دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

رعایت نکات قابل توجه در حمام کردن سالمندان

  • شقایق ایران دوست
  • ۲۲ مهر ۱۴۰۱
  • ۰

حمام کردن سالمندان باید با دقت خاصی انجام شود و اگر از پرستار برای این کار استفاده می کنید پرستار باید یک سری نکاتی را در این مورد بداند تا آسیبی به فرد سالمند وارد نکند.

حمام کردن سالمندان یکی از کارهایی می باشد که شما می توانید در خانه آن را انجام دهید و گاها برای کمک می توانید از یک پرستار نیز استفاده کنید و یادتان باشد که سالمندان نیز حیا و عفتی دارند و اگر می خواهید به آن ها آسیب های جسمی و روحی وارد نکنید ادامه مطلب را مشاهده کنید زیرا قرار است اطلاعاتی در مورد این کار به شما بدهیم تا بتوانید این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

حمام بردن سالمندان

حمام کردن سالمندان در خانه

برای این که بتوانید این کار را به راحتی انجام دهید و مشکلی برایتان ایجاد نشود بهتر است از یک فرد متخصص در این کار و یا یک پرستار کمک بگیرید. در واقع تمامی سالمندان نیاز به حمام دارند از این رو بهتر است اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

مدت زمان حمام بردن

یادتان باشد تنها چیزی که در این میان اهمیت دارد زمان سپری شده در حمام می باشد. البته این بدین معنا نمی باشد که شما باید عجله کنید بلکه باید سعی کنید سریعتر کارها را انجام داده و بعد از این که سالمند شسته شد او را به سرعت خشک کنید در غیر این صورت امکان سرماخوردگی شان وجود دارد زیرا بدن آن ها دارا ضعف هایی می باشد و ممکن است دچار مشکلاتی شوند.

یادتان باشد تا در زمانی که در حمام قرار دارید مراقب باشید تا این افراد سر نخورند زیرا سر خوردن آن ها می تواند مشکلات شدیدی مانند شکستگی های شدید در استخوان ها به خصوص در استخوان لگن را به همراه داشته باشد. شکستگی در سالمندان بسیار بد می باشد زیرا این افراد دیگر استقامت قبلی را ندارند و بدن آن ها سرعت ترمیم شدن دوره جوانی را ندارد.

سعی کنید در یک روز خاص از هفته این افراد را حمام ببرید و هر روز را برای این کار اختصاص ندهید در غیر این صورت به زودی مریض خواهند شد و شما باید زحمت دو برابری برای نگهداری از آن ها بکشید. از طرف دیگر برخی از سالمندان شرایط خاصی برای حمام کردن دارند از این رو باید در موارد خاص با پزشک نیز در این مورد مشورت نمایید.

  •  آرون گروپس

ایجلاد انگیزه در حمام رفتن سالمندان

ایجاد انگیزه

یک سری از سالمندان هستند که هیچ انگیزه ای برای حمام رفتن ندارند از این رو باید به عنوان بک پرستار سعی کنید برای این کار آن ها انگیزه ایجاد کنید در غیر این صورت از این کار نه تنها لذت نمی برند بلکه آزرده خاطر نیز می شوند.

ایمنی و راحتی

سعی کنید برای این که سالمندان را به راحتی حمام کنید از یک محیط ایمن و راحت کمک بگیرید و برای این کار می توانید از یک صندلی در حمام استفاده کنید تا سالمند بتواند مدتی که در حمام می باشد را بنشیند تا دچار دردهای مزمن در ناحیه کمر و پا نشود. از طرف دیگر باید ایمنی این کاری که می خواهید انجام دهید را تضمین کنید.

بعد از حمام باید اتاق سالمندان شما گرم باشد در غیر این صورت ممکن است آن ها را مریض کنید و تمامی علاقه آن ها را به حمام رفتن از بین ببرید زیرا مریضی می تواند تاثیرات بسیار بدی بر روی خلق و خوی این افراد داشته باشد.

برقراری ارتباط درست

یادتان باشد تا با افراد سالمند ارتباط درستی برقرار نمایید در غیر این صورت کار شما بسیار سخت خواهد شد و دیگر دوست ندارد که با شما به حمام بیاید از این رو ممکن است لجبازی کره و مشکلاتی را برایتان ایجاد کند. حمام کردن سالمندان باید با ارتباط حسنه همراه باشد و این ارتباط را می توانید با یک روی خوش داشتن در حین آشنایی بدست آورید.

در واقع اگر بتوانید با سالمند حرف زده و به پای حرف هایش بنشینید او را می توانید برای حمام رفتن متقاعد کنید و سعی کنید در حین حمام کردن هر کاری که انجام می دهید را برای او بیان کنید و به صورت ناگهانی کارهایی را انجام ندهید در غیر این صورت ممکن است منجر به رنجیدن او گردید.

حمام کردن سالمندان

نگه داشتن احترام

اگر بتوانید به حجب و حیای سالمند خود احترام بگذارید می توانید در این امر بسیار موفق بوده و او را راحت تر به حمام ببرید. برای بسیاری از افراد حمام کردن سالمندان بسیار سخت می باشد زیرا سالمندان برخورد خوبی ندارند و این کار را دشوار می کنند. اگر بتوانید از لحظه ابتدایی سالمندان را تحت تاثیر قرار داده و به او احترام بگذارید می توانید از بروز اتفاقات و حرف های ناخوشایند در این زمینه پیشگیری نمایید.

سعی کنید به حجب و حیای سالمند نیز احترام بگذارید و برخی از آن ها از این که پرستار آن ها را تمیز کند خجالت می کشند با این حال بهتر است باب میل آن ها در این زمینه رفتار کید و به آن ها احترام بگذارید و بگذارید هر پوششی که می خواهند داشته باشند.

رسیدن به توافق

بهتر است قبل از این که با سالمند به حمام بروید از او در این مورد سوال هایی را بپرسید و مطمئن شوید که با نحوه شستن شما مشکلی ندارد. بعد از این کار به راحتی می توانید سالمند را به حمام برده و او را بشویید.

یادتان باشد که سالمندان نیاز به دوش گرفتن روزانه ندارند و تنها هفته ای یک بار بهتر است این کار را انجام دهید. در واقع سالمندان فعالیت زیادی ندارند از این رو غدد عرقی آن ها بیش از حد فعال نمی شود و همین مورد می تواند منجر به کاهش بوی بد بدن آن ها گرد.

حمام کردن سالمندان

در نظر داشته باشید که سالمندان روحیه بسیار شکننده تری دارند از این رو بهتر است سعی کنید با آن ها بهتر رفتار کنید. در ادامه می توانید مطالب دیگری که در این زمینه نوشته شده است را مانند نشانه های پیری و سالمند آزاری مشاهده کنید و  آگاهی های خود را افزایش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *