دسته ها
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

معرفی رشته نمایش و توانایی های تحصیل در این رشته

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰

در این بخش برای علاقه مندان به معرفی رشته نمایش که یکی از رشته های هنری پرطرفدار در دانشگاه های تهران است، می پردازیم. این رشته گرایش های گوناگونی دارد و بازار کار آن نیز چندان مساعد نیست.

یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های هنر و مراکز عالی کشور، رشته تحصیلی نمایش است. ما قصد داریم در این بخش به معرفی رشته نمایش و گرایش های مختلف آن بپردازیم همچنین در این بخش با بازار کار این رشته نیز بیشتر آشنا می شوید.

بازار کار رشته نمایش

معرفی رشته نمایش

این رشته در مقطع کارشناسی دارای ۵ گرایش می باشد. ادبیات نمایشی، صحنه آرایی، بازیگری، نمایش عروسکی، کارگردانی از گرایش های تحصیلی در این رشته هستند. این گرایش ها در دفترچه کنکور ذکر شده اند و می توانید بنا به علاقه خود یکی از گرایش های مورد نظر را انتخاب نمایید. در دانشگاه های هنر رشته موسیقی نیز پرطرفدار می باشد.

بررسی رشته نمایش

انتخاب رشته تحصیلی یکی از مسیرهای سخت و انتخاب های مهمی است که هر فردی در زندگی تجربه می کند. شما باید با توجه به آینده شغلی رشته ای را انتخاب کنید که در آن توانایی دارید و به آن علاقه مند می باشید. رشته های هنری نیز با توجه به آینده شغلی خود می توانند، مورد انتخاب افراد زیادی باشند.

 آشنایی با رشته نمایش:

داوطلبانی که این مرحله را به صورت کتبی گذرانده باشند و در کنکور رتبه مناسبی کسب کنند، می توانند در این رشته تحصیلی انتخاب رشته نمایند. بنابراین اولین مرحله شرکت در کنکور سراسری هنر بوده و کسب رتبه مناسب می باشد. اکثر دانشجویانی که رتبه بالایی دارند این رشته تحصیلی را انتخاب می کنند.

توانایی برای تحصیل در این رشته:

همانطور که می دانید این رشته تحصیلی نیازمند توانایی و به ویژه علاقه می باشد. با توجه به اینکه هنر تئاتر یک هنر جمعی به شمار می آید شما نیز یک هنرمند محسوب می شوید. اغلب افرادی که در این رشته هستند، شخصیتی انعطاف پذیر دارند و خلاقیت بالایی در رفتار آن ها دیده می شود.

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24

معرفی رشته نمایش

صدای رسا، توانایی برقراری ارتباط جمعی بالا، آمادگی جسمانی، حس قوی، اندیشه پویا، فضای ذهنی نمایشی و … از مهم ترین توانایی های لازم در این رشته تحصیلی به شمار می آیند. این افراد عموما باید قلم خوبی داشته و تصویرسازی ذهنی بالایی نیز دارند. داشتن اطلاعات عمیق در زمینه فرهنگ، ادبیات و تاریخ نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

تحقیق در رشته های روانشناسی، اقتصاد، جامعه شناسی، فرهنگ و ادبیات می تواند سخت در رشد توانایی ها نقش داشته باشد. شما باید با فرهنگ های مختلف ایران و شخصیت های مختلف آشنا باشید و به خوبی در این زمینه آگاهی داشته باشید.

دروس رشته:

یکی از مباحث معرفی رشته نمایش آشنایی با دروسی است که در دانشگاه های هنر در این رشته ارائه می شوند. این رشته تحصیلی نیز دارای دروس عمومی و تخصصی است. تحصیل در این رشته و در مقطع کارشناسی به مدت ۴ سال بوده و در این دوره باید مجموعه ی از دروس را بگذرانید.

رشته نمایش چیست

دروس مشترک:

این دروس در گرایش های مختلف نمایش ارائه می شوند و دانشجویان باید آن ها را پاس کنند. این دروس شامل تاریخ نمایش، آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان، جامعه شناسی، آشنایی با هنرهای تجسمی، آشنایی با هنر در تاریخ، اصول و مبانی ارتباطات، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان، تاریخ فلسفه، فرهنگ عامه و تمثیل شناسی، مبانی دکور و صحنه آرایی، مبانی بازیگری، آشنایی با تعزیه، مبانی نمایشنامه نویسی، مبانی نمایش عروسکی، نمایش در ایران و روش تحقیق و تدوین پایان نامه

دروس تخصصی ادبیات نمایشی:

در این گرایش تحصیلی شما باید دروس آشنایی با متون فارسی نمایشی، اصول و فنون نمایشنامه نویسی، تاریخ ادبیات نمایشی، داستان نویسی، شخصیت شناسی، سبک های ادبی جهان، نقد در نمایش، دیدن و تحلیل نمایش، نمایش نامه نویسی رادیو، فیلمنامه نویسی و پایان نامه را بگذرانید. شما در لینک امکان آشنایی با را خواهید داشت.

درس های رشته نمایش

دروس تخصصی صحنه آرایی:

همانطور که در معرفی رشته نمایش توضیح دادیم، گرایش صحنه آرایی نیز یکی از گرایش های این رشته می باشد که با گذراندن دروس طراحی و نقاشی، شناخت مواد، نقشه کشی، تاریخ تحولات دکور، آشنایی با فضاهای سنتی ایران، امکانات صحنه، آشنایی با طراحی و دوخت لباس، کارگاه رنگ، نور در صحنه، پرسپکتیو صحنه، کارگاه دکور و صحنه آرایی، تاریخ لباس در غرب و ایران، ماسک و گریم، اجرای کارگاه نمایش ایرانی، صوت، نمایش عروسکی، دیدن و تحلیل نمایش مدرک خود را دریافت می کنید.

دروس تخصصی کارگردانی:

کارگردانی، نمایش ایمائی، موسیقی صحنه، تحلیل نمایشنامه، امکانات صحنه، موسیقی در نمایش، شیوه های اجرا، شیوه های نمایش در ایران، ترکیب در صحنه، نمایش رادیویی، دکور، اصول کارگردانی و نمایش نامه نویسی، کارگاه های نمایشی ایران و پایان نامه و … در این رشته باید پاس شوند.

دروس تخصصی بازیگری:

امکانات صحنه، تحلیل نمایشنامه، نمایش ایمایئ، بیان، بدن، ماسک و گریم، شیوه های نمایش در ایران، بازیگری سینما، بازیگری رادیو، اجرای کارگاه نمایش ایرانی، شخصیت شناسی، شیوه های اجرا، تربیت حس، پایان نامه و … از دروس این رشته تحصیلی هستند.

واحدهای رشته نمایش

دورس تخصصی نمایش عروسکی:

کارگاه نمایش عروسکی، طراحی و نقاشی، فن بیان، ماسک و گریم، شناخت مواد، موسیقی در نمایش، ادبیات کودکان، کودک و نمایش، طراحی صحنه نمایش عروسکی، شیوه نمایش در ایران، کارگردانی نمایش عروسکی، نمایش نامه نویسی عروسکی و …. از دروس این رشته می باشند.

بازار کار رشته نمایش:

در معرفی رشته نمایش یکی از مهم ترین نکات، بازار کار این رشته می باشد. متاسفانه یافتن شغل در این رشته ها سخت بود و منوط به شهرهای بزرگ به ویژه تهران است. شما با فعالیت در زمینه های تئاتر می توانید، توانایی خود را بالا ببرید و باید از طریق تست های بازیگری جذب شوید. فعالیت شما در این رشته اغلب با وزارت ارشاد و فرهنگ هماهنگ می شود.

پس از آشنایی با این رشته، به منظور کسب اطلاعات در رابطه با دیگر رشته همچون رشته موسیقی و رشته ادبیات نمایشی می توانید به این مطالب مراجعه کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *