دسته ها
پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

بارزترین علایم لقاح موفق و نشانه های اولیه آن

  • سعیده ستاری
  • ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
  • ۰

از علایم لقاح موفق می توان به تغییرات دمای بدن مادر، حالت تهوع و سردرد، تغییرات در گردن رحم، روند خفیف خونریزی و درد سینه اشاره کرد. البته شما با دانستن این علایم و انجام تست های باروری متوجه می شوید که آیا بارور هستید یا نه.

درصورتی که شما در حال آماده شدن برای تشکیل خانواده هستید و در حال یادگیری بیشتر درباره باروری هستید، بایستی با تخمک گذاری آشنا شوید. زمان دقیقی که تخمک گذاری رخ می دهد برای هر خانمی فرق دارد، ولی خوشبختانه شیوه هایی برای علایم تخمک گذاری و تنظیم رابطه جنسی وقت آن به جهت افزایش فرصت باروری وجود دارد. ما در این مطلب در مورد علایم لقاح موفق صحبت می کنیم.

معرفی علایم لقاح موفق

آشنایی با علایم لقاح موفق

حتی اگر هنوز تلاشی برای باروری ندارید، شناخت دقیق از علایم لقاح همچنان اهمیت دارد. این نشانه ها نه تنها به شما در درک بهتر چرخه پریودی کمک می کنند، بلکه قادر هستند به شناسایی هر گونه نشانه های نامعمول لقاح در آینده کمک کنند. (در حقیقت بعضی از خانم ها نیز الگوی تخمک گذاری خود را به عنوان یک شیوه پیشگیری از بارداری نگه می دارند.) تخمک گذاری یا اوولاسیون، روندی می باشد که در آن یک تخم در دیتگاه تناسلی زنانه به شکل ماهیچه ای از تخمدان آزاد می شود و در صورت لقاح با سپری شدن تخم در رحم به جنین تبدیل می شود.

در زیر علایم شایع تخمک گذاری را توضیح دادیم. با این وجود، این علایم، و نشانه ها بسیار متفاوت از فردی به فرد دیگر هستند و به طور معمول در یک ماه امکان دارد برخی از آن را متوجه شوید و در ماه بعد دیگر نه. همچنین به یاد داشته باشید که عدم تجربه هر یک از این علایم به معنای تخمک گذاری شما نمی باشد.

حساسیت زیاد

یکی از علایم لقاح موفق حساسیت زیاد می باشد. برای بعضی از خانم ها، حساسیت زیاد نسبت به بویایی در نصف دوم یک دوره قاعدگی معمولی می تواند نشانه ای از تخمک گذاری باشد. در این دوره پرباروری، بدن شما آمادگی لازم را دارد که به بوی فرمون نر جذب بیشتری داشته باشد. بعضی از خانم ها همچنین گزارش داده اند که حساسیت بیشتری در حس چشایی دارند.

آشنایی با نشانه های لقاح موفق

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

تغییرات در ترشحات رحمی

تغییرات در لخته های رحمی یکی از علایم تخمک گذاری و لقاح می باشد که امکان دارد شما آن را تجربه کنید. همانگونه که به تخمک گذاری نزدیک می شوید، بدن شما بیشتر از استروژن تولید می کند و مجب می شود لخته های رحمی شما به شکلی پر کشش و شفاف مثل سفیده تخم مرغ شوند. این خصوصیت به اسپرم کمک می کند تا به تخمکی که در زمان لقاح رها می شود برسد. تغییرات ترشحات رحمی در اغلب خانم ها اتفاق می افتد، ولی شما باید آگاهی داشته باشید که به دنبال چه چیزی هستید. مقدار لخته رحمی و شکل و بافت آن در خانم های مختلف فرق دارد. برای آزمایش لقاح، انگشت خود را به درون واژن خود قرار بدهید، مقداری از مایع را بردارید و سپس این مایع را میان انگشت شست و بند انگشت خود کشیده و باز کنید. در صورتی که آن لخته چشبناک و کششی یا بسیار مرطوب و لغزنده باشد، این علایم لقاح موفق است و شما در دوره پر باروری هستید.

روند خفیف خونریزی

روند خفیف خونریزی در طی تخمک گذاری، معمولی می باشد اما اگر چه این امری نادر است که اتفاق می افتد. این نشانه های لقاح امکان دارد وقتی اتفاق بیوفتد که فولیکولی که در اطراف و توسط تخمک در حال توسعه و رشد است، شکسته و کمی خونریزی به وجود آورده باشد. این خون امکان دارد از قرمز تا قهوه ای تیره باشد. تا وقتی که جریان خونریزی پایدار نباشد، احتیاجی نیست که نگران باشید، با این وجود در صورت ادامه داشتن علایم حتما به پزشک مراجعه کنید و نشانه های عفونت و احتمال بارداری خارج از رحم در صورت فعالیت جنسی را بررسی کنید.

بیان علایم لقاح موفق

درد یا حساسیت سینه

درد یا حساسیت سینه و پستان می تواند علامت دیگری از تخمک گذاری باشد، که به علت جریان هورمون هایی که درست پیش و بعد از تخمک گذاری وارد بدن شما می شوند. بعضی از خانم ها این حساسیت را درست پیش از تخمک گذاری و لقاح تجربه می کنند، با وجود این که دیگران امکان دارد آن را درست پس از تخمک گذاری احساس کنند.

درد خفیف لگن یا پایین شکم

خیلی از خانم ها سوال می کنند که آیا قادر هستیم تخمک گذاری را احساس کنیم. برای بعضی از خانم ها جواب این سوال در حقیقت مثبت است. این احساس به طور معمول به شکل درد یا درد های خفیف در پایین شکم، معمولا در یکی از دو طرف (همیشه یک طرف نیست) حاصل می شود. به این درد های تخمک گذاری “میتل شمرتز” می گویند و قادر هستند به صورت شدید یا ملایم با احساس تیغ زنی یا کج کجی در طرف شکمی که تخمک از آن خارج شده، احساس شوند. این نشانه های جانبی لقاح امکان دارد از چند دقیقه تا چندین ساعت طول بکشد. همچنین، امکان دارد با خونریزی سبک واژینال، خستگی و بی میلی به غذا همراه با درد و درهای خفیف و کوتاه مدت باشند.

معرفی نشانه های لقاح موفق

تغییرات در گردن رحم

در دوران تخمک گذاری، گردن رحم شما امکان دارد بلندتر، نرمتر و بازتر شود. شما قادر هستید گردن رحم خودتان را همراه با ترشحاتتان برای ناسایی نشانه های تخمک گذاری بررسی کنید، ولی زمان برای یادگیری تفاوت هایی که احساس می کنید امکان دارد بیشتر باشد و بیشتر مواقع سخت تر از نظارت بر نشانه های دیگر تخمک گذاری باشد. در صورتی که می خواهید بیشتر با شناسایی تغییرات گردن رحم به عنوان نشانه ای از تخمگذاری آشنا شوید، آقای مور توصیه می کند که در موقعیتی که برای قرار دادن تمپون استفاده می کنید (مثل ایستادن در کنار توالت با یک پا بالا روی صندلی) و از انگشت خود برای لمس داخل استفاده کنید. در خانم های زیادی با دوره قاعدگی منظم، درست پیش از تخمک گذاری گردن رحم نرمتر می شود، مثل لمس لب های شما، ولی بعد از تخمک گذاری سخت تر می شود، شبیه لمس انتهای بینی خود. جراح زنان و زایمان نیز با استفاده از وسیله ای به نام سپولوم چک کردن تغییرات گردن رحم را انجام داده و به شما راهنمایی زیادی در خانه بدهد.

تمایل به رابطه جنسی

یکی از علایم لقاح موفق تمایل زیاد به رابطه جنسی است. بیشتر شدن میل جنسی یکی دیگر از علایم لقاح موفق می باشد. بعضی از خانم ها متوجه می شوند، که در طی تخمک گذاری، احساس جنسی آن ها بیشتر می شود که امکان دارد نشانه تلاش طبیعت برای اطمینان از بقای گونه باشد! ولی همانگونه که آقای مور می گوید: لیبیدو امکان دارد تحت تاثیر هر چیزی باشد، مانند اینکه آیا یک لیوان قهوه استفاده کرده اید یا تنها مایل به انجام آن هستید.

توضیحات لازم درباره علایم لقاح موفق

حالت تهوع و سردرد

یکی از علایم لقاح موفق حالت تهوع و سردرد است. در صورتی که از خانم های زیادی سوال کنید، “آیا تخمک گذاری می تواند باعث بیماری شما شود؟” جواب مثبت است. حالت تهوع و سردرد دو عارضه جانبی احتمالی تخمک گذاری به علت تغییر سطح استروژن و پروژسترون شما هستند.

تغییرات در دمای بدن شما

یکی دیگر از علایم لقاح موفق این است که در دمای بدنتان تغییراتی رخ دهد. همانگونه که در بالا بیان کردیم، دمای بدن پایه شما در طی تخمک گذاری بیشتر می شود و در طی این زمان این افزایش برقرار است. بعد از ردیابی دمای بدن پایه خود برای چندین ماه، به راحتی الگوها را بیشتر تشخیص می دهند و تغییرات قابل توجهی را شناسایی می کنید.

تست های خانگی

اکثر تست های تخصصی خانگی برای پیش بینی لقاح مقدار هورمون LH در ادرار شما را اندازه گیری می کنند که یک پیش بینی نسبتا قابل اعتماد برای تخمک گذاری می باشد. انواع گوناگونی از این تست ها وجود دارد که قادر هستید استفاده کنید، مثل:

بررسی علایم تخمک گذاری موفق

پیش بینی تخمک گذاری

این نوع تست برای مدت چند ماه مقدار هورمون LH شما را اندازه گیری و ردیابی می کند تا وقتی که شما بیشترین احتمال بارداری را دارید، مشخص شود. برای انجام این تست، معمولا به صورت روزانه باید ادرار گرفته شود.

مانیتور های دمای بدن

شما قادر هستید دمای بدن خود را به شکل خوراکی هرروز اندازه گیری کنید و آن را در یک دفترچه یا با استفاده از یک برنامه ثبت کنید.

تست تخمک گذاری

این نوع تست فرصتی را برای شما به وجود می آرود که بدانید روزی که تست را انجام می دهید، باردار هستید یا خیر. مثل تست حاملگی، بر روی نوار چسب ادرار می کنید و نتیجه مثبت (بارداری) یا منفی (باردار نبودن) را ببینید. نسخه دیجیتال تست تخمک گذاری هم وجود دارد.

کیت های باروری

کیت های بارداری خانگی به شما و شریک زندگی تان نگاه کلی و جامعی به بارداری ارائه می دهد. به جز تجزیه و تحلیل هورمون های تولید کننده تخمک مثل LH در ادرار، امکان دارد کیت های باروری، کیفیت اسپرم را از راه اسپرموگرام تحلیل کنند.

توضیح درباره علایم لقاح موفق

تست های ترشحات دهانی

این تست ها نشان می دهند که موعد نزدیک شده به لقاح و تخمک گذاری است. با این وجود، این تست ها عموما کمتر از تست های ادراری تاثیر دارند. در صورتی که این تست های روزانه برای چندین ماه پی در پی، اولین کاری که صبح بعد از بیدار شدن انجام دهند، استفاده از این تست ها باشد، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

حال که این مطلب به اتمام رسید برای اینکه با مطالب بیشتری در زمینه کودک و والدین آشنا شوید از لینک های انتقال جنین فریز شده و نشانه های تخمک گذاری دیدن نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *