دسته ها
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

انجام حرکات یوگا چه فوایدی برای برای کودکان دارد؟

  • زهرا شفیعی
  • ۲۶ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

آرامش روانی و قدرت درونی کودک خود را به یوگا بسپارید. این ورزش بسیار جذاب و کم هزینه، کم کم برقراری تعادل بین ذهن وجسم را به کودکان شما آموزش می دهد و پس از گذراندن چند دوره جلسات متعدد قدرت انعطاف پذیری، استقامت بدنی و نفس گیری مناسب را در آن ها تقویت می کند. و در آخر با کاهش احساس استرس، به سلامت ذهن، جسم و روح آن ها کمک خواهد شد تا در آینده از نظر عاطفی به فردی مسئولیت پذیر و نرمال تبدیل شوند. در ادامه با نکات مثبت یوگا برای کودکان بیشتر آشنا خواهید شد.کودکان می توانند از ۴ سالگی با تمرین های بسیار ساده، جلسات آموزشی یوگای خود را آغاز کنند. به این دلیل تمرینات باید برای کودکان سنین پایین تر، آسان باشد تا با اضافه شدن بار اضافی آسیبی به اندام و استخوان های کودک انجام نپذیرد و در نتیجه احساس سرگرم کنندگی سرشار از لذت درونی او به یوگا تبدیل به احساس بیزاری و خستگی نشود.

 یوگا برای کودکان چه تاثیرات مثبتی در جسم او به همراه خواهد داشت؟

با حرکت های کششی بدن، درد های ماهیچه ای را کاهش می دهد.

به کیفیت خواب کمک می کند.

تعادل، ظرفیت و مقاومت بدن کودک را بالا می برد.

سطح ترشح هورمون کورتیزون، که در بالا بردن احساس استرس نقش دارد را کاهش می دهد.

تمرکز ذهنی کودک را بالا می برد، که در یادگیری او بسیار نتیجه مثبتی دارد.

با برقراری احساس آرامش، کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

  •  آرون گروپس

انعطاف پذیری اندام های بدن را دو چندان می کند.

در کاهش وزن و عملکرد غدد درون ریز بسیار تاثیر گذار است.

تاثیرات مثبت یوگا در سلامتی جسمانی کودک

تاثیرات مثبت ورزش یوگا در سلامت ذهنی کودک

شکل گیری افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

برقراری سلامت روح و روان ( احساس آرامش )

افزایش تمرکز

جلوگیری از منزوی شدن و گوشه گیری کودک

افزایش یادگیری و سطح آگاهی

تشویق به داشتن عادات سالم

کنترل پیش فعالی کودک

تاثیر یوگا در سلامتی ذهنی کودک

شروع یوگا با انجام چند حرکت ساده در خانه

  • در حالت نشسته، دو کف پاها را در مدت زمان ۲ تا ۳ دقیقه به یکدیگر بچسبانید. پس از چند ثانیه استراحت، دو مرتبه ی دیگر این حرکت را تکرار کنید.
  • به پشت بخوابید، سپس پاها را به بدن خود نزدیک سازید و در عضلات ستون فقرات کششی مناسب و متعادل به مدت زمان ۱۰ ثانیه ایجاد کنید. پس از استراحتی کوتاه ۳ مرتبه ی دیگر این حرکت را تکرار کنید.
  • به صورت طاق باز به روی زمین بخوابید، زانوی راست خم شده خود را به پهلو و روی زمین در مدت زمان ۲۰ ثانیه بخوابانید و پس از استراحتی کوتاه به روی پای دیگرانجام دهید. این روند را تا ۴ بار برای هر پا تکرار کنید.
  • به حالت چهار دست و پا بدن خود را به شکل ۸ فارسی در بیآورید، به طوری که سر و قفسه سینه تان کاملا پایین قرار گرفته باشد. ۲۰ ثانیه این حرکت را انجام دهید و پس از مدتی استراحت این حرکت را ۳ مرتبه تکرار کنید.
  • به روی شکم دراز بکشید، پیشانی تان را به روی زمین بگذارید. کف دو دست را بغل گوش به روی زمین قرار داده و با پاهای جفت شده و فشار کف دست به زمین، سر و قفسه سینه خود را آرام بالا بیآورید. با انجام ۲۰ ثانیه از این حرکت، مدتی استراحت و ۳ مرتبه دیگر آن را تکرار کنید.

حرکات ساده یوگا برای کودکان

آیا ورزش یوگا باعث آسیب دیدن کودک می شود؟

از بی خطر ترین ورزش ها می توان به تمرینات یوگا اشاره کرد. اگر حرکات به درستی و طبق اصول خاص خود توسط کودکان انجام نگیرد، آسیب هایی را به همراه خواهد داشت. یکی از مضرات یوگا را می توان به آسیب دیدگی اعضای بدن حین انجام حرکات تعریف کرد. پس توصیه می شود برای شروع کار، حتما حرکات ساده با کودک تمرین شود. حرکاتی که توان انجام آن ها را با توجه به سن و جثه اش داشته باشد و با تشویق مادر یا مربی خود و بدون هیچگونه فشار و اجباری به دنیال کردن همیشگی این ورزش ترغیب شود.

چه ابزاری برای انجام یوگا نیاز است؟

برای شروع آموزش یوگا به کودکان خود، به هیچگونه ابزار، لباس یا موقعیت مکانی خاص نیازی ندارید. اگر خود و کودک دلبندتان تصمیمی جدی برای تمرین همیشگی و منظم این ورزش را دارید، می توانید از ابزار های مخصوص یوگا همچون مت ( همان زیر انداز ورزشی ) و … استفاده کنید.

چه لباسی بپوشیم و چه مکانی را برای انجام یوگا انتخاب کنیم؟

کودکان بهتر است با لباسی بسیار راحت و آزاد، تمرینات یوگای خود را انجام دهند.

فرقی ندارد که فضای تمرین شما در منزل باشد یا فضایی در خارج از منزل. اما بهتر است فضایی را برای انجام تمرینات یوگای خود انتخاب کنید، که فضای لازم و کافی برای دراز کشیدن و شرایط لازم برای برقراری آرامش شما داشته باشد. اصلا نگران فضا نباشید، شما حتی می توانید برخی حرکات یوگا را در رختخواب خود تمرین کنید.

بررسی حرکات یوگا و تمرینات تنفسی

در مقاله گذشته مجله آرگا تمامی حرکات یوگا تعریف شده است، بهتر است با کلیک به روی لینک داده شده، آن را مطالعه کنید. اما برای تمرینات تنفسی بدانید که تنفس شکمی و تنفس زنبور عسل می تواند نقش موثری در برقراری آرامش شما و کودک دلبندتان داشته باشد. البته تمرینات کمی برای بزرگسالان سخت تر خواهد بود.

تکنیک تنفس شکمی:

دراز بکشید و یک جسم همچون عروسک و یا یک کتاب را به روی شکم کودک خود قرار دهید. همزمان با دم، عروسک و یا کتاب به روی شکم بالا می آید و با بازدم به سمت پایین می رود.

بهتر است این تمرین را ۵ مرتبه تکرار کنید.

تکنیک تنفس زنبور عسل:

این تمرین را هم به صورت نشسته و هم به صورت خوابیده به روی زمین می توانید انجام دهید.

به کودک خود راهنمایی کنید که تنفس آرامی را از طریق بینی اش انجام دهد، تا شماره ی ۴ شمارش کنید.

پس از آن با لب هایی بسته با صدایی همچون زنبور عسل، نفس خود را بیرون دهد.

بهتر است این تمرین را ۵ مرتبه و یا به دفعات بیشتر تکرار کنید.

تنفس شکمی و تنفس زنبور عسل پس از تمرین یوگا

صحبت پایانی:

تمرینات یوکا در رشد ذهنی و جسمی کودک نقش بسیار پر رنگی را خواهد داشت. در صورتی که کاملا اصولی و با احتیاط تمام، بر اساس سن و جثه او صورت بگیرد. اگر اینطور نباشد، آسیب های بد و جبران ناپذیری به بدن کودک وارد می شود.

با تمرینات یوگا در بارداری و تمرینات یوگا قبل از خواب هم آشنا شوید.

 

 

 

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *