دسته ها
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

آشنایی با انواع تیرآهن و کاربرد آن ها

  • سعیده ستاری
  • ۱۸ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

در این مطلب با انواع تیرآهن و کاربردهای آن و تفاوت هایشان آشنا می شوید که امیدوارم مورد پسند شما عزیزان قرار گیرد و نهایت استفاده را از این مطلب ببرید.

تیرآهن یکی از مهمترین المان های سازه می باشد که در قسمت های متفاوت آن مانند خرپاها، تیر، ستون و … آن را مورد استفاده قرار دهید. این قطعات بزرگ فولادی در بالا و پایین و یک قسمت میانی که به آن جا تیر می گویند، تهیه شده است. در این موضوع در مورد انواع تیرآهن صحبت می کنیم.

آشنایی با انواع تیرآهن

معرفی انواع تیرآهن

این محصولات کاربردی طبق استانداردهای متفاوت و با توجه به شکل، اندازه و ضخامتشان به بخش های مختلفی تفکیک می شوند که هر کدام خصوصیت ها و کاربرد های خاص خود را دارا می باشند. تیرآهن ها دارای انواع گوناگونی می باشند که کاربردی ترین آن ها تیرآهن های IPB، IPN ،IPE، بال هایی با ضخامت ثابت دارند و با نماد IPE نمایش داده می شود. در ادامه مطلب انواع تیرآهن را برای شما بیان می کنیم.

تیرآهن I و H شکل (تیرآهن IPE و IPB)

و دو نوع از انواع تیرآهن شامل تیرآهن I و تیرآهن H می شود. در ایران به پروفیل های فولادی I شکل و H شکل تیرآهن می گویند. تیرآهن I شکل، بال هایی با ضخامت ثابت دارد و با نماد I نمایش داده می شود. این پروفیل از ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر را در بر می گیرد. ضخامت جان تیرآهن، اندازه بال و … را می توانید در جدول اشتال مشاهده کنید.

آشنایی با مدل های مختلف تیرآهن

تیرآهن H شکل که به اصطلاح به آن تیرآهن هاش می گویند که به تیر های بال پهن مشهور می باشد که نسبت به تیرآهن های I شکل، دارای بال های بزرگتری می باشند. افزون بر این در این تیرآهن ها، طول بال و ارتفاع با هم برابر می باشد. این تیرآهن ها با نماد IPB نمایش داده می شوند و دربرگیرنده ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر می باشد. افزون بر این ضخامت جان تیرآهن از پروفیل های I شکل بیشتر است که می توان ضخامت و دیگر متغیر های مرتبط به آن را در جدول اشتال مشاهده کنید. افزون بر این، تیرآهن هاش طبق وزن هم طبقه بندی می شود. در این طبقه بندی سه دسته وجود دارد: HEA ، HEB و HEM . HEA به تیرآهن های بال پهن سبک گفته می شود، HEB تیرآهن های بال پهن سنگین و HEM تیرآهن ها بال پهن فوق سنگین هستند.

البته دو حرف L و V امکان دارد کنار نام تیرآهن ها مشاهده کنید، حرف V سنگین بودن تیرآهن نشان می دهد و L نمایانگر سبک بودن آن می باشد. یعنی IPBv تیرآهن بال پهن سنگین را نشان می دهد.

  •  بلیط کیش
  •  قاصدک 24

بیان انواع تیرآهن

تیرآهن لانه زنبوری

یکی از انواع تیرآهن، تیراهن لانه زنبوری می باشد. این تیرآهن ها از دهانه های شش ضلعی منظم و هم اندازه در جان تیر به وجود آمده است. این تیرآهن ها از برش طولی تیرآهن ساده ایجاد شده که بعد از برش، آن ها را به شکلی روی هم قرار می دهند که شش ضلعی های منظم ایجاد شوند و سپس دو صفحه را به هم جوش می دهند. با بالا رفتن ارتفاع تیر، مقاومت خمشی تیر اضافه می شود. در جدول اشتال این تیرآهن با نام  CPE مشاهده می شود که از ارتفاع ۱۲۰ تا ۹۰۰ میلیمتر را در بر می گیرد.

تیرآهن INP

یکی دیگری از انواع تیرآهن، تیرآهن INP است که در استانداردهای چین و روسیه دیده شده است و در جدول اشتال آن را با نماد  INP نشان داده می شود. این نوع از تیرآهن I شکل است ولی ضخامت جان آن تغییر پیدا می کند. بدین صورت که هر چه از جان تیر فاصله می گیریم، ضخامت بال کم می شود. این تیرآهن هم از ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ به وجود می آید.

ارزیابی مدل های مختلف تیرآهن

فرق تیرآهن H و I

این دو تیرآهن با وجود شباهت های ظاهری زیادی که با یکدیگر دارند، فرق های زیادی نیز میان آن ها وجود دارد که استفاده هایشان در صنعت از هم جدا ساخته است. در ادامه این تفاوت ها را برای شما بیان می کنیم.

جان تیرآهن:

 ضخامت جان تیرآهن در تیرهاش بیشتر می باشد که آن را در برابر نیروها و خمش مقاوم تر می کند. جان تیرآهن I شکل باریک تر می باشد که به معنای این است که به نسبت تیرآهن هاش دارای تحمل نیرو های کمتری است و از مقاومت پایینی برخوردار است.

وزن:

تیرآهن هاش سنگین تر از تیرآهن I شکل است و در نهایت تیرآهن هاش توانایی تحمل نیروی بیشتری را دارند. در بعضی از سازه ها مانند سازه های لرزه ای که وزن و نیروی وارده بر دیوار تعیین کننده می باشد و نیاز داریم که سازه سبک باشد، تیرآهن I  به علت وزن کمتری که دارد، مناسب تر می باشد.

توضیح در مورد انواع تیرآهن

تعداد قطعات:

هر دوی این تیرآهن ها قطعات فلزی یکپارچه ای هستند که از جوشکاری و پرچ در ساخت آن ها استفاده نشده است.

بال تیرآهن:

بال تیرآهن هاش بزرگتر است و دارای پهنای بیشتری می باشد که خواص هندسی آن را تغییر می دهد. بال های تیرآهن I کوتاه تر است و پهنایش نسبت به تیرآهن هاش کمتر است.

کاربرد تیرآهن هاش

این تیرآهن به صورت گسترده در ساختمان ها استفاده می شوند ولی بیشتر در ساخت پل ها به ویژه پل های طویل بسیار کاربرد دارند. این تیرآهن ها به علت فرقی که در سطح مقطع خود دارند، یعنی بال های بزرگتر و جان ضخیم تر، می توانند بار بیشتری را در مقایسه با تیرآهن های I تحمل نمایند.

مدل های مختلف تیرآهن را بیان کنید

با وجود اینکه هر دوی این تیر آهن ها توانایی باربری بالایی دارند ولی به دلیل توانایی ساخت تیرآهن هاش در طول های بزرگتر بیشتر مناسب پروژه های بزرگ هستند. اگر چه، تیرآهن های I سبک تر می باشند و به وابسته به شرایط گاهی این سبکی می تواند کاربرد بیشتری داشته باشد. افزون بر این که مقاومت بالایی نیز در برابر نیروها از خود نشان می دهند و آن ها را برای استفاده در هر پروژه ای مناسب می کنند.

کاربرد تیرآهن I

تیرآهن های I استفاده های زیادی در صنعت ساختمان دارند، آن ها عموما در خرپاهای تکیه گاهی و در قاب های اصلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. تیرهای فولادی پایداری  و مقاومت لازم را برای سازه به وجود می آورند. قدرت بالای این تیرآهن موجب می شود که سازه از المان های تکیه گاهی زیاد بی نیاز شود و وقت و سرمایه صرفه جویی سود، در حالی که مقاومت بالایی هم برای سازه به وجود آورد. تنوع و مطمئن بودن این تیرآهن موجب شده است برای هر سازنده ای همیشه جزو اولین انتخاب ها باشد. این تیرآهن ها به شکل افقی که در تیر های سقفی مورد استفاده قرار می گیرند و چه عمودی و چه به عنوان ستون، باربری بسیار بالایی از خود نشان می دهند.

حال که این متن به اتمام رسید برای آشنایی بیشتر با مطالبی در حوزه اطلاعات عمومی بر لینک های بزرگترین کشورهای تولید کننده تیرآهن و آشنایی با مراحل ساخت ساختمان کلیک نمایید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *