دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

احساس امنیت درونی و راه هایی برای افزایش آن

  • زهرا شفیعی
  • ۱۳ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

باور به این موضوع که اگر امنیت بیرونی وجود داشته باشد، امنیت درونی هم شکل می گیرد. کاملا تفکر اشتباهی بوده و باید بیشتر برای درک آن وقت گذاشته شود. اما آیا امنیت روانی هم بخش کوچکی از امنیت درونی را شامل می شود؟ پاسخ ما به شما واژه ( نه ) است، چون بحث روان از مسائل بیرونی همچون خانواده، اجتماع، اقتصاد و … سر منشا می گیرد و بحت درونی از ایجاد احساس آرامش برای پیشگیری از ترس در ذهن تعریف می شود ( شکل گیری احساس امنیت درونی ). این احساس در واقع همیشه در وجود ما بوده اما دلیل اینکه بسیار به افراد امنیت جویی تبدیل شده ایم این است که به خاطر انتخاب های غلط آن را از دست داده ایم. آیا با بحران درونی آشناییت دارید، مقاله پیشین آرگا را مطالعه داشته باشید.این امنیت بر اساس تجربه ای از گذشته شکل گرفته که هر گاه اگر فرد به آن نیاز داشته باشد، تشدید می شود و اگر فرد به آن نیازی نداشته باشد، از درصد آن کاسته و تضعیف می شود. برای باور به آرامش خودتان را بیشتر از قبل دوست باشید و آشتی کنید برای هر تلخی ای که از مسیر زندگیتان گذشت و شما را به دردهای سخت مبتلا ساخت. از خوبی ها و زیبایی های خودتان بنویسید و دست به قلم باشید، این راه، راه نجاتی برای فرار از تمامی فریاد ها است.

امنیت درونی یا امنیت روانی

بررسی تمامی خصوصیت هایی که احساس امنیت درونی را در خود درگیر می کند

افرادی که امنیت درونی دارند، از خلوت و تنهایی با خود فراری نیستند.

افرادی که امنیت درونی دارند، کاملا خود را همان طور که هستند می پذیرند و قبول دارند.

افرادی که امنیت درونی دارند، برای خود ارزش و احترام زیادی قائلند.

افرادی که امنیت درونی دارند، برای فرار به دنبال چاره هایی همچون مشغول شدن به کارهای پشت سر هم، وقت گذرانی در شبکه های مجازی و تماشا کردن طولانی مدت تلویزیون نیستند.

به طور جامع تر، کسانی که احساس امنیت درونی ندارند همیشه به خاطر ترس از خودشان، فراری خواهند بود.

  •  آرون گروپس

تقویت کمبود امنیت درونی و بازگشت به شخصیت وجودی خود

هر انسانی بر اساس تجربیات گذشته خود، که مسلما بیشتر تجربه های بد بوده و شخص را در خود درگیر می کند. به دلیل تنفر زیادی نسبت به خویشتن، از زیبایی های زندگی خود را منع می کند و در حول دایره ای ثابت محدود می سازد. سال های زیادی برای بهبود به طول می انجامد. اما دیگر زمان، زمان رسیدن عشق علاقه و دوست داشته شدن است. دوباره از نو به خود نزدیک شوید، مهارت ، استعداد و خوبی های درونی خود را کشف کنید و به آن ها بال و پر دهید. رابطه را با هر آنکس و هر آن چیزی که شما را از اعتماد به نفس و عزت نفس تان دور می سازد، قطع کنید. در آخر هم تمام هدفتان را خرج دوستی با خود کنید.

بررسی خصوصیت های درگیر در امنیت درونی

در کل امنیت چه تاثیری بر زندگی خواهد گذاشت؟

ایجاد آرامش و پیشرفت کارها

حفظ کرامات انسانی

آرامش روحی و سلامت جسمانی در برابر هر گونه از خطرات

افزایش سطح آگاهی و دانش هر فرد

شکل گیری نظم در امور زندگی

ثبات رفتاری و عدم هیجان زدگی

سازگاری بیشتر با اطرافیان، پذیرش و شکیبایی در برابر سختی ها

کاربردی ترین راهکار ها در افزایش احساس امنیت

تهیه و خوانش کتاب های مفید

افزایش ایمان به خدای یکتا

ایجاد محفلی برای خلوت و تنهایی با خود

رعایت فاصله ی دوری با افراد دائما نگران و مضطرب

کار به روی نقاط ضعف و برطرف کردن آن ها

پرهیز از طمع و قانع بودن به خود

تغییر رفتار های پر آشوب برای مبارزه با ترس از خود

به طور کلی امنیت چه تعریفی دارد؟

امنیت به طور ساده و واژه وار یعنی اینکه دلهره و دلی آشوب نداشته باشید. دارای دو عنصر تهدید و فرصت بوده، به گونه ای که شخص به دنبال رهایی از تهدید و راهی برای رسیدن به اهداف فرصت های خود است. اما به طور کلی امنیت:

رفع نیاز ها و رسیدن به خواسته های قلبی

احساس ارزش هایی همچون ارزش شخصی، ارزش پذیرفته شدن توسط دیگران، ارزش اطمینان خاطر و ارزش اعتماد به نفس داشتن

تعریف کامل از احساس امنیت

شکست ، عامل شکل گیری امنیت درونی

طبیعی است که هر انسانی از پس گذراندن دوران افسردگی ناشی از شکست خود در گذشته، به رشد پر گلی شکوفا می شود. اما برای رسیدن به این نتیجه باید شب های زیادی را با اشک صبح کند، باید روزهای زیادی را برای برگشت روحیه به جان خود به غروب برساند و در طول تمامی شبانه روز ها باید مغز خود را بردارد و به جای قلبش به روی صندلی تصمیم بنشاند. که دیگر مرتکب تصمیمی اشتباه و تکراری نشود و از تجربه خود درس بگیرد. او شکست را پذیرفته اما باز هم راهش را ادامه می دهد، بزرگتر شده و با کوله ای از صبر راه جدیدی را برای خود آغاز کرده است و تا رسیدن به موفقیت دست از تلاش بر نخواهد داشت.

تاثیر شکست در امنیت درونی

صحبت پایانی:

 احساس امنیت درونی هیچ وجه اشتراکی با امنیت روانی نداشته و هر کس که این فرضیه را برای خود صحیح می داند، از طرف ما به طور دوستانه توصیه می شود که حتما مطالعات بیشتری در این مورد داشته باشد و به خوبی این کاوش را انجام دهد. انسان با هر شکستی، در مدت زمان طولانی یا کم وارد مرحله سنگین افسردگی شده، و پس از سفری همراه با استراحت کوتاه، دوباره به میدان باز می گردد. امنیت درونی از دست رفته را به کمک دوست داشتن خود دوباره از نو شکل می دهد. حال دیگر هیچکس توان زمین زدن دوباره او را نداشته و تجربه بدی در وجودش به جای نخواهد گذاشت. نکات مربوط به حس امنیت در رابطه و حس امنیت در کودک را تعریف کرده ایم با کلیک به روی لینک ها به پاسخ مشکلات خود برسید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *