دسته ها
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

بیماری کوتیس لاکسا و دانستنی های مهم درباره این بیماری

 • شقایق ایران دوست
 • ۳ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

بیماری کوتیس لاکسا معمولا برای افرادی ایجاد می شود که در خانواده خود دارای این سابقه باشند و باید بدانید که نشانه های این مشکل در افراد متفاوت خواهد بود و می تواند مشکلات مختلفی را در هر فرد ایجاد نماید از این رو برای آشنایی بیش تر با این بیماری بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

بیماری کوتیس لاکسا  یکی از نادر ترین بیماری ها می باشد و در هر دو هزار نوزادی که متولد می شوند امکان دارد یکی از آن ها دارای این بیماری باشد. به صورت کلی در سر تا سر جهان حدودا ۴۰۰ خانواده با این مشکل سر و کار دارند و می توان گفت این بیماری ژنتیکی و ارثی می باشد و البته امکان دارد که برای افرادی که سابقه ژنتیکی ندارند نیز ایجاد شود.

 نشانه های کوتیس لاکسا

آشنایی با بیماری کوتیس لاکسا

کوتیس لاکسا از بیماری های ژنتیکی و نادر می باشد و در سر تا سر جهان مردم زیادی هستند که دارای این بیماری می باشند. باید بدانید که بدن دارای بافت های همبند زیادی می باشد و افرادی که دارای کوتیس لاکسا هستند اختلالاتی شدید در بافت های همبند دارند و همین مورد باعث می شود تا بافت های بدنی این افراد شل شود و دچار افتادگی خواهند شد. افرادی که این مشکل را بعدا کسب می کنند دارای نوع کوتیس لاکسا اکتسابی خواهند بود.

نشانه های کوتیس لاکسا

این بیماری معمولا در اواخر زندگی و بعد از یک دوره بیماری ظاهر می شود. به صورت کلی این بیماری دارای نشانه های خاصی است و این نشانه ها عبارت اند از :

 • مشکلات شدید معدی
 • ضعف های شدید عضلانی
 • تاخیر های شدید رشدی
 • چشم های با فاصله زیاد مشکل های شدید تغذیه ای
 • استخوان های شکننده شل شدن مفاصل
 • شکل گیری نا مناسب گوش ها
 • تون عضلانی ضعیف
 • کوتاه شدن قد
 • ریه های توسعه نیافته
 • ضربان قلب بسیار پایین تر از حد معمول

کوتیس لاکسا اتوزومال مغلوب ARCL

کوتیس لاکسا اتوزومال مغلوب ARCL بسته به ژنی که تحت تاثیر قرار می گیرد دارای شش حالت متفاوت می باشد و افراد دارای این بیماری به شش دسته تقسیم بندی می شوند. هر بیمار دارای نشانه های مختص به خود می باشد و اگر زیر گروه ARCL1A باشید احتمالا دارای نشانه هایی مانند فتق و بیماری های ریوی خواهید شد.

کوتیس لاکسا اکتسابی چیست؟

 • آرون گروپس

نوع (GO)

نوع دیگر این بیماری Gerodermia Osteodysplasticum (GO) می باشد.این بیماری بر کودکان و خردسالان تاثیر می گذارد و باید بدانید که هم مردان و هم زنان به  آن مبتلا می شوند. نشانه های این بیماری شامل شل شدگی بافت های پوستی در بخش دست و پا و معده می باشد.

سندروم MACS

از دیگر بیماری هایی که می تواند با خود سندروم کوتیکس لاکسا را به همراه داشته باشد سندروم MACS می باشد و در این حالت سر بزرگ تر از بدن می باشد و مردان و زنان می توانند به یک نسبت به آن مبتلا شوند. از دیگر نشانه های این بیماری همراه با کوتیکس لاکسا عبارت است از :

 • کوتاه شدن قد
 • مو های کم در سر و بدن

کوتیکس لاکسای اکتسابی

این نوع از بیماری معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد و هنوز عاملی دقیق برای این مشکل در نظر گرفته نشده است ولی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده که عفونت ها و بیماری های خود ایمنی در این زمینه دخالت دارند.

مشکلات کوتیس لاکسا

تشخیص این مشکل

برای این که بتوانید این بیماری ار تشخیص دهید نیاز است تا به یک متخصص پوست در این زمینه مراجعه نمایید. پزشک با استفاده از سابقه خانوادگی افراد سعی می کند اطلاعات دقیقی در مورد بیماری به شما بدهد و شما را برای راه های درمانی مشاوره می دهد. البته که آزمایش خون ژنتیکی نیز می تواند برای تعیین نوع بیماری شما بسیار خوب باشد و این موضوع برای زوج هایی که می خواهند دارای فرزند شوند بسیار مهم خواهد بود و می تواند میزان این بیماری را به شدت کاهش دهد.

درمان این بیماری

برای این که بتوانید این بیماری را درمان کنید نیاز است تا نشانه های شما مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوان نوع دقیق بیماری را تشخیص داد. زمانی  که نوع بیماری مشخص باشد شما می توانید از روش های درمانی مختص به گونه ای خاص از کوتیس لاکسا استفاده نمایید.  برای درمان این مشکل نیاز به متخصص پوست، قلب و جراحان حاذق می باشد.

البته استفاده از جراحی های زیبایی نیز در این زمینه بسیار خوب می باشد و می تواند نتایج خوبی را به شما بدهد ولی یادتان باشد که امکان شل شدن پوست به صورت مجدد وجود دارد. افرادی که دارای این بیماری هستند باید در معرض نور خورشید نباشند و اصلا دخانیات و سیگار استفاده نکند زیرا این موارد می تواند منجر به تدید بیماری در فرد شود.

 

افتادگی بافت های همبند

به صورت کلی بباید بدانید که این بیماری قابل پیشگیری نمی باشد و شما نمی توانید جلوی آن را بگیرید حتی نوع اکتسابی این بیماری نیز نمی تواند پیشگیری شود زیرا هنوز علت دقیقی برای این مشکل وجود ندارد. در ادامه شما می توانید با استفاده از لینک های داده شده اطلاعاتی در مورد بیماری تولارمی و بیماری اورمیا نیز بدست آورید و آگاهی خود را در مورد این مشکلات افزایش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *