دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

بررسی تویوتا کریسیدا و ارزش خرید این خودرو

  • حکیمه فهیمی
  • ۱ شهریور ۱۴۰۲
  • ۰

تویوتا کریسیدا یکی از خودروهای دهه ۹۰ می باشد که از آن به عنوان بهترین وارداتی بازار نیز یاد می شود. در این مطلب به بررسی پرداخته تا با مشخصات و امکانات این خودرو پرطرفدار بیشتر آشنا شوید.

تویوتا کریسیدا یکی از شناخته شده ترین محصولات این برند محسوب می شود که در طول سال های ۱۹۶۸-۲۰۰۷ در قالب ۹ نسل مختلف روی خط تولید شرکت تویوتا قرار گرفت. اگر مایلید تا با مشخصات و امکانات این خودرو بیشتر آشنا شوید در ادامه به بررسی تویوتا کریسیدا خواهیم پرداخت.

آشنایی و  بررسی تویوتا کریسیدا

خودرو تویوتا کریسیدا یکی از شناخته شده ترین مدل های تویوتا برای دهه نود میلادی می باشد که زمانی از آن به عنوان یکی از بهترین وارداتی های بازار هم یاد می شد. این خودرو در ظول سال های ۱۹۶۸-۲۰۰۷ در قالب ۹ نسل روی خط تولید شرکت تویوتا قرار داشت. نسل ششم تویوتا کریسیدا طی سال های ۱۹۸۸-۱۹۹۶ تولید و به بازار ایران نیز راه یافت. با وجود گذشت چندین سال از عرضه آن هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد.

روی این خودرو ده نوع موتور، با حجم های ۱.۸- ۳ لیتر نصب شد که نمونه موجود در کشور موتوری ۲.۴ لیتری با قدرتت ۱۰۸ اسب بخار است. همچنین این خودرو با گیربکس های ۴ سرعته اتومات و ۵ سرعته دستی عرضه می شد که عمدتا نسخه های وارد شدن به ایران گیربکس دستی دارند.

مقدمه

خودروهای دهه نود میلادی برای تمام علاقمندان به خودرو جالب و جذاب هستند زیرا در آن زمان دارای طراحی و امکاناتی بودند که با آن چه در محصولات قدیمی تر دیده می شد، خیلی تفاوت داشتند. این دهه را می توان سال های تغییر صنعت خودرو دانست. در این سال ها خودرو از حالت کلاسیک پوست اندازی نمود و امکانات بیشتری به خودروها اضافه شد.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

در حقیقت در این سال ها تمام خودروسازان به انقلابی اساسی در فناوری و طراحی نیاز را احساس نمودند. با بررسی خودروهای این سال ها می توان پی برد که هر چند این خودروها دارای سطح بالایی از فناوری نیستند ولی شروعی برای یادگیری همه آپشن های خودروهای امروزی بودند. یکی از خودروهای نوستالژیک دهه ۹۰ را می توان تویوتا کریسیدا دانست که در ادامه قصد داریم به بررسی مشخصات آن بپردازیم.

خودروهای دهه نود در عین حالی که از امکانات و آپشن های مورد نیاز مشتری بهره می برند، فاقد پیچیدگی های امروزی بوده و کمتر راننده را دچار درسر می کنند. همچنین طراحی ساده و کم آلایش این خودروها برای سال ها مشتری را راضی نگه می دارد. تویوتا کریسیدا در فواصل سال های ۱۷۹۶ تا ۱۹۹۲ در ژاپن روی خطر تولید قرار داشت و نمونه های بسیاری از آن ها به ایران نیز وارد شدند.

چنانچه واژه کرسیدا را در گوگل سرچ کنید اسم تویوتا مارک ۲ نمایش داده می شود. این خودرو ابتدا در رده کلاس سدان های کامپکت و سپس رده سدان متوسط بین سال های ۱۹۶۸ تا ۲۰۰۴ ارائه شد. تویوتا مارک ۲ در ۹ نسل با تغییرات بسیار به بازارهای هدف ارسال شد. بعد از عرضه نسل سوم اسم آن به تویوتا کریسیدا تغییر یافت.

کریسیدا در حقیقت ششمین نسل از تویوتا مارک ۲ می باشد و در اصل چهارمین نسل کریسیدا به شمار می رود. این نسخه از کریسیدا در تعداد بسیاری به بازار ایران وارد شد و حضور آن در ناوگان پلیس و استفاده به عنوان خودروی ارگانی و دولتی مانند صدا و سیما، وزارت خانه ها و … موجب شد این خودرو بیشتر از نسل های دیگر در ایران شناخته شود.

کریسیدا تا اوایل دهه هشتاد شمشی، در خدمت نیروی پلیس بود و در دیگر نقاط جهان هم به عنوان سدان نیمه لوکس شناخته می شد و در استرالیا و ایالات متحده فروش مناسبی را تجربه کرد. در آن زمان خودروهای سازمانی از طریق ایرتویا و به طور رسمی به ایران وارد می شد در حالی که نمونه های شخصی با مجوزهای خاص معمولا از عراق و کویت به کشور وارد می شوند و کمبود قطعات به ویژه در شهرستان امر مشهودی بود. در ادامه به بررسی بیشتر تویوتا کریسیدا خواهیم پرداخت.

طراحی ظاهری

در بررسی ظاهر این خودرو می توان گفت طراحی تویوتا کریسیدا در نهایت سادگی و زیبایی صورت گرفته و این همان چیزی است که از یک خودرو دهه نود انتظار می رود. سبک طراحی کریسیدا بر اساس المان های امریکایی بوده از این رو کشیدگی بدنه و جادار بودن کابین از فاکتورهای مهم طراحی آن به شمار می رود.

چراغ های کشیده در نمای جلو و عقب و جلو پنجره ای در امتداد چراغ ها به همراه استفاده از قطعات کرومی موجب شده چهره ای خاص را در خودرو شاهد باشیم. هر چند بر اساس استاندارهای امروز دنیا این محصول کاملا کلاسیک و قدیمی به نظر می رسد ولی کریسیدا در زمان ارائه اش طراحی خوب و مدرنی داشت.

به طور کلی همانند دیگر خودروهای دهه ۹۰، کریسیدا طراحی ساده و بااصالتی دارد که آن را به محصولی شیک و سنگین تبدیل نموه و بعد از گذشت سال های همچنان برای مخاطب جذاب به نظر می رسد. تویوتا وارداتی کشور شامل تیپ های XL و GL بوده و تیپ GL امکانات بیشتری دارد.

هر چهار شیشه خودرو برقی بوده و کریسیدا در داشبورد یا پشت صندلی عقب دارای یک یخچال است. نسخه های فول این خودرو از سانروف و آینه برقی بهره می برند. در تیپ XL سپرها همرنگ بدنه نبوده و ضمنا شیشه های دستی در کابین مشاهده می شود.البته از نظر دوام بین تیپ های کریسیدا اصلا تفاوتی مشاهده نمی شود و با این که با نسخه کم آپشن این خودرو روبرو می باشیم ولی همچنان قطعات خودرو بعد از گذشت سال ها کیفیت خود را حفظ نموده اند.

طراحی فضای داخلی

تویتا کریسیدا محصول ژاپنی با کیفیت است و به واسطه مواد مرغوبش در ساخت کابین به راحتی کابین آن به صدا نمی افتد. کولر پرقدرت در مدت زمان کوتاهی اتاق خودرو را خنک می کند. از عوامل موفقیت کریسیدا در منطقه خاورمیانه این موضوع است. در کابین کریسیدا اولین نکته مهم ماندگاری و دوام تویوتا می باشد. یعنی با خودرویی روبرو هستیم که بیش از چهل سال عمر دارد. ولی همه قطعات همچنان سالم می باشند و مانند هر تویوتای دیگری دوام قطعاتش به وضوح در کابین مشهود است.

قابل ذکر است کریسیدا نسبت به خودروهای امروزی امکانات راضی کننده ای نداشته ولی امکانات حداقلی این خودرو به نوعی در زمان ارائه اش حداکثر بوده و سبب شده کریسیدا در همان سال های ابتدایی با قیمت بالایی در بازار عرضه شود. سرنشینان این خودرو معمولا مقامات سازمان های دولتی بوده و یا وضعیت مالی خوبی داشته اند.

به طور کلی طراحی کابین همانند طراحی بدنه در عین سادگی، زیبا به نظر می رسد و تعجبی ندارد در آن زمان کریسیدا مورد پسند بازار بوده است. مهم ترین نکته ذرباره کابین این خودرو قدرت کولر آن بوده و هنوز در نسخه های کارکرده دیده می شود. توان خنک کنندگی کولر کریسیدا به حدی است که تقریبا شبیه آن را در هیچ خودروی همرده ای شاهد نیسیتم و این موضوع سبب شده مشتریان نواخی گرمسیری بیشتر طرفدار این خودرو باشند.

در ضمن با وجود همه مزایای کریسیدا یکی از معایب این خودرو صندوق عقب نه چندان بزرگ آن است که فقط ۳۵۲ لیتر ظرفیت دارد. هر چند فنربندی جناغی دوبل محور عقب خودرو سبب می شود تا سواری کریسیدا خیلی نرم و راحت باشد و هنگامی که ظرفیت بار و مسافر خودر کامل باشد، سواری به طور چشمگیری تغییر می یابد.

پیشرانه

همانطور که در ابتدای بررسی اشاره شد تویوتا کریسیدا با دو نوع پیشرانه عرضه شده و اولین و معمول ترین آن ها، پیشرانه ۴ سیلندر ۲۴۰۰ سی سی می باشد که قدرتی معادل ۱۰۸ اسب بخار را تولید می کند. نسخه های قوی تر و فول تر از پیشرانه ۶ سیلندر با توان ۱۹۰ اسب بخار بهره می برند. کریسیدا یک خودرو موتر جلو و دیفرانسیل عقب می باشد.

فرمان تلسکوپی، گیربکس ۴ سرعته اتومات از امکانات فنی استاندارد این خوردو بوده و مشتری قادر بود هنگام سفارش خودرو، تجهیزاتی مانند ترمز ضد قفل، صندلی برقی راننده، کروز کنترل و سی دی پلیر را سفارش بدهد.

ارزش خرید خودرو

بررسی ها نشان داد تویوتا کریسیدا هنگام ورود به کشور دارای قیمتی حدود ۴-۵ میلیون تومان بود که نسبت به خودروهای معمول آن دوران، قیمتی گزاف به شمار می رفت. با این حال به علت سختی واردات در آن زمان و با توجه به کیفیت این خودرو، تویوتا کریسیدا در تایم کوتاهی زبانزد خاص و عام شد. این محصول موفق شد رقبای آلمانی اش را تحت تاثیر قرار دهد.  در حال حاضر کریسیداهای موجود در کشور خیلی معدود بوده و اگر علاقمند به خرید کریسیدا هستید بایستی مخارجی را برای بروزرسانی و به سازی خودرو در نظر بگیرید.

در واقع عمر خودرویی مانند کریسیدا سال هاست که به اتمام رسیده و فقط می تواند برای ماشین بازان به گزینه ای جذاب تبدیل شود. این خودرو بعد از خروج از تولید با تویوتا آوالون جایگزین شده است. در پایان اگر علاقمند هستید با دیگر محصولات شرکت تویوتا از جمله تویوتا فورچونر و تویوتا توندرا آشنا شوید، روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *