دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

نگاهی به تاریخچه هوش مصنوعی و کاربردهای مختلف آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۴ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

تاریخچه هموش مصنوعی در ایران به سال ۸۰ باز می گردد که به طور رسمی در دانشگاه ها رسمیت یافته است. هوش مصنوعی در صنعت پزشکی، آموزش و … نیز رونق داشته استو

هوش مصنوعی امروزه یکی از مهم ترین ابزارهای پردازش اطلاعاتی بوده که با برخورداری از ویژگی هایی متعدد خود موجب شده تا کاربری های زیادی داشته باشد. شما می توانید در این بخش با قسمت مهمی از تاریخچه هوش مصنوعی آشنا شوید.

تاریخچه هوش مصنوعی

بررسی تاریخچه هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی در ابتدا با تورینگ آغازه شده است. این برنامه ها از جمله عمیق ترین برنامه های یادگیری هستند. رشد بالای این نرم افزار در مدت های اخیر نیز بیشتر بوده و از این حیث دارای اهمیت ویژه ای است. شما با هوش مصنوعی می توانید از امکانات ویژه ای بهره مند شوید.

در طول دوره های مختلف این نرم افزار شامل فراز و نشیب های زیادی بوده و امروزه نیز در دنیای اینترنت می توانید این نرم افزار را به خوبی استفاده کنید. در سال های اخیر عوامل متعددی موجب شده تا این نرم افزار گسترش داشته باشد. هوش مصنوعی چیست؟ شما می توانید در لینک با این موضوع بیشتر آشنا شوید.

 

هوش مصنوعی چگونه آغاز شد؟

یکی از مهم ترین مواردی که در مواجه با هوش مصنوعی می توان به آن اشاره نمود، نحوه پیدایش آن می باشد. از زمانی که انسان ها به دنبال خیال پردازی بوده اند، چنین ایده ای نیز در ذهن آن ها وجود داشته است. این کار موجب شد تا انسان دست به ساخت وسیله ای بزند که کارهای خیالی او را نیز انجام دهد. این کار به سادگی انجام نگرفت.

هوش مصنوعی در جهان

اولین تلاش برای ساخت ماشین انسانی به قرن ۱۷ باز می گردد. در جنگ جهانی نیز اهمیت این نوع هوش مصنوعی ها بیشتر شد. ماشین رمزشکن به نوعی نشان دهنده این توانایی ها بوده است. آلن تورینگ نیز یک طراحی ویژه داشته است که نمونه ای از ماشین های هوشمند محسوب می شود.

  •  آرون گروپس

تاریخچه آن در ایران:

در ایران نیز می توان به اهمیت هوش مصنوعی اشاره کرد. چگونه ماشین ها می توانند همانند انسان درک و فهم داشته باشد؟ این سوال را هسته مرکزی هوش مصنوعی می توان دانست. این موضوع در دهده ۸۰ نیز وارد ایران شد. حجم تولیدات در کشور به همین منوال بیشتر شده است. دکتر کارو لوکاس در سال ۱۳۲۸ در اصفهان متولد شده و یکی از افراد پیشگام در این عرصه محسوب می شود.

مزیت هوش مصنوعی

رشته رباتیک و AI در سال ۸۱ نیز توسط این استاد در دانشگاه تهران راه اندازی شده و طرفداران زیادی داشته است. هوش مصنوعی به مرور زمان نیز گسترش یافته و توسعه زیادی پیدا کرد. این موضوع تاریخچه هوش مصنوعی در ایران است.

کاربردهای هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی در چند دهه اخیر به اوج خود رسیده است ولی با این وجود تاثیرات زیادی داشته است. این برنامه دارای نوعی الگوریتم و پردازش بوده که از ویژگی آن می توان استفاده های زبادی داشت. شما می توانید حجم زیادی را مطالب را از این طریق بارپذاری نمایید. محاسبات و ذخیره سازی نیز بخشی دیگر از ویژگی های این مجموعه خواهد بود.

اهمیت این موضوع در زمینه کسب و کار نیز مهم می باشد. افرادی که به دنبال افزایش درآمد هستند، می توانید از این امر استفاده های زیادی داشته باشند. اهمیت هوش مصنوعی در کشاورزی زمانی نمایان می شود که از آن برای تعیین شرایط آب و هوایی و اقلیمی استفاده می شود. تخمین های لازم برای میزان برداشت محصول نیز از دیگر مزایای آن است.

کاربرد مهم هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در پزشکی:

حالا می توان به یکی دیگر از کاربردهای مهم هوش مصنوعی اشاره کرد. قدیمی ترین و مهم ترین کاربرد در این زمینه می باشد. با استفاده از این نوع تکنولوژی بخش مهمی از عفونت ها و مشکلات بدن تشخیص داده شده است. انجام آزمایش ها نیز از دیگر مزایای این تکنولوژی محسوب می شود. امروزه نیز از این علم در دنیای پزشکی استفاده های خواهد شد. شما می توانید در لینک با کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی نیز بیشتر آشنا شوید.

بازار مالی:

نقش این فناوری در زمینه بازارهای مالی و بانکداری نیز اهمیت دارد. تحلیل بازار مالی و تعیین فراز و فرودهای بازار مالی نیز از دیگر ویژگی ها است. نشان دادن الگوریتم های بازار نیز نشانه مهم دیگری می باشد. شما می توانید از این طریق سهم خود را در بازار مشاهده کنید.

حوزه آموزش:

شخصی سازی آموزش که مزایای زیادی داشته است از دیگر ویژگی های این امر می باشد. این کار موجب شده تا سرعت یادگیری بیشتر شود و زمینه یادگیری ها نیز به خوبی گسترش داشته باشد. طراحی آموزشی ویژه با استفاده از این مضوع در سال های اخیر نیز در دانشگاه ها و حتی مدارس اهمیت زیادی داشته است.

هوش مصنوعی در صنعت

حتی رنگ هوش مصنوعی را می توانید در زمینه حمل و نقل مشاهده کنید. کاربرد هوش مصنوعی در این زمینه نیز موجب شده تا از خطرهای احتمالی جانی پیشگیری شود. بررسی جاده ها  و مسیرهای جاده ای و همچنین بررسی میزان خطرات آن موجب شده تا خطر تصادف جاده ای کمتر شود.

دیگر حیطه های کاربرد هوش مصنوعی:

معرفی انواع مشاغل با هوش مصنوعی می تواند به خوبی این موضوع را نشان دهد که این موضوع چقدر در دنیای امروزه از اهمیت زیادی دارد. این شغل ها با استفاده از هوش مصنوعی توانسته اند به حد بالایی دست پیدا کنند و به خوبی ظرفیت های خود را نشان می دهند.

تاریخچه هوش مصنوعی در دنیا نیز وسیع است. پس این موضوع در زمینه های مختلفی بروز می یابد. در حیطه محیط زیست، صنعت سینما و حتی سرگرمی این موضوع کاربرد بیشتری داشته است. با توجه به اینکه اختراع ربات ها در سال های اخیر نیز گسترش زیادی داشته اند، اهمیت هوش مصنوعی بیشتر شده و در حوزه کسب و کار نیز ربات های زیادی به کار گرفته شده اند.

کاربردهای هوش مصنوعی

ربات های هوش مصنوعی:

معروف ترین ربات های هوش مصنوعی نیز سوفیا بوده که رباتی دارای احساسات است. پیتر نیز نمونه ای دیگر از ربات های مشهور در جهان به شمار می آید. سگ رباتی و باکستر نیز نمونه های دیگری از آن هستند. جالب است بدانید که توانایی هوش مصنوعی و ابزارهای آن نیز در سال های اخیر به حیطه ماشین انتقال یافته است. توسعه صنعت خودرو برگرفته از هوش مصنوعی بوده و به همین دلیل است که شاهد طراحی های جدید و به روزی می باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *