دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

ساخت کوله پشتی ساده و شیک در چند مرحله

 • منصوره رمضان زاده
 • ۷ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

روش های مختلفی برای ساخت کوله پشتی وجود داشته که افراد علاقه مند به این کار می توانند از آن ها الگوبرداری نموده و با تهیه چند ابزار و وسایل ساده به راحتی در خانه با پیروی از الگوی یک روش آموزشی مدل دلخواهی از آن را با صرف کمی دقت و حوصله بسازند و برای کاربردهای گوناگون از آن استفاده نمایند.

یکی از انواع وسایل ضروری که برای استفاده در سفر و یا مکان های دیگر قابل کاربرد می باشد کوله پشتی بوده که برای نگه داری وسایل شخصی و ملزومات دیگر از آن استفاده می گردد. این وسیله در سبک ها و مدل های مختلفی طراحی و ساخته شده که شما می توانید بر حسب نیازی که دارید و همچنین نوع سلیقه و بودجه در نظر گرفته مدل دلخواهی از آن را انتخاب و خریداری نمایید و یا در صورت مهارت داشتن در منزل درست کنید و استفاده نمایید. در همین راستا تصمیم داریم در این مطلب به جهت یادگیری شما عزیزان به آموزش ساخت کوله پشتی بپردازیم.

طریقه درست کردن کوله پشتی در خانه

آموزش ساده ساخت کوله پشتی

کوله پشتی به دلیل جادار بودن و حمل آسان وسایل داخل آن اغلب مورد استفاده زیادی قرار می گیرد و با توجه به کاربرد فراوان و داشتن طرفداران زیاد در مدل های متنوعی طراحی و ساخته شده به طوری که تمامی سلایق را پوشش می دهد و هر کسی می تواند به راحتی مدل مورد پسندش را تهیه نماید. همچنین می توان در صورت داشتن کمی مهارت و حوصله با کمک روش های آموزشی مدل زیبایی از آن را در خانه درست کرد و استفاده نمود.

طریقه درست کردن کوله پشتی پارچه ای

در صورتی که علاقه مند هستید در خانه با استفاده از هنر و مهارتی که دارید مدل زیبایی از کوله پشتی را بسازید، پیشنهاد می شود تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با نحوه درست کردن یک مدل کوله پشتی جذاب آشنا شده و سپس با فراهم کردن وسایل مورد احتیاج آن را برای خود بسازید و از هنر دست خود لذت ببرید. در ادامه به شرح و بیان مراحل و روش درست کردن یک مدل کوله پشتی زیبا پرداخته ایم.

لوازم مورد احتیاج

 • پارچه اصلی ۱/۲ متر
 • پارچه آستری ۱/۲ متر
 • دو عدد تنظیم کننده بند با عرض ۲.۵ سانتی متر
 • زیپ ضخیم دو متری توری با عرض ۲.۵ سانتی متر
 • سنجاق ته گرد
 • پارچه نخ پنبه ۱/۴ متر
 • دو حلقه D با عرض ۲.۵ سانتی متر
 • دو مجموعه چفت و بست کوچک و یک ابزار برای ضربه محکم
 • صابون خیاطی
 • چرخ خیاطی

مراحل انجام کار

در ابتدا پارچه اصلی خود را از قسمت وسط، طرف راست به سوی داخل تا زده و الگوی موردنظر را در قسمت بالا بگذارید. با کمک صابون خیاطی دور آن را خط کشی کرده و با میزان فاصله یک سانتی متری قیچی بزنید. این عمل را بر روی پارچه آستری نیز تکرار نمایید. پس از آن مستطیل های زیر را بر روی پارچه موردنظر رسم نمایید.

برای هر یک دو عدد و با مقدار فاصله یک سانتی متری قیچی بزنید.

 • آرون گروپس
 • قسمت طرفین کار ۶cm x 23.5cm
 • قسمت لبه های زیپ ۵cm x 42cm

مواردی که در ادامه اشاره شده را نیز از پارچه آستری تا شده برش بزنید.

 • قسمت کناره های کار ۶ سانتی متر در ۲۳٫۵ سانتی متر

سپس پارچه آستری را باز کرده و مستطیلی رسم کنید و قیچی بزنید.

پابه ۶cm x 25.5cm

در گام بعدی پارچه خارجی موردنظر را باز کرده و یکی از موارد زیر را رسم کرده و قیچی بزنید.

یک عدد جیب ۱۲ در ۱۹ سانتی متر

اکنون پارچه اصلی موردنظر را از قسمت وسط تا زده و طرف راست کار بگذارید. سپس مستطیل های گفته شده در ادامه را با مقدار فاصله یک سانتی متری رسم کرده و قیچی بزنید.
مقدار ضلع ها سانتی متر در ۸ سانتی متر

قسمت نوار های جلو و عقب ۸ سانتی متر در ۲۵٫۵ سانتی متر

در مرحله بعدی ساخت کوله پشتی پارچه موردنظر را باز کرده و یکی از آن ها را رسم کنید و سپس قیچی بزنید.

پایه ۶cm x 25.5.cm
– فلپ جیب ۸cm x 12cm

آموزش ساخت کوله پشتی در خانه

روش درست کردن کوله پشتی

برای دوختن کوله پشتی باید قطعه های جانبی کوچکی را که از پارچه موردنظر برش زده اید را بردارید. یکی از لبه های کوتاه را بر روی هر یک حدود یک سانتی متر برگردانید و فشار بدهید. نوار های جلویی و پشتی را گرفته و همین عمل را انجام بدهید ولی با یکی از لبه های بلند این کار را بکنید. تکه های پارچه اصلی و همچنین جل و پشت و قطعات جانبی را به طرف بالا بگذارید.

بعد تکه های برجسته را در قسمت بالا و همینطور رو به طرف بالا بگذارید به گونه ای که لبه های پایینی به یکدیگر برسند و لبه تا شده به طرف بالا اشاره داشته باشد. هر تکه را با دقت باز کرده و در راستای چین آن را سنجاق نمایید. در راستای چین ها دوخته و سنجاق را بردارید و مجددا تا زده و فشار بدهید.

در گام بعدی ساخت کوله پشتی به منظور آماده کردن آستری خود در ابتدا یکی از لبه های کوتاه روی هر کدام از تکه های جانبی را تا حدود یک سانتی متر تا زده و بعد فشار بدهید. سپس یکی از تکه های پشت و جلوی کار را رو به طرف بالا گذاشته و تکه های جانبی را در طرف بالا رو به پایین بگذارید به گونه ای که آن ها با گوشه های پایینی حالت ترازی گرفته و لبه های تا شده به طرف بالا قرار گرفته شوند. در راستای لبه های خارجی سنجاق را بزنید. در راستای لبه خارجی هر تکه جانبی حدود یک سانتی متر دوخت در نظر بگیرید.

نحوه درست کردن کوله پشتی در خانه

سپس تکه آستری جلو و عقب دیگر را چیده و لبه های دیگر تکه های جانبی را با گوشه های پایینی آن در راستا بگذارید و در محل خود ثابت نمایید. همانند قبل در راستای لبه های خارجی دوخت را انجام دهید. بعد از آن تکه پایه را با کمک سنجاق در محل اضاف کرده و با لبه های پایینی بخش های جلویی، عقبی و کناری را در یک راستا بگذارید  و در محل اصلی حدود یک سانتی متر بدوزید. اکنون آستر خود را کنار قرار دهید.

تکه مربوط به جیب را برداشته و از قسمت وسط تا بزنید تا لبه های کوتاه تر به یکدیگر نزدیک شده و در طرف راست وارد شوید. قطعه فلپ جیب را برداشته و در طرف راست کار وارد کرده و لبه های بلند را به یکدیگر نزدیک نمایید. برای هر دو سمت جیب دو سمت کوتاه تر را حدود یک سانتی متر بدوزید. لبه بلند تر را بدون دوخت نگه دارید. سپس گوشه های کار را قیچی بزنید و به طرف راست بپیچید و بعد فشار دهید. در هر دو تکه لبه باز را تا حدود یک سانتی متر تا زده و فشار بدهید.

در گام بعدی ساخت کوله پشتی حدود ۲.۵ سانتی متر از کناره های کار و حدود یک سانتی متر از لبه بسته فلپ را اندازه گرفته و نشانه گذاری نمایید. به هر دو نقطه ای که نشانه گذاشته اید ضربه ای محکم و ناگهانی وارد کنید. در بخش جیب همین عمل را با دیگر نیمه ها انجام بدهید. ولی از طرفین کار حدود ۲.۵ سانتی متر و از لبه سبته حدود ۱.۵ سانتی متر اندازه گیری نمایید. ضربه محکم خود را به گونه ای بزنید که دو سمت جیب در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

طریقه درست کردن کوله پشتی در خانه

در مرحله دیگر از ساخت کوله پشتی جیب را در بخش جلویی کیف خود ثابت نمایید. در راستای لبه بالایی فلپ را نزدیک به دو میلی متر وارد نمایید. اکنون چفت های خود را باز نموده و فلپ را به طرف عقب تا بزنید. لبه های کناری و پایینی جیب را نزدیک به دو میلی متر درون آن دوخت بزنید.

برای یکی از بندهای خود یک قطعه توری به مقدار طول ۸۰ سانتی متر قیچی بزنید. یک سر را از راه یکی از تنظیم کننده های بند خود بر روی نوار مرکزی بگذارید. دو سر کار را دو مرتبه بر روی دو سانتی متر تا زده و بعد نزدیک به ۵ سانتی متر بند را ثابت نمایید. قسمت انتهایی تا شده را با دوخت یک عدد مستطیل کوچک در اطراف لبه های کار نزدیک به دو میلی متر به طرف داخل بدوزید. اکنون بخش انتهایی دیگر بند را در یکی از حلقه های D و بعد در تنظیم کننده بچسبانید. تسمه دوم را نیز تکرار نمایید.

طریقه ساختن کوله پشتی

تکه پشتی کار را برداشته و بر روی زمین پهن نمایید. از الگوی خود برای نشانه گذاری نقطه A بهره مند شوید. دو نوار توری هر یک به میزان طول ۱۳ سانتی متر قیچی بزنید. تقریبا ۵ سانتی متر از قسمت بالایی سمت پشتی توری را به سمت دیگر بچسبانید. هر سر را زیر یک سانتی متر تا زده و سنجاق بزنید. قطعه دوم توری را به شکل حلقه تا بزنید و قسمت انتهایی قیچی زده را در زیر نخستین نوار توری در سمت مرکز فشار داده و در محل خود سنجاق نمایید.

در گام بعدی ساخت کوله پشتی انتهای برش خورده هر یک از تسمه ها را در زیر نوار حدود یک سانتی متر از هر لبه بگذارید. اطمینان پیدا کنید که تسمه ها به خوبی تنظیم یافته اند. بدین ترتیب بخش تمیز تنظیم کننده مشخص می باشد. اکنون دور تا دور نوار کوچک را که به وسیله حلقه و بندها نگه داشته شده است نزدیک به دو میلی متر وارد نمایید. دو مرتبه دوخت را انجام داده تا اطمینان پیدا کنید که کاملا محکم و ثابت است.

طریقه ساخت کوله پشتی

توری را به میزان طول ده سانتی متر قیچی بزنید. یکی از حلقه های D خود را کشیده و تا بزنید تا قسمت انتهایی آن به یکدیگر برسد. سپس سنجاق را جای خود بگذارید تا بخش انتهای آن با بخش پایینی پشت در یک ردیف قرار بگیرد و از لبه طرف راست حدود ۵ سانتی متر فاصله بگیرید. تسمه دیگر را در طرف چپ کار تکرار نمایید. وارسی کنید که بندها پیچ خورده نباشند. انتهای توری را به میزان ضخامت ۵ میلی متر بدوزید تا در محل خود فیکس بماند.

دو تکه زیپ لبه را که ار پارچه اصلی خود برش زده اید را برداشته و آن ها را از قسمت وسط کار تا بزنید تا لبه های بلند به یکدیگر نزدیک شوند. بعد فشار بدهید. در گام بعدی ساخت کوله پشتی آن ها را در دو سمت زیپ سنجاق زده و حدود یک سانتی متر بین آن ها فاصله بگذارید. در راستای لبه های تا شده نزدیک به دو میلی متر در طرف داخل دوخت بزنید.

آموزش درست کردن کوله پشتی در خانه

تکه های جانبی را در قدم بعدی برداشته و لبه های کوتاه بالایی را حدود یک سانتی متر تا زده و فشار بدهید. در گام بعدی پانل جلویی را چسبانده و تکه جانبی را در محل خود بچسبانید تا با گوشه های پایینی در یک ردیف باشد. یک لبه لبه پنل زیپ را در راستای قسمت بالایی پنل جلویی سنجاق زده و اطمینان پیدا کنید که انتهای کوتاه بر روی تکه های جانبی کاملا پوشش داده است. زیپ و پانل های جانبی را در محل خود حدود یک سانتی متر دوخت بزنید.

در این مرحله از ساخت کوله پشتی قسمت انتهایی زیپ پنل را به لبه های چین خوده پانل جانبی بچسبانید و نزدیک به دو میلی متر از لبه تا شده را دوخت بزنید. سپس پنل پشتی را در کل بخش های کناری و زیپ پنل ها در جای خود سنجاق نمایید و حدود یک سانتی متر بدوزید. زیپ را از حالت فشرده در آورید. به همان صورت که برای آستر کار را انجام دادید تکه پایه را در محل خود سنجاق بزنید و حدود یک سانتی متر دوخت بزنید.

مجددا آن را برداشته و به طرف راست بچرخانید. کیف بیرونی را به طرف داخل آستر کشیده و تمامی لبه ها و گوشه های کار را در یک راستا بگذارید. لبه های بالایی آستر جلو و پشت را حدود یک سانتی متر تا زده و در راستای درز میان صفحه زیپ و تکه های بیرونی جلو و عقب کار بچسبانید. همینطور در راستای لبه های بالایی پانل های جانبی آستر خود را سنجاق بزنید.

در مرحله پایانی ساخت کوله پشتی آستر را در جایی که سنجاق زده اید دوخت بزنید. کیف خود را به طور مستقیم از راه جیب چرخانده و در اینجا کار شما به پایان رسیده است و کوله پشتی شما حاضر شده و می توانید از آن استفاده نمایید.

     روش ساده درست کردن کوله پشتی

از این که تا پایان این مطلب با ما همراه شدید بسیار سپاس گزاریم، ضمن این که می توانید برای یادگیری نحوه ساخت کیسه بوکس و ساخت بوگیر خانگی بر روی لینک های داده شده کلیک کنید و از این مطالب بازدید نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *