دسته ها
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

آموزش صحیح نوع نشستن نوزاد و عوارض نشستن به شکل W

  • سعیده ستاری
  • ۲۲ دی ۱۴۰۱
  • ۰

از روش های آموزش نوع نشستن نوزاد می توان به تقلید نشستن، حرکت دادن کودک توسط والدین و تمرکز بر تقویت عضلات او اشاره کرد. البته یکی از انواع نشستن نوزاد حالت دبلیو می باشد که عو.ارض خود را به همراه دارد که دررفتگی ران، گرفتگی عضلات و … از عوارض این حالت نشستن می باشد.

والد بودن مواظبت از یک موجود کوچک هرروز و هرروز نگرانی های جدید و مسائل استرس زایی به دنبال دارد که حدوداً تمام والدین با آنها دست به گریبان هستند و برخی مواقع موجب می‌شود تا احساس عجز و ناتوانی بکنند. نوع نشستن نوزاد یکی از مسائل رایج در بین کودکان و بالطبع یکی از نگرانی های شایع در بین والدین می باشد.

آموزش نوع نشستن نوزاد

توضیح در مورد نوع نشستن نوزاد

نشستن در وضعیت w حالتی است که طی آن لحظه ای کودکان زانو های خود را در زمان نشستن حالتی قرار می‌دهند و به سمت جلو خم می‌شوند ولی مچ ها و ساق پاها در دو طرف باسن قرار می گیرد و از بالا به شکل حرف انگلیسی w دیده می شود این وضعیت امکان دارد از نظر بزرگسالان بسیار سخت و دردناک به نظر بیاید ولی در حقیقت چرخش داخلی لگن و دامنه حرکتی این استخوان در کودکان بیشتر از بزرگسالان می باشد و این وضعیت نشستن موجب بروز درد و ناراحتی در آنها نمی شود.

با توجه به این که این فرم نشستن در بچه ها موجب می‌شود تا برای ایستادن نیازی به عضلات و استخوان‌ها میانی بدن نداشته باشند و در زمان بازی فعالیت‌های نشسته، دامنه حرکتی گسترده ای داشته باشد این نوع نشستن در کودکان و نوپایان بسیار شایع است.

آموزش نشستن به نوزاد

درباره آموزش نشستن به نوزاد لازم به ذکر است که شیرخوار شما فقط زمانی می تواند بنشیند که عضلاتش آماده پشتیبانی از او را داشته باشند از این رو نمی توانید قبل از دوره رشد، نشستن را به او یاد دهید. هر چند می توانیم عضلات او را با این وضعیت آشنا کنید تا نشستن برای او هنگام آمادگی راحت تر باشد.

در این بخش توصیه‌هایی راه برای آموزش نوع نشستن نوزاد که می‌تواند شیرخوار شما را به نشستن با راحتی بیشتری تشویق کند مطالعه خواهید کرد.

  •  قاصدک 24
  •  بلیط کیش

خودتان کودک را حرکت بدهید

یکی از راه های آموزش نشستن نوزاد این است که خودتان آن کار را بکنید. او را نگه دارید و بر روی یک سطح نرم مانند تشک او را بچرخانید. این کار به او کمک می کند حسی از جهت یابی برای انجام حرکت بیابید. ولی هیچ موقع نباید طولانی مدت شیر خوار در این وضعیت نگه دارید هر موقع احساس کردید که ناراحت می باشد او را در پوزیشن مناسب قرار دهید.

توضیح در مورد نوع نشستن کودک

تشویق دمر خوابیدن و اکتشاف در او

مهمترین قدم به سمت نشستن بدون نقص و آموزش نشستن به نوزاد از توانایی برای صاف نگه داشتن سر شروع می شود. بهترین راه برای دستیابی به آن تقویت ماهیچه های گردن و کمر او در زمان دمر خوابیدن است. فرزند خود را روی شکم بخوابانید و اسباب بازی مورد علاقه اش را رو به رویش قرار بدهید او را تشویق کنید با بلند کردن سرش به آن نگاه کند. وقتی نشستن را یاد گرفت این کار را تکرار کنید این به او کمک می کند تا در حالت نشسته بتواند بدن خود را نگه دارد و بچرخاند. اسباب بازی هایش را حرکت دهید و کاری کنید وقتی روی شکم خوابیده است با چشمانش آنها را دنبال کند. این باعث می شود بدنش را بالا بکشد.

استفاده از کنجکاوی او به عنوان یک ابزار

از ۹ ماهگی او می‌تواند وضعیت نشسته را به خود بگیرد حالا زمان آن است که او را تشویق کنید تا حد امکان در همین وضعیت باقی بماند یک شیء مورد پسندش را به شکلی در دسترس او قرار بدهید که بتواند در حالت نشسته آن را بردارد همچنین می توانید کنارش بنشینید و با او توپ بازی ساده بکنید.

تمرکز بر تقویت عضلات او

هرگونه حرکت بدن شامل استفاده از ماهیچه ها می باشد. عضلات قوی تر به معنای آن است که فرزند شما احتمالاً زودتر نشستن را یاد می گیرد علاوه بر این فعالیت های مثل چهار دست و پا رفتن، قلت زدن، بر روی شکم خوابیدن همه ابزارهای طبیعی برای قویتر کردن عضلات می باشد. او را تشویق کنید تا حد امکان آن کارها را انجام دهد و به این صورت می تواند زودتر و بهتر نشستن را یاد بگیرد.

توضیح در مورد نوع نشستن نوزاد

تقلید نشستن

زمانی که کودک شما به شش ماهگی رسید می توانید از راه نوبت‌های تقلید نشستن، آموزش نوع نشستن نوزاد را انجام دهید. بهترین راه برای انجام آن این است که از بدن تان به عنوان تکیه گاه کوچولوی خود استفاده کنید روی یک خط و یک فرش نرم بنشینید و اسباب بازی مورد علاقه فرزند خود را روی آن قرار دهید. او را به شکل مطمئن در بغل خود بگیرید به شکلی که کمرش به شما تکیه داشته باشد، بگذارید با اسباب بازی هایش بازی کند این کار  عضلات کمر را تقویت کرده و او را به حس نشستن عادت می دهد.

مضرات نشستن کودکان به شکل W

نوع نشستن w به خودی خود مسئله نگران کننده نمی باشد و در بیشتر کودکان در حوالی ۳ سالگی قابل مشاهده است. اگر فرزند شما تنها گاهی اوقات در این حالت می نشیند و احتمالا فقط یک راه راحت برای بازی یا استراحت خود انتخاب کرده است. ولی اگر این عادت طولانی مدت و یا به صورت عمدی نوزاد در زمان نشستن تمایل به این فرم داشته باشد و نشستن به اشکال دیگر برای او آزاردهنده باشد.

توقف رشد در استخوان های میانی بدن و ضعف تنه

حالت نشستن در وضعیت w موجب می شود که بدن در حالت عمودی قرار گیرد بچه هایی که در وضعیت w می نشینند در زمان نشستن از عضلات مرکزی بدن خود به اندازه معمول استفاده نمی کنند و به علت پایین تر آمدن مرکز ثقل، اغلب برای نشستن و حرکت روی پاهای خود متکی هستند و این مساله باعث توقف یا کندی رشد در این نواحی می شود.

 راههای نوع نشستن نوزاد

دررفتگی مفصل ران

نشستن در حالت W می تواند به لگن و مفاصل فشار وارد کند و احتمال دررفتگی در استخوان های این قسمت را بیشتر کند.

گرفتگی عضلات

اگر کودک مستعد گرفتگی عضلات یا هیپرتونی باشد، نشستن در حالت W موجب بیشتر شدن سفتی در لگن، زانو و مچ پا می شود.

فقدان حرکات متقارن بدن و ناهماهنگی دو طرفه

حالت w موجب می شود کودکان در زمان نشستن نتوانند قسمت بالای بدن خود را بچرخانند و چرخیدن در این پوزیشن قادر است به ستون فقرات آنها صدمه وارد کند و نشستن در این نوع امکان دارد موجب شود که نوزاد از هماهنگی یا حرکت مستقل در سمت راست و چپ بدن پرهیز کند.

تشدید دیسپلازی هیپ

دیسپلازی هیپ نوعی اختلال است که در آن مفصل ران در مراحل اولیه رشد به صورت طبیعی تکامل پیدا نمی‌کند و این اختلال در استخوان ران موجب بروز مشکلاتی در چرخش قسمت فوقانی این استخوان می شود. اگر نوزاد شما به صورت مادرزادی دچار دیسپلازی هیپ می باشد باید از نشستن به نوع دبلیو در او پیشگیری کنید چون این مسئله باعث تشدید این ناهنجاری ها در استخوان ها می شود.

نوع نشستن صحیح کودک

رفتار با کودکی که به شکل W می نشیند

اگر کودک نوپا شما از نشستن در حالت w صفحه برد باید برای ترک این عادت و اصلاح رفتار در او کارهایی را انجام دهید.

  • برای نشستن صحیح کودکان در زمان بازی کردن و یا دیدن تلویزیون صندلی تهیه کنید و حتی الامکان از نشستن روی زمین جلوگیری کنید.
  • برای بررسی ناهنجاری های استخوانی و توقف رشد در استخوانهای پایین تنه به متخصص ارتوپد کنید و کودک را از این جهات مورد معاینه قرار دهید.
  • مرتبا به کودک خود یادآوری کنید که این وضعیت نشستن را تغییر دهد و در وضعیت درستی قرار بگیرد برای این کار تنها به جمله “درست بنشین” بسنده نکنید و حالت درست نشستن را به او یاد دهید به او بیاموزید که چطور زانو های خود را در یک طرف بدن قرار دهد و بنشیند چگونه روی دو زانو بنشیند و یا برای نشستن می توان روی زانو های خود چمباتمه بزند.
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *