دسته ها
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

پرورش افوربیا تریگونا قرمز و مراقبت های مورد نیاز این ساکولنت

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۱
  • ۰

در واقع کاشت و پرورش افوربیا تریگونا قرمز چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با روش های کشت و مراقبت از این گیاه محبوب آشنا شوید.

به طور کلی افوربیا تریگونا قرمز را می توان از دسته ساکولنت هایی دانست که به راحتی می توانید در آپارتمان ها به پرورش و نگهداری آن بپردازید. در واقع این گیاه در صورت داشتن شرایط ایده آل شروع به تنه جوش زدن می کند و با برگ هایی که دارد جلوه زیبایی برای محیط اطراف ایجاد خواهد کرد.

آشنایی با نحوه پرورش افوربیا تریگونا قرمز

بهتر است بدانید گیاه افوربیا تریگونا قرمز که با نام علمی Euphorbia trigona rubra نیز شناخته می شود در واقع گیاهی پر طرفدار است که ظاهری بسیار زیبا و جذاب خواهد داشت. این گیاه امروزه با نام درخت شیر آفریقایی معروف شده که در بیشتر مناطق به راحتی رشد می کند و همچنین به خاطر خوش رنگ بودن ساقه و برگ هایش محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

چگونگی پرورش افوربیا تریگونا قرمز

بر روی لبه های این گیاه خارهای کوتاهی قرار دارند که در میان این خارها، برگ های قرمز و درخشانی را تولید می کند و با شروع فصل سرما برگ های آن می ریزند. گیاه دارای شیرابه سفید رنگی است که به هنگام بریدن ساقه و قلمه این شیرابه به بیرون می آید. همچنین افوربیا را می توان گیاهی گوشتی دانست که مناسب پرورش در فضای آپارتمان است.

نکته جالب این است که گونه های زیادی از گیاهان در کشور ما به اشتباه کاکتوس نامیده می شوند و افوربیاها نیز شامل این گیاهان هستند که با وجود اینکه ساختار و بافتی مشابه کاکتوس دارند اما در گروه کاکتوس ها جای نمی گیرند. از رایج ترین آن ها می توان به افوربیا تیروکالی، افوربیا تریگونا قرمز و افوربیا تریگونا سبز اشاره کرد.

دستورالعمل کاشت و تکثیر گیاه

توجه داشته باشید که معمولا افوربیا تریگونا قرمز از طریق دو روش قلمه زنی و کاشت بذر قابل تکثیر می باشد که با ان حال بهترین روش تکثیر قلمه بوده و ازدیاد آن از طریق بذر چندان مرسوم نیست.

  •  مبل و میز
  •  بلیط کیش

البته که تکثیر گیاه با قلمه زنی ساقه مشکلات خاص خود را خواهد داشت زیرا قلمه این گیاه به سختی ریشه می زند. البته که می توانید برای تسریع در ریشه دهی از هورمون های ریشه زایی نیز استفاده نمایید.

بهترین زمان برای جدا کردن قلم ها از گیاه مادر بین فصول بهار و تابستان خواهد بود. برای انجام این کار بایستی از دستکش های مخصوص باغبانی استفاده نمایید زیرا دستکش مانع از برخورد شیره به پوست شده و از حساسیت و خارش جلوگیری می کند.

دستورالعمل کاشت افوربیا

بهتر است قلمه هایی به طول ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر از گیاه مادر جدا کنید. سپس قلمه های بریده شده را روی کاغذ روزنامه یا یک پارچه نخی قرار دهید تا پارچه نخی شیرابه گیاه را به خوب جذب نماید.

به دلیل بیرون آمدن شیرابه سفید رنگ بایستی در ابتدا آن ها را به مدت ۳ الی ۵ روز در محیط سایه مانند قرار دهید تا قسمت های زخم شده کاملا خشک شوند و پینه ببندند. امروزه برخی از افراد به دلیل نداشتن وقت کافی قلمه ها را به مدت ۳۰ دقیقه درون آب شست و شو می دهند و سپس با استفاده از یک شمع جای زخم ها را می سوزانند تا زمانی که شیره ای مشاهده نشود.

برای تسریع در فرآیند ریشه زنی می توانید قلمه ها را در صورت در دسترس بودن به هورمونی ریشه زایی آغشته نمایید. برای کشت بایستی برگ های قسمت پایین قلمه ها را تا جایی که درون خاک قرار می گیرند حذف نمایید.

سپس بستر مناسبی از خاک های مختلف مانند خاک برگ، پیت ما و ماسه تهیه نمایید و سپس قلمه ها را در عمق ۴ تا ۵ سانتی متری خاک بکارید. البته پیش از کشت بهتر است خاک را کمی مرطوب کنید و سپس قلمه ها را در مکانی پر نور اما فیلتر شده قرار دهید.

همچنین دمای محیط کشت بایستی بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باشد. اگر قلمه ها در این شرایط قرار بگیرند پس از گذشت ۲ الی ۴ هفته ریشه خواهند داد. و شما می توانید پس از ریشه دهی گیاهان را در طول فصول بهار و تابستان به مکان پرنور و نور غیر فیلتر شده انتقال دهید تا در مقابل عوامل محیط و نوسانات دما سازگار شود.

روش های تکثیر گیاه افوربیا

معمولا شاخک های جدید افوربیا پس از ۳ تا ۶ ماه ظاهر می شوند. با این حال اگر در مناطق نیمه گرمسیری یا بیابانی زندگی می کنید می توانید این گیاه را در مستقیما درون خاک باغچه یا باغ خود بکارید. در این حالت بهتر است مکانی نیمه آفتاب مانند سایه سار درختان را انتخاب نمایید و آن ها را در آن محل بکارید.

شرایط مورد نیاز برای مراقبت از افوربیا تریگونا قرمز

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی خواهند داشت که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه شرایط مورد نیاز برای پرورش و نگهداری افوربیا تریگونا قرمز را شرح داده ایم.

آبیاری مناسب:

این گیاه در مقابل خشکی خشک مقاومت بالایی از خود نشان می دهد زیرا جزو گیاهان گوشتی است. افوربیا برای رشد نیاز به آبیاری کمی دارد و مقدار آبیاری ان در طول فصل زمستان باید خیلی کمتر شود. این نکته را مورد توجه قرار دهید که آبیاری بیش از حد و نامنظم موجب پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه مادر می شود.

به همین خاطر توصیه می کنیم در فاصله دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک به خوبی خشک شود و سپس اقدام به آبیاری مجدد نمایید.

شرایط لازم برای مراقبت از افوربیا تریگونا قرمز

خاک و کوددهی:

گیاه افوربیا تریگونا قرمز برای بستر خود نیاز به خاکی سبک و زهکشی بالا نیاز دارد. به همین خاطر بهترین ترکیب خاک برای آن خاک برگ، ماسه، پیت ماس و یا ماسه و پیت ماس به همراه کود پوسیده خواهد بود.

ممکن است گیاه پس از گذشت چندین سال مواد غذایی درون خود را از دست بدهد بنابراین شما می توانید در فصل رشد هر ماه یک مرتبه از کود مخصوص ساکولنت و یا کود ۲۰-۲۰-۲۰ به صورت رقیق استفاده نمایید.

نور و دما:

در فرآیند پرورش افوربیا تریگونا قرمز، گیاه برای رشد نیاز به محیطی با نور کامل و زیاد دارد و چنانچه آن را بیرون از فضای منزل نگهدار می کنید بایستی در طول روز های گرم تابستان از گیاه در برابر اشعه مستقیم نور خورشید مراقبت نمایید. در غیر اینصورت افوربیا دچار سوختگی شده و لکه های قهوه ای بر روی تنه گیاهتان نمایان خواهد شد.

آبیاری منظم درخت افوربیا

این گیاه معمولا در مناطق گرمسیری و در دماهای بالا زندگی می کند. معمولا افوربیایی که در فضای خانه نگهدار می شود نباید دمایی کمتر از ۱۳ تا ۱۴ درجه سانتی گراد را تجربه نمایید. با این حال در حالت کلی بازه دمایی بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد برای این گیاه ایده آل خواهد بود.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.