دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

نگاهی به قوانین ساتنا و نحوه انتقال وجه با ساتنا

 • حکیمه فهیمی
 • ۱ فروردین ۱۴۰۳
 • ۰

روش های مختلفی برای انتقال وجه به حساب افراد دیگر وجود دارد. یکی از این سامانه های انتقال وجه تا سقف خیلی بالا سامانه ساتنا می باشد که دارای قوانین خاصی برای استفاده می باشد. این مطلب به قوانین ساتنا اشاره می کند.

ساتنا یا سامانه تسویه ناخالص آنی، حواله انتقال وجه می باشد که برای انجام انتقالات الکترونیکی بین موسسات مالی و بانک ها استفاده می شود. در ادامه مطلب با قوانین ساتنا آشنا می شوید تا از نحوه و شرایط استفاده از آن اطلاع داشته باشید.

آشنایی با قوانین ساتنا

روش های مختلفی برای انتقال وجه بین بانکی وجود دارد از جمله روش های سنتی، دستگاه های کارتخوان و همچنین روش های الکترونیکی و مدرن که از طریق موبایل بانک، اینترنت بانک و یا خدمات مشابه دیگر. در گذشته روش های حضوری مانند مراجعه به بانک برای انتقال وجه استفاده می شود ولی با پیشرفت فناوری و رایج شدن استفاده از فضای مجازی انتقال وجه در منزل و به کمک روش های ساده و سریع صورت می گیرد.

یکی از این روشهای ساده و پر سرعت روش کارت به کارت می باشد ولی به دلیل محدودیتی که در سقف انتقال وجه وجود دارد کمتر مورد توجه افراد بازاری واقع می شود. زیرا این افراد مبالغ کلانی را به حساب دیگران انتقال می دهنداز این رو روش دیگری که بتواند جایگزین روش کارت به کارت شده و محدودیتی در سقف انتقال وجه نداشته باشد ضروری به نظر می رسد.

قابل ذکر است با توجه به این نیاز برای انتقال وجه بین کارت ها و حساب های بانکی مختلف سامانه های گوناگونی راه اندازی شد. یکی از این سامانه ها سامانه انتقال وجه حواله ساتنا می باشد. در این سامانه سقف انتقال وجه تا مبلغ دویست میلیون تومان افزایش یافته است.

ساتنا سامانه تسویه ناخالص آنی حواله انتقال وجه می باشد که برای انجام نقل و انتقال های الکترونیکی بین بانک ها و موسسات مالی استفاده می شود. در گذشته چک رمزدار بین بانکی برای انتقال پول به کار می رفت ولی امروزه حواله ساتنا جایگزین شده است.

 • آرون گروپس

تفاوت سامانه ساتنا با چک رمزدار بین بانکی این است که نیاز به مراجعه حضوری به بانک و کاغذ بازی نیست. زیرا با استفاده از سیستم ساتنا همه مراحل انتقال وجه به طور آنلاین و در مدت کوتاهی انجام می شود. در ادامه قصد داریم در مورد قوانین ساتنا صحبت کنیم.

روش های انتقال وجه

برخی از رایج ترین روش های انتقال وجه عبارت است از:

 • مراجعه حضوری به شعبه بانکی که در آن حساب دارید
 •  اپلیکیشن های پرداخت
 • درگاه پرداخت
 •  موبایل بانک
 •  اینترنت بانک
 • دستگاه های خود پرداز

در ضمن همانطور که اشاره شد سامانه های مختلفی برای انتقال وجه بین کارت ها و حساب های بانکی وجود دارند اما هر یک از این سامانه ها دارای محدودیت خاص خود هستند. به این دلیل که بر اساس اعلام بانک مرکزی جهت جلوگیری از جرایم بانکی، فساد و پولشویی این محدودیت ها ایجاد شده اند.

در طی زمان قوانینی که در راستای انتقال وجه از سامانه های مختلف می باشد تغییر می کند. دو علت اصلی این موضوع تورم و گرانی می باشد. در کنار این موارد با توجه به خدماتی که برای انتقال وجه از بانک انتظار است می توانید نوع سامانه انتقال وجه خود را انتخاب نمایید.

قانون های ساتنا

یکی از محصولات بانکداری جدید سامانه ساتنا می باشد که امکان واریز و انتقال وجه را به صورت آنلاین و عدم مراجعه حضوری به بانک برای مشتری فراهم می آورد. ساتنا یا سامانه تسویه حساب ناخالص آنی به مشتری بانک این امکان را هم می دهد که با مراجعه به یکی از شعب بانک بتواند هر نوع حواله را به هر حسابی که در بانک های دیگر دارد در همان روز واریز نماید.

در حقیقت این سامانه جایگزین مناسب برای چک رمز دار بین بانکی بوده و نیازی به کاغذبازی نداشته و از طریق ارتباطات الکترونیک انجام می شود. به همه دستورات پرداختی که در سامانه ساتنا صادر می گردند، یک شماره شانزده رقمی اختصاص می یابد و امکان تکرار آن در تمام شبکه بانکی کشور غیر ممکن می باشد.

تمام انواع حساب های جاری، پس انداز و ضمنا کوتاه مدت می توانند از این سامانه استفاده کنند و مختص به یک حساب خاص نمی باشد. سامانه ساتنا تنها مبادلات آنلاین انجام نمی دهد و همانطور که اشاره شد مشتری می تواند با مراجعه به شعبه بانک مورد نظرش مبلغ مدنظرش را در این سامانه ثبت نماید.

برای انتقال وجه در سامانه ساتنا قوانین و شرایطی وجود دارد از جمله:

۱. یکی از قوانین انتقال وجه در سامانه ساتنا این است که شماره شبا داشته باشید. از این رو ابتدا لازم است شماره شبا دریافت کنید. انتقال وجه با این سامانه هم دارای شرایط و محدودیت هایی می باشد که باید توسط مشتری بانک ایرانی مد نظر قرار گیرد.  به این ترتیب سامانه ساتنا به شماره حساب یا شماره کارت نیاز نداشته و همانطور که اشاره شد شماره شبا مربوط به حساب مقصد لازم است.

۲. برای استفاده از سامانه ساتنا نیازی به مراجعه حضوری به بانک یا استفاده از دستگاه عابر بانک نیست. زیرا به صورت اینترنتی انجام می شود.

۳. سقف انتقال وجه در این سامانه از ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان می باشد.

۴. در روش حضوری انتقال وجه با سامانه ساتنا قانونی که وجود دارد این است که محدودیتی برای انتقال مبلغ وجه نبوده و فقط در روش اینترنتی محدودیت وجود دارد که تا ۲۰۰ میلیون تومان امکان انتقال وجه خواهد بود.

۵. از قوانین دیگر در سامانه ساتنا این می باشد که کارمزد انتقال وجه در آن نسبت به روش کارت به کارت خیلی کمتر است زیرا فقط دو صدم درصد از مبلغ هر تراکنش و تا میزان ۲۵ هزار تومان لحاظ شده است.

۴. برای انتقال وجه توسط این سامانه از ساعت ۸ صبح تا ۱۴.۳۰ هر روز زمان دارید. همچنین از شنبه تا پنج شنبه هر هفته هم امکان واریز آنی در طول مدت سی دقیقه خواهد بود.

نحوه انتقال وجه با ساتنا

پیشتر به روش های انتقال وجه با سامانه ساتنا اشاره شد. یکی از این روش های مراجعه حضوری به شعب بانکی مورد نظر بوده و دیگری توسط اینترنت بانک به طریق آنلاین است. این روش برای انتقال وجه در مبالغ زیاد کارایی دارد و بیشتر افراد از این سامانه جهت انتقال وجه کمک می گیرند.

۱. مراجعه حضوری

در این روش فردی که می خواهد از طریق سامانه ساتنا به حساب فرد دیگری پول واریز کند باید شخصا به شعب بانک خود مراجعه و یک فرم را جهت انتقال وجه یا حواله ساتنا پر نماید. تکمیل قسمت های مختلف فرم انتقال وجه و ارائه مدارک هویتی موقع انجام این کار الزامی است.

نکته ای که در این روش وجود دارد این است که با مراجعه حضوری به بانک هیچ محدودیتی برای انتقال وجه وجود ندارد. می توانید هر مبلغی که می خواهید را از این روش در کوتاه ترین زمان با پرداخت کارمزدهای پایین به حساب مورد نظر واریز کنید.

۲. روش غیر حضوری یا آنلاین

در روش آنلاین و اینترنتی مشتری باید اینترنت بانک خود را فعال نموده و یک اسم کاربری و رمز عبور داشته باشد. دریافت رمز عبور برای وارد شدن به این برنامه توسط شعب بانک انجام می شود. بعد از وارد کردن رمز عبور به اینترنت بانک این برنامه فعال می شود و می توانید از مبلغ ۵۰ میلیون تومان تا مبلغ دویست میلیون تومان را به این روش انتقال دهید.

در روش غیر حضوری استفاده از سامانه ساتنا سقف مبلغ انتقال وجه محدودیت دارد به طوری که با روش اینترنت بانک تا صد میلیون تومان و از طریق دستگاه های رمز ساز تا دویست میلیون تومان انتقال وجه انجام می شود.

مدت زمان انتقال وجه با ساتنا

انتقال وجه از طریق حواله ساتنا در مدت کوتاهی انجام می شود. در صورتی که پاسخگویی از بانک مقصد سریع باشد معمولا واریز وجه ۲۰-۳۰ دقیقه زمان می برد. از این رو گفته می شود مدت زمان انتقال وجه با حواله ساتنا آنی صورت می گیرد. در ضمن این سامانه همه روزه به جز جمعه از ساعت ۸ تا ۱۴.۳۰ فعال است و مشتریان می توانند در تمام نقاط از ان استفاده کنند.

دریافت شماره شبا

دریافت شماره شبا از سامانه شبایاب یک روش سریع، مطمئن و کم هزینه خواهد بود که اینترنتی صورت می گیرد. هر چند روش های حضوری هم برای دریافت شماره شبا وجود دارد. ولی می توانید از روش های غیر حضوری کم هزینه و سریع نیز استفاده کنید.

سایت مذکور طوری طراحی شده که مشتریان بانک های مختلف با وارد کردن شماره ۱۶ رقمی کارت یا شماره حساب می توانند به شماره شبا خود دسترسی یابند.

سقف انتقال وجه با ساتنا

پیشتر به این مورد تا حدودی اشاره شد. در سیستم آنلاین بانک و برنامه های بانکی تمام دستورات پرداختی از مبلغ ۵۰ میلیون تومان و بالاتر قابل پذیرش در سامانه ساتنا بوده و انجام می شود. سقف انتقال در سامانه ساتنا در داخل شعبه بانکی نامحدود بوده و به اندازه مبلغ دلخواه مشتری می باشد.

ولی سقف انتقال وجه توسط اینترنت بانک و موبایل بانک در هر یک از بانک ها فرق دارد. البته مشتری با داشتن توکن بانکی تا دویست میلیون تومان را با مشخص نمودن علت دقیق انتقال می تواند انجام دهد. در ضمن سقف انتقال ماهانه برای هر شخص سه میلیارد تومان می باشد.

با وجود این که انتقال وجه حواله در سامانه ساتنا از طریق شعبه فاقد محدودیت است ولی به دلیل قوانین وضع شده توسط بانک مرکزی جهت مبارزه با پولشویی مشتری باید علت جابجایی مبلغ بالا را ذکر نماید.

کارمزد انتقال وجه در ساتنا

بر اساس آخرین ابلاغیه از سوی بانک مرکزی کارمزد انتقال وجه در این سامانه دو صدم درصد مبلغ هر تراکنش می باشد و سقف کارمزد ۲۵ هزار تومان است. به طور مثال انتقال وجه ۵۰ میلیون تومان که حداقل دستور پرداختی در ساتنا نیز می باشد کارمزدی حدود ده هزار تومان دارد.

نحوه پیگیری حواله ساتنا

در صورت وجود اختلال در فرایند انتقال وجه توسط سامانه ساتنا یا ایجاد مغایرت بانکی مشتری می تواند هم به شکل حضوری به نزدیک ترین شعبه بانک خود مراجعه و مشکل ایجاد شده را پیگیری کند و هم می تواند با شماره تماسی که هر بانک به صورت اختصاصی برای سامانه ساتنا اعلام نموده است تماس بگیرند.

به طور کلی انتقال وجه در سامانه ساتنا صرفا بر اساس شماره شبایی است که فرد اعلام کرده و در فرم پرداخت می نویسد. از این رو نهایت دقت را به کار گیرید زیرا در انتقال هایی که در شماره شبا ثبت می شود سایر اطلاعات مانند نام و نام خانوادگی و .. هنگام واریز وجه کنترل نمی شود. پس بعد از نوشتن شماره شبا دوباره صحت آن را چک کنید.

مزیت استفاده از سامانه ساتنا

یکی از مهمترین مزیت های استفاده از سامانه ساتنا یا سامانه تسویه ناخالص آنی بالا بودن حداکثری امنیت هنگام انتقال وجه می باشد. به ویژه هنگامی که مبلغ انتقالی زیاد باشد یا گیرنده آن در دسترس نیست. (منظور فاصله مکانی). از مزیت های دیگر ای سامانه عبارت است از:

 • در این سامانه انتقال وجه حداکثر تا نیم ساعت انجام می‌شود. از این رو اگر برای شما سرعت انتقال وجه اهمیت دارد می‌توانید از سامانه ساتنا استفاده کنید.
 • به کمک این سامانه دیگر نیازی به حمل و نقل چک ندارید. به این ترتیب نیازی هم نیست تا به بانک گیرنده مراجعه کنید.
 • از طریق سامانه ساتنا ریسک انتقال وجوه از بین خواهد رفت زیرا خطر سرقت و یا مفقود شدن وجه وجود ندارد.
 • مزیت دیگر این است که تراکنش مورد نظر لغو نمی شود و ضمنا امکان برگشت خوردن یا جابجایی هم وجود ندارد.

سامانه ساتنا با سامانه پایا چه تفاوتی دارد؟

سامانه ساتنا و پایا هر دو جزو سامانه های انتقال وجه بین بانک های مختلف می باشند. هر دو سامانه ایمن بوده و بیشترین سرعت انتقال را دارند ولی هر یک از سامانه های ساتنا و پایا شرایط و قوانین استفاده خاص خود را دارند از جمله:

۱. متغیر بودن زمان انتقال وجه

همان طور که اشاره شد سامانه ساتنا انتقال وجه را نهایتا درسی دقیقه انجام می‌دهد. در حالی که سیستم پایا همین عملیات را در ساعات ثابتی انجام می دهد و فاقد انتقال وجه آنی است.

۲. تفاوت سقف انتقال وجه

بر اساس بخشنامه ای که بانک مرکزی در دی ماه سال ۱۴۰۰ به بانک ها ارائه نموده محدودیتی جهت انتقال وجوه در سامانه ساتنا اعمال شده به این صورت که حداقل مبالغ از ۵۰ میلیون به بالا با آن قابل انتقال است.

۳. روش انتقال وجه

در قوانین سامانه ساتنا تسویه حساب و واریز کردن وجه به حساب مشتری به صورت تک تک و در زمان درخواست به بانک مرکزی و ضمنا بانک مقصد ارسال می شود. معمولا بین ۲ ثانیه تا ۲۰ دقیقه این زمان در بانک های مختلف متفاوت بوده ولی در سامانه پایا ارسال به بانک در ساعت های مشخصی صورت می‌گیرد و به طور دسته ای از بانک مبدا به بانک مقصد صورت می پذیرد.

در پایان اگر مایلید تا با طریقه استعلام چک و  مراحل رفع مسدودی کارت بانکی آشنا شوید با کلیک روی لینک ها از این مقالات نیز بازدید نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *