دسته ها
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

انگیزه مبتنی بر ترس چه مفهومی دارد؟

  • شقایق ایران دوست
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
  • ۰

اگر می خواهید با انگیزه مبتنی بر ترس آشنا شوید و اطلاعاتی بسیار خوب در این زمینه کسب کرده و بتوانید با آن کنار بیایید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

ترس از شکست خوردن یکی از قوی ترین انگیزه ها برای رسیدن به اهداف می باشد و باعث می شود که شما کارهایی که مورد پسند نیست را انجام ندهید با این حال این احساس منفی می تواند استرس و اضطراب بسیار زیادی برای شما ایجاد کند. در ادامه شما را با انگیزه مبتنی بر ترس آشنا خواهیم کرد.

رابطه ترس و انگیزه

انگیزه مبتنی بر ترس

ترس یکی از نشانه های فیزیولوژیک بدن در برابر شرایط استرس زا می باشد و باعث می شود که شما انگیزه ای بیشتر داشته باشید تا بتوانید در کار های خود موفق تر عمل نمایید با این حال باید بدانید که این مورد می تواند استرس و اضطراب زیادی را برایتان ایجاد کرده و در نهایت مشکلات بی شماری را در زمینه سلامتی داشته باشد.

ترس یکی از انگیزه های قوی می باشد که باعث می شود شما به خودتان آمده و کاری که منجر به از دست دادن چیزی می شود را انجام ندهید. در ادامه شما را با نظریه های انگیزه مثبت برای محل کار آشنا خواهیم کرد و اطلاعاتی مفید در این زمینه ها به شما خواهیم داد.

نظریه محافظت

این اثر یکی از نظریه های بسیار مهم به شمار می رود و به شما کمک می کند تا بتوانید مواجهه با اتفاقات پر از تنش تصمیمات درست گرفته و بتوانید با این مشکلات کنار بیاید. در واقع تصمیم گیری برای تغییر رفتار دو فرایند شناختی دارد و این دو فرایند شامل ارزیابی ریسک و ارزیابی مقابله می باشد.

در حالت اول فرد باید میزان ریسک یک در خود ارزیابی کند. در مرحله دوم تحت تاثیر فرایند شناختی ارزیابی مقابله‌ای فرد باور جداگانه دارد. در حالت اول فرد باید باور کند که رفتار متفاوت باعث می شود که ریسک یک رفتار کاهش داده می شود و در مورد دوم باید فرد یقین داشته باشد که می تواند یک رفتار را انجام دهد و در این مورد ناشی از رفتار جدید به ریز کردن در مورد آن ارزش دارد.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

این نظریه شبیه انگیزه مبتنی بر ترس می باشد ولی در شرایط استرس زا ترسناک نخواهد ماند و برای اینکه به آرامش و امنیت برسید باید یا به ترس خود غلبه کرده و یا آن را نادیده بگیرید.

انگیزه مبتنی بر ترس

انگیزه وابستگی

مردم برای اینکه بتوانند در کار خود موفق شوند دوست دارم به گروه یا سازمان تعلق داشته باشند و همچنین این افراد دارای است نیاز اساسی وابسته قدرت و موفقیت می باشند.

مدیران بسیار زیادی از این نظریه برای تعیین میزان مشارکت کارکنان در کارهای گروهی استفاده می کنند و سعی می کنند افرادی را انتخاب کنند که انگیزی وابستگی بالا برای روابط قوی تری داشته باشد تا بتواند در کار خود موفق تر شده و در کارهای گروهی نیز عملکرد بسیار بهتری داشته باشند.

انگیزه انتظار

این نظریه به خودباوری فرد اشاره می شود. در واقع در واقع خود باوری کارمند و این که بداند به گروه خاصی تعلق دارد راهی را انتخاب می کند که باور دارد و نتیجه آن بسیار خوب بوده و پاداشی در برابر آن دریافت خواهد کرد.

در واقع با استفاده از این نظریه رابطه شفاف بین عملکرد کارکنان و پاداش که دریافت می کنند وجود خواهد داشت شما نیز باید در حین دادن پاداش ها مطمئن باشید که پاداش ها با تلاش اعضای گروه مطابقت دارند.

انگیزه قدرت

مطابق با نظریه انگیزه قدرت انگیزه برخی از افراد به دست آوردن قدرت می باشد و آن ها می خواهند در گروه و یا جامعه خود تاثیر گذار باشند بنابراین سعی می کنند علاوه بر خود به دیگران نیز انگیزه بدهند همه اعضای گروه با قدرت بالا کار نمی کند ولی می توانید از این نظریه برای شناسایی افراد با انگیزه بالا استفاده کرده و از این افراد در جهت بهبود کار های خود استفاده کنید.

افرادی که قدرت انگیزه بالایی دارند برای نقش های مدیریتی بسیار مناسب است زیرا روحیه کل گروه استعلام دیر می باشد و مدیرانی که انگیزه بالا دارند می توانند گروه را در جهت رسیدن به اهداف خود یاری کرده و باعث شوند که افراد گروه بیشتر و با کیفیت بالاتری کار کنند.

در واقع این افراد انگیزه خود را از طریق قدرت و اعتبار به دست می آورند بنابراین برای تمام موفقیت های کوچک و بزرگ خود جشن گرفته و بهبود روحیه گروه خود را با همین کارهای ساده و چالش برانگیز تقویت کنید.

ترس و انگیزه انجام کار ها

کنترل ترس در محل کار

برای این که بتوانید ترس خود را کنترل کرده و در محل کار خود کار آیی بالا تری داشته باشید باید سعی کنید یک سری از روش ها را بیاموزید و در نهایت این روش ها را در ادامه برایتان بررسی می کنیم تا عملکرد شما بهبود یابد.

عادی سازی

انگیزه مبتنی بر ترس تا حدودی برای شما خوب می باشد ولی در صورتی که غیر عادی بروز نمایند و شما نتوانید کار خود را به درستی انجام دهید ممکن است مشکل ساز شود. بنابراین برای اینکه بتوانید به ترس خود در محل کارتان غلبه کنید روش هایی وجود دارد که می توانید از آن ها کمک بگیرید و یکی از این روش ها عادی سازی می باشد.

عادی سازی یکی از روش های بسیار خوب برای در غلبه بر ترس می باشد و در این زمینه شما باید تشخیص دهید که چیزی که از آن می ترسید واقعی نیست و  دیگران نیز همین احساس را نسبت به آن  دارند. در واقع صحبت کردن با همکار خود و یا رئیستان می تواند بسیاری از ترس های شما را کاهش داده و منجر به اعتماد به نفس بالاتری در شما گردد.

فکر کردن در مورد نتیجه کار

به جای اینکه روی ترس خود تمرکز کنید سعی کنید تمرکز خود را روی نتیجه دستاوردهایتان بگذارید. احساس خود را در آن زمان در نظر بگیرید و سعی کنید بر ترس خود غلبه کرده و کارهای خود را با اعتماد به نفس بالا تری انجام دهد.

پذیرفتن ترس ها

یادتان باشد که ترس ها بخشی از روند رشد شما به حساب می آیند و اگر در دوران کودکی خود زمین نخورده باشید دوباره بلند شدن را یاد بگیرید. در مورد ترس تغییر ذهنیت بدهید و این مورد را بدانید که شکست موقتی می باشد و شما می توانید از ان برای بهبود آینده تان استفاده کنید.

نظریه های انگیزه ترس

حال که با انگیزه مبتنی بر ترس آشنا شدید در ادامه می توانید اطلاعاتی در مورد کشف نبوغ درونی و پارانویا در رابطه نیز بدست اورید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده استفاده کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *