دسته ها
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ویژگی شخصیت زئوس و مشکلات شخصیتی این فرمانروایی یونانی

 • ملیحه بال افکن
 • ۹ مهر ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع ویژگی شخصیت زئوس در واقع از بهترین های جامعه به شمار می آید که می توانید با مطالعه این مقاله با خصوصیات و مشکلات این شخصیت آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی شخصیت زئوس در هر جامعه ای موفق ترین افراد از لحاظ اقتصادی و جایگاه اجتماعی دانست که نفوذ بسیار زیادی بر دیگران دارند. در واقع اقتدار، هدفمندی و مدیریت قوی را می توان از ویژگی های شخصیت زئوس دانست که بر سایر افراد فرمانروایی خواهند کرد.

آشنایی با ویژگی شخصیت زئوس

بهتر است بدانید که شخصیت زئوس که به آن ارکتایپ زئوس نیز گفته می شود در واقع خدای خدایان و فروانروای یونانی آسمان و زمین است. از منظر اسطوره شناسی، شخصیت زدوس و شخصیت بوزیدون و شخصیت هادس علیه پدرشان جنگی راه انداختند و پس از گذشت ده سال به پیروزی رسیدند و در نهایت دنیا را بین خودشان تقسیم کردند.

ویژگی های شخصیت زئوس

با این کار زئوس خدای آسمان ها شد، پوزیدون خدای دریاها و هادس خدای مرگ و دنیای زیرین شد. پس از آن زمین ها و خشکی ها را نیز زئوس تصاحب کرد و بنابراین زئوس قدرتمند ترین خدا در المپ شد. توجه داشته باشید در نقطه مقابل زئوس که مرد ترین مرد می باشد، پرسفون قرار گرفته است که زن ترین زن ها خواهد بود.

انرژی های زنانه در زئوس کم بوده و او فرافکنی می کند و این انرژی را روی زن های دیگر پبروجکن می کند. در اسطوره نیز زن های او را هرا و دیمیتر می خوانند که برای برآورده کردن نیاز او در انرژی های موثر خواهند بود. با این حال بر اساس دیدگاه روانشناسی به ویژه برخلف پوزیدون و هادس فرمانروایی آسمان ها به قدرت کنترل و منطق زیادی نیاز دارد. مردانی که فرمانروای زندگی هستند اختیار همه چیز را به دست دارند و در این امر بسیار موفق خواهند بود.

در واقع شخصیت کهن الگو زئوس، فرد را مستعد زندگی کردن با سرش می کند. او منطقی و با اعتماد به نفس بوده و به وسیله کلمات ابراز وجود می کند. همچنین با اموری انتزاعی مانند پول، سرمایه، قانون و یا قدرت و نه با دست یا بدن سر و کار دارد و از قلب و احساس کاملا جدا خواهد بود. افرادی با این شخصیت اغلب پولدار هستند و پول و قدرت را بخشی از مطلوبیت خود می خوانند.

تاثیر ارکتایپ زئوس بر افراد در طول زندگی:

به صراحت می توان گفت که شخصیت زئوس در تمام زندگی افراد تاثیرگذار بوده و از آن جدا نمی شود. با این حال در ادامه سعی کرده ایم تا تاثیر ویژگی شخصیت زئوس را در طول زندگی انسان ها شرح دهیم:

 • آرون گروپس

تاثیر شخصیت زئوس بر افراد

 • کودکی زئوس:

به طور کلی زئوس از همان دوران طفولیت در بازی ها رهبر گروه شناخته می شود و با قاطعیت نه می گوید. این شخصیت خلاق است و مدت زمان طولانی می تواند با اسباب بازی های خود سرگرم باشد. با این حال در مقابل از کتاب خواندن یا فکر کردن تنفر دارد. در بازی ها بیشتر نقش مردان و رهبرها را بر عهده می گیرد و نظراتش را مطرح می کند و در مواردی تغییر نظر او و یا مانع شدن در برابرش بسیار سخت خواهد بود زیرا او هر چه بخواهد به دست می آورد.

در خانواده کودک زئوسی اغلب فرزند سالاری مشاهده می شود و کودک حرف اخر را می زند. البته که نقش حاکمیت پدر یا مادر را نیز به خوبی درک می کند و می پذیرد. در واقع یک پدر فرمانروا و یک مادر ضعیف می تواند کودک زئوسی را به فرد ظالم تبدیل نماید که همیشه طرف قوی تر بوده و به دنبال تسلط بر ضعیفان است.

 • نوجوانی زئوس:

نوجوان زئوسی معمولا به گونه ای رفتار می کند که بیانگر رئیس بودنش باشد. این شخصیت در برابر مردان مستبد بزرگ تر خودش می ایستد و علاقه ای به زیر دست بودن ندارد اما در مقابل با زیرکی تشخیص می دهد که چه زمانی نباید با قدرت دربیفتد. نوجوان زئوسی معمولا از افراد واقع بین و افراد برونگرا بوده و به جای خیالباقی عمل خواهد کرد.

تاثیر زئوس بر دوران نوجوانی

 • زئوس در دوران تحصیل:

زئوسی ها معمولا در دوران تحصیل خود نیز عملگرا هستند و حتی اگر چندان هم باهوش نباشند به خوبی توانایی ها و امکانات بالقوه را شناسایی می کنند. این افراد مادام به دنبال کسب مهارت های جدید هستند و در مورد کارهایی فکر می کنند که در آینده بتوانند به خوبی در آن ها به قدرت برسند. زئوسی ها اغلب رشته های پول ساز و کاربردی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

 • شغل و حرفه:

به صراحت می توان گفت که یک زئوس تایپ در کار سخت کوش و کنجکاو است و فرصت ها از دست نمی دهد. او مسائل عاظفی اش را در کار دخیل نمی کند و به دنبال ثروت رفتن ذات او خواهد بود. یک زئوسی همیشه به دنبال فرصت است تا پله های ترقی را طی نماید و وقتی رئیس اش موفقیت های کاری او را نبیند به شدت کافی می شود.

این افراد ترجیح می دهند که خودشان رئیس خودشان باشند و برای خود کار کنند. زئوسی ها در هر کار به جایگاه بالایی چه به عنوان مدیر دولتی و یا حتی سردسته تبهکاران می رسند. آن ها ترسی از اینکه فردی را اخراج و یا تنبیه کنند، ندارند البته که این کار را اغلب به شکل غیر مستقیم انجام می دهند.

تاثیر ارکاتایپ بر شغل و حرفه ادمی

 • میانسالی و پیری:

یک زئوسی در دوران میانسالی خود احساس رضایت دارد و اگر به اهدافی که برای خود تعیین کرده بود رسیده باشد این احساس در او دو چندان خواهد شد. میانسالی برای این افراد می تواند زمان بحران های احساسی باشد. احساساتی که سال ها نادیده گرفته و سرکوب کرده بود در این زمان خود را نشان داده و روابطی که با همسر و فرزندانش به خوب شکل نگرفته اکنون برایش بحران زا شده است.

ممکن است همسر فرد زئوسی او را ترک کرده باشد و فرزندانش برای او دردسر ایجاد کنند. در این شرایط او نیاز دارد تا بیش از قبل نسبت به غرایز و احساساتش بها بدهد و کمتر از منطق اش پیروی کند. با این حال یک زئوسی زمانی که پیر هم می شود باز هم تمایل دارد تا دیگران را کنترل نماید و اراده خود را تحمیل نماید اما دیگر قادر نیت قدرت گذشته خود را حفظ کند.

برخی زئوسی ها در پیری برای رقابت با پسران شان سعی می کنند قدرت خود در کنترل آن ها را در نوشتن وصیت نامه نشان دهند.

 • رابطه با دیگران:

مردان دور و بر زئوس یا متحد او هستند و یا رقیب او. البته که آن ها به خوبی می دانند ممکن است روزی رقیبش به متحدش و متحدش به رقیبش تبدیل شود. سایر مردان نیز برای او مهره ها شطرنج هستند که از آن ها برای رسیدن به اهدافش استفاده می کند. او آن ها را کنترل می کند و یا اگر لازم باشد قربانی می کند.

ارتباط افراد زئوسی با دیگران

احساس همدردی نمی کند و همین نشان می دهد از لحاظ روانشناسی فرد رشد نکرده است. آن ها در مذاکره کردن توانمند هستند و ارتباط با همجنسان قدرتمند و مشهور را دوست دارند.

یکی از ویژگی های این شخصیت زن دوست بودن و حتی گاهی هرزه گری است. او در رابطه با زنان اهمیت چندانی به مسائل احساسی و عاطفی نمی دهد اما در مقابل برای به دست آوردن یک زن خود را به هر شکلی در می آورد. مرد زئوسی در بیان عواطف ضعف شدیدی دارند و تنها در صورتی عاشق می شود که کهن الگوهای دیگر را در خود پرورش دهد.

مردان زئوسی از لحاظ جنسی فعال هستند و از قدرت و ثروت شان برای جذب زنان استفاده می کنند و یا حتی با زنان از موضع قدرت برخورد می کنند. این افراد توقع دارند زن ها فرمانبردار آن ها باشند و گاهی نیز با خشونت رفتار می کنند. با این حال به شدت برای مادر خود احترام قاعل می شوند و مادر و زنان دیگری که در کودکی در کنارش بوده اند نقش مهمی در تربیت و رشد او داشته و برای رسیدن او به جایگاهی که اکنون دارد نقش تعیین کننده ای داشته اند.

 • ازدواج و تشکیل خانواده:

همچنین تشکیل خانواده و ازدواج نیز یکی از هرم های صدرت مردان زئوسی به شمار می آید. در واقع این افراد ازدواج می کنند و بچه دار می شوند تا قلمرو خود را گسترش دهند. آن ها از همسرشان انتظار دارند تا خانه را اداره کرده و آن ها را در مسائل مرتبط با خانه درگیر نکنند.

چگونگ تشکیل خانواده در مردان زئوسی

در عین حال خود را رئیس خانواده می دانند و اعضای خانه را کنترل می کنند. مردان زئوسی نیاز های همسر و فرزندانش را برطرف می کند و بهترین امکانات را برای آن ها فراهم می کند اما با این حال همیشه شرط و شروط خواهد داشت.

مردان زئوسی معمولا با زنانی ازدواج می کنند که حداقل با یکدیگر هم تراز بوده و یا خانواده ای بانفوذ داشته باشند. از آنجایی که خدای زئوس زنان بسیاری داشت مردان زئوسی نیز ممکن است بیش از یک همسر داشته و باشند و البته که همیشه سعی می کنند با آن ها به مساوات رفتار نمایند.

آن ها ازدواج را پله ای برای ترقی خود می دانند و جذب زنانی می شوند که به جاه طلبی های آن ها کمک کنند. این افراد رابطه عاطفی زیادی با همسرشان برقرار نکرده و توجه کافی به او نمی کنند و بیشتر انرژی شان صرف کارشان می شود.

 • رابطه با فرزندان:

زئوس را می تواند نماد پدرسالاری دانست که بچه دار می شود تا یک خاندان و سلسله تشکیل بدهد. او یک پدر معتقد و در عین حال دلسوز است که گاهی اوقات بسیار خشمگین و بی رحم و گاهی به شکلی مادرانه مهربان و حامی خواهد بود. مرد زئوسی وسایل فرزندانش را مهیا می کند اما در مقابل می خواهد راهی را بروند که او برایشان در نظر دارد.

رابطه مردان زئوسی با فرزندان

فرزند نمونه بایستی به او احترام گذاشته و مطابق خواسته او عمل نماید. او نمی تواند فرزندانش را به خوبی درک کرده و بیشتر مواقع بین آن ها تبعیض قاعل خواهد شد.

ویژگی های شخصیتی زئوس:

مردانی که در زندگی اختیار همه چیز را به دست می گیرند و مقتدر و فرمانروا هستند، دارای ویژگی شخصیت زئوس هستند. خصوصیاتی که در بیشتر روسا، رهبران و حاکمان زئوسی دیده می شود را در ادامه شرح داده ایم:

 • زئوس تایپ ها جدی و منطقی هستند و از احساسات خود جدا خواهند بود.
 • از ویژگی شخصیت زئوس می توان به مردانی قوی و با نفوذ اشاره کرد که تصمیم های قدرت طلبانه می گیرند.
 • ان ها به پول و قدرت اهمیت زیادی می دهند.
 • ذهن و عقلشان به خوبی کار می کند و خود را درگیر غرایز و احساسات نمی کنند.
 • مردی با ویژگی شخصیت زئوس معمولا خود را سلطه جو می داند و همیشه سعی دارد اراده اش را بر دیگران تحمیل نماید و همچنین معتقد است که همه بایستی از آن ها پیروی کنند.
 • اهمیت چندانی برای روابط عاطفی شان قائل نیستند و خود را از مسائل احساسی دور نگه می دارند.
 • افراد زئوسی دارای احساساتی ضعیف هستند و نمی توان به موفقیت آن ها امیدوار بود

خصوصیات بارز افراد زئوسی

 • این افراد اگر اطمینان حاصل کنند که به هدفی که در نظر دارند نمی رسند سریعا تصمیم می گیرند و هدف شان را تغییر می دهند.
 • افراد زئوسی معمولا توانایی تصمیم گیری بالا و اراده قوی دارند.
 • در یک جمع یا خانواده حرف آخر را یک زئوسی می زند.
 • فرد متاثر از کهن الگوی زئوس نگاهی به دیگران از بالا به پایین است.
 • فرد زئوسی معمولا رسمی و سنگین لباس می پوشد و مرتب و منظم است.
 • پیشرفت این افراد موجب پیشرفت زیر دستانشان می شود و در واقع به اطرافیان خود برای رشد و ترقی کمک زیادی می کنند.
 • افراد با ویژگی شخصیت زئوس از لحاظ بدنی قوی بوده و بر بدن خود مسلط هستند.
 • دیگران استعداد هایشان را به خوبی شناخته و می دانند چه کسی در چه کاری موفق خواهد شد.
 • اگر همراهانش او را تنها بگذارند باز هم می تواند به تنهایی به راهش ادامه داده و به موفقیت برسد.
 • افرادی با ویژگی شخصیت زئوس از نظر دیگران فردی با تجربه و عمیق هستند.
 • مسائل را از دور و با صرف کمترین انرژی کنترل کرده و خود را از نزدیک در مسائل دخیل نمی کند.
 • فرد زئوسی خودرای بوده و چندان اهمیتی به عدالت و رعایت انصاف نمی دهند.

خصوصیات بارز شخصیت زئوس

 • از ویژگی شخصیت زئوس می توان به حافظه بسیار خوب آن ها اشاره کرد که از توجه به مسائل و اشرافشان ناشی می شود.
 • فرد زئوسی انسانی با اعتماد به نفس، لایق و با درایت است.

مشکلات شخصیتی زئوس:

افراد با شخصیت زئوس معمولا جنبه های منفی و مشکلاتی جدی دارند که در ادامه سعی داریم به بیان مشکلات بپردازیم:

 • زئوسی ها در موفقیت و راه های رسیدن به آن غرق شده و دیگر ابعاد زندگی را رها می کنند.
 • زئوسی ها احساس خود را نادیده می گیرند و این می تواند موجب مشکلات روانی در او شود. از نظر زئوس تایپ ها همدردی با دیگران و اهمیت دادن به عواطف مختص انسان های ضعیف است. کسی که نتواند از طریق احساساتش با دیگران ارتباط برقرار کند رشته نایافته و ناپخته خواهد بود.
 • افراد زئوسی معمولا مغرور هستند و همین می تواند مانع دیدن حقیقت شود.
 • زئوسی ها خواسته های دیگران را برای اهداف خودشان قربانی می کنند.

مشکات اصلی شخصیت زئوس

 • عدم بلوغ احساسی زئوسی موجب می شود تا همسرش از صمیمیت با او ناامید شود. به ویژه زنان هرایی از سردی رابطه شان بسیار آسیب دیده و احساس می کنند از نظر عاطفی طرد شده اند.
 • کسانی که قربانی زورگویی زئوس شده باشند احتمال دارد در آینده خودشان این ویژگی را در برابر دیگران بروز داده و یا افرادی آسیب پذیر شوند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *