دسته ها
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲

بزرگ ترین دلایل بدخلقی کودکان + ۸ نکته مهم برای آرام کردن کودک بد خلق

  • سمیرا غلامحسینی
  • ۱۰ مرداد ۱۳۹۴
  • ۰

آرام کردن کودک بد خلق یکی از مشکلاتی است که والدین تجربه می کنند. بد خلقی کودکان می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. در این مواقع برای داشتن رفتاری مناسب، والدین باید اگاهی های کافی در این زمینه را داشته باشند.

بد خلقی کودکان یکی از مسائل رایجی می باشد که اغلب والدین آن را تجربه کرده اند. کودکان به دلایل مختلفی برای بر طرف کردن انواع نیازهای خود بد اخلاقی می کنند. نحوه برخورد با کودکان بد خلق می تواند تاثیر زیادی در کنترل اخلاق آن ها داشته باشد. همچنین شناختن کودکان و آگاهی از نیازهای آن ها در هر دوره از زندگی اش می تواند کمک زیادی برای آرام کردن آن ها باشد. برای آرام کردن کودکان بد خلق صبور و شکیبا باشید. در این پست به ۸ نکته مهم و اساسی به منظور آرام کردن کودکان بد خلق می پردازیم.

۸ نکته برای آرام کردن کودک بد خلق

آرام کردن کودک بد خلق

از رفتارهای مختلفی برای آرام کردن کودکان بد خلق استفاده می شود. در ابتدا والدین باید دلیل بد خلقی کودکشان را شناسایی کنند. کودکان به دلایل مختلفی اهم از بیماری، گرسنگی، خسته گی و در حالت کلی برآورده نشدن خواسته اش ممکن است بد خلقی کنند. بهترین راه حل در مقابله با بدخلقی کودک، متوقف کردن آن در ابتدایی ترین مرحله ممکن است.

۸ نکته جامع برای آرام کردن کودکان بد خلق عبارت هستند از:

۱- بی توجهی به کودک

زمانی که کودک به هر دلیی بدخلق می شود، کنترل خود را از دست داده است و احساساتش بیش از حد غلیان کرده است. در این شرایط منطقی رفتار کردن برای آرام کردن او، فایده ایی ندارد. بنابراین توصیه می شود در آن لحظه کودک را نادیده بگیرید و بعد از اینکه آرام شد با او صحبت کنید.

۲- پرت کردن حواس کودک

کودکان به آسانی حواس شان پرت می شود، بنابراین در لحظه بد خلقی کودکان،  والدین می توانند با سرگرم کردن آن ها با چیزی که برای آن ها جذاب باشد، رفتار کودک را کنترل کنند.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

۳- داشتن رفتاری خنثی

والدین نباید اجازه دهند بد خلقی کودک تاثیری بر مهارت های فرزند پروری آن ها داشته باشد. خونسردی والدین به کودک بد خلق نشان می دهد رفتار بد آن ها روی شما ناثیری نمی گذارد و تنها با آرامش و خوش اخلاقی می تواند با شما ارتباط برقرار کند.

۴- تغییر مکان دادن

دور کردن کودک بد خلق از مکانی که موجب بد خلقی آن شده، باعث آرامش بیشتر او می شود. تغییر مکان منجر به تغییر رفتار می شود.

۵- فرصت دادن به کودک بد خلق

گاهی کودکان برای تخلیه عصبانیت خود، بد خلقی می کنند، بنابراین به آن ها اجازه دهید این کار را انجام دهند چرا که به کودک می آموزد عصبانیت خود را به روشی غیر مخرب تخلیه کنند.

۶- آغوش گرفتن کودک بد خلق

در لحظه ایی که کودک به هر دلیلی  بد اخلاق شده است، آغوشی پر انرژی می تواند به او احساس امنیت دهد و به او نشان دهد که برای شما مهم است. نیازی نیست آغوش گرفتن همراه با صحبت کردن با او باشد و به تنهایی می تواند احساس آرامش را به کودک منتقل کند.

۷- غذا دادن

کودکان به غذا و خوردنی های بیشتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارند. خستگی و گرسنگی دو دلیل بزرگ بدخلقی کودکان می باشد. بنابراین از غذا دادن برای آرام کردن کودک بد خلق استفاده کنید.

۸- تشویق کردن

یکی از روش های کنترل رفتار کودک و  آموزش برای خوب رفتار کردن کودک، تشویق کردن است. وقتی کودک به دلیل داشتن رفتار خوب، تشویق می شود، انگیزه اش برای داشتن رفتار خوب بیشتر می شود.

 آرام کردن کودک بد خلق

از مهم ترین آگاهی هایی که والدین در زمینه آرام کردن کودک بد خلق باید داشته باشند، شناسایی نیازهای کودکان در هر گروه سنی می باشد. کودکان در هر گروه سنی نیازهای مختلفی دارند که به گونه های مختلفی آن را بیان می کنند. شناختن این نیازها و برخورد مناسب و به موقع داشتن در برابر آن ها باعث پرورش بهتر فرزند می شود.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *