دسته ها
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

صدا دادن اتاق ماشین چه دلایلی دارد و چطور رفع می شود؟

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۳ مهر ۱۴۰۲
 • ۰

صدا دادن اتاق ماشین هنگام رانندگی بسیار آزاردهنده بوده و می تواند سبب حواس پرتی راننده شده و تمرکزش را به هم بریزد. در این مطلب به بررسی دلایل این موضوع و روش های رفع آن می پردازیم.

عوامل مختلفی سبب صدا دادن اتاق ماشین می شود و این موضوع کیفیت رانندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین موجب آزار سرنشینان خودرو می شود. اگر مایلید تا با دلایل ایجاد صدای کابین و روش های رفع این مشکل آشنا شوید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

دلایل صدا دادن اتاق ماشین و روش های رفع آن

شنیدن سر و صدای زیاد اتاق ماشین می تواند سبب آزار راننده و سایر سرنشینان خودرو شود. به ویژه اگر خودرو قدیمی باشد این موضوع بیشتر جلب توجه می کند. صدای کابین ممکن است سبب حواس پرتی راننده شده و تمرکزش را از جاده دور کند. اگر قصد برنامه ریزی برای مسافرت را داشته و می خواهید این مشکل حل شود با ادامه مطلب همراه ما باشید تا با دلایل صدا دادن اتاق ماشین و روش های رفع این مشکل آشنا شوید.

دلایل ایجاد صدای کابین

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که سوار خودرویی شده که چندین سال از استفاده آن می گذرد و صداهای مختلفی از کابین شنیده که سبب آزارتان شده است. عوامل ایجاد کننده این حالت ممکن است به داخل کابین مربوط باشد یا از مجرای دیگر خودرو این صدا ایجاد می شود.
به طور کلی دلایلی که سبب صدا دادن اتاق ماشین می شوند عمدتا به دو عامل اصلی استاتیکی و دینامیکی طبقه بندی می شوند. در این بخش به مهمترین دلایل مشترکی که سبب ایجاد سر و صدای کابین می شوند اشاره نماییم. صداهای ایجاد شده در کابین به ۴ گروه زیر دسته بندی می شوند:

 • صداهای مربوط به موتور و دیگر بخش های مکانیکی ماشین که احتمالا هزینه بیشتری هم به دنبال دارند.
 • صداهای عوامل محیطی که به دلیل نفوذ به داخل ماشین شنیده می‌شوند. مانند صدای باد و … .
 • صداهای مربوط به جاده و لاستیک که در صورت کم یا پر باد بودن و یا مشکلات جاده به گوش می رسند.
 • سر و صدای ناشی از عدم عملکرد صحیح قطعات داخل کابین مانند فرمان هیدرولیک محور جلو و عقب

مسلما تعمیر موتور یا قسمت های داخلی و جلو بندی ماشین هزینه های زیادی به دنبال دارد. این عوامل احتمالا علیرغم صدا دادن اتاق ماشین در صورت عدم تعمیر مشکلات دیگری را به وجود می آورند و بر عملکرد خودرو تاثیر منفی می گذارند. در ادامه به دلایل صدا دادن اتاق ماشین می پردازیم:

 • آرون گروپس

نقص در قطعات تریمی

به همه قطعات به کار رفته در اتاق ماشین قطعات تریمی گفته می شود. گاهی مواقع تغییر دما در بخش های مختلف سبب خوردگی یا بروز ناهماهنگی هایی در ساختار قطعات تریمی می گردد. یکی از مهمترین عوامل آن کیفیت مواد اولیه استفاده شده در این محصولات است که در نتیجه سبب ایجاد سر و صدا در اتاق ماشین می شوند.

البته عدم نصب صحیح آچار چرخ یا تجهیزاتی مانند جک خودرو یا زاپاس که در صندوق عقب قرار دارند نیز سبب صدا دادن اتاق ماشین می شوند.

صدای موتور

اگر ماشین شما دارای یک موتور بنزینی، دیزل، LPG یا CNG باشد، بایستی برای عملکرد درست و جلوگیری از ورود صدا به کابین، در دور پایین و بالا، صدای موتور به شکل نرمال به گوشتان برسد. در غیر این صورت موتوری که موجب ایجاد سر و صدا در قسمت جلو ماشین می شود، به مرور این صدا را به داخل کابین انتقال خواهد داد. به این ترتیب ابتدا به‌ عنوان یک نقطه شروع، از سلامت موتور مکانیکی خود اطمینان حاصل نمایید.

جاده

برای رفع نفوذ صدای ناشی از جاده به اتاق خودرو می توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

 • از یک کفپوش مستحکم و ترجیحا با لایه ضخیم تر استفاده که بتواند صدا را در بخش زیرین ماشین تا حد زیادی کاهش دهد و از ورود آن به قسمت اتاق جلوگیری کند.
 • از لاستیک هایی با ساختار نرم تر در مواد استفاده شده آن ها استفاده و ضمنا با تنظیم باد لاستیک‌ ها کشیدگی در قسمت برخورد با سطح جاده با کمترین سطح نویز انجام می شود.

نقص در قطعات الکتریکی

معمولا به علت خوردگی و فرسودگی بیش از اندازه قطعات الکتریکی مانند رله ها، برف پاک کن، انژکتور، بخاری، پمپ بنزین و … تمرکز راننده به هم می ریزد. با بررسی به موقع می توان از خطرات احتمالی در برخی از این قطعات مانند خرابی پمپ بنزین جلوگیری و صدای ورودی به کابین را کاهش داد.

صداهای اگزوز

در صورتی که بخواهید صدای اگزوز ماشین را به‌ عنوان یک صدا خفه کن برای ایجاد جریان آزاد در خودرو استفاده نمایید، این کار در دراز مدت به علت تمایل به زنگ زدن و ایجاد حفره های کوچک در بخش اگزوز ماشین باعث ایجاد سر و صدا در کابین خواهد شد.

پیچیدن صدای باد

نفوذ سر و صداهای باد ناشی از سرعت بالا در جاده، در بسیاری از ماشین ها اجتناب‌ناپذیر می باشد، این موارد در ماشین های سبک تر بیشتر دیده می شود، ولی می‌توان با اعمال بعضی تغییرات، این صداها را در اتاق ماشین به حداقل رساند. یک روش این است که می‌توانید پوششی در بخش نواری درب ها و پوشش سقف ایجاد کرده که فضایی با قابلیت عایق صدا تا حد ممکن را فراهم می نماید.

نکته مهم نصب درست این عایق ها برای استفاده بیشتر در جهت کاهش صدا در قسمت کابین است.

قطعات تعلیقی

قابل ذکر است یکی از منابع عمده در ایجاد سر و صدای کابین، قسمت های تعلیقی ماشین مانند میله های اتصال واشر، اتصالات توپی و بلبرینگی هستند که در صورت عدم بررسی و تاخیر در رسیدگی به این قطعات موجب بروز مشکلات صدایی در قسمت کابین ماشین هم می شوند.

نقص در قطعات جانبی

خرابی های قطعات ماشین که معمولا از بخش جلو به کابین نفوذ می کنند در صورت عدم رسیدگی موجب ایجاد هزینه های گزاف می شوند. برای درک بیشتر این مشکلات به موضوع پارگی دسته موتور و دسته گیربکس اشاره می شود که موجب بیرون زدن پلوس چرخ ها در بخش کلگی و در نهایت واژگونی خودرو می شود.

در ضمن ممکن است لقی که در بخش قطعات نگهدارنده موتور به شاسی یا حتی در بخش گیربکس وجود دارد موجب کشیدگی بیش از حد سیم ها شده که در نهایت سبب پاره شدن سیم کشی موتور و قطع ارتباط آن با ای سی یو موتور و باتری ماشین گردد. این موضوع موجب توقف ماشین یا ایرادهای عملکردی شده و رانندگی را مختل می سازد.

نقص در سیالات ماشین

از نکات مهم و مشترک بین بیشتر خودروها مایعاتی نظیر گاز کولر یا ضد یخ است که معمولا به علت شارژ ناقص در زیر داشبورد صدایی را ایجاد می کنند یا حتی صدای آب با صدای فورانی می تواند دلیلی بر عملکرد ناقص رادیاتور ماشین باشد.

انواع صداهای اتاق ماشین

از جمله صداهایی که در اتاق ماشین به گوش می رسد عبارت است از:

۱. صدای سوت لنت ها: وقتی لنت ترمز فاقد چراغ خطر باشد در صورت اتمام موقع ترمز گرفتن صدایی شبیه سوت کشیدن ایجاد می شود.

۲. صدای تسمه ها: معمولا به دلیل شل بودن تمسه ها هنگام شتاب گیری این صدا در اتاق ماشین به گوش می رسد.

۳. صدای لق زدن: معمولا وقتی فرمان ماشین موقع چرخش به لرزه در می آید. این لرزش به درون کابین منتقل شده و نشان از کم بودن سطح روغن فرمان هیدرولیک یا خرابی در بخش پمپ هیدرولیک است.

۴. صدای چرخ های عقب: به دلیل خرابی قسمت بلبرینگ عقب ماشین، صداهایی زوزه شکل و خشک از عقب خودرو شنیده می شود. در این موارد بلبرینگ باید عوض شود و کار با گریس کاری تمام نخواهد شد.

۵. صدای بسته نبودن درب موتور: به علت فراموشی در بستن درب موتور این صدا ایجاد می شود. در ضمن عدم رگلاژ صحیح درب موتور هم می تواند سبب صدا دادن اتاق ماشین شود.

۶. صدای هوا کشیدن از بخش منیفولد: در اثر حرارت بالای موتور و سرد و گرم شدن ناگهانی آن به ویژه موقع شستشوی خودرو برخی اورینگ های منیفولد هوا دچار خشکی و ترک خوردگی می شود و موجب هوا کشیدن از این ناحیه می شود. که با عملکرد بد موتور در حالت دور آهسته، لرزش یا خاموش شدن ناگهانی موتور همراه است.

از این رو توصیه می شود این اورینگ ها هر چهار سال یک مرتبه تعویض شوند. سر و صدای مخرب از ناحیه موتور، گیربکس بیشتر مشهود است و نسبت به دیگر موارد یاد شده معمولا حادتر به نظر می رسد و برای رفع آن باید سریعتر اقدام کرد. ار جمله عواملی که سبب خرابی قطعات موتور و گیربکس می شود عبارت است از:

 • نشتی روغن موتور گیربکس
 • عدم کنترل سطح روغن، واسکازین، ضدیخ
 • عدم عملکرد درست فن رادیاتور و گرم شدن موتور
 • استفاده از روغن نامناسب
 • سوختن واشر سر سیلندر
 • عدم تعویض به موقع تسمه تایم و فولی‌های لاستیک دار و هرزگرد
 • خرابی واتر پمپ و عدم چرخش آب در سیستم

رفع صدای اتاق ماشین

صدا دادن اتاق ماشین یکی از مشکلاتی است که آسایش سرنشینان خودرو را می گیرد. تداوم صدای کابین می تواند سبب سردرد، خستگی، خشم، استرس و … گردد. به این ترتیب رفع صدای داخل اتاق خودرو حائز اهمیت می باشد. از جمله روش های رفع این مشکل عبارت است از:

۱. تعمیر قسمت های مختلف

در صورتی که صدایی از ماشین به اتاق نفوذ می کند و در هر جاده و شرایطی با شدت کمتر یا بیشتر همواره شنیده می شود بایستی آن را در بخش های مختلف ماشین ریشه یابی کنید. ممکن است سیستم موتور، اگزوز، جلوبندی و … مشکل پیدا کرده باشند. در بیشتر مواقع بایستی دقت کنید که این صداها نه تنها صدایی مزاحم نیستند بلکه زنگ خطری برای قسمت های مختلف خودرو می باشند.

صداهایی که موجب می شود تا موقع حرکت نویزهایی شبیه خراشیدن، جیغ، یا هر صدای غیر عادی دیگری را بشنوید نشان می دهد که قسمت های مکانیکی ماشین خوب کار نمی کنند. در این شرایط بهتر است خودرو را به تعمیرکار ماهر بسپارید.

۲. بررسی لاستیک ها

برای رفع صدای اتاق خودرو علاوه بر بررسی مکانیکی بایستی به لاستیک ها هم دقت کنید. در صورتی که کیفیت لاستیک ها پایین است موقع حرکت صدا ایجاد می شود و این موضوع ممکن است شدیدا آزار دهنده باشد. معمولا لاستیک های فابریک ماشین مشکلی از این بابت ندارند مگر آن که عمر زیادی دارند.

بهتر است هنگام تعویض لاستیک به این موضوع دقت کنید که لاستیک باکیفیت را تهیه تا مانع از نفوذ صدای آن به کابین گردد. همچنین وقتی فشار باد لاستیک ها تنظیم نیست، صدای غیر معمولی از آن به گوش می رسد. همه این صداها می توانند یک هشدار محسوب شوند که بخشی از ماشین استاندارد لازم را ندارد و به رسیدگی نیاز دارد.

۳. کفپوش عایق صدا

در مواردی که مشکلات مکانیکی و لاستیک های ماشین را بررسی و هنوز صداهایی ناشناخته از ورود هوا به قسمت های مختلف خودرو ایجاد می شود. صداگیری داشبورد گاهی مواقع می تواند با تنظیم وسایل داخل آن یا درزگیرهایی که حرکات آن را می کاهند به میزان زیادی صداهای نفوذی را کاهش دهد.

ولی به هر روی صداهای نفوذی به کابین بایستی به گونه ای رفع شوند. با توجه به این که بیشتر صداها از قسمت جلویی که نزدیک به کاپوت ماشین است نفوذ می کنند استفاده از کفپوش عایق صدا در اتاق ماشین می تواند این مشکل را برطرف کند. کفپوش های عایق صدا از فوم عایق ساخته شده و با چسب کاملا محکم می شوند.

این ابزار سر و صدا را جذب و سبب می شود میزان خیلی کمی از آن به درون اتاق ماشین راه یابد.

۴. فوم عایق بازتابنده

فوم عایق نسبت به کفپوش عملکرد بهتری دارد و علیرغم کاهش نفوذ صدا در کابین، در فصل سرد از نفوذ هوای سرد به درون خودرو پیشگیری می کند. می توان این دو عایق صدا را در کنار هم استفاده تا تاثیر بهتری روی نفوذ صدا به درون کابین ماشین داشته باشد.

فوم زیر عایق استفاده می شود و می توان آن را در درب ها و لایه های بین آن ها استفاده نمود. در این حالت صدای جیر جیر درب ها هم کمتر به گوش می رسد و از نفوذ سرما از لابلای درب هم جلوگیری می شود. البته درزگیری و عایق کاری خودرو را باید فرد ماهر انجام دهد.

هر چه این کار با دقت بیشتری صورت گیرد نتیجه بهتری حاصل می شود. ممکن است حین باز کردن درب و قرار دادن فوم داخلش در صورت نداشتن مهارت کافی پیچ ها و بست ها به درستی سر جای شان قرار نگیرند و مشکلات زیادی در آینده ایجاد شود. حتی سفت نبودن پیچ ها سبب ایجاد صدای بیشتری در این ناحیه می شود. بنابراین صدا گیری اتاق ماشین باید توسط افراد ماهر صورت گیرد.

در صورت تمایل برای آشنایی با زیباترین کابین های داخلی خودروهای دنیا و  معایب خودرو اتاق تعویض روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *