دسته ها
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

نکات مهم ماساژ برای اوتیسم در کودکان

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۲ آذر ۱۴۰۱
 • ۰

ماساژ برای کودکان مبتلا به اتیسم می تواند به بهبود وضعیت حرکتی آن ها کمک کند. اگر می خواهید از تاثیر ماساژ برای اوتیسم اطلاعات کافی به دست آورید، این مطلب را مطالعه نمایید.

ماساژ برای کودکان اتیسمی سبب شده آن ها بتوانند حس امنیت بیشتری را تجربه کرده و در ضمن موجب رشد روانی، عاطفی و تکامل آن ها هم می گردد. در این مطلب با تاثیر ماساژ برای اوتیسم بیشتر آشنا می شوید.

تاثیر ماساژ برای اوتیسم

قسمت مهم از درمان اتیسم به درمان حمایتگرانه و کاردرمانی مرتبط است که در آن ماساژ درمانی کودکان مبتلا به اتیسم می تواند سبب بهبود وضعیت حرکتی آن ها گردد. اگر می خواهید تا از تاثیر ماساژ برای افراد مبتلا به اتیسم بیشتر دانسته و با نحوه انجام آن آشنا گردید، تا پایان همراه این مطلب باشید.

تفاوت ماساژ اتیسم با ماساژ معمولی

ماساژهایی که در بچه های اتیسم صورت می گیرد، کاملا با ماساژ های معمولی و رایج فرق دارد. ماساژ های معمولی جهت آرام سازی عضلات صورت می گیرد ولی ماساژ درمانی برای اتیسم توسط تکنیک های حسی و عصبی انجام می شود. درمان اتیسم از طریق ماساژ با تاثیر روی سلول های عصبی گیرنده پوست انجام شده و سبب بهبود وضعیت بیمار می گردد.
البته تاثیر ماساژ برای کودکان اتیسم به نوع ماساژ بستگی داشته و متناسب با میزان اختلال اسکلتی و عضلانی فرد انجام می شود.

روش ماساژ درمانی کودکان اتیسم

ماساژ کودکان اوتیسم سبب می شود آن ها بتوانند حس امنیت بیشتری را تجربه نمایند. در ضمن سبب رشد روانی و عاطفی و تکامل آن ها می گردد. متخصص اوتیسم با تشخیص علائم اوتیسم در این بچه ها وضعیت شان را مورد ارزیابی دقیق قرار داده و نتایج را در اختیار والدین می گذارد.


ماساژ درمانی کودک مبتلا به اتیسم به جای استفاده از نوک انگشت ها و ضربه های سفت و طولانی، باید کف دست درمانگر و تمام سطح انگشتان مورد استفاده واقع شود. البته توصیه شده درمانگر از ادغام حسی با ماساژ استفاده نموده تا کودک اتیسم بیاموزد که حس لامسه، بینایی، شنوایی، بویایی، و چشایی را با یکدیگر ادغام کرده و بروز رفتارهای تکراری بهبود یابد.

همانطور که اشاره شد ماساژهای معمول برای آرام سازی و با مانورهای اسکلتی /عضلانی صورت می گیرد ولی در ماساژ درمانی کودکان اوتیسم، تکنیک های عصبی و حسی به کار گرفته شده که از مکاتب کاردرمانی می باشند. این نوع ماساژها بسته به سلول های عصبی گیرنده پوست انجام شده و بعد با توجه به اختلالات اسکلتی/عضلانی بیمار، تکنیک های کاردرمانی در قابل ماساژ درمانی برای آن ها صورت می گیرد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

مقدمات اجرای ماساژ اوتیسم

جهت ماساژ کودک اتیسم باید مقدماتی فراهم شود. پیش از ماساژ درمانی ابتدا باید ارزیابی حسی- حرکتی صورت گرفته تا مشخص شود کودک در کدام نقطه و به چه میزان دچار کم کاری یا پرکاری حسی می باشد. از این رو متخصصان بایستی با تشخیصی ویژه، تعیین نمایند که اختلال حسی مرتبط به حس لامسه و حس عمقی است و یا به حس های دیگر مربوط می باشد. بعد بر اساس نتایج حاصله، و با توجه به تکنیک های آن؛ ماساژ روی کودک صورت گیرد. این تکنیک ها به والدین نیز آموزش داده می شود.

همچنین قبل از شروع ماساژ درمانی کودک مبتلا باید بدانید که این کودکان حساسیت های خاصی دارند که ماساژور بایستی به آن ها دقت داشته تا بتوانید فرایند درمان را درست انجام دهد. کودک اوتیسم نسبت به سایر کودکان به لمس، بیشتر حساس بوده و واکنش نشان می دهد. نکات مهم زیر را در راستای ماساژ کودکان اوتیسم در نظر بگیرید.

۱. ایجاد ارتباط درست با کودک اتیسم پیش از شروع ماساژ

بهتر است قبل از این که ماساژ کودک اوتیسم شروع شود اول با او ارتباط صحیح برقرار کنید تا کودک در مقابل درمان مقاومت نشان ندهد. ضمنا آموزش ماساژ این کودکان طوری انجام می شود که تمرینات حس عمقی به مرور آستانه تحمل کودکان را افزایش دهد.

به این ترتیب برای این که فرایند ماساژ درمانی کودک اتیسم موثر باشد و بتواند مشکلاتش را حل کند، باید به این نکته دقت کرد که فرد اتیسم، به زمان بیشتری جهت پردازش اطلاعات نیاز داشته و فردی که می خواهد کار ماساژ را اجرا کند بایستی صبور بوده تا بتواند ارتباط درستی با بیمار برقرار نماید.

۲. توضیح شیوه ماساژ

جهت ماساژ درمانی کودک اتیسم که می تواند متوجه گفتار شود، شیوه ماساژ را توضیح داده تا بتواند هماهنگی بهتر بین اعضای بدن را درک نماید. این آگاهی علیرغم هماهنگ ساختن حرکات بدن، می تواند عزت نفس فرد را تقویت نماید. به این ترتیب پس از برقراری ارتباط مناسب با بیمار بهتر است در جلسه اول ماساژ برای کودک توضیح داده شود که قرار است چه فرایندی انجام شود و چه انتظاری از بیمار است.

ضمنا این توضیحات به فرد اتیسم کمک کرده آمادگی بیشتری برای لمس شدن پیدا کرده و واکنش منفی نشان ندهد.

۳. شروع تدریجی ماساژ

آغاز ماساژ درمانی کودکان اتیسم بایستی با لمس های مختصر دست و پا صورت گیرد و مدت آن محدود باشد. مثلا اگر هدف درمانگر جلسات نیم ساعته است نخستین جلسه لمس باید حدود ۱۰ دقیقه بوده تا کودک اتیسم به تدریج با شرایط درمان آشنا بشود.

ضمنا باید آگاه بود که نیاز کودکان به جلساتی که آن ها را جهت ماساژ درمانی آماده می نماید، با یکدیگر فرق داشته و ممکن است برخی کودکان به زمان بیشتری در این راستا نیاز داشته باشند. پس ضروری است درمانگر به این مورد توجه داشته و متناسب با حساسیت های کودک، تعداد جلسات آمادگی قبل از آغاز درمان را برنامه ریزی نماید. چرا که وجود یک فضای امن برای شروع ماساژ اهمیت فراوانی دارد.

۴. اتمام ماساژ در زمان مناسب

از مواردی که درمانگر در راستای ماساژ کودک اتیسم بایستی حتما به آن توجه داشته باشد، این است که اگر کودک خسته شد، درمان را متوقف نماید. از آنجا که بیشتر کودکان اتیسم، از ارتباط کلامی و چشمی خودداری می کنند، درمانگر بایستی دقت کافی داشته تا بتواند خستگی و کلافگی کودک را متوجه شود.

مثلا ممکن است کودک با حرکت دست یا لگد زدن خستگی اش را بروز دهد. در این مواقع وظیفه ماساژور دادن حس امنیت به کودک و توقف درمان می باشد.

۵. دیدن ماساژ توسط کودک

از دیگر روش هایی که سبب مقاومت کمتر کودکان اوتیسم در مقابل ماساژ می شود این است که کودک این فرایند را مشاهده کند. پس درمانگر می تواند چند دقیقه ای والدین کودک را ماساژ داده یا این که از کودک بخواهد او نیز حرکات ماساژ را تکرار نماید. در ماساژ درمانی کودک مبتلا به اوتیسم، تماشا کردن ماساژ والدین سبب کاهش ترس و اضطراب کودک شده و از سویی وقتی کودک والدین خود را ماساژ می دهد، این فرایند را از دو طرف مشاهده کرده و می تواند بدون اضطراب با آن کنار آید.

کودکی که علائمی مانند وابستگی بیش از اندازه به والدین، ناتوانی در برقرار ارتباط با سایرین را دارد، بهتر است از لحاظ ابتلا به اوتیسم تحت نظر متخصص مغز و اعصاب قرار گیرد.

۶. انجام ماساژ مخصوص هر فرد

قابل ذکر است سرعت و فشار ماساژ و زمان بندی هر تکنیک در هر کودک اتیسم با دیگری متفاوت می باشد. از این رو بهتر است ماساژ درمانی هر روز صورت گرفته تا نتیجه مناسب حاصل شود. به این دلیل بعد از زمان معینی، تکنیک های ماساژ صورت گرفته روی بیمار، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

بعد مرحله جدیدی از ماساژ درمانی شروع می شود که این مرحله جدید تا زمان حصول نتیجه و ترخیص بیمار ادامه دارد. موضوع مهمی که در اینجا وجود دارد این است که اکثر کودکان اتیسم، هم اختلال رفتاری داشته و هم اختلال حسی که اختلال رفتاری این کودکان مشکل ساز می گردد.

از این رو اگر اختلال رفتاری در کودک اوتیسم وجود نداشته باشد می توان رفتارش را با روش های تعدیل حسی، متعادل نمود. به دنبال این رویه، دستور پذیری و آموزش پذیری کودک هم ارتقا پیدا می کند. به طور مثال کودک اوتیسم که پرکاری حسی دارد حتی پوشیدن لباس برایش آزاردهنده است و حواسش پرت می شود.

در حقیقت دریافت هر حسی از محیط بیرون برای این فرد یک عامل مزاحم و مخرب محسوب می شود و گویی مدام کسی او را چنگ می زند. از این رو کودک نیز با واکنش های حرکتی و پرخاشگری به این حرکات و احساسات پاسخ می دهد  و با این رفتارها نشان می دهد که تمایلی به تعویض لباسش ندارد. یا سرش شانه زده شده و یا ناخنش را کوتاه کنید.

بنابراین جیغ کشیده، حرکات اضافه از خود بروز می دهد، بدخلقی می کند، بدغذا می شود و حرکات پرخاشگرانه دیگر انجام می دهد. از سویی کودک با اختلال کندکاری حسی هیچ گاه از محیط بیرون دریافت حسی نداشته از این رو سطح شناخت و هوشیاری اش کاهش می یابد.

مغز نیز برای جبران این نقصان، دستور حرکات اضافه داده و این سبب شده کودکی را شاهد باشید که دائما می دود، می پرد، بال می زند، خودش را گاز گرفته و حرکات دیگر انجام می دهد.

چه نقاطی باید تحت ماساژ قرار گیرند.

با توجه به ارزیابی های اولیه، کودک اتیسم ممکن است فقط در نواحی خاصی به ماساژ درمانی نیاز داشته باشد. از این رو گاه کودکی را می بینید که تنها در اندام فوقانی یا سایر اندام ها به کار حسی و ماساژ نیاز دارد. ولی در اکثر کودکان اتیسم، مجموع چند عضو بدن و گیرنده های عصبی، درگیری حسی دارند.

ولی با نگاهی کلی تر، تکنیک هایی که بر روی تنه و اندام فوقانی صورت می گیرند، در جهت کنترل رفتارهای حرکتی شدید، حرکات اضافه و کلیشه های این کودکان اجرا می شود. تکنیک های جدید در ماساژ افراد اوتیسم به کار گرفته می شود ولی در حال حاضر تکنیک کیگانگ در تئوری و عمل نتایج مناسبی در این راستا داشته است.

انواع ماساژ درمانی اوتیسم

ابتدا باید اشاره کرد پیش از شروع ماساژ درمانی اتیسم، بایستی ارزیابی حسی و حرکتی صورت گرفته تا میزان کم کاری یا پرکاری حسی کودک مشخص شده بعد با توجه به نتایج تشخیص اختلال حسی مرتبط به حس عمقی، لامسه یا سایر حس ها ارزیابی صورت گرفته و تکنیک مخصوص ماساژ اتیسم صورت گیرد.

همچنین بهترین زمان برای ماساژ کودک اوتیسم صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب می باشد زیرا کودک حس آرامش بیشتر داشته و خسته و کلافه نیست. انواع مختلفی از ماساژ اوتیسم وجود دارد که به کودک کمک کرده تا عملکرد بهتری داشته باشد. از جمله موثرترین روش های ماساژ درمانی اوتیسم عبارتند از:

۱. ماساژ با فشار عمیق

بررسی ها نشان می دهد ماساژ با فشار عمیق، محبوب ترین نوع ماساژ کودک اوتیسم می باشد. در این روش ماساژ با فشار عمیق و ضربات محکم کف دست صورت می گیرد. حتی فشار عمیق از جمله در آغوش گرفتن یا فشار ساده نیز می تواند بخشی از این درمان باشد. اگر کودک هنوز آمادگی کافی برای در آغوش گرفتن را پیدا نکرده می توان از فشار دست روی شانه کودک بهره برد و به تدریج اضطراب کودک را کاست.

۲. ماساژ چیکونگ

ماساژ چیکونگ یک نوع باستانی از طب سنتی چینی بوده که برای کودک مبتلا به مشکلات حسی به ویژه اوتیسم مورد استفاده واقع می شود. این روش ماساژ درمانی اوتیسم، آسان و کاربردی می باشد و شامل دست زدن و فشار دست روی لباس کودک می باشد که حدودا ۱۵ دقیقه طول می کشد.

این روش با کاهش اضطراب کودک می تواند به بهبود گردش خون منجر شده و باز شدن کانال های مسدود را تسریع نماید. از این رو کودک اوتیسم خواب بهتری تجربه کرده و احتمال برقراری ارتباط موفق در آن ها افزایش می یابد.

۳. ماساژ دستی ساده

نوع دیگری از ماساژ درمانی کودک اتیسم، ماساژ ساده دست و پا است که به تکنیک خاصی نیاز نداشته ولی می تواند کودک را تا حد بسیاری آرام نموده و از بروز رفتارهای تکراری پیشگیری کند. این کار را والدین نیز به راحتی می توانند انجام دهند.

۴. ماساژ داستانی

این روش نیز توسط والدین قابل انجام است و می تواند به بهبود توانایی های کودک اوتیسم کمک کند. داستان گفتن همراه با لمس بدن کودک می باشد. هنگامی که والدین یک داستان ساده برای کودک تعریف می نمایند و در عین حال به آرامی وی را ماساژ می دهند، می توانند تحمل لمس و تمرکز کودک را ارتقا بخشند.

در ضمن اگر کودک مشکلات ارتباطی دارد، انجام ماساژ داستانی به شکل چهره به چهره و ترکیب کلمات با ضربات ماساژ، می تواند به افزایش تماس چشمی کمک کند.

۵. ماساژ دهان

ماساژ دهان توسط تمرین هایی مانند مسواک کشیدن روی زبان، ماساژ انتهای فک و گذاشتن یخ روی گونه کودک صورت می گیرد. همچنین موارد زیر نیز می تواند کمک کننده باشد.

 • دمیدن در حباب ساز
 • حرکت دادن خوراکی ها در دهان
 • فوت کردن با نی در لیوان
 • استفاده از سوت یا شیپور
 • استفاده از ساز دهنی یا نی

همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با نشانه ها و علائم اوتیسم در نوزادان، علائم اوتیسم در کودکان روی لینک ها کلیک کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *