دسته ها
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

نشانه ها و علایم سرطان ریه, علل و درمان آن

  • سمیرا غلامحسینی
  • ۸ شهریور ۱۳۹۴
  • ۰

سرطان یکی از بیماری های خطرناک می باشد که در صورتی که در مراحا اولیه بیماری تشخیص داده شود, می توان آن را درمان کرد. از جمله شایع ترین سرطان ها، سرطان ریه است که نشانه ها و علایم متفاوتی دارد و متاسفانه زود تشخیص داده نمی شود.

یکی از شایع ترین دلایل مرگ و میر در جهان, سرطان ریه می باشد.استفاده بیش از حد از دخانیات امروزه باعث شده است تا 90 درصد سرطان های ریه به علت استعمال دخانیات باشد. سرطان ریه به دو دسته سرطان ریه سلول کوچک و سرطان ریه سلول غیر کوچک تقسیم می شود. سرطان ریه نشانه ها و علایم بسیاری دارد که شایع ترین آن ها تنگی نفس, سرفه همراه با خلط خونی و کاهش وزن است.

علت ایجاد سرطان ریه

ریه و سرطان آن

علت های زیادی برای مبتلا شدن به این سرطان گزارش شده است که ژنتیک تنها 8 تا 14 درصد از علت های مبتلا شدن به این بیماری می باشد. از جمله مهمترین علت های ابتلا به این بیماری عبارت اند از:

1- سیگار کشیدن

استعمال دخانیات و مخصوصا سیگار,  89 تا 90 درصد علت ابتلا به سرطان ریه می باشد. به علاوه افرادی که با فرد سیگاری زندگی می کنند تا 30 درصد ابتلا به این سرطان در آن ها افزایش می یابد. به همین ترتیب کار کردن در محلی که افراد سیگاری در آنجا هستند، 19 درصد خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. علاوه بر سیگار, قلیان نیز به دلیل استعمال تنباکو برای ریه به شدت مضر می باشد و ممکن است ایجاد سرطان کند.

2- گاز رادون

یکی از گازهای سمی است که دومین علت برای ابتلا به سرطان ها و از جمله سرطان ریه می باشد. این گاز بیشتر در پرتو درمانی کاربرد دارد، از این رو در بیمارستان ها مقدار زیادی از این گاز تولید می شود. به علاوه تلاشی اورانیوم طبیعی موجود در خاک و آب و صخره ها، گاز رادون تولید می کند. استشمام این گاز دومین علت شایع ابتلا به سرطان ریه است.

3- آلودگی هوا

از دلایل دیگر ابتلا به مشکلات ریوی, آلودگی هوا می باشد که تنها 1 تا 2 درصد مبتلایان به سرطان ریه به این دلیل دچار مرگ و میر می شوند.

نشانه ها و علایم سرطان ریه

1- علائم تنفسی: یکی از بارزترین نشانه های مشکلات ریه می باشند. مدام سرفه کردن به طوری که بیش از دو هفته طول کشد , داشتن خلط خونی و افزایش خلط سینه و خس خس کردن سینه, تنگی نفس از این علایم می باشند.

2- کاهش وزن و از دست دادن اشتها و ضعف و خستگی بدن

3- چماقی شدن ناخن های انگشت

4- مشکل در بلعیدن

5- سردرد, درد قفسه سینه و مفاصل و استخوان ها و شکستگی های بی دلیل استخوانی

سرطان ریه

درمان سرطان ریه

مشخصه این بیماری رشد کنترل نشده سلول در بافت های ریه است. درمان این بیماری  با توجه به نوع سلول, وسعت گسترش آن در ریه و بدن و وضعیت عملکردی بیمار و نوع سرطان ریه انجام می شود. درمان های رایج جراحی, شیمی درمانی و پرتو درمانی است.

جراحی: این نوع درمان به ندرت برای بیمار مبتلا به سرطان ریه انجام می شود. اگر این سرطان تنها یک قسمت کوچکی از ریه را درگیر کرده باشد و انشعابی به قسمت های دیگر نداده باشد, می توان با جراحی آن قسمت را برداشت که عمدتا این درمان همراه با شیمی درمانی انجام می شود.

شیمی درمانی: درمان با داروهای خوراکی یا داخل وریدی است. این درمان خصوصا برای زمانی که سرطان به جز ریه, قسمت های دیگر بدن را نیز تحت تاثیر قرار داده, انجام می شود.

پرتو درمانی : این روش درمانی نیز اغلب با شیمی درمانی همراه است و برای افراد مبتلا به سرطان ریه سلول های غیر کوچک که نمی توانند جراحی کنند, مفید است. اگر رشد سرطان بخشی از سیستم تنفسی را مسدود کند, پرتو درمانی موضعی در داخل لوله تنفسی می تواند آن راه را باز کند.

نوعی از پرتو درمانی مغز  وجود دارد به نام پرتو درمانی پیشگیرانه جمجمه که به منظور جلوگیری از انتشار سلول های سرطانی داخل بدن انجام می شود. این پرتو درمانی در اکثر موارد برای سرطان ریه مفید است, مخصوصا در صورتی که خیلی بیماری پیشرفت نکرده باشد برای بازگشت سلامتی بیمار موثر است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.