دسته ها
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲

راهنمای خرید فریم عینک طبی و نکاتی که کسی به شما نمی گوید

  • حکیمه فهیمی
  • ۳۰ خرداد ۱۴۰۲
  • ۰

معمولا انتخاب فریم مناسب بدون یک راهنمای حرفه ای کمی دشوار است. از این رو به کمک راهنمای خرید فریم عینک طبی که در این مطلب ارائه می شود، می توانید با آگاهی و اطمینان بیشتری دست به انتخاب بزنید.

پیش از خرید عینک طبی، انتخاب فریم و لنز آن حائز اهمیت است زیرا اگر بدون یک راهنمای حرفه ای دست به انتخاب بزنید، ممکن است نتیجه آن بر زیبایی ظاهر شما تاثیر منفی داشته باشد. از این رو در این مطلب راهنمای خرید فریم عینک طبی ارائه می شود تا با اطمینان بیشتری دست به انتخاب بزنید.

راهنمای خرید فریم عینک طبی

انتخاب صحیح شما موقع خرید فریم عینک طبی یکی از مواردی است که کمک می کند بر زیبایی ظاهری خود تاثیر منفی نگذارید. پیش از خرید فریم عینک طبی و قبل از رفتن به فروشگاه لازم است ابتدا شکل، سایز، رنگ و جنس فریم خود را مشخص کنید. برای دانستن این که قبل از خرید فریم عینک طبی باید به چه مواردی دقت کنید در ادامه راهنمای خرید فریم عینک طبی ارائه می شود.

همچنین نکات مهمی که باید قبل از خرید و انتخاب فریم و لنز عینک طبی بدانید را بیان می کنیم. به این ترتیب می توانید به کمک راهنمای خرید فریم عینک طبی بهترین انتخاب را داشته و با اطمینان بیشتری اقدام به خرید نمایید. به طور کلی اگر با انواع فریم و لنز عینک آشنا نباشید، انتخاب فریم مناسب ممکن است دشوار باشد و بدون یک راهنمای حرفه ای ممکن است عینکی انتخاب شود که در نهایت بر زیبایی ظاهر شما تاثیر منفی داشته باشد.

طی روز چه مدت عینک به چشم دارید؟

پاسخ به این سوال از منظر مختلفی در خرید فریم عینک طبی تاثیر می گذارد. افرای که تایم کمی را با عینک می گذرانند، غالبا تمایل دارند که هزینه کمتری بابت آن متقبل شوند. همچنین ممکن است این افراد مشکلی با فریم های نسبتا سنگین هم نداشته باشند. در مقابل افرادی که بیشتر وقتشان عینک به چشم دارند، مایلند هزینه بیشتری پرداخته و در عوض عینک راحت تر و سبک تری استفاده کنند.

سبک زندگی روزمره شما به چه صورت است؟

بعضی کارهای روزانه ممکن است به ویژگی های پوششی خاصی نیاز داشته باشند. این که با آب در تماس هستید، ورزش می کنید، با ماشین آلات سنگین کار می کنید و مواردی این چنینی در خرید فریم عینک طبی تاثیر مستقیم دارند. اگر عینک را هنگام کارهای دستی استفاده می کنید، به اطراف نگاه کنید.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

بهترین روش برای انتخاب عینک مناسب، پیدا کردن افرادی است که در شرایط مشابه شما از عینک بهره می گیرند. عینک طبی همکاران شما ایده های خوبی به انتخاب عینک را می دهد. افرادی که در طی روز فعالیت بسیاری دارند، باید دقت کنند که از فریم های مقاوم تر استفاده نمایند.

این کار نیاز به تعمیر فریم را کاهش می دهد. از سویی اگر جزو کسانی هستید که حین فعالیت های خود زود به زود عینک تان خراب می شود، بهتر است موقع خرید فریم عینک طبی به فکر گارانتی یا بیمه هم باشید.

چه اندازه زیبایی و شیک بودن عینک برای شما اهمیت دارد؟

این مورد را نیز در نظر داشته باشید که چه اندازه میزان زیبایی عینک برای شما اهمیت دارد. عینک ها ممکن است علاوه بر کارایی اصلی شان به عنوان بخشی از پوشش شما محسوب شوند. برندها و سازندگان مختلف عینک هم، امتیاز خاصی برای زیبایی قائل بوده که طبعا این امتیاز سبب افزایش هزینه عینک می شود.

یک عینک ساده ممکن است ارزانتر تمام شود ولی اگر قصد دارید با مد روز پیش روید و چهره خاص تری داشته باشید، بهتر است به محصولات جدید برندهای مختلف نیز دقت داشته باشید.

فرم چهره شما به کدام شکل هندسی نزدیک تر است

در راهنمای خرید فریم عینک طبی این نکته نیز حائز اهمیت است که فرم چهره شما به چه صورت است. به عبارتی انتخاب ایده آل موقع خرید فریم عینک طبی، تمام و کمال به سلیقه و علایق شما بستگی ندارد. این ویژگی خاص چهره شما می باشد که تعیین می کند چه نوع عینکی به چهره تان سازگارتر است.

به آسانی می توانید شکل و فرم صورت خود را تشخیص دهید. اگر تشخیص آن با نگاه کردن به آینه برای شما دشوار است، از خود یک عکس گرفته و سعی کنید آن را با اشکال مختلف چهره تان مقایسه کنید. به طور کلی هنگام خرید فریم عینک، به این نکته دقت کنید اگر فرم چهره شما گرد یا بیضی است یا انحنای زیادی دارد، بهتر است عینک زاویه دار انتخاب کرده تا مکمل چهره شما باشد.

اگر صورت مستطیلی، زاویه دار یا مربعی دارید، بهتر است عینک های گرد و منحنی دار استفاده نمایید.

انتخاب مناسب ترین فریم عینک طبی

در ادامه راهنمای خرید فریم عینک طبی باید گفت یک راهکار ساده برای یافتن بهترین و مناسب ترین عینک، انتخاب فریمی مناس با حالت چهره شما می باشد. همانطور که پیشتر اشاره شد حالت چهره ها معمولا با مدل های گرد، مربعی، دایره، مثلث، بیضی و الماسی در نظر گرفته می شود.

البته نیازی به صرف زمان بسیار برای تشخیص حالت چهره نیست. با نگاهی ساده در آینه معمولا می توان یک دید کلی نسبت به چهره خود پیدا کنید. در راهنمای خرید فریم عینک طبی یک قانون کلی برای انتخاب فریم بر اساس حالت چهره این است که همواره عینکی انتخاب شود که حالت آن مخالف فرم چهره شما است.

مثلا اگر چهره گردی دارید، بهتر است عینکی انتخاب که فرم مستطیلی با گوشه های گرد دارد. با این کار، عینک موجب افزایش توجه به گرد بودن چهره شما نشده و یک دید کلی متعادل تری از صورت شما به نمایش گذاشته می شود. اگر حالت چهره مربعی یا مثلثی دارید، بهتر است فریم های گرد، بیضی یا دایره ای انتخاب شود.

در صورتی که چهره شما بیضی است، خبر خوب این که همه مدل های عینک روی این حالت چهره جذاب و مناسب دیده می شود. در نظر داشته باشید که همواره مدل های مختلف را تست و بررسی کرده و در نهایت بهترین مدل را برگزینید. البته دقت کنید که جدا از فرم چهره، مهمترین ویژگی برای انتخاب یک فریم مناسب، فیت شدن و قرارگیری درست روی چهره می باشد.

نکات کاربردی در انتخاب فریم عینک طبی

در این بخش از راهنمای خرید فریم عینک طبی شما را با چند نکته کاربردی در این زمینه آشنا می نماییم.

۱. دقت به سایز مناسب فریم

اولین نکته مهم در خرید فریم عینک طبی این است که سایز و عرض فریم انتخابی برای چهره مناسب باشد. بزرگترین مشکل بیشتر افراد هنگام انتخاب عینک جدید، این است که چرا عینک انتخابی آن ها خیلی بزرگ یا کوچک است. باید بدانید که عینکی را انتخاب که فریم تا عرض پایه های آن دقیقا با عرض صورت تان برابر باشد.

اگر عینک مورد استفاده هنگام پوشیدن بایستی پایه های آن را به بیرون کشیده یا خم نمایید، به این معنی است که عینک تان خیلی کوچک است. و در مقابل اگر موقع پوشیدن عینک باید پایه های آن را به داخل خم نمایید، پس عینک تان خیلی بزرگ است. جهت اندازه گیری دقیق در این زمینه دو راه هست.

۱. فریم های مختلف را در عینک فروشی قبل از خرید و انتخاب تست نموده تا سایز مناسب را بیابید.

۲. به اعداد روی فریم دقت کنید. اعدادی که به صورت استاندارد در آن جا وجود دارند شامل اندازه لنز چشم، فاصله بین لنزها، در نهایت طول فریم که به پشت گوش شما می رسد، می باشند. اگر طول لنز چشم را دو برابر نموده و با فاصله بین لنزها جمع نمایید، سایز فریم به دست می آید.

 ۲. دقت به حالت بینی و بزرگی خود

نکته دیگری که لازم است در هنگام خرید فریم عینک طبی به آن دقت داشته باشید، انتخاب عینکی مناسب بر اساس حالت بینی و برآمدگی آن است. به این مفهوم که اگر چشم های شما به هم نزدیک است، بهتر است عینکی انتخاب که فاصله بین لنزی کمی دارند.

به طور معمول برای چشمان نزدیک، فاصله بین لنز ۱۴-۱۸ میلی متر مناسب می باشد. و اگر فاصله بین چشم های شما زیاد است، این فاصله حدود ۱۹-۲۲ میلی متر مناسب خواهد بود. علیرغم این موارد، مهم است که حالت بینی را نیز در نظر داشته باشید.

اگر بین شما پهن و بزرگ است، فریم عینکی که گوشه های بزرگ دارد و آن گوشه ها بسیار به هم نزدیک هستند، مناسب نخواهد بود. زیرا در نهایت سبب آزار و اذیت بینی می شود. در صورتی که بینی تان برجستگی بزرگ دارد، معمولا فریم پلاستیکی بسیار مناسب است زیرا به خوبی فیت شده و به راحتی سر نمی خورند.

ولی اگر بینی شما برجستگی ندارد و به صورت خیلی نزدیک است، استفاده از فریم هایی با پد مخصوص بینی، مناسب تر می باشد. به کمک پد بینی می توان به راحتی عینک را تنظیم نمود و اطمینان یافت که عینک از صورت سر نمی خورد. اگر این نکات رعایت نشود، ممکن است عینک به گونه های شما فشار آورده یا ممکن است با مژه های تان برخورد یابد که آزاردهنده است.

۳. دقت به حساسیت پوستی

اگر تصور می کنید پوست حساسی دارید بهتر است قبل از خرید فریم عینک طبی با متخصص پوست مشورت نمایید. و اگر در مورد حساسیت پوست خود اطمینان ندارید می توانید از مواردی که در زیر اشاره می شود، کمک بگیرید:

  • اگر فریم از مواد طبیعی مانند چوب، استخوان و شاخ درست شده باشد معمولا حساسیت پوستی ایجاد نمی کند.
  • امروزه برخی از فریم های پلاستیکی و مواد مصنوعی با ضد حساسیت ها ترکیب شده که این کار سبب کاهش حساسیت پوستی می گردد. این موارد بازه وسیعی از هزینه ها را شامل می شوند. از جمله سلولز پروپیونات، سلولز استات و …
  • فریم فلزی نیز انواع گوناگونی دارند. برخی دارای ترکیبات ضد حساسیت بوده ولی برخی ممکن است سبب حساسیت پوست شما شوند.از جمله تیتانیوم، پرلیوم، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ.

۴. دقت به رنگ پوست

موقع خرید فریم عینک طبی همانند خرید لباس باید به رنگ پوست تان نیز توجه نمایید. برخی افراد ممکن است در گروه رنگی قرار بگیرند. برای دانستن این که رنگ پوست شما گرم است یا سرد. تکه کاغذ سفیدی را کنار صورت گرفته، اگر رنگ پوست تان به زرد، قهوه ای یا برنزه متمایل بود، توناژ پوست گرمی دارید.

و اگر رنگ پوست شما به صورتی یا آبی متمایل است، توناژ پوست شما سرد است. برای رنگ پوست گرم بهتر است از فریم با رنگ قهوه ای، سبز تیره و … استفاده شود. و رنگ پوست سرد با رنگ هایی همچون سفید، سیاه و رنگ های روشن بیشتر هماهنگ می شوند.

۵. دقت به رنگ مو

قابل ذکر است رنگ مو هم مانند رنگ پوست به دو دسته گرم و سرد دسته بندی می شود. رنگ هایی مانند بلوند مایل به صورتی، سفید، سیاه مایل به آبی جزو رنگ های سرد هستند و رنگ موهای قهوه ای مایل به سیاه، بلوند طلایی و خاکستری جزو رنگ های گرم به حساب می آیند. برای انتخاب عینک با توجه به رنگ مو همان قوانین رنگ پوست را موقع خرید فریم عینک طبی رعایت کنید.

در صورت تمایل برای آشنایی با راهنمای خرید عدسی عینک و راهنمای انتخاب عینک مناسب برای بینی بزرگ روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *