دسته ها
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

علل تولد نوزاد با دندان و بررسی انواع دندان ناتال

 • سعیده ستاری
 • ۲۱ دی ۱۴۰۱
 • ۰

از علل تولد نوزاد با دندان می توان به علت ارثی، سندروم الیس ون کرولد، سندروم هالمن اتریف، سندروم پیر رابین و سندروم سوتوس اشاره کرد. البته به تولد نوزاد با دندان، دندان های ناتال می گویند.

زمانی که کودک و یک جنین شش هفته در رحم مادر می باشد اولین دندان های او در حال شکل‌گیری هستند. دندانها در لثه رشد می‌کند و عموماً تا زمان تکمیل شکل گیری چند ماه بعد از تولد کودک قابل مشاهده نیستند. ولی بعضی از مواقع پیش می آید که کودک با یک جفت دندان متولد می شود قابل مشاهده است. ما در این مطلب در مورد تولد نوزاد با دندان صحبت می کنیم.

مشکلات تولد نوزاد با دندان

آشنایی با تولد نوزاد با دندان

دندان های ناتال بسیار نادر هستند که در زمان تولد کودک وجود دارد. بر اساس تحقیقات مختلف از هر هفت هزار نفر یک کودک دارای دندان های ناتال می باشد یعنی یک نوزاد با دندان متولد می‌شود. این شرایط عموما زمان تولد نوزاد بیش از سه دندان وجود ندارد و احتمال اینکه نوزادی دندان های ناتال داشته باشد به جنسیت او ربطی ندارد.

عوارض دندان ناتال

دندان دهای ناتال امکان دارد عوارض و ضررهایی را به دنبال داشته باشد که بعضی از آنها به شرح زیر می باشد:

نق نق کودک

در شرایطی که نوزاد دندان دارد امکان دارد دردهایی را تجربه نماید که شبیه درد دندان می باشد. این موجب می شود که کودک تحریک پذیر و نق نقو شود.

مشکل در گرفتن نوک سینه

این عارضه در میان نوزادانی است که با دندان به دنیا می‌آیند. وجود دندان موجب می شود که کودکان نتوانند به درستی نوک سینه مادر را بگیرند و بنابراین تغذیه مناسبی ندارد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

 گاز گرفتن نوک سینه مادر

نوزاد با دندان های ناتال امکان دارد نوک سینه مادر را گاز بگیرد و یا مثل سر شیشه شیر خود را بکشد و گاز گرفتن مکرر سینه، تغذیه با شیر مادر را دچار مشکل می‌کند.

آشنایی با مشکلات تولد کودک با دندان

خفگی

دندان سست امکان دارد شکسته شود به خفگی کودک منجر شود.

تغذیه ضعیف و تاثیر آن بر سلامتی

از آن جا که کودک به درستی تغذیه نمی کند، مواد مغذی لازم را دریافت نمی کند و می تواند بر رشد کلی او تاثیر بگذارد.

نابودی دندان های ناتال

جراحی تنها شیوه برای نابودی دندان های ناتال می باشد. ما در زیر همه چیز را در مورد جراحی دندان ناتال توضیح می دهیم.

اقدامات لازم برای پیش از جراحی:

عمل جراحی عموما حداقل ۱۰ روز بعد از تولد نوزاد انجام می شود؛ هنگامی که کودک رشد فلور روده (باکتری ها) داشته و ویتامین K دریافت می کند تا موجب انعقاد خون شود. این امر برای درمان سریعتر و جلوگیری از خونریزی در حین عمل ضروری است. عموما نوزادان پیش از عمل مکمل ویتامین K  دریافت می کنند.

بررسی مشکلات تولد نوزاد با دندان

کشیدن دندان های ناتال:

این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود تا آرامش کافی را برای کودک از طریق عمل فراهم آورد.

مواظبت های پس از عمل:

وابسته به میزان بهبودی، ویتامین K بیشتری می تواند به صورت عضلانی تجویز شود. طی چند ساعت کودک مرخص می شود و مراقبت های هر هفته انجام خواهد شد. دندانپزشک بعد از بررسی میزان دخالت آن ها در رشد و نمو کودک تصمیم می گیرد که آیا دندان های طبیعی را بکشد یا خیر. اگر دندان ها ریشه داشته باشند و هیچ تاثیری در تغذیه کودک نداشته باشند، امکان دارد دیگر به عمل جراحی احتیاجی نباشد.

دندان های ناتال جایگزین دندان های اولیه

حدود ۹۰ تا ۹۹ درصد از دندان ها ناتال، دندان های اصلی و اولیه هستند که پیش از زمان خود ظاهر شده اند. تنها ۱ تا ۱۰ از آن ها دندان های فوق طبیعی یا دندانهای اضافی در دهان هستند. اگر دندان های ناتال کودک اولیه باشد، بعدا جایگزین دندان های دائمی می شوند. در غیر اینصورت، کودک ابتدا دندان های اصلیش رشد کرده و بعد از نابودی آن هاف دندان های دائمی رشد می کنند.

بررسی مشکلات تولد کودک با دندان

انواع دندان های ناتال

حال برای شما انواع دندان های ناتال یا همان دندان هایی که با تولد نوزاد در دهان او وجود دارد، را بیان می کنیم.

دندان های سست اما کاملا نمایان

این دندان کاملا قابل مشاهده هستند ولی به طور کامل به لثه متصل نیستند و این امر نشانگر عدم وجود ریشه یا ریشه جزئی است.

به طور کامل روییده شده

دندان به طور کامل از لثه خارج شده است و به راحتی قابل مشاهده است. دندان ها در زمان لمس متحرک نیستند و به صورت کامل به لثه متصل هستند.

دندان رویید نشده ولی قابل مشاهده است

این دندان به عنوان یک برآمدگی سفید بر روی لثه قابل لمس می باشد.

مشکلات تولد نوزاد با دندان چیست

تا حدودی قابل مشاهده هستند

لبه تاج دندان از لثه قابل مشاهده می باشد ولی باقیمانده دندان در لثه می باشد.

آیا هر دندان روییده شده دندان ناتال می باشد؟

خیر، تنها دندان های ذکر شده در زیر به عنوان دندان های ناتال شناخته می شوند:

 • دندان پیشین فوقانی به احتمال ۱۱ درصد
 • دندان پیشین مرکزی پایین به احتمال ۸۵ درصد
 • دندان  نیش و آسیای بزرگ بالا به احتمال ۱ درصد
 • دندان نیش و آسیای بزرگ پایینی به احتمال ۴ درصد

دو دندان پیشین مرکزی پایین متداول ترین انواع دندان های ناتال هستند و غالبا بسیار نادر می باشد که بچه ای با مجموعه کامل دندان های معرفی شده به دنیا بیاید.

علل متولد شدن نوزادان با دندان

بعضی از رایج ترین عللی که نوزادان دارای دندان هستند به شرح زیر می باشد:

۱- سندروم پیر رابین

نوعی اختلال ژنتیکی می باشد که کودک با یک فک پایین غیر طبیعی متولد می شودو یکی از چندین عارضه این بیمار تولد نوزاد با دندان است.

بیان مشکلات تولد کودک با دندان

۲- علت ارثی

اگر والدین، خواهر و برادر یا یکی از بستگان نزدیک در بدو تولد دندان داشته اند نوزاد احتمالا با دندان های ناتال به دنیا می آید.

۳- سندروم سوتوس

سندروم سوتوس یک بیماری ژنتیکی می باشد که موجب رشد سریع در دوران نوزادی و کودکان نوپا می شود. نوزادانی که با این بیماری به دنیا می آیند، غالبا در زمان تولد دندان ناتال دارند.

۴- سندروم الیس ون کرولد

این سندروم که به نام دیسپلازی کندروکتودرمال نیز معروف است یک اختلال ژنتکی استخوان می باشد که موجب می شود تعدادی از ناهنجاری های مادرزادی مثل انگشتان اضافی، عدم وجود کامل مو و وجود دندان در زمان تولد به وجود آید. سندروم الیس ون کرولد کمیاب و نادر می باشد و عموما در جمعیت های جدا شده قابل مشاهده می باشد.

۵- سندروم جاداسون لاندوسکی

که این سندروم به نام پاکونیشیا کانژنیتا معروف است که ناشی از جهش های نامطلوب ژنتیکی می باشد. نوزادانی که با این بیماری به دنیا می آیند، ناخن های ضخیم و دندان های ناتال دارند.

توضیح در مورد تولد نوزاد با دندان

۶- سندروم هالمن اتریف

یک بیماری ژنتیکی نادر و کمیاب می باشد که موجب به وجود آمدن ناهنجاری های جمجمه مثل فک کوتاه تر، دندان های ناتال و قوس دهان می شود. این وضعیت به اندازه ای نادر است که علل دقیق آن ناشناخته است و حتی گزینه های درمانی آن نیز محدود می باشد.

هم اکنون که این مطلب به اتمام رسید برای آشنایی با مطالب دیگر در زمینه کودک و والدین همچون رشد اولین دندان نوزاد و دندان درآوردن نوزادان کلیک نمایید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *