دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

درمان زخم زیر زبان با روش های طبیعی و دارویی در خانه

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۸ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

آشنایی با درمان زخم زیر زبان به شما کمک می کند تا بتوانید اطلاعاتی خوب در این مورد داشته باشید و در صورت نیاز با مشاهده یک سری از نشانه ها به متخصص رجوع کنید.

درمان زخم زیر زبان برای بسیاری از زخم های دهانی نیز به کار برده می شود و شما باید بدانید که این زخم ها می تواند به دلایل بسیار گوناگونی ایجاد ده باشد از این رو بهتر است همه این وارد را بدانید تا در صورتی که دچار ین مشکل شدید بتوانید به سرعت ان را تشخیص داده و درمان های مناسب را برای این مورد به کار بگیرید.

زخم زبان

آشنایی با علل و درمان زخم زیر زبان

زبان یکی از بد ترین محل های زخم شدن می باشد زیرا درد شدیدی را برای فرد ایجاد خواهد کرد و باید بدانید که این بخش از بدن یکی از تحریک پذیر ترین بخش ها در برابر عفونت ها می باشد. زخم های زیر زبانی معمولا درمان می شوند ولی زمان زیادی برای درمان شدنشان نیاز می باشد.

شما روش های مختلفی را برای درمان زخم زیر زبان دارید و می توانید با هر روشی که دوست دارید این مورد را درمان کنید و یادتان باشد که گاها زخم های زیر زبان امکان دارد به دلیل بیماری خاصی ایجاد شده باشند از این رو نیاز است تا ابتدا قبل از درمان های خاص این مورد را بررسی کرده و برای این کار باید به متخصص مراجعه نمایید.

معمولا برای سریع تر شدن روند درمانی نیاز است تا از دارو های مخصوص استفاده شود و همچنین بهداشت را رعایت کنید ولی این مورد درمان های خانگی نیز دارد و همه آن ها را در ادامه برای شما بررسی می کنیم و اطلاعاتی خاص در این مورد به شما می دهیم. پزشک دارو های خاصی را برای درد و درمان زخم ها به شما می دهد و جالب است بدانید که گیرنده های درد زبان حساس تر می باشند از این رو زخم بودن زبان شما می تواند مانع از خوردن و آشامیدن شما شود و درد زیادی را به شما متحمل شود.

زخم زبان

  •  آرون گروپس

مسکن ها

دارو های مسکن دارای تنوع زیادی می باشند ولی دارو های سردرد برای این زخم ها بسیار خوب می باشند و می توانند درد شما را تا حدودی کاهش داده و برای مدتی مناسب می باشند ولی یادتان باشد که این دارو ها نمی توانند درمان گر باشند و تنها برای مدتی مورد استفاده تان قرار می گیرند تا درد شما تا زمان بهبودی کم باشد.

همزمان با این دارو ها باید از دارو های ضد التهاب نیز کمک بگیرید این دارو ها شامل دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی می باشند و از مهم ترین آن ها می توان به ایبوپروفن اشاره کرد. این دارو می تواند برای کاهش تورم های زبانی بسیار خوب باشد و همچنین آفت های شدید را در دهان از بین خواهد برد. اگر این دو مورد برای شما پاسخگو نباشد پزشک از ضد التهاب های قوی تری برای درمان استفاده می کند و یکی از این تجویز ها استفاده از کورتیکواستروئیید ها می باشد.

ژل های موضعی

در واقع این ژل ها می توانند با بی حس کردن بخشی از زبان مانع از ایجاد درد شوند. در واقع این ژل ها می توانند همزمان مانع از بروز تحریک های شدید تر در زبان می شوند و شما می توانید این ژل ها را بدون نسخه دریافت نمایید. البته هستند دارو های قوی تری که در این زمینه وجود دارد ولی فروش آن ها بدون نسخه مجوز ندارد از این رو اگر دارای زخم های بدی هستید بهتر است قبل از هر چیزی به متخصص راجعه کنید تا در صورت نیاز دارو های دیگر برای شما تجویز شود. اگر ژل های موضعی خریداری شده دارای بره موم باشند می توانید با خیال راحت تری از این دارو استفاده نمایید.

دهان شویه های خاص

این دهان شویه ها معمولا زیر نظر متخصص مورد استفاده قرار می گیرند و شما نیز نمی توانید این دارو ها را بدون نسخه دریافت نمایید. معمولا این دارو ها برای زخم های بد و دردناک به کار می رود و دارای یک سری از موادی است که تاثیرات خوبی بر درمان دارد و سریع تر مشکل شما را از بین خواهد برد.

زخم زبان و استفاده از دارو های آنتی بیوتیک

مکمل ها

کمبود یک سری از ویتامین ها در بدن می تواند منجر به ایجاد این مدل از زخم ها در بدن شود. جالب است بدانید که کمبود ویتامین می تواند منجر به برفک دهان نیز بشود و اگر این مورد برای شما تشخیص داده شود شما می توانید با استفاده از دارو ها و ویتامین ها مشکات دهانی تان را از بین ببرید.

به  صورت کلی به جای استفاده از دارو ها بهتر است سعی کنید رژیم غذایی تان را طوری تنظیم کنید که دچار کمبود نشوید. یادتان بادش که اگر از دارو های خاص استفاده می کنید و یا در حال شیمی درمانی و پرتو درمانی هستید باید قبل از این که از مکمل ها استفاده کنید حتما با متخصص خود مشورت نمایید در غیر این صورت بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا این مورد می تواند خطرناک بوده و با دارو های شما تداخل داشته باشد.

دارو های محرک بزاق

معمولا دارو هایی که تحریک کننده بزاق می باشند در این زمینه کاربرد زیادی دارند و باید بدانید که بزاق می تواند منجر به تمیم بافت های آسیب دیده شده و سریع تر این مورد را درمان خواهد کرد. باید بدانید که خشک دن دهان می تواند منجر به ایجاد یک سری از بیماری های دیگر در زبان شده و احتمال عفونت در این میان تشدید می شود.

در این زمینه بسیاری از افرادی که در طب سنتی کار می کنند موم زنبور عسل را استفاده می کنند و جالب است بدانید که موم های عسل قابل هضم نمی باشند و شما نباید ان را بخورید ولی می دانید که این مورد یکی از طبیعی ترین آدامس ها به شمار می رود و دارای فواید بسیار زیادی است و مهم ترین ان استفاده از موم برای تحریک بزاق دهان و پیشگیری از خشک شدن آن ها است.

درمان زخم های دهانی با مسکن

آنتی بیوتیک ها

اگر زخم های زیر زبان شما عفونی باشند باید از آنتی بیوتیک ها برای درمان استفاده نمایید. معمولا نشانه های ان مشکل شامل، التهاب، درد و زخم های چرکی می باشد و باید توسط متخصص تشخیص داده شود تا آنتی بیوتیک مورد نظر برای شما تجویز گردد. یادتان باشد که این مورد معمولا برای زخم هایی می باشد که بهبودی ندارند و شما دائما در حال اذیت شدن می باشید و بهتر است برای درمان اصلا به سراغ آنتی بیوتیک ها ان هم خودسرانه نروید و سعی کنید ابتدا راه های دیگر را امتحان کنید و در صورت جواب نگرفتن می توانید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.

رعایت بهداشت

از دیگر نکاتی که باید در این زمینه رعایت شود این است که برای درمان زخم زیر زبان خود سعی کنید برای مدتی بهداشت را بیش تر از قبل رعایت نمایید. ان مورد از ساده ترین روش هایی می باشد که می تواند به شما کمک کند تا کم تر دچار این مشکلات شوید. معمولا استفاده از مسواک های کهنه و زبر می تواند این زخم ها را دوبرابر نماید از این رو سعی کنید مسواک های خوبی را تهیه کرده و ان ها را هر از چندگاهی تعویض نمایید.

مکیدن یخ

یادتان باشد که این روش درمانی نمی باشد و تنها برای کاهش درد و التهابات به کار می رود و باید بدانید که این کار نیز اصولی دارد و اگر آن را رعایت نکنید امکان این که یخ به زبان و کام شما بچسبد بسیار زیاد است. برای مکیدن یخ بهتر است از نوع بهداشتی آن استفاده کنید و سعی کید از یخ های بهداشتی که درون کیسه های بهداشتی می باشند استفاده نمایید. البته گاز گرفتن و جویدن یخ می تواند آسیب های شدیدی به مینای دندان ها وارد نماید از این رو به هیچ عنوان یخ را نجوید.

مکیدن یخ برای درمان زخم دهان

استفاده از آب نمک

درمان زخم زیر زبان با استفاده از آب نمک نیز امکان پذیر می باشد و باید بدانید که آب نمک می تواند منجر به کاهش عفونت ها در دهان شود. استفاده از آب نمک برای شستن دهان و دندان ها برای بیماری های زیاد دندانی و دهانی مورد استفاده می باشد و این موضوع در سراسر دنیا نیز مورد توجه می باشد و بسیاری از متخصصان نیز آن را تایید کرده اند.

یادتان باشد که بعد از این که آب نمک را در دهان خود چرخاندید آن را قورت ندهد زیرا این مورد می تواند منجر به ورود باکتری ها و قارچ ها به درون بن شما شود و مشکلات دیگری را در پی خواهد داشت از این رو سعی کنید بعد از این کار آب نمک را از دهان خود خارج کنید و بعد سینک روشویی را به خوبی تمیز کنید.

استفاده از چای بابونه

بابونه یکی از گیاهان تایید شده برای درمان زخم زیر زبان می باشد و این مورد را مرکز بهداشت آمریکا تایید کرده است. در واقع استفاده از دمنوش بابونه که خنک و سد شده است برای این مورد بسیار خوب می باشد و می تواند به شما کمک کند تا با کم ترین هزینه زخم های دهانی تان را کاهش دهید.

استفاده از مریم گلی

مریم گلی نیز یکی از دارو های بسیار خوب برای درمان زخم های دهانی می باشد و می تواند میزان التهاب را در بدن شما به شدت کاهش دهد. برای استفاده از مریم گلی نیاز است تا این گیاه را درون آب جوش بیندازید و بگذارد خوب دم بکشد. این دمنوش را بعد از سرد شدن در دهان خود بچرخانید و ان را بیرون بریزید.

درمان زخم زیر زبان

همانطور که می دانید پیشگیری کردن از موضوعات می تواند هزینه ای کم تر با خود به همراه داشته باشد از این رو نیاز است تا بدانید که با رعایت یک سری نکات بهداشتی می توانید از بروز این مدل از بیماری ها در امان باشید. در ادامه شما می توانید یک سری اطلاعات دیگری در مورد درمان زخم دهان  و درمان آفت دهان نیز مشاهده نمایید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این زمینه استفاده کرده تا بتوانید وارد صفحات مربوطه شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *