دسته ها
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

همدردی با همسر بیمار چه قوانینی دارد؟

  • سعیده ستاری
  • ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰

از شیوه های درست همدردی با همسر بیمار می توان به درک همسر، آرام نگه داشتن بچه ها، نشان دادن اهمیت بالای بهبودی همسر برای شما، در آغوش گرفتن همسر بیمار و … اشاره کرد.

همراهی و همدردی با همسر بیمار افزون بر این که جزو مسئولیت های شما به شمار می رود، موجب می شود صمیمیت و رابطه عاطفی میان زن و شوهر افزایش یابد. بیماری امکان دارد برای هر فردی پیش آید، یک همسر آگاه میداند که از این فرصت باید برای محبت بیشتر و بهبود رابطه عاطفی استفاده نماید.

معرفی شیوه های همدردی با همسر بیمار

شیوه های همدردی با همسر بیمار

تحیقیقات و مطالعات امروزه نشان داده است که پرستاری و مواظبت از همسر بیمار موجب می شود که امید به زندگی و میانگین طول عمرشان بیشتر شود. ۱۴ ساعت مواظبت از همسر بیمار در هفته، تا ۵۰ درصد امید به زندگی را بیشتر می کند و احتمال مرگ را تا ۳۶ درصد کم می کند. به طور معمول همسران از یکدیگر توقع دارند که در زمان بیماری با آنها همدردی نماید و از او پرستاری و مواظبت کند. نوازش و همراهی با همسر بیمار یکی از اساسی ترین نشانه های محبت شما نسبت به او محسوب می شود. شخص بیمار از نظر روحی و روانی ضعیف شده و به محبت و دل جویی بیشتری احتیاج دارد.

همسر بیمار به همان اندازه که به دارو و پزشک احتیاج دارد به همان اندازه هم به مراقبت و پرستاری احتیاج فراوانی دارد. چه مرد و چه زن در دوران بیماری همسر وظیف دارند از او مراقبت و مواظبت کنند. متاسفانه بعضی از مردان تا زمانی که همسرشان سالم است بیشترین استفاده از وجودش را می برند اما زمان بیماری برای مخارج درمان و مواظبت از او کاری انجام نمی دهند که به دور از مردانگی است و مسلما ضربه آن را با سرد شدن و ناامید شدن همسرشان، در زندگی احساس می کنند. مسلما یکی از مخارج ضروری و لازم زندگی، مخارج دارو و دکتر است که بایستی همیشه در زمان پس انداز کردن درآمد به فکر آن باشید.

در حالی که دوران بیماری همسر، نظم زندیگ را برهم می زند اما فرصت خوبی برای نشان دادن محبت عملی شما به همسرتان است. همراهی و همدردی با همسر بیمار نقش مهمی در تثبیت زندگی زناشویی و افزایش احترام و محبت شما در دل همسرتان خواهد داشت و مجددا صمیمیت و گرما را به زندگی شما برمی گرداند. توجه و مراقبت و مواظبت از همسر بیمار، یادآوری زمان خوردن داروها و کاهش حجم توقعات یا کسب درآمد در زمان بیماری موجب می شود همسر شما احساس تنها بودن نداشته باشد و بیشتر قدردان وجود شما شود.

معرفی با روش های مراقبت از همسر بیمار

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24

همدردی با همسر بیمار جنبه جسمی و روحی دارد. اگر پرستاری شما از همسر بیمارتان با طعنه و کنایه همراه باشد می تواند اثری کاملا عکس در رابطه شما بگذارد به عنوان مثال بیان جملاتی مانند ببین چقدر زحمت می کشم، خسته شدم، هیچ کسی غیر از من به کمکت نمیاد، کارهامو زیاد کردی و غیره. به جای این که موجب می شودمحبت شما در دل همسرتان افزایش یابد موجب می شود احساس طرد شدن و بی لیاقت بودن به او دست بدهد.

اصل پرستاری از بیمار این است که همراه با مهربانی و بدون منت و ترحم انجام شود تا از نظر روحی به همسر شما صدمه ای وارد نکند. به او نشان دهید که او را ترک نخواهید کرد و بار اضافه ای بر دوش شما نیست.

۱. آرام نگه داشتن بچه ها

بیماری همسرتان را با بچه ها در میان بگذارید و از آنها بخواهید آرامتر باشند. به امور بچه ها رسیدگی کنید تا خیال همسرتان از این بابت راحت باشد. اگر درد جسمی شبانه او را عذاب می دهد هر از گاهی بیدار شده و حالش را بپرسید. اگر به مراقبت ۲۴ ساعته احتیاج دارد زمان خوابتان از بچه ها یا پرستار بخواهید از او مواظبت کند. وقتی که همسر شما درد دارد، درست نیست که شما تا صبح با خیال راحت بخوابید کسی مواظب رفع نیاز های همسرتان نباشد.

بررسی روش های همدردی با همسر بیمار

۲. نشان دادن اهمیت بالای همسر بیمار از پول

اگر از نظر مالی در بحران هستید باز هم باید دکتر و درمان همسر خود را در اولویت قرار بدهید. همسر شما باید احساس آرامش کند تا هر چه سریعتر بهتر شود بنابراین از کمبود های مخارج و قسط های عقب مانده خود با او حرف نزنید و تلاش کنید به او روحیه بدهید.

۳. در آغوش گرفتن همسر بیمار

در آغوش گرفتن و نوازش همسر بیمار موجب می شود بدن او بهتر می تواند با بیماری مبارزه کند و از نظر روحی حالش بهبود یابد. صمیمیت خودتان را با او حفظ کنید و بگذارید بدون هیچ نگرانی، احتیاجاتش را به شما بگوید.

۴. درک همسرتان

اگر همسر شما بیمار شده است و روز بدی داشته است، درد او را درک نمایید و انتظار نداشته باشید کار ها بر اساس روتین و مطابق میل شما انجام شود.

۵. خلوت کردن با همسر بیمار

یکی از راه های همدردی با همسر بیمار این است که زمانی را برای خلوت کردن در اختیارش بگذارید. شخص بیمار از نظر عصبی تحریک پذیرتر می شود و مسلما زمانی را احتیاج دارد که در خلوت و تنهایی خودش باشد. خلوت کردن بیمار وقتی که به مصرف دارو و غذا احتیاج ندارد می توانید تاثیر زیادی در حفظ آرامش و بهبود او داشته باشد.

بررسی شیوه های مراقبت از همسر بیمار

۶. مهم بودن بهبودی همسرتان

وقتی که همسرتان از نظر جسمی بیمار و مریض است، روحیه اش نیز ضعیف می شود، در این زمان تلاش کنید به حرف های او گوش دهید، برای حمام رفتن و غذا خوردن به او کمک کنید تا احتیاجاتش را رفع کنید و به او عشق بورزید. به صورت عملی به او نشان دهید تا چه اندازه سلامتی او برای شما اهمیت دارد و بی قید و شرط عاشقش هستید. احتمالا در این شرایط سخت ترین کار این باشد که صحبت های شخص بیمار را گوش دهید اما تلاش کنید بدون اینکه به دنبال راه حل باشید با دقت به درد دلهای او گوش بدهید تا احساس بهتری داشته باشد.

حال که این مطلب به پایان رسید برای اینکه با مطالب و مقاله های بیشتری در حوزه روانشناسی آشنا شوید بر لینک های درک کردن همسر و دوستی با همسر کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *