دسته ها
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

معرفی بهترین تغذیه برای لاغری صورت

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۴ دی ۱۴۰۱
  • ۰

در راستای کاهش وزن، لاغری صورت اهمیت بسیاری دارد. به ویژه که صورت کاملا در دید می باشد و وضعیت جسمانی را به وضوح نمایان می سازد. در این مطلب قصد داریم پیرامون تغذیه برای لاغری صورت صحبت کنیم.

وقتی قصد کاهش وزن دارید مشکل زمانی جدی می شود که وزن پایین آمده ولی صورت همچنان گرد و تپل دیده می شود. از این رو افراد به دنبال راهی هستند که صورت را لاغر نمایند. یکی از این روش های کمک کننده تغذیه مناسب می باشد. در ادامه به موضوع تغذیه برای لاغری صورت می پردازیم.

مناسب ترین تغذیه برای لاغری صورت

برای افرادی که می خواهند وزن کم نمایند، لاغری صورت حائز اهمیت است به ویژه وقتی وزن پایین می آید ولی صورت همچنان گرد و تپل به نظر می رسد. از این رو افراد بسیاری به دنبال راهی هستند که صورت خود را لاغر نمایند. تغذیه مناسب یکی از روش های لاغری صورت محسوب می شود.

 

همانطور در رسیدن به فرم ایده آل تغذیه برای لاغری ران، رژیم لاغری باسن و تغذیه برای شکم تخت می تواند موثر باشد، بهره گیری از یک رژیم غذایی مناسب نیز می تواند به لاغری صورت کمک موثری نماید. اگرچه گونه های آویزان و صورت تپل در کودکان خوشایند و بامزه به نظر می رسد ولی برای بعضی بزرگسالان اصلا مطلوب نبوده و همواره در تلاش برای لاغری صورت خود هستند.

چاقی صورت سبب شده حتی فردی که اندام لاغری دارد نیز چاق تر از فرم طبیعی اش دیده شود و ممکن است موجب عدم اعتماد به نفس شود. چربی اطراف گونه و بخش پایین صورت معمولا نسبت به رژیم لاغری یک ماهه و ورزش مقاوم می باشند و ممکن است برای رفع سلول های چربی بیش از اندازه که به دلیل ژنتیک یا پیری ایجاد شده، در این ناحیه به درمان پزشکی نیاز باشد.

از این رو پیش از این که به دنبال راهی برای رفع چربی های صورت باشید ابتدا علت چاقی صورت خود را پیدا نمایید. ممکن است دلیل چاقی صورت مربوط به بیماری ها یا داروهایی که مصرف می کنید، بوده یا دلیل ژنتیکی داشته باشد. امروزه چاقی صورت دغدغه زیبایی افراد زیادی در سراسر دنیا محسوب می شود.

  •  قاصدک 24
  •  بلیط کیش

می توان با رعایت یک رژیم غذایی و تغذیه مناسب و انجام ورزش های لاغری در راستای کاهش وزن و لاغری صورت اقدام نمایید. به کمک روش های تغذیه ای ساده ای امکان رفع چربی اضافی صورت وجود داشته تا چهره ای زیبا و جذاب داشته باشید. البته به این نکته نیز دقت کنید که لاغر کردن تنها برای یک قسمت از بدن امکان پذیر نبوده و وقتی وزن کاهش می یابد همه بدن از جمله صورت از این موضوع تاثیر می پذیرد.

بنابراین یک رژیم لاغری سالم و متعادل را دنبال کرده و ورزش منظم را فراموش نکنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. در ادامه با مناسب ترین تغذیه برای لاغری صورت آشنا می شوید.

۱. کالری مصرفی را کاهش دهید.

تغذیه سالم برای رفع چربی اضافی صورت حائز اهمیت بوده و هر زمان که کاهش وزن و لاغری مورد نظر است بایستی کالری مصرفی کاهش یابد. میزان کاستن کالری به عوامل متعددی بستگی دارد. مولفه دیگر رژیم غذایی لاغری چهره داشتن رژیمی بر اساس غذاهای کام مثل میوه و سبزیجات تازه، پروتئین کم، غلات کامل، چربی های سالم می باشد.

در این باره یک متخصص تغذیه کمک می کند که این قوانین را بدانید. این طور نیست که چربی تجمع شده در صورت به طور مستقل از چربی بدن عمل کنند. یعنی روش خاصی برای لاغری چهره به تنهایی نبوده بدون این که در وزن تغییری صورت نگیرد. اگر بدن چربی اش را از دست بدهد، این چربی از همه قسمت ها کم می شود نه از یک بخش بخصوص.

از این رو بهترین راه برای لاغر شدن صورت این است که وزن خود را کاهش دهید تا به دنبال آن صورت هم لاغر بشود.

۲. مصرف سدیم را کاهش دهید.

سدیم بیش از اندازه سبب احتباس مایع بیشتر می شود و به این ترتیب چهره متورم دیده می شود. از این رو اگر میزان سدیم بدن زیاد باشد سعی کنید موقع آشپزی میزان نمک زیادی به غذا اضافه نشود. بعضی افراد به میزان سدیم حساس بوده و بعد از هضم میزان بسیاری سدیم نفخ می کنند و بدن آن ها حالت پف کرده پیدا می کند. از این رو صورت آن ها هم چاق و پف آلود دیده می شود.

۳. مصرف پتاسیم را افزایش دهید.

پتاسیم سبب متعادل ساختن مایعات و کاستن انباشتگی مایع در فضای خارج سلولی، نظیر دور صورت می شود. از این رو در تغذیه خود برای لاغر شدن چهره از مواد غذایی سرشار از پتاسیم مانند لبنیات، میوه و غذاهای دریایی غافل نشوید. و یک علت تاکید بر میوه و سبزی در رژیم غذایی علاوه بر سلامتی این است که منبع خوب پتاسیم محسوب می شوند.

۴. نوشیدن آب را افزایش دهید.

یک راه ساده و کارآمد در جهت لاغر شدن صورت، نوشیدن آب فراوان برای تامین آب بدن است. این کار مزایای زیادی به دنبال دارد. اول این که به بدن کمک کرده تا مواد مضر و پسماند چربی را دفع نماید. دوم این که نوشیدن آب بسیار پیش از غذا احساس سیری ایجاد کرده از این رو غذای کمتری مصرف می کنید.

بدن پیغام گرسنگی را با تشنگی در بسیاری مواقع اشتباه انگاشته و به تصور این که گرسنه هستیم، غذا می خوریم که به شکل چربی در بدن جمع شده و سبب چاقی و افزایش وزن می گردد. از این رو مرتبا آب نوشیده تا آب بدن تامین گردد و از ارسال پیام اشتباه جلوگیری شود. ضمنا نوشیدن آب زیاد سبب می شود آب تجمع یافته در صورت خارج شود.

به طور کلی نوشیدن آب یک راهکار مهم و کلیدی در کاهش وزن محسوب می شود. افرادی که به اندازه کافی آب بنوشند در آب کردن چربی صورت و تغییر وضعیت ظاهر موفق تر خواهند بود. همچنین این کار کمک کرده پوست سالم تر و درخشان تر شود. اگر آب به طور منظم مصرف نشود، متابولیسم بدن کند می شود.

این پیامد در افرادی که همراه با رژیم تمرین دارند مشهود تر می باشد. فرد در روزهای اول برنامه گمان می کند که به سرعت در حال وزن کم کردن است در حالی که آب بدن کاهش می یابد. همچنین برخی داروهای گیاهی و ترکیبات لاغری نیز سبب شده بدن آب زیادی از دست بدهد. از این رو فرد کاهش وزن را احساس می کند ولی صورت همچنان چاق می باشد.

۵. مصرف نوشیدنی های الکلی را کاهش دهید.

الکل بخصوص آبجو کالری زیادی داشته و در صورت مراقب نبودن سبب چاقی می شود. این تصادفی نیست که بیشتر افرادی که آبجو مصرف می کنند شکم بزرگی دارند. ضمنا الکل آب را جذب کرده و حالت متورم و پف آلودی به صورت می دهد.

مواد غذایی مناسب برای لاغر شدن صورت

توصیه تغذیه ای مهم در راستای لاغری صورت این است که در میان وعده ها و تنقلات خوراکی های کم کالری استفاده شود تا متابولیسم بدن طوری انجام شود که بدن چربی را تمام روز برای تولید انرژی سوزانده و چربی بیشتری از بین رود. هر یک از این تنقلات بایستی کمتر از ۲۰۰ کالری داشته و بین وعده های اصلی غذایی مصرف شوند.

علاوه بر رژیم لاغری بعضی مواد غذایی سبب می شوند که چهره شما لاغرتر شده یا غبغب و چانه رفع شود. این مواد غذایی عبارتند از :

۱. کره بادام زمینی

کره بادام زمینی یک گزینه بسیار سالم برای شیرین کردن صبحانه یا اسموتی های مقوی است که در خانه آماده می کنید. این محصول سرشار از پروتئین، ویتامین ای، پتاسیم، آهن، روی، فیبر غذایی و … می باشد. برای رفع گرسنگی می توان یک مشت بادام زمینی خیس خورده یا آب پز شده را به عنوان میان وعده مصرف نمود.

کره بادام زمینی همچنین به کاهش گرسنگی کمک کرده ولی دقت نمایید در صورت مصرف بیش از حد ممکن است نتیجه عکس شده و افزایش وزن پیدا کنید. از این رو در روز میزان مناسبی از کره بادام زمینی مصرف کنید. البته نه فقط کره بادام زمینی بلکه اکثر آجیل و دانه ها مانند گردو، کره بادام، پسته، دانه آفتابگردان، دانه کدو، دانه کدو حلوایی تغذیه مناسب برای لاغر کردن صورت محسوب می شوند.

۲. آواکادو

آواکادو دارای فیبر و چربی های اشباع شده بوده که هر دو به کاهش سریع چربی صورت کمک می کنند.

۳. سبزی ها

برخی از سبزی ها نظیر گل کلم، کلم پیچ؛ کلم بروکلی، کاهو، دارای ویتامین و مواد معدنی هستند که در کاهش چربی بدن موثر می باشند.

۴. روغن زیتون

روغن زیتون یک ماده غذایی سالم می باشد که با تامین روغن های سالم مورد نیاز بدن در لاغر شدن صورت موثر است. می توانید از روغن زیتون برای تهیه انواع سالاد و در پخت و پز استفاده نمایید. هر اندازه مصرف روغن زیتون را بیشتر نمایید و روغن های معمولی را برای پخت و پز کنار بگذارید سریعتر از رژیم غذایی در جهت لاغری صورت بهره می گیرید.

۵. تخم مرغ

تخم مرغ غذای مناسبی برای لاغر کردن صورت بوده چرا که حاوی مواد مغذی و پروتئین های چربی سوز، اسیدهای چرب امگا ۳, ویتامین ب ۶, ب ۱۲, آهن, کلسیم, روی و فسفر است.

۶. بلغور جو دو سر

جو دو سر نیز یک انتخاب عالی در جهت لاغر کردن صورت با تغذیه می باشد. چرا که از غلات کامل و میزان زیادی فیبر تشکیل شده است. جو دو سر غنی از فیبر می باشد که به هضم غذا کمک می کند. این ماده غذایی حاوی فیبر نامحلول و کربوهیدرات هایی است که گرسنگی را مهار می کند و برای اجرای تمرینان ورزشی، انرژی لازم را ایجاد می کند.

به این ترتیب صبح ها بلغور جو دوسر را با کمی آجیل و شیر پرچرب میل کنید. موقع خرید جو دوسر دقت کنید که بدون طعم باشد زیرا جو دوسر طعم دار حاوی قند و افزودنی های مضر است.

۷. دارچین

مصرف دارچین به خاطر دارا بودن آنتی اکسیدان در لاغری صورت موثر خواهد بود.

۸. چای سبز

چای سبز نیز سرشار از آنتی اکسیدان های قوی است که در بیشتر پژوهش ها به عنوان عامل کاهنده وزن و سوزاننده چربی معرفی شده است. علاوه بر چربی سوزی چای سبز می تواند سریعا التهابات شدید پوستی و پف صورت را کاهش بدهد. با خوردن دو فنجان چای سبز در روز می توانید به نتیجه دلخواه خود برسید.

۹. لیمو ترش

همانطور که می دانید لیمو سرشار آنتی اکسیدان و فیبر محلولی می باشد که سبب کاهش اشتها شده و یکی از میوه های خوب برای سوزاندن چربی به شمار می رود. اگر لیمو یا آب لیمو قبل از غذا مصرف شود، اشتهای شما کاهش می یابد. به دلیل مزایایی که آب لیمو دارد از جمله افزایش سوخت و ساز بدن، آب رسانی و تولید گرما می تواند گزینه ای عالی در جهت لاغر کردن صورت به شمار رود.

۱۰. روغن نارگیل

در جهت لاغر شدن صورت استفاده از چربی های مفید کمک کننده است. یکی از بهترین انواع این چربی ها، روغن نارگیل می باشد. چربی های مفید و سالم همه به کاهش وزن کمک کرده و هم سبب تحریک پذیری و شفافیت پوست می گردند. می توانید روغن نارگیل خوراکی را به انواع سالاد مورد علاقه تان اضافه و با خوردن دو وعده از این سالاد در مدت کوتاهی صورتی لاغر داشته باشید.

۱۱. سرکه سیب

محصول دیگری که می تواند به کاهش چربی صورت کمک نماید، سرکه سیب است. سرکه سیب نوعی چربی سوز و منقبض کننده طبیعی می باشد به این معنی که سبب سفت شدن و تقویت پوست صورت می گردد. ضمنا خواص ضد التهابی داشته و ممکن است به کاهش پف و تورم صورت نیز کمک کند.

۱۲. لبنیات پرچرب

محصولات لبنی پرچرب مثل شیر پرچرب، ماست پرچرب یا ماست یونانی با سیر نگه داشتن می توانند در رژیم کاهش وزن و لاغر شدن صورت کمک شایانی نمایند. دقت کنید که فراورده های لبنی کم چرب یا بدون چربی در این دسته قرار ندارند. ضمنا مواد مغذی موجود در لبنیات به تقویت سیستم ایمنی و بهبود وضعیت پوست کمک می کنند.

۱۳. بادام

بادام غنی از چربی و پروتئین سالم بوده از این رو معده را برای مدت زیادی سیر نگه می دارد. انواع بادام منابع خوبی از مواد مغذی برای سوزاندن چربی محسوب می شوند. همچنین بادام سرشار از اسید چرب امگا ۳ است که میزان انرژی و سوخت و ساز بدن را بهبود می بخشد. حتما بادام را در میان وعده ها مصرف کنید تا شاهد لاغر شدن صورت خود باشید.

۱۴. قارچ

مطابق گزارش کارشناسان تغذیه، میزان پروتئین و فیبر زیاد قارچ و عدم حضور هر گونه ماده قندی و چربی در آن، تاثیر مستقیمی بر کاهش وزن به ویژه لاغر شدن صورت دارد. همچنین قارچ حاوی آب زیادی بوده که موجب هیدراته نگه داشتن بدن و بهبود گردش خون و عملکرد دستگاه گوارش می گردد. در ضمن با افزایش سوخت و ساز بدن سبب لاغر شدن صورت می گردد.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *