کیک فنجانی یکی از انواع کیک های بسیار خوشمزه ایرانی می باشد. طرز تهیه این کیک بسیار راحت است در این مطلب طرز تهیه کیک فنجانی را همراه با نکاتی برای پخت بهتر را مشاهده خواهید کرد.

کیک فنجانی از انواع کیک های بسیار خوشمزه و خوش طعم است . و دستور پختی مشابه با کیک یزدی دارد ولی برای پخت آن نیاز به فر ندارید. در این مقاله طرز تهیه کیک فنجانی را در اختیار شما قرار داده ایم. کیک فنجانی مورد استقبال همه بخصوص کودکان و کسانی که تمایلی به خوردن کیک های خامه ای ندارند قرار می گیرد. کیک فنجانی را می توانید به مناسبت های مختلف مثل روز مادر و یا کیک تولد در روز تولد خودتان و یا اعضای خانواده تان و …نیز تهیه کنید. طرز تهیه کیک فنجانی بسیار راحت است.

کیک فنجانی آماده شده

مواد لازم برای تهیه کیک فنجانی

مواد لازم برای تهیه کیک فنجانی

شیر : ۸ قاشق غذا خوری
تخم مرغ : ۲ عدد
آرد سفید : ۶ قاشق غذا خوری
وانیل : ۱ قاشق مربا خوری
بیکینگ پودر : ۱ قاشق مربا خوری
روغن مایع : ۶ قاشق غذا خوری
پودر کاکائو : ۲ قاشق غذا خوری

طرزتهیه کیک فنجانی بسیار خوشمزه

در مرحله اول طرز تهیه کیک فنجانی ابتدا آرد را به خوبی الک کنید سپس وانیل و شکر و بکینگ پودر و پودر کاکائو و آرد را با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید.

طرز تهیه کیک فنجانی بسیار خوشمزه

تخم مرغ را در ظرف جداگانه ای قرار داده و به خوبی با کمک همزن دستی یا چنگال هم زنید.

دستور پخت کیک فنجانی

بعد از این که به خوبی تخم مرغ را هم زدید به مخلوط شکر اضافه کنید و دوباره به خوبی هم بزنید تا با آنها مخلوط شود. در مرحله بعدی طرز تهیه کیک فنجانی شیر را آرام آرام به مخلوط اضافه کنید و به خوبی آن را هم بزنید بعد از اینکه شیر با مایه کیک به خوبی مخلوط شد روغن را اضافه کنید و هم بزنید.

مخلوط مواد کیک فنجانی با پودر کاکائو

مایه کیک را کنار گذاشته و فنجان های مناسبی را برای قرار دادن مایه کیک در درون آن ها انتخاب کنید و فنجان ها را به خوبی چرب کنید و مایه کیک را به کمک قاشق برداشته و در درون فنجان ها بریزید توجه کنید که نصف فنجان ها را از مایه کیک پر کنید بعد از این که فنجان ها را پر کردید قابلمه ای مناسب برداشته و به اندازه نصف ارتفاع فنجان ها در آن آب بریزید و فنجان ها را درون قابلمه قرار دهید بعد از اینکه آب قابلمه به دمای جوش رسید زیر قابلمه را بسیار کم کنید و اجازه دهید تا به مدت ۱۵ دقیقه کیک فنجانی بپزد. بعد از مدت زمان ذکر شده در طرز تهیه کیک فنجانی در قابلمه را به همراه دم کنی بر روی قابلمه قرار دهید و بگذارید که به مدت ۱۵ دقیقه دیگر کیک فنجانی به خوبی پخته شود بعد از ده دقیقه زیر شعله گاز را خاموش کنید ولی در قابلمه را به هیچ وجه برندارید و بگذارید تا کیک ها درون قابلمه بمانند.

کیک فنجانی بسیار خوشمزه

سپس آن ها را از درون قابلمه خارج کنید و با استفاده از چاقو می توانید آن ها را از درون فنجان خارج کنید.

کیک فنجانی

نکاتی برای طبخ بهتر کیک فنجانی

  1. فنجان هایی را که برای کیک فنجانی انتخاب می کنید بهتر است چینی باشند فنجان شیشه ای برای پخت کیک فنجانی مناسب نیست.
  2. در طرز تهیه کیک فنجانی می توانید از پودر کاکائو استفاده نکنید.
  3. برای اینکه کیک درون فنجان ها نچسبد حتما درون فنجان ها را به خوبی چرب کنید.
  4. اگر می خواهید که در درون کیک فنجانی از خامه هم استفاده کنید ابتدا مقداری از مایه کیک را در درون فنجان ها بریزید و سپس خامه کیک را در روی مایه کیک ریخته و دوباره روی سطح خامه را با مواد کیک فنجانی بپوشانید.
  5. حتما در پایان طرز تهیه کیک فنجانی که زیر گاز را خاموش کرده اید به مدت ۱۰ دقیقه در قابلمه را همراه با دم کنی بگذارید این کار باعث می شود تا پف کیک ها نخوابد.

روش تهیه کیک فنجانی

کیک فنجانی بسیار خوش مزه و خوش طعم است و طرز تهیه آن بسیار آسان است و شما می توانید آن را در منزل به راحتی بپزید. بعد از اینکه کیک های فنجانی به خوبی پخته شدند آن ها را می توانید با پودر پسته و کنجد و …تزیین کنید. برای دیدن آموزش پخت انواع کیک کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.