دسته ها
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

علت تغییر رنگ ناخن نشانه چیست؟

 • فاطمه میرزایی
 • ۵ بهمن ۱۴۰۱
 • ۰

رنگ ناخن های دست و پا در حالت طبیعی و سالم, صورتی رنگ و در محل رویش سفید است، اما بروز عوامل مختلفی همچون افزایش سن که بسیار شایع است, می توانند موجب تغییر شکل و رنگ ناخن ها شوند، بنابراین برای افزایش آگاهی خود در زمینه علت تغییر رنگ ناخن پیشنهاد می کنیم در ادامه این مطلب همراه ما شوید.

تغییر رنگ ناخن که به رنگ های مختلفی از جمله زرد، سفید، کبود و سبز دیده می شود، ممکن است به دلیل عفونت ها و یا دیگر شرایط پزشکی و پوستی رخ دهد، حال ۵۰ درصد این تغییر رنگ ناخن ها, ناشی از عفونت با قارچ های معمولی می باشد که در هوا، خاک و گرد و غبار یافت می شود و این قارچ ها در صورت عدم رعایت بهداشت ناخن ها، با فراهم کردن زمینه رشد در بستر ناخن, موجب عفونت قارچی ناخن می شود. البته دلایل متعددی برای تغییر رنگ ناخن وجود دارد که شناخت آنها به درمان، پیشگیری از عوارض احتمالی و نیز تشخیص بیماری های زمینه ای کمک می کند. در این مقاله به معرفی علت تغییر رنگ ناخن می پردازیم.

دلیل مهم تغییر رنگ ناخنها

آشنایی با علت تغییر رنگ ناخن

ناخنها می توانند به عنوان پنجره ای برای چک کردن وضعیت سلامتی یا بیماری بدن شناخته شوند؛ شکل و رنگ ناخنها ممکن است به دلیل بیماری های سیستمیک بدن که بر رشد طبیعی تاثیرگذار هستند، دچار تغییراتی شوند، از این رو تغییر رنگ ناخن ها می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار بیمار و پزشک قرار دهد، حال در صورتی که اخیرا متوجه تغییر رنگ ناخن هایتان شده اید با مشورت با پزشک تان می توانید از علت و درمان آن آگاهی پیدا کنید، برای آشنایی بیشتر در این زمینه می توانید در ادامه همراه ما شوید.

تغییر رنگ ناخنها نشانه چیست؟

در صورتی که به تازگی متوجه تغییر رنگ ناخن های خود شده اید، نباید فوراً نگران شوید، زیرا برخی دلایل این تغییر رنگ ناخنها خطر چندانی ندارند، البته دقت داشته باشید که دلیل تغییر رنگ ناخن با توجه به رنگ آن می تواند متفاوت باشد، در زیر با علل مختلف تغییر رنگ ناخنها بسته به رنگ آن, آشنا می شوید:

درمان موثر تغییر رنگ ناخنها

 • ناخن های سبز

کلرونیشیا که سندرم ناخن سبز نامیده می شود، یک نوع بیماری ناشی از عفونتهای قارچ ناخن ها می باشد که در چنین شرایطی ناخن به رنگ های خاکستری مایل به آبی تا سبز تیره مشاهده می شود و نیاز به درمان دارد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

این رنگ بر روی ناخن های دست و پا دیده می شود و به جای دیده شدن بر روی صفحه ناخن، در بستر ناخن ظاهر می گردد به طوری که حتی بعد از تمیز کردن ناخن ها باز دیده می شود.

دلیل سندرم ناخن سبز، یک نوع عفونت باکتریایی است که موجب تولید رنگدانه های سبز پیووردین و پیوسیانین می شود، محیط هایی مرطوب مثل اسفنج حمام یا سینک موجب انتقال این عفونت هستند، حال کار کردن در محیط های مرطوب و آسیب دیدگی ناخن از جمله عوامل خطر ابتلا به این سندرم ناخن هستند.

 • ناخن های آبی

اختلال ناخن سیانوز نیز به صورت تغییر رنگ بستر ناخن به آبی یا بنفش رخ می دهد و می تواند به علت هر بیماری که منجر به اختلال در تامین خون اکسیژن دار کافی به نوک انگشتان شود، بروز پیدا کند.

علتهای تغییر رنگ ناخنها

 این بیماری‌ها شامل سرمازدگی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق محیطی (PVD) و قرار گرفتن در معرض سرما می باشند که در همه آن‌ها جریان خون به اندام‌ها کاهش پیدا می‌کند. رنگ آبی هلال ناخن می تواند با بیماری ویلسون و مسمومیت با نقره ارتباط داشته باشد، بنابراین در صورت مشاهده این مشکل حتما با پزشک مشورت کنید.

 • ناخن های سیاه

ملانونیشیا که به تغییر رنگ ناخن ها به رنگ قهوه ای مایل به سیاه گفته می شود و ممکن است مرتبط با پوست تیره افراد باشد، اغلب نشان دهنده ملانوم سایونگوال، خال و نیز تاثیر نامطلوب برخی دارو ها مثل سولفونامید ها، فنی توئین، پسورالن و دارو های ضد مالاریا است.

سوء تغذیه، اختلالات تیروئید، سیگار کشیدن و هموکروماتوز و یا زیاد بودن آهن می توانند منجر به سیاه شدن ناخن های دست و پا شوند، البته تروما یا ضربه نیز ممکن است موجب خونریزی زیر ناخن شده و سیاه شدن ناخن ها را به همراه داشته باشد.

 • ناخن های سفید

لوکونیشیا که به صورت لکه های سفید بر روی ناخن ایجاد می شود، در شرایط بسیاری دیده می شود که علت های بروز آن به شامل موارد زیر است :

– لوکونیشیای واقعی ناشی از بیماری ماتریکس ناخن
– لوکونیشیای ظاهری ناشی از بیماری بستر ناخن
– لوکونیشیای کاذب ناشی از بیماری های صفحه ناخن مانند اونیکومیکوزیس

علت تغییر رنگ ناخن چیست؟

انواع خاص ناخن های سفید موارد زیر را شامل می شود:

خطوط میس: این خطوط بر روی ناخن ها معمولا به دلیل مسمومیت با آرسنیک ایجاد می شود و به صورت نوار های سفید باریکی و به شکل عرضی بر روی ناخن ها دیده می شوند، حال این خطوط به صورت تکی یا چندتایی بروز پیدا می کنند، مسمومیت با آنتیموان، بیماری مایکوباکتریایی، بیماری هوچکین، زویا، نارسایی کلیوی و دیگر بیماری ها نیز می تواند موجب بروز خطوط میس در ناخن ها شوند.

خطوط مورک: این خطوط نیز به صورت خط عرضی سفید دو تایی است که ممکن است در وضعیت هایپوآلبومینمیک (وضعیتی که سطح آلبومین سرم به کمتر از ۲ گرم در دسی لیتر برسد) دیده شود.

این وضعیت اغلب در بیماری هایی مانند بیماری های کلیوی مثل سندرم نفروتیک یا گلومرولونفریت و نیز در بیماری های کبدی و سوء تغذیه رخ می دهد. همچنین شیمی درمانی هم می تواند موجب ایجاد خطوط مورک در ناخن ها شود.

دلایل تغییر رنگ ناخنها

ناخن های لیندسی: نشان دهنده لوکونیشیایی ظاهری بوده و به صورتی است که نیمی از ناخن به رنگ صورتی تغییر می یابد، البته قسمت انتهایی ناخن ها قهوه ای می باشد و علت آن را می توان نارسایی کلیه اورمیک دانست.

ناخن های تری: بیماری هایی همچون نارسایی احتقانی قلب، نارسایی کبدی و بیماری عروق محیطی می توانند دلیل بروز این اختلال باشند، از عوامل دیگر ایجاد این ناخن ها به پرکاری تیروئید، سوء تغذیه، همودیالیز و HIV اشاره شده است.

 • ناخن های زرد

این سندرم معمولا در بزرگسالان رخ می دهد که البته گاهی در کودکان نیز دیده خواهد شد و رنگ ناخن ها به حالت ضخیم و سبز مایل به زرد در می آید به طوری که لونولای ناخن قابل مشاهده نبوده و ناخن ها هم به صورت عرضی و هم به صورت طولی دارای خمیدگی بیش از اندازه خواهند بود و کوتیکول از بین می رود. زرد شدن ناخن ها با مشکل تنفسی در پلورال افیوژن و لنف ادم مرتبط است.

علت دیگر تغییر رنگ ناخن ها به شکل زردرنگ، بیماری های کبدی است، مصرف نیکوتین یا همان سیگار کشیدن زیاد نیز ممکن است موجب بروز لکه های زرد بر روی ناخن ها شود، بیماری های دیگر موثر بر زرد شدن ناخن ها شامل روماتیسم مفصلی، برونشکتازی، سندرم نفروتیک، سینوزیت، سندرم رینودف بیماری سل و وجود نقص ایمنی می باشند.

علل تغییر رنگ ناخنها

در پایان این مطلب در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با دانستنی های ناخن و نیز نکاتی در مورد ناخن گرفتن در شب می توانید در اینجا کلیک کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *