دسته ها
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

دریاچه فامور فارس با زیستگاه جانوری ارزشمند

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۷ آبان ۱۴۰۱
  • ۰

دریاچه فامور فارس یکی از دریاچه های دیدنی و زیبا در این استان است. دریاچه ای وسیع با آب شیرین که زیستگاه امنی برای حواصیل ها و ماهی های زردک می باشد.

فامور دریاچه ای زیبا در ۱۵ کیلومتری جنوب خاوری شهرستان کازرون می باشد. این دریاچه دیدنی جاذبه های زیبایی برای گردشگران دارد. در واقع این آب ها جزو مهم ترین منابع آب شیرین هستند که علاوه بر آن زیبایی خیره کننده ای نیز دارد. در این بخش با زیبایی های دریاچه فامور فارس آشنا می شوید.

تنوع جاذبه های دریاچه فامور

چشم انداز دریاچه فامور فارس

این دریاچه زیبا و دیدنی که با نام های دیگری نیز در میان گردشگران شناخته می شود، جذابیت های زیادی دارد. مور، پریشان، توز، یون، کازرون و … از مهم ترین نام های این دریاچه به شمار می آیند. علت نامگذاری این آب های شیرین قرارگیری در ارتفاعات کوهستانی فامور بوده که در نواحی شمال خاوری قرار دارند. شما علاقمندان می توانید در این بخش نکاهی به دیدنی های کازرون داشته باشید.

بازدید از دریاچه فامور

آب های این دریاچه شیرین بوده و بخش مهمی از آن نیز توسط آبراهه ها تامین می شود. سرچشمه این آبراهه ها از ارتفاعات فامور بوده و بخشی دیگر از آن نیز به وسیله آب های زیرزمینی تامین می شوند. اطراف این دریاچه را کوه های مرتفع احاطه کرده اند. فاصله این کوه از طرف شمال ۵ کیلومتر بوده و از نواحی جنوبی نیز ۵۰۰ متر است.

طبیعت دریاچه فامور

  •  آرون گروپس

موقعیت دریاچه:

در اطراف این دریاچه روستاهای مهمی قرار دارند که جذابیت های زیادی برای شما عزیزان خواهند داشت. روستای مالکی، عرب فامور و … از مهم ترین نواحی روستایی بوده که با برخورداری از زیباترین چشم اندازهای خود می توانند، مورد توجه گردشگران باشند.

دریاچه فامور

ویژگی های دریاچه:

این دریاچه دیدنی ژرفای نسبتا کمی دارد. در فصل های گرما ممکن است تا بخش هایی از آب این دریاچه تبخیر شده و شما شاهد زندگی زیر آب ها باشید. مساحت این دریاچه به ۴۳ کیلومتر مربع می رسد. در این آب ها فرونشست هایی کم عمق دیده شده که در پیرامون آن نیز رخنمون هایی از سنگ چینی های زاگرس دیده می شود.

آب های دریاچه فامور

سن تخمینی این دریاچه به دوران کواترنری باز می گردد. طبق نظریه های ساختارشناسی و زمین شناسی این دریاچه در پهنه زاگرس واقع شده است و شاهد زیبایی های بی حدی از آن خواهید بود. دریاچه فامور فارس چشم اندازهای زیبایی در اطراف خود داشته که از آن بازدید خواهید کرد. این دریاچه با چنین ویژگی هایی از مکان های دیدنی استان فارس است.

زیستگاه فامور:

آب های فامور محل امنی برای زندگی انواع پرندگان می باشد. حواصیل و غاز از مهم ترین گونه های جانوری یافت شده در آب های این منطقه هستند. در سال های اخیر به دلیل بی لیاقتی مسئولان بخش مهمی از این آب ها خشک شده اند. در این آب ها شاهد زندگی ۴ گونه ماهی می باشید. ماهی پرک، زردک، سرخه و مار ماهی از مهم ترین گونه های آبزی در این منطقه هستند.

دریاچه فامور فارس

در این نواحی بررسی ها و تحقیقات مهمی صورت گرفته و نشان دهنده قدمت بالای این آب ها است. از سویی اهمیت این آب ها به دلیل شیرین بودن آن می باشد. این نواحی از چشم اندازهای سرسبز و طبیعی برای گردشگران برخوردار است. شما علاقه مندان در سفر به این خطه از فارس تجربه های جدید و خاطره انگیزی خواهید داشت.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *