دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

مواجهه درمانی چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

 • زهرا شفیعی
 • ۱۱ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

اشکالی نداره که رو به راه نباشی. در زندگی روزمره، تمامی آدم ها همیشه در حالت نرمال و خرم از خوش بودن خود نیستند. به دلایلی حس ناراحتی، ترس، شکست، عدم عزت نفس، عدم اعتماد به نفس، ضعف و…. را در وجود خود همچون دردی احساس می کنند. اما تسلیم برای دور شدن از این رنج ها اصلا کار درست و عاقلانه ای نیست. این بار دل را به دریا باید زد، کافی است که دست هایت را هر دو به زانو بگیری و از جای خود بلند شوی. تنها راه مقابله با این احساسات نابود کننده ی روح، مواجهه درمانی است. آیا این دو واژه به گوش شما رسیده و یا آشناییتی دارید؟

این رفتار درمانی مناسب برای مواجهه شدن با تمامی ترس ها است. ترس هایی که با ریشه در سن های پایین روح را آزار می دهند و یا با ریشه در سن های بالا زخم های بزرگتری می زنند. نه تنها ترس، حتی با درمان اضطراب های عمومی و اضطراب های اجتماعی هم تاثیرات مثبت در زندگی نقش می زنید. تمامی این مشکلات ذکر شده را اگر راه حلی برای درمان کردن آن ها نداشته باشید، بدانید که تا همیشه زندگیتان با اختلال های خسته کننده اما جدی ادامه پیدا می کند. در ادامه ی مقاله بیشتر با مواجهه درمانی آشنا خواهید شد.

آشنایی ابتدایی با مواجهه درمانی

مواجهه درمانی به درمان چه نوع از اختلالات اضطرابی کمک می کند؟

ترس

اضطراب عمومی

اضطراب اجتماعی ( کمک به افراد مضطرب را چگونه انجام دهیم؟ )

اختلال استرس پس از سانحه

 • آرون گروپس

اختلال هراس

اختلال وسواسی

بررسی انواع روش های مواجهه

 • درمان تدریجی:

در درمان تدریجی، افراد آهسته آهسته ترس خود را کنار می گذارند و درمان می شوند. زمان زیادی نیاز دارد، اما خوب نتیجه اثر گذار تر و برگشت ناپذیر تر است. برای مثال اگر ترس از زنبور دارید، باید روند مراحل زیر را طی کنید:

 1. مشاهده کردن عکس زنبور
 2. مشاهده کردن زنبور در داخل ظرفی سر پوشیده
 3. مشاهده کردن زنبور از داخل ظرفی سر پوشیده نزدیک شما
 4. با خود نگه داشتن ظرف سر پوشیده
 5. و در آخر به دست گرفتن ظرف سر پوشیده
 • درمان حساسیت زدایی:

برای درمان حساسیت زدایی، تمامی روش های مراقبه گفته می شود که تنها کافی است در آرامش کامل آن ها را رعایت کنید. چون ترس از اضطراب در زنان بیشتر از مردان است پس این موارد مراقبه شامل:

 1. تنفس عمیق
 2. مراقبه
 3. آرامش بدن
 4. تصاویر هدایت شونده

مراقبه از جمله اثرات مثبتی که برای ذهن دارد می توان به این موارد اشاره کرد:

 1. کاهش اضطراب
 2. افزایش تمرکز هواس
 3. افزایش خلاقیت
 4. افزایش همدردی و دل سوزی
 5. تقویت حافظه
 6. کاهش استرس
 • درمان غرقه سازی:

در این روش درمان، تقریبا نزدیک به وازه بی رحمی می شود. که برای درمان مقابله با ترس، به یک باره شخص را با همان ترس رو به رو می کند. مثلا اگر شخصی از ارتفاع ترس دارد. او را مستقیما به محلی می برند که ارتفاع زیادی داشته باشد.

 • درمان به کار گیری واقعیت مجازی:

این روز ها دائما شاهد پیشرفت علم در صنایع تکنولوژی هستیم. درمان بیماری ها در صدر تولید این محصولات هستند. یکی از این موارد عینک های واقعیت مجازی برای مواجهه درمانی است. که بیمار عینک را به چشم زده و تصویر ترس خود را مشاهده می کند، به گونه ای که تصویر ترس واقعی است و انگاری در نزدیکی شخص قرار دارد.

بررسی انواع روش های مواجهه درمانی

چه اصولی در مواجهه به کار برده می شود؟

در این روش درمانی دو اصل اساسی تعریف می شود.

 • ترسیدن مجدد
 • اعتقاد به عدم ضرر جدی

این دو اصل در افراد با کاهش اضطراب و تغییرات نگرش نسبت به محرک های ترسناک همراه است. که از همان ابتدا باید به فکر ترس کودکان خود باشید.

مواجهه گروهی برای مقابله با ترس ها چگونه است؟

شاید به صورت زنده و حقیقی نه، اما در نمایش های خانگی دیده و یا شاید هم از هم صحبتی های اطرافیان خود شنیده باشید. افرادی را که با مشکل مشترک خود، حلقه ای وار به دور یکدیگر می نشینند و باهم معاشرت می کنند. این معاشرت ها به دلیل تجربه های حقیقی که مشابه به بیماری مشترکشان است، بسیار مفید بوده و پر از تاثیر است. . و این افراد در ادامه با روحیات و انگیزه بیشتری برای درمان خود وقت می گذارند.

مواجهه درمانی گروهی

از جمله مزایای مواجهه کدام اند؟

کاهش اضطراب

افزایش اعتماد به نفس

بهبود کیفیت زندگی

خو گیری با ترس

خاموش کردن احساسات ترس و دلشوره

پردازش عاطفی

خودکارآمدی

عادت

از جمله معایب مواجهه کدام اند؟

امکان برگشت علائم

موقعیت های شبیه سازی شده، همیشه نشان دهنده واقعیت ها نیست.

مزایا و معایب مواجهه درمانی

مواجهه فیزیکی با ترس یا مواجهه ذهنی

 این نوع ترکیب شامل هم مواجهه ذهنی و هم مواجهه فیزیکی با نرس ها می شود. حتی به افراد هم آموزش داده می شود که چگونه با تمامی افکار ناخوشآیند خود مبارزه کنند.

آیا در روند ادامه درمان نیاز به داروی خاصی است؟

این روش، خود به تنهایی می تواند به درمان پاسخگو باشد. اما در برخی موارد حاد تر، ترکیب این درمان با دارو یا روش های دیگر همچون روان درمانی می تواند تاثیر گذاری سریعتری به همراه بیآورد. تصمیم این مسئله بر اساس وضعیت هر فرد مورد نظر تعیین می شود.

این درمان چقدر به بهبودی نزدیک می شود؟

اگر این درمان را بشناسید و از بین روش های نام برده شده، یکی را برای خود انتخاب کنید. نتیجه کار بسیار پر نقش خواهد بود. حدود ۶۰ تا ۹۰ درصد افراد پس ازتکمیل روند درمانی خود، هیچگونه علائم خفیفی را ندارند.

آیا روند مواجهه درمانی به داروی خاصی نیاز دارد

سخن پایانی:

هیچ انسانی را به روی کره آبی نمی شناسید که بدون هیچ گونه ترس و نگرانی از اضطراب، با خود و در کنار دیگران زندگی کند. این ترس ها و اضطراب گاه با ریشه زنی در سنین کم، رفته رفته با بالا رفتن سن بیشتر شده و زندگی افراد را دچار اختلال می کند. برای مثال شخصی در دوران کودکی به خاطر لغزش پایش به روی سنگ ها از روی کوه به پایین سر می خورد. این کودک با این ترسی که آن لحظه تجربه کرده، بزرگ می شود و بند علاقه اش به کوه پاره می شود. این روش درمانی می تواند این بند علاقه را دوباره برای او گره بزند. کافی است از روش های گفته شده به کمک روان درمان دوره های خود را با آرامش بگذراند. و همچون کودک تازه متولد شده، دوباره چشم هایش را به زیبایی های جهان باز کند و نفسی عمیق بکشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *