دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

مراحل تمیز کردن شوفاژ و نکاتی که نباید فراموش کنید

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۴ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

تمیز کردن شوفاژ می تواند گرمای بهینه تری را در فصل زمستان برای خانه های شما به ارمغان آورد. با این کار هم ظاهر شوفاژ چشم نواز تر می شود و هم با بهینه سازی عملکرد آن هزینه های شما کاهش پیدا می کند.

با نزدیک شدن به فصل سرما یکی از کارهایی که برای برخی افراد کمی دشوار به نظر می رسد، تمیز کردن شوفاژ می باشد. در این مطلب با روش ساده انجام این کار آشنا می شوید. لازم است هرزگاهی به نظافت این وسایل پرداخت تا گردو غبار عملکرد آن ها را با اختلال روبرو نکند.

مراحل تمیز کردن شوفاژ و رادیاتور

از جمله کارهایی که در فصل سرد سال برای برخی افراد چالش برانگیز به نظر می رسد تمیز کردن شوفاژ می باشد. تمیز کردن انواع شوفاژ اهمیت زیادی دارد زیرا به دوام بیشتر آن کمک می کند. اغلب افراد از تمیزکاری این وسایل غفلت دارند و فراموش می کنند که این دستگاه هم با گرد و غبار همراه می شود.

از این رو توصیه می شود هرزگاهی نسبت به نظافت شوفاژ یا رادیاتور اقدام کنید. تمیزکاری این وسایل می تواند گرمای بهینه تری را در فصل زمستان ارائه دهد. همچنین علاوه بر ظاهر تمیزتر دستگاه می تواند با بهینه سازی عملکرد آن، به کاهش هزینه های شما نیز کمک نماید.

گرد و غباری که بین پره های شوفاژ یا رادیاتور جمع شده می تواند مانع از خروج گرما به طور مستقیم گردد. بنابراین رادیاتور برای افزایش دما و گرمایش بیشتر پروسه سختی پیش رو خواهد داشت. همانطور که می دانید همواره گرد و غبار در هوا وجود دارد. حتی موی حیوانات خانگی و باقی مانده ذرات آلودگی در هوا سبب تکثیر گرد و غبار در منزل می شود.

همه این مواد با هم جمع شده و با جریان هوا روی تمام اجسام و لوازم منزل مانند شوفاژ نشسته و در محفظه پشت آن به تدریج انباشته می شوند. از این رو بهترین کار این است که حداقل سالی یکی دو مرتبه شوفاژ و رادیاتورهای منزل را سرویس و تمیز کرده تا گرد و غبار و آلودگی آن را برطرف کنید.

البته تمیز کردن منظم این وسایل بهتر است ولی در صورت نبود زمان کافی حداقل با یک دستمال روی آن را تمیز تا گرد و غبار نشسته روی آن به تدریج به لوله های داخلی دستگاه نفوذ نکند. به این ترتیب برای کاستن هزینه های گرمایش و افزایش طول عمر شوفاژ حتما به این مورد دقت کافی داشته و در اولین فرصت به آن رسیدگی کنید.

 • آرون گروپس

در ادامه با مراحل تمیزسازی شوفاژها آشنا می شوید. اما قبل از آن بدانید که برای انجام این کار به ابزاری از جمله جاروبرقی، گردگیر دستی، اسفنج، پارچه، سطل آب و صابون و حوله نیاز دارید.

۱. خاموش کردن شوفاژ

پیش از شروع کار ابتدا اطمینان حاصل کنید که شوفاژ خاموش است. تمیزکاری شوفاژ در حالی که روشن است کار خطرناکی است و ممکن است به لوله ها آسیب زده و سبب پاشیده شدن آب داغ به دست و صورت و آسیب دیدگی گردد. از این رو حتما شوفاژ را خاموش و صبر کنید کاملا سرد شود. در ضمن از فشار دادن شوفاژ و کشیدن آن به سمت جلو حین انجام کار خودداری کنید.

۲. روشن کردن جاروبرقی

حالا نوبت آن است که جاروبرقی را روشن کرده و اطراف و درزهای شوفاژ را کاملا جارو بزنید. توسط لوله های بلند جاروبرقی پشت دستگاه را هم تا حد ممکن جارو بکشید. به کمک سری های مختلف جاروبرقی درون پره های شوفاژ را نیز جارو بزنید. در صورتی که لوازم ابتدایی انجام این کارها در اختیار نیست به مراحل بعدی دقت کنید.

۳. استفاده از چوب گردگیری یا برس تمیزکننده

در این مرحله استفاده از یک برس تمیز کننده مخصوص شوفاژ می تواند مفید واقع شود. این ابزار دارای ظاهر پر مانند بوده که برای تمیزسازی شوفاژ طراحی شده است. به علت شکل ظاهری خاص آن به راحتی وارد بخش های داخلی شوفاژ شده تا گرد و غبار را پاک کند.

اگر چنین ابزاری ندارید به کمک یک چوب با دسته بلند که روی آن دستمالی بسته اید نیز می توان کل بدنه پشتی شوفاژ را کاملا گردگیری نمایید.

۴. دمیدن هوا توسط سشوار

روش دیگر برای پاک سازی گرد و غبار روش برعکس جاروبرقی و ارسال هوای خروجی به شوفاژ توسط یک سشوار می باشد. سری سشوار را به طرف بالای شیارهای شوفاژ برده و هوا را با شدت بالا به آن وارد نمایید. این کار به شما کمک کرده تا گرد و غبار داخل شوفاژ هم تمیز شود.

بهتر است پیش از این کار یک حوله مرطوب زیر شوفاژ انداخته تا گرد و غبار را به خود جذب کرده و گرد و خاک در هوا پراکنده نگردد.

۵. استفاده از آب و صابون

داخل سطلی مقداری آب گرم ریخته و به آن پودر شوینده یا صابون اضافه کنید. بعد اسفنج را به این محلول آغشته و آب اضافی اش را گرفته تا اندازه ای که مرطوب باشد. در ادامه بدنه بیرونی شوفاژ را توسط اسفنج مرطوب تمیز کرده و مراقب باشید آبی از اسفنج روی زمین نریزید.

برای پیشگیری می توانید حوله  یا دستمال حوله ای را زیر شوفاژ قرار دهید. پس از کشیدن اسفنج با یک دستمال خشک شوفاژ را خشک کرده تا سبب زنگ زدگی یا پوسیدگی دستگاه نشود. در ادامه دیوار اطراف شوفاژ و بالای آن را هم دستمال کشیده چرا که گرما ممکن است گرد و غبار را به بالا و دیوارهای بالایی شوفاژ انتقال داده باشد.

قابل ذکر است با توجه به نوع کاغذ دیواری یا دیوار این کار را انجام بدهید. می توانید برای سهولت تمیزکاری شوفاژ از اسپری چند منظوره کمک بگیرید. باید صبر کنید مایع اسپری مدتی روی شوفاژ قرار بگیرد. البته اگر صفحه رادیاتور بیش از حد گرد و غبار گرفته توصیه می شود از همان اول با اسفنج نمدار غبار رویی نمایید.

برای تمیز کردن طرف دیوار لازم است از طی یا دستمالی که قابلیت اتصال به طی را داشته باشد استفاده نمایید. با استفاده از سشوار این کار بهتر صورت می گیرد. بعد از اتمام مراحل فوق پیچ شوفاژ یا رادیاتور را باز کنید.

برخی نکات در سرویس کردن شوفاژ

در مورد سرویس کردن شوفاژ به نکات زیر دقت کنید:

 • اگر لکه ای روی شوفاژ وجود دارد از ساییدن آن با ابزار خراش دهنده و تیز اجتناب کنید و آن را با مواد پاک کننده تمیز کنید. به طور مثال از محلول اسپری قوی برای این کار کمک بگیرید.
 • برای تمیزکاری شوفاژ هرگز صفحه های دستگاه را جدا نکنید. این کار به دستگاه آسیب می زند.

پاک کردن لکه لباس از روی شوفاژ یا رادیاتور

در بیشتر مواقع ممکن است به دلیل عجله داشتن برای خشک کردن لباس ها آن ها را روی شوفاژ یا رادیاتور پهن تا خشک شوند. با این کار ممکن است لباس خیس به شوفاژ رنگ پس داده و لک ایجاد شود. در این موارد اگر لکه رنگ لباس روی شوفاژ باقی مانده با روش شیمیایی آن را تمیز کنید.

هرگز لوازمی مانند اسکاچ و سیم برای تمیز کردن لکه استفاده نکنید زیرا این کار روی دستگاه خط و خش می اندازد. در ادامه برای تمیزکاری لکه لباس از روی شوفاژ مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا شوفاژ یا رادیاتور را خاموش و سپس سطلی حاوی آب و مایع وایکتس و کمی شوینده آماده کنید.
 • سپس توسط یک تکه ابر یا اسفنج نرم قسمتی که لک روی آن باقی مانده را بکشید.
 • این کار را مرتبا تکرار تا لکه کم رنگ شود.
 • می توانید از شوینده های شیمیایی مانند پاک کننده شیرآلات یا پاک کننده های چند منظوره هم روی لکه اسپری و چند دقیقه ای صبر کنید.
 • ولی اگر باز هم اثری از لکه مشاهده شد با روش های دیگر مانند رنگ کردن شوفاژ لکه را از بین ببرید.

البته همچنان تاکید می شود به هیچ وجه از مواد با سایندگی قوی مانند سیم یا اسکاچ استفاده نکنید. در ضمن قبل از هر اقدامی از خاموش بودن شوفاژ اطمینان حاصل کنید. همچنین در رنگ گرفتگی های عمیق ناشی از خشک کردن البسه رفع آن فقط با رنگ مجدد شوفاژ امکان پذیر است.

البته رنگ پذیری شوفاژ به نوع دستگاه بستگی دارد. زیرا برخی از رادیاتورها قدرت نگهداری رنگ را نداشته و نیاز است برای جلوگیری از شره رنگ به صورت کوره ای رنگ شوند.

سخن پایانی

به طور کلی تمیزکاری وسایل منزل از کارهایی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. در این مطلب با چند مرحله ساده برای تمیزکاری شوفاژ آشنا شدید. از نکات مهمی که در این راستا باید به آن دقت کنید این است که پیش از شروع فصل زمستان نسبت به انجام این کار اقدام کنید.

در ضمن توصیه می شود حتما مراقب باشید موقع تمیزکاری شوفاژ دستگاه روشن نباشد. برای کاهش هزینه های گرمایش و افزایش طول عمر سیستم هرگز این کار را فراموش نکنید. در نتیجه لازم است در اولین گام ابزارهای مورد نیاز آن را تهیه نماید. باید اشاره کرد که نظافت یک بخش جدانشدنی از زندگی همه می باشد.

در هر منطقه ای که زندگی می کنید به ویژه در شهرهای بزرگ به علت جمعیت زیاد و آلاینده های بیشتر شوفاژ ها بیشتر با گرد و غبار و آلودگی همراه می شوند. از این رو تمیزکردن این دستگاه حداقل سالی یک مرتبه الزامی به نظر می رسد. به این ترتیب در کنار سرویس های دوره ای سیستم های گرمایشی آن را به موقع تمیز نمایید. تا از این سیستم های گرمایشی مانند شوفاژ، پکیج و … به خوبی و بهینه استفاده نمایید.

ما در مجله آرگا سعی داریم تا اطلاعات شما عزیزان را در راستای سبک زندگی بهتر و خانه داری اصولی تر افزایش دهیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با تمیز کردن فیلتر کولر گازی و تمیز کردن بخاری روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *