دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

چطور با خستگی زیاد بعد از کار مقابله کنیم؟

  • کژال کوهستانیان
  • ۲۰ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

نداشتن استراحت کافی و انجام برخی از فعالیت های بیهوده می تواند انرژی بسیاری از ما بگیرد و خستگی زیاد بعد از کار را برای ما به ارمغان بیاورد، برای حفظ سلامتی و جلوگیری از این خستگی ها لازم است با رعایت چند نکته ساده و فراهم کردن فرصت کافی برای استراحت از این اتلاف انرژی جلوگیری کنیم تا اوقا بهتری را برای خود رقم بزنیم.

احساس خستگی بعد از گذراندن یک روز کاری کاملا طبیعی است، ساعت ها فعالیت، ایستادن، یا نشستن پشت سیستم می تواند باعث ایجاد خستگی و ضعف در انسان شود. خستگی نوعی احساس ضعف و نداشتن انرژی است که می تواند منشا آن جسمی یا روانی یا ترکیبی از هر دو باشد. پس از انجام فعالیت های سنگین یا برگشتن از سرکار عموما انسان دچار خستگی می شود. اما برای رفع خستگی زیاد بعد از کار چه باید کرد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه با راهکار های رفع خستگی بیشتر آشنا شوید.

خستگی می تواند بر اثر خواب کم، فعالیت بیش از حد، استرس و کار سخت به وجود آید. گاهی نیز نشانه یک بیماری می باشد، اگر خستگی به درستی رفع نشود موجب کاهش انرژی و عملکرد فرد می شود و تمرکز او را تحت تاثیر قرار داده و بر جنبه سلامت فرد نیز اختلالاتی وارد می سازد. پس از برگشتن به خانه و سپری کردن ساعت کاری، لازم است تا انرژی خود را برای باقی روز نگه داریم، بهترین تصمیم این است که تا ساعاتی از وسایل دیجیتالی خود دوری کنیم و در چک کردن شبکه های اجتماعی عجله نکنیم!

عوامل موثر در ایجاد خستگی حین کار

خستگی زیاد بعد از کار

اصولا به محض احساس خستگی در ساعت کاری سعی می کنیم تا در ذهن از کافی بودن ساعت خواب خود اطمینان حاصل کنیم، باید دانست جدا از کافی بودن ساعت خواب عوامل بسیار دیگری نیز می تواند در خستگی ما موثر باشد که با انجام آن ها خستگی بیشتری را برای خود به ارمغان می آوریم و باید دانست چرا بعد از کار این همه احساس تحلیل رفتگی و خستگی داریم و سلامت روان در محیط کار به چه چیز هایی بستگی دارد. عوامل زیر می تواند در یافتن پاسخ این سوالات به ما کمک کند.

استفاده زیاد از رایانه

در بسیاری از مشاغل استفاده از کامپیوتر یک امر عادی است و شاید باعث شود فکر کنید نشستن و خیره شدن به صفحه مانیتور نمی تواند باعث خستگی شود اما این یک تفکر اشتباه است، چرا که خیره شدن به صفحه مانیتور آن هم در طولانی مدت می تواند باعث آزرده شدن چشم ها شود و رنگ صفحه نمایش در روحیه ما تاثیر بگذارد وباعث ایجاد خستگی و کسالت در فرد شود.

خسته شدن چشم به دلیل زل زدن به مانیتور

برای جلوگیری از خستگی چشم می توانید در فرصت های مناسب به چشم خود استراحت بدهید تا فشار بر روی ماهیچه های چشم کم شود و از خستگی زیاد بعد از کار کاسته شود، تنها لازم است تا در فاصله زمانی های ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ای برای یک دقیقه به چشم خود استراحت بدهید و به نقاط دورتری چشم بدوزید یا حتی یک دقیقه چشم برهم بگذارید تا کمی استراحت به چشم های خود داده باشید، با بستن چشم ها و خیره نشدن مداوم به صفحه مانیتور می توانید به راحتی از خستگی چشم خود جلوگیری کنید.

  •  آرون گروپس

چنانچه در هنگام استفاده از گوشی یا رایانه خود دچار سردرد می شوید باید به پزشک مراجعه کنید تا از سلامت چشم خود اطمینان حاصل کنید، در صورت لزوم پزشک برای شما استفاده از عینک حین کار را تجویز خواهد کرد تا از آسیب به چشم ها جلوگیری شود.

خستگی ناشی از تعاملات کاری

هرچقدر هم که یک انسان معاشرتی و خوش مشرب باشید اما باز هم برای شما پیش می آید که مصاحبت با دیگر همکاران یا ارباب رجوع لذت بخش نباشد و دچار بحث های فرسایشی شوید و این امر موجب تحلیل رفتن انرژی شما شود و خستگی زیاد بعد از کار را برای شما به دنبال داشته باشد. در زمان گفت و گو با دوستان و آشنایان شاید بتوانید تا ساعت ها به بحث و مناظره با آن ها بنشینید و در این لحظات احساس خستگی نداشته باشید اما این موضوع می تواند در ساعات کاری و گفت و گو های رسمی محیط اداری متفاوت باشد و در میزان انرژی شما تاثیر بگذارد. درون گرا بودن نیز می تواند بر این خستگی دامن زده و شرایط را برای شما سخت تر کند.

اگر تعاملات کاری موجب تحلیل رفتن انرژی شما می شود، بهتر است با رعایت احترام حضور خود را در جم همکاران محدود کنید تا از این فشار و خستگی کاسته شود. گاها این نوع از برخورد و دوری از جمع برای دیگران خوش آیند نخواهد بود اما اگر با احترام همراه باشد و برای داشتن انرژی کافی در طول روز مجبور باشید تا حدودی از حضور در این جم خودداری کنید بهتر است نگران برخورد دیگران نباشید و روی سلامت خود و به دست آوردن انرژی کافی در طول روز متمرکز باشید زیرا از شما خطایی سر نزده است.

تعاملات کاری خسته کننده

برای جلوگیری از تعاملات خسته کننده می توانید تا حد امکان با حفظ ادب جلسات کاری را کوتاه تر کنید، و یا در هنگام صرف صبحانه و ناهار در شرکت یا محل کار زمانی را انتخاب کنید که که افراد کم تری حضور دارند، حتی می توانید غذای خود را پشت میز میل کنید تا مجبور به حضور در جم نباشید.

کار در محیط پرتنش

اگر مشغول به کار در یک محیط پرتنش باشید، استرس و تنش محیط کاری انرژی زیادی از شما خواهد گرفت و در پایان روز کاری احساس خستگی بسیاری برای شما به همراه خواهد داشت. تحمل شرایط استرس زا موجب می شود تا انرژی بیشتری صرف کنیم و یا حتی علائمی مانند ناراحتی های جسمی و تیر کشیدن و کوفتگی را احساس کنیم. هرچه میزان تنش های محیط کاری بیشتر باشد طبیعتا ذهن و جسم ما زودتر خسته می شود و موجب تحلیل رفتن انرژی بیشتری می شود.

برای رهایی از استرس محیط کار باید به دنبال یک راه حل مناسب باشید و راهکار هایی برای کاهش استرس خود بیابید. ممکن است راه حل های ساده ای چون چند دقیقه استراحت، تماس تلفنی با یک دوست، گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش و یا در صورت امکان قدم زدن خارج از محیط کاری برای دقایقی بتواند در کاهش این استرس به شما کمک بسیاری کند و از هدر رفتن میزان بالای انرژی در ساعات کاری جلوگیری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مراجعه به مقاله لیست مشاغل پر استرس بیشتر با مشاغل سخت و پر استرس آشنا شوید.

داشتن شغلی با فعالیت فیزیکی زیاد

اگر در ساعت کاری خود فعالیت های فیزیکی زیادی را پشت سر می گذارید قطعا خستگی بیشتری را تجربه خواهید کرد. ساعت های متمادی سرپا ایستادن، حمل وسایل سنگین، استفاده از تجهیزات ایمنی سنگین و دست و پا گیر یا سایر فعالیت های فیزیکی که با زندگی روزمره شما در تناقض باشد موجب کاهش سطح انرژی می شود و خستگی بسیاری برای شما به دنبال خواهد داشت. این دسته از مشاغل به دنبال فعالیت های زیاد نیاز به صرف انرژی بیشتری دارد و باید کالری بیشتری برای آن صرف کرد.

خستگی زیاد بعد کار یا فعالیت های سنگین

برای داشتن انرژی در طول روز از یک صبحانه مقوی غافل نشوید تا انرژی لازم برای انجام فعالیت های سنگین را داشته باشید، سعی کنید در زمان های استراحت خود از میان وعده های مغذی که انرژی شما را تامین می کنند استفاده کنید. مصرف آجیل و میوه ها نباید از برنامه غذایی شما کنار گذاشته شود همچنین قبل از شروع روز کاری خود با انجام حرکات کششی به آماده سازی ماهیچه های خود بپردازید تا خستگی زیاد بعد از کار را تجربه نکنید.

تجربه احساس بی کفایتی

شاید از دانستن این موضوع تعجب کنید اما استفاده نکردن از ذهن در ساعات کاری موجب می شود تا مغز ما از عدم استفاده خسته شود، زمانی که به قدر کافی به انجام فعالیت نپردازیم بی تحرکی و کسالت احساس خستگی و بی کفایتی در ما به وجود می آورد و موجب می شود تا مغز احساس کند فرد خسته، سرخورده و یا حتی عصبانی است.

اگر به هر دلیلی در هنگام کار از عملکرد خود ناراضی باشید این کلافگی و احساس تلخ بی کفایتی در پایان ساعات کاری برای شما یک افت انرژی آزار دهنده به همراه خواهد داشت. برای جلوگیری از سرخوردگی و کاهش حس های منفی در تایم کاری خود از یک برنامه با اهداف کوتاه مدت پیروی کنید.

وظایف کاری خود را دسته بندی کنید و هر روز، خود را به انجام دادن یکی از برنامه ها ملزم بدانید، تا حد امکان از یکنواخت شدن روند کاری خود جلوگیری کنید. با داشتن برنامه ریزی می توانید تمرکز بیشتری داشته باشید و از خسته شدن ذهن خود جلوگیری کنید.

انجام حرکات کششی برای جلوگیری از خستگی حین کار

نیاز به مواد مغذی

خستگی زیاد بعد از کار می تواند به دلیل پیروی از یک برنامه غذایی فاقد مواد مغذی باشد، صرف یک صبحانه مغذی مهم ترین وعده غذایی برای شروع یک روز کافی و پر انرژی می باشد که بسیاری از مردم آن را نادیده می گیرند. نوع تغذیه شما ارتباط مستقیمی با سطح انرژی دارد و نباید با دلایلی چون کمبود وقت و عجله از آن گذشت. اکتفا کردن به یک میان وعده با ارزش غذایی پایین و جایگزین کردن آن با یک وعده غذایی اشتباه بزرگی است که می تواند برای شما یک روز کاری طاقت فرسا به دنبال داشته باشد و انرژی زیادی از شما بگیرد. بهتر است در داشتن یک رژیم غذایی سالم دقت کنید تا انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های روزانه خود داشته باشید.

اگر صبح ها قبل از رفتن به محل کار خود وقت کافی برای تدارک صبحانه ندارید، این کار را از شب قبل انجام دهید تا بهانه نداشته باشید و از این وعده مهم غذایی به راحتی عبور نکنید. از صبحانه های مقوی با ارزش غذایی بالا استفاده کنید. جو دو سر در این زمینه موثر خواهد بود و در تامین انرژی به شما کمک خواهد کرد. تهیه یک وعده خانگی سالم هم از جنبه اقتصادی به صرفه است و هم یک رژیم غذایی سالم می باشد تا جذب فست فود و غذا های فرآوری شده و ناسالم نشویم و یک انتخاب منطقی داشته باشیم. در میان وعده های خود نیز، از مصرف میوه و آجیل کوتاهی نکنید.

وضعیت قرارگیری

نحوه قرارگیری شما در پشت میز تاثیر زیادی در سلامت شما دارد، اگر بدن در ساعت های طولانی فرم صحیحی نداشته باشد، احتمالا بدن درد، مشکلات گوارشی و خستگی زیادی را تجربه خواهید کرد. با قرارگیری بدن در در حالت های غیر طبیعی و نادرست احساس خستگی و کرختی خواهید داشت و بدن شما به این موضوع واکنش نشان خواهد داد. در هنگام قرارگیری پشت میز کار خود به نحوه شستن دقت کنید. از داشتن حالت های خمیده و امثال آن پرهیز کنید تا گردش خون به خوبی در بدن انجام شود.

استفاده از یک پشتی مناسب برای صندلی می تواند در این زمینه به شما کمک کند تا تجربه بهتری از ساعات کاری خود داشته باشید و بدن درد و خستگی را تجربه نکنید. وضعیت قرار گیری صحیح شما می تواند خستگی زیاد بعد از کار را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد.

نداشتن استراحت کافی

اگر به درستی زمان خود را مدیریت نکنید و از زمان استراحت خود به خوبی استفاده بهره نبرید، با یک ذهن آشفته دچار خستگی بیشتری خواهید شد. ذهن خود را بیش از اندازه مشغول نکنید و تحت فشار نگذارید، این بار حسی که به خود تحمیل می کنید می تواند انرژی زیادی از شما بگیرد. سعی کنید برای اجتناب از خستگی در فواصل زمانی مناسب به خودتان استراحت بدهید و زمان را به خوبی مدیریت کنید تا وقت کافی برای استراحت در حین کار داشته باشید.

خستگی زیاد بعد از کار به دلیل نداشتن وقت استراحت کافی

به اندازه کافی آب بنوشید

در طول روز فراموش نکنید تا به اندازه کافی آب بنوشید، کمبود آب در بدن اثرات منفی بسیاری دارد که یکی از این جنبه های منفی احساس خستگی زیاد بعد از کار است. با همراه داشتن یک بطری آب می توانید به راحتی به شما یادآوری کنید تا نوشیدن این مایه حیات را فراموش نکنید.

کلام آخر

خستگی زیاد می تواند در سلامت ما تاثیر منفی داشته باشد و زندگی و آرامش ما را تحت شعاع قرار دهد لازم است تا با انجام راهکار هایی ساده میزان خستگی زیاد بعد از کار را کاهش دهیم تا زمان و انرژی کافی برای سپری شدن اوقات خوش در کنار خانواده و دوستانمان نیز داشته باشیم. خستگی با علائمی چون: خواب آلودگی، سردرد، سرگیجه، بدن درد، ضعف و درد در اعضای بدن، بی اشتهایی، تضعیف سیستم ایمنی بدن، کاهش انگیزه، اختلال در حافظه کوتاه مدت و تغییر خلق و خو همراه خواهد بود. برای جلوگیری از دچار شدن به این علائم باید نسبت به هشدار های طبیعی بدن خود هشیار باشیم و در راستای سلامت خود به کار و فعالیت بپردازیم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *