دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

برای درمان صدا دادن زانو چه روش هایی وجود دارد؟

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۶ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

آشنایی با درمان صدا دادن زانو در خانه به شما این امکان را می دهد تا با روش های غیر تهاجمی این مورد را درمان کرده و مشکلات بیش تری برای شما عزیزان ایجاد نشود. برای دریافت اطلاعات بیش تر در این زمینه تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

مفصل های زانو با حرکت کردن دامنه وسیعی از حرکات را خواهند داشت از این رو ممکن است گاهی شما صدایی غیر متعارف از آن ها بشنوید. شایع ترین دلیلی که می تواند منجر به ایجاد صدا در این بخش از بدن شود آرتروز خواهد بود. در واقع این مورد زمانی ایجاد می شود که شما درد و ناراحتی در حرکت دادن زانو خود داشته باشید در غیر این صورت ممکن است صدای مفصل های شما از جهات دیگری باشد که باید بررسی شود. در ادامه شما را با درمان صدا دادن زانو در خانه آشنا می کنیم و حرکت های ورزشی بسیار خوبی را به شما معرفی خواهیم کرد.

علت صدای زانو

تکنیک هایی درمان صدا دادن زانو در خانه

صدا دادن زانو ها می تواند مشکل خطرناکی نباشد ولی یادتان باشد که اصلی ترین عامل این بیماری آرتروز و التهاب شدید در مفصل ها است از این رو باید یک سی اطلاعاتی در این مورد داشته باشید.اصلی ترین عوامل در ایجاد شدن صدای تق و تق زانو ها عبارت اند از :

 • آرتروز زانو
 • پاره شدن رباط زانو
 • تشکیل بافت های اضافی در اطراف زانو
 • بیماری زانوی دوندگان
 • نرمی کشکک زانو
 • داشتن وزن الا
 • بالا رفتن سن و ضعف در عضلات
 • آسیب دیدن غضروف ها

معمولا از روش های مختلفی برای درمان استفاده می شود و باید بدانید که انتخاب های روش درمانی را می توانید خودتان و یا پزشکتان انجام دهد و این روش ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید از بروز مشکلات جدی تر در آینده پیشگیری کرده و در نتیجه زندگی سالم تری را داشته باشید. روش های تهاجمی که شامل جراحی می باشد و روش های غیر تهاجمی که غیر از جراحی می باشد را یک به یک مورد بررسی دقیق قرار خواهیم داد.

بهبود صدای زانو با استفاده از کاهش وزن

کاهش وزن

در بسیاری از موارد امکان دارد که صدای زانو های شما بر اساس میزان وزن بالای شما باشد از این رو نیاز است تا برای کاهش وزن خود اقدام کنید تا بتوانید این صدا ها را از بین برده و در نهایت زندگی با کیفیت تری را داشته باشید. اضافه وزن داشتن می تواند فشار های زیادی به زانو ها وارد نماید از این رو شما می توانید با کاهش دادن وزن خود و داشتن یک رژیم غذایی مناسب از بروز مشکلات شدید در این زمینه پیشگیری نمایید.

 • آرون گروپس

استفاده از کمپرس سرد

معمولا اگر زانوی شما آسیب دیده باشد می توانید برای کاهش میزان صدای آن از کمپرس سرد استفاده کنید. این روش نیز برای کاهش التهابات مفید می باشد و می تواند در کاهش صدا های تق و تق نیز اثرات زیادی داشته باشد.

استفاده از دارو های ضد التهاب

معمولا استفاده از این دارو ها زمانی مناسب است که شما دارای درد و التهاب باشید در غیر این صورت باید از خوردن این دارو ها صرف نظر کنید زیرا اثرات مخربی که بر بدن دارند بسیار زیاد می باشد و خوردن بی رویه آن ها می تواند مشکلات شدیدی برای شما ایجاد نماید.

بستن زانو با بریس

بستن زانو نیز از دیگر روش های کاهش صدای تق و تق مفصل زانو می باشد و شما برای این که بتوانید از یک بریس خوب و مناسب را انتخاب کنید نیاز است تا از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

بهبود صدای زانو ها با آب درمانی

درمان های جایگزین

تزریق پی آر پی، تزریق کورتیزول و مگنت تراپی از ساده ترین درمان هایی می باشد که قبل از جراحی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و اگر نتایج نهایی خوب نبودند از جراحی استفاده  خواهد شد.

جراحی زانو

معمولا این مدل از جراحی ها برای درمان صدای زانو نیستند و سعی در ان است تا مشکلات زمینه ای مانند التهابات و مشکلات ساییدگی غضروف ها درمان شود و بیش تر جراحی های زانو برای این مورد خواهد بود. در واقع در بسیاری از این جراحی ها مفاصل زانو تراشیده و صاف می شوند تا در صورت حرکت زانو اصطکاک کم تری داشته باشند و در نتیجه درد و صدای آن ها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

ورزش های ساده

استفاده از یک سری از حرکت های ورزشی می تواند عضلات چهار سر ران شما را تقویت کرده و از فشار های اضافی بر روی زانو هایتان کم خواهد کرد. در واقع اگر بیماری هایی مانند کشیدگی تاندون ها و یا آرتروز داشته باشید با این روش ها نمی توان این مورد را از بین برد ولی اگر صدای زانو های شما به دلایل ساده ای می باشد شما می توانید با انجام دادن یک سری از حرکت های ساده ورزشی این مورد را کاهش داده و ان را کنترل نمایید.

حرکت های کششی ساق پا

ابتدایی ترین حرکت در این زمینه برای ساق پا می باشد و شما می توانید با انجام دادن مراحلی که در ادامه بررسی می کنیم این تمرین ها را انجام دهید.

 • ابتدا باید روی زمین بنشینید و پا های خود را از یک دیگر باز کنید و یک عدد توپ تنیس را زیر پای خود بگذارید.
 • پای دیگر خود را به آرامی روی پایی که توپ زیر آن قرار دارد بگذارید.
 • ساق پا را از بالا تا پایین روی تنیس غلط بدهید.
 • این تمرین برای ساق های پای شما بسیار خوب می باشد و هر حرکت را باید ۳۰ ثانیه برای هر دو پا انجام دهید و سعی کنید در روز سه بار این ورزش را انجام دهید تا بتوانید از صدا دادن زانو های خود رها شوید.

درمان صدا دادن زانو

حرکت اسکات

از دیگر حرکت هایی که می تواند به  تقویت شدن عضلات ران و زانو شما کمک نماید اسکات زدن است. این حرکت بسیار ساده می باشد و شما برای انجام دادنش باید بایستید و پا های خود را به اندازه عرض شانه ها باز کنید. پنجه های پای خود را با اعمال کردن وزن روی پاشنه ها به صورت ۴۵ درجه قرار داده و باسن خود را طوری به سمت عقب برده که انگار قرار است روی صندلی بنشینید.

در این میان یادتان باشد که زانو های شما نباید از پنجه هایتان بیرون بزند در غیر این صورت امکان دارد مشکلات دیگری برای زانو های شما ایجاد شود. بعد از انجام این حرکت می توانید با اعمال فشار به پاشنه ها به حالت ابتدایی خود باز گشته و این حرکت را در سه ست ده تایی انجام دهید.

بالا آوردن مستقیم

برای ان که بتوانید عضلات چهار سر ران را تقویت کنید نیاز است تا پا های خود را به صورت مستقیم بالا بیاورید تا بتوانید عضلات چهار سر ران را تقویت نمایید. برای این کار باید روی زمین دراز کشیده و یکی از پا های خود را به صورت مستقیم بالا آورده و پای دیگر را صاف در امتداد بدن خود قرار دهید. پای بالا برده را بعد از ۱۰ ثانیه به حالت ابتدایی باز گردانده و این حرکت را در سه ست ده تایی برای هر دو پا انجام دهید.

ورزش مخصوص

این ورزش به صورت مخصوص بر روی عضلات چهار سر ران کار می کند و این عضلات که در بخش جلویی ران قرار دارد به راحتی می توانند میزان فشار بر زانو ها را کاهش داده و در نهایت از آسیب دیدن بیش تر پیشگیری خواهد شد. برای این که این تمرین را انجام دهید باید روی زمین بنشینید و پا های خود را در رو به روی خود بگذارید. عضلات چهار سر ران را منقبض کرده و از دست خود برای این که مطمئن شوید استفاده نمایید و در همین حال ۱۰ ثانیه بمانید و بعد از ۲ ثانیه به حالت ابتدایی خود باز گردید.

از بین بردن صدای زانو

ورزش در آب نیز بسیار خوب خواهد بود زیرا آب منجر به کاهش وزن بن شما می شود و باعث می شود فشار زیادی بر روی زانو های شما وارد نشود از این رو شما می توانید با کم ترین آسیب به زانو در آب استخر ورزش کرده و به درمان صدا دادن زانو کمک کنید. اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید اطلاعات دیگری در مورد درمان خانگی مینیسک زانو و درمان خانگی گودی کمر را نیز مشاهده نمایید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این زمینه استفاده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *