توانند، به این عارضه دچار شوند، در ادامه این مطلب با روش های پیشگیری و تشخیص و درمان آبسه پستان آشنا خواهید شد.

این عارضه معمولا در نزدیکی نوک پستان به وجود می آید و همراه با درد و تورم و قرمزی خواهد بود، باکتری هایی که از طریق مجرای شیر وارد پستان می شوند، ماستیت را به وجود می آورند، در صورتی که ماستیت به خوبی درمان نشود، آبسه ایجاد می شود.

بررسی روش های درمان آبسه پستان

درمان آبسه پستان

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، شایع ترین زمان های ابتلا به این عارضه ماه های ابتدایی شیردهی اولین بارداری یا دوران از شیر گرفتن نوزاد می باشد. ورود باکتری از دهان نوزاد و از طریق مکیدن نوک پستان، عفونت های لگنی بعد از زایمان، آرتریت روماتوئید، مصرف دارو های استروئیدی، استعمال دخانیات، دیابت، برداشتن قسمتی از پستان یا اشعه درمانی، استفاده از پستان های مصنوعی و سیلیکونی یا پروتز سینه از عوامل موثر در ایجاد ماستیت عفونی و در نهایت آبسه می باشند.

محققان اظهار داشتند، افرادی که سیگاری می باشند، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند، برای کاهش میزان این خطر لازم است، تا سیگار را ترک کرد. بهترین راه برای پیشگیری، کنترل دیابت و حفظ وزن سالم در دوران بارداری و شیردهی می باشد، تا از بروز سایر مشکلات مربوط به سلامت پستان پیشگیری کرد.

نشانه ها و علائم

افزایش درجه حرارت پستان ها، ضعف و خستگی عمومی، حساس و دردناک شدن پستان ها، قرمز شدن، پوسته پوسته شدن پستان، کاهش میزان شیر، ترشح از نوک پستان، پوست برافروخته، سردرد، حالت تهوع، استفراغ و علائمی شبیه به آنفولانزا و تب از مهم ترین نشانه های و علائم بروز آبسه در پستان می باشد.

آشنایی با رایج ترین روش های درمان آبسه پستان

 • آرون گروپس

دسته بندی عفونت ها

برای درمان آبسه پستان ابتدا باید با دسته بندی عفونت و دورانی که احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد، آشنا شوید. بروز آبسه در دو زمان بیشتر محتمل می باشد.

دوران شیردهی: ماه های ابتدایی اولین بارداری دورانی پر خطر برای ابتلا به این بیماری محسوب می شود، کمبود اطلاعات مادر در این دوران به احتمال ابتلا دامن می زند. لازم است بدانید، اهمیت رعایت بهداشت نوک پستان بسیار حائز اهمیت است و بیشتر آبسه های این دوران به همین دلیل اتفاق می افتد. دوران گرفتن فرزند از شیر نیز دورانی حساس است و احتمال دارد، مادر با این عارضه مواجه شود و دلیل این امر  تجمع شیر در پستان می باشد.

غیر از دوران شیردهی: در دورانی غیر از دوران شیردهی دو نوع احتمال وجود دارد، اولین احتمال آبسه مرکزی می باشد، که نوعی عفونت مجاری پستاناست، این عفونت در هاله پستان اتفاق می افتد و عدم درمان احتمال خطر مرگ را در پی دارد، استعمال سیگار برای این نوع عفونت یک عامل ریسک محسوب می شود.

نوع دوم آبسه محیطی می باشد، شیوع آن تقریبا کمتر از نوع اول می باشد و بیشتر در سنین بالا اتفاق می افتد. بروز این آبسه به شکلی ناگهانی در خانوم های یائسه و بدون بیماری زمینه ای است، علت قطعی بروز آن هنوز مشخص نیست، اما احتمال می رود، این عفونت بر اثر اتساع مجاری پستان باشد. تنوع باکتری در این نوع آبسه بیشتر از نوع اول می باشد.

پیشگیری از آبسه پستان

پیشگیری بهتر از درمان آبسه پستان می باشد، بهترین روش ها برای پیشگیری شستن نوک پستان بعد از هر نوبت شیردهی، استفاده از پماد هایی چون آ و د و دارو های موضعی که منجر به نرم شدن نوک پستان شوند، عدم استفاده از پارچه هایی که جنس آن ها موجب ناراحتی و خارش پستان شود و پیشگیری از گاز گرفتن نوک پستان توسط نوزاد است.

دلیل بروز آبسه در پستان

عوارض

احتمال عود و برگشت آبسه پس از درمان با آنتی بیوتیک بازهم وجود دارد، برای پیشگیری از این امر ممکن است، نیاز به جراحی برای برداشتن غدد آسیب دیده تشخیص داده شود. از عوارض دیگر این است، که احتمال دارد، پس از درمان موفق نوک پستان و آرئول دچار تغییر شکل شود و از مرکز خارج شود و بر ظاهر اولیه پستان تاثیر منفی بگذارد، یا وارونگی پستان رخ دهد.

البته می توان از جراحی برای رفع این عارضه و درمان آبسه پستان استفاده کرد، در بیشتر موارد بروز مشکلاتی چون آبسه نشان دهنده سرطان نمی باشد. برای مشخص شدن این امر که آبسه پستان ساب آرئولار دارید، یا نه باید به پزشک مراجعه شود، تا بررسی های لازم انجام گیرد. ممکن است عفونت در افرادی که شیر نمی دهند، بیانگر بروز نوعی سرطان سینه نادر باشد، زیرا احتمال می رود سرطان التهابی، با عفونت اشتباه گرفته شود.

تشخیص

برای تشخیص پزشک علاوه بر معاینه بالینی سوالاتی از شما برای یافتن علت دقیق بروز بیماری خواهد پرسید، در مواردی نیز ممکن است، پزشک آزمایش سونوگرافی برای تشخیص بهتر تجویز کند، علائم بروز آبسه و عفونت تشابه بسیاری با یکدیگر دارند. رایج ترین شیوه های تشخیص شامل موارد زیر می باشد.

بررسی روش های تشخیص آبسه پستان

 •  معاینه بالینی و فیزیکی و بررسی علائم ظاهری پستان
 • بررسی سابقه ابتلا به آبسه و بیماری های زمینه ای
 • استفاده از آزمایش های تصویر برداری مانند، سونوگرافی
 • در مواردی که احتمال ابتلا به بیماری های نادر وجود داشته باشد، پزشک پیشنهاد می کند، از آسپیراسیون یا سوزن ظریف برای جمع آوری نمونه استفاده شود، تا بتوان بیماری هایی مانند سرطان یا کیست خوش خیم را تشخیص داد.

درمان

رایج ترین روش های درمان آبسه پستان شامل موارد زیر می باشد، استفاده از روش های مختلف بسته به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک متفاوت خواهد بود. درمان آبسه از طریق خشک شدن آن به وجود می آید، بر اساس اندازه آبسه، درمان متفاوتی برای فرد بیمار در نظر گرفته می شود.

 1. آبسه های کوچک با کمک سوزن یا سرنگ قابل درمان و تخلیه شدن می باشند.
 2. آبسه های بزرگ تر با کمک ایجا یک برش تقریبا کوچک تخلیه می شوند.
 3. آبسه های عمیق و وسیع با برش های بزرگتر طی جراحی باز تخلیه می شوند.
 4. در صورتی که به موقع به درمان اقدام شود، مصرف آنتی بیوتیک می تواند، به خشک شدن آبسه منجر شود. نوع آنتی بیوتیک مصرفی به نظر پزشک بستگی دارد.
 5. در مواردی که برای درمان از آنتی بیوتیک و مسکن استفاده می شود، پزشک شیردهی به نوزاد را برای مدتی ممنوع می کند، تا هنگامی که درمان تمام شود و بتوانید، با استفاده از پمپ مخصوص پستان شیر را خارج کنید.

مراجعه به پزشک

در صورتی که هر یک از علائم ذکر شده را مشاهده کردید، از تعلل دست بردارید و برای درمان مناسب به پزشک مراجعه نمایید. بروز علائمی چون درد طولانی و شدید در پستان، ترشح غیر طبیعی از نوک پستان، تب مقاوم و بالای ۳۸ درجه، تهوع و استفراغ شدید، که مانع از باقی ماندن آنتی بیوتیک در معده شود، خروج چرک از نوک سینه، سرگیجه و کاهش هوشیاری خطر آفرین می باشند. توجه داشته باشید چهار مورد آخر نشانه های خطرناکی هستند، که در صورت بروز باید فورا با اورژانس یا پزشک تماس بگیرید. برای این که بدانید سایر ترشحات و ترشح خونی از نوک پستان چه دلیل دارد؟ لازم است، به پزشک متخصص مراجعه کنید، تا از بی خطر بودن آن اطمینان کسب کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *