دسته ها
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

آموزش ساخت بالن آرزوها به صورت مرحله به مرحله و همراه با تصاویر

 • محدثه خاکشور
 • ۳۰ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب قصد داریم با روشی آسان و جالب آموزش ساخت بالن آرزوها را در اختیار شما قرار دهیم، بالن آرزوها در مراسم و جشن های شادی مختلف تهیه و به آسمان فرستاده می شود.

بالن آرزوها یا همان فانوس آسمان از جمله سنن آسیای شرقی است که اخیرا به کشور ایران راه یافته، در جشن و مراسم های گوناگون کشورمان و همچنین سایر کشورهای جهان استفاده می شود. بالن های آرزو کاغذی و در عین دارای ساختاری ساده می باشند که مهم ترین نقش آنها ایجاد لحظه های شیرین و خاطره انگیز برای افراد و عزیزان آن ها است. همان طور که گفته شد این بالن ها به دلیل ساختار ساده داشتن, به راحتی نیز در منزل قابل ساختن هستند که در این مطلب آرگا قصد دارد تا آموزش ساخت بالن آرزوها را به قلم بکشد.

ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و کاربردی

بالن آرزوها همان طور که از نامش پیدا است، از باور مردمان سرزمین های مختلف مبنی بر این سرچشمه گرفته است که با نوشتن آرزوها و خواسته ها و نیز فرستادن به آسمان برای فرد و افراد خوش اقبالی در پی دارد. گذشته از این باور جهانی با استفاده از این بالن در مراسم و جشن ها می توانید لحظات خوش و شادی را فراهم کرده و آنها را ماندگار سازید.

از سویی دیگر ساخت آن در منزل به صورت گروهی و دسته جمعی می تواند یک سرگرمی جذاب و پرکاربرد نیز محسوب شود. جهت ساختن این بالن ها نیاز به وسیله و یا وسایل خاصی نبوده و شما تنها با اختصاص دادن ساعاتی از وقت خود و حوصله و اغلب وسایل موجود در خانه تان آن را بسازید.

آموزش ساخت بالن آرزوها برای چهارشنبه سوری و جشن های دیگر

وسایل لازم

 • کاغذ بالن
 • اسپری ضد حریق
 • موم شمع  ۲-۳ عدد
 • چسب
 • روزنامه یا مقوا و یا پوستر
 • پارچه پنبه ای
 • خط کش
 • چسب
 • سیم

درست کردن بالن آرزوها برای جشن و مراسم های شادی

مراحل ساخت

کاغذهای بالن را می توانید از ابزار فروشی ها تهیه نمایید. هر کدام از آن ها را از بند رختی بیاویزید و به آنها اسپری ضد حریق بزنید. توجه داشته باشید به بخش آویخته شده خیلی اسپری ننمایید, زیرا ممکن است شل شده و پاره گردد. زمان دهید تا خشک گردند.

درست کردن بالن آرزوها برای جشن و مراسم های شادی

۲ ورق کاغذ را به یکدیگر چسبانده، به شکلی که یک کاغذ به اندازه ی ۹۰ در ۵۵ سانتی متری در آید. کاغذ نخست را به صورت افقی بگذارید و کاغذ دومی را در قسمت زیری به ابعاد نیم سانتی متر بچسبانید. برای زیبایی بیشتر در صورت تمایل از رنگ های گوناگون و متنوع بهره ببرید. چهار تا از کاغذهای بالن را به گونه ای که بیان گردید, به یکدیگر بچسبانید.

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده برای خاطره سازی

حالا نوبت به ساخت الگوی بالن آرزوها می رسد، می توانید با استفاده از روزنامه، پوستر و مقوا این کار را انجام دهید. مرکز الگو باید ۳۰ سانتی متر و زیر آن ۱۵ سانتی متر و در مجموع ارتفاع ۹۰ سانتی متر باشد(ابعاد لازم در تصویر مشخص گردیده است).

زش درست کردن بالن آرزوها به شکلی زیبا

۱ عدد از ورق ها را به طور عمودی تا نموده و الگو را بر روی آن به شکلی که کنج های تا شده با زاویه های صاف در یک جهت باشند, بگذارید. از روی الگو آن را برش بزنید و همین کارها را برای سایر ورق ها را نیز تکرار کنید تا چهار دیواره بالن آرزوها درست گردد.

 ساختن بالن آرزوها برای مراسم های شادی

یکی از چهار دیواره بالن را پهن نموده و یک طرف آن را از پایین تا بالا چسب زده و دیواره ی دومی را بر روی سطح آن قرار دهید. به این شکل ۲ دیواره از یک طرف به یکدیگر می چسبند.

درست کردن بالن آرزوها برای جشن و مراسم های شادی

دیواره رویی را تا نمایید به شکلی که بر روی تقارن ورق زیری جای بگیرد.

 ساختن بالن آرزوها برای مناسبت های شاد

بر روی کنج تا شده کمی چسب زده و ورق سومی را بر روی آن بگذارید, به این صورت که دیواره ی دومی و سومی از یک طرف به یکدیگر چسبیده باشند.

آموزش ساخت بالن آرزوها برای مراسم های شادی

مانند مراحل انجام شده برای ورق دومی، ورق سومی را نیز تا نمایید به گونه ای که بر روی تقارن دو ورق زیری جای بگیرد. بر روی بخش تا شده چسب بزنید و ورق چهارمی را بر روی آن قرار دهید(پهن نماید) و زمان دهید تا کاملا خشک گردند.

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی جالب و ساده

حلقه ای چوبی به کلفتی ۳ سانتی متر درست کرده و با کمک چاقو و ۲ نوار هر یک از آنها را به پهنای ۳/۵ سانتی متر و به درازای ۶۱ سانتی متر برش بزنید.

درست کردن بالن آرزوها برای جشن و مراسم های شادی

۲ طرف حلقه از جنس چوب را به یکدیگر برسانید و با چسب وصل کنید تا شبیه دایره گردد.

درست کردن بالن آرزوها برای جشن و مراسم های شادی

با کمک ۲ سیم علامتی شبیه حرف انگلیسی ایکس بر روی این حلقه ایجاد نمایید؛ برای استحکام بیشتر نوک سیم ها را گرد حلقه پیچ دهید.

آموزش ساخت بالن آرزوها به شکلی زیبا و کاربردی

ورق ها را به این حلقه متصل نموده و کناره ی آنها را چسب بزنید و حلقه را بر روی آن قرار دهید تا بچسبد. برای نتیجه ی بهتر, انگشتتان را بر روی جلو برده و در یک آن حلقه را به ورق بچسبانید.

آموزش ساختن بالن آرزوها به شکلی زیبا و دوست داشتنی

منبع نوری لازم است دارای گرما و نور مناسبی باشد تا قادر به پرواز درآوردن بالن باشد. نواری ۲۵ سانتی متری از یک پارچه پنبه ای برش داده و از میان تا نموده و گره بزنید تا به شبیه یک پاپیون شود. سپس این پاپیون پارچه ای را بر روی درب شیشه ی مربا و یا همانند آن بگذارید و موم شمع را بر روی پارچه بریزید.

آموزش درست کردن بالن آرزوها به شکلی زیبا

قطعه ای سیم بلند را گرد پاپیون، چند دور پیچ بدهید به گونه ای که از هر سیم ۱۵ سانتی متر آزاد باشد. سپس سیم را به یک سیم دیگر وصل نمایید تا از اتصال آنها شکلی شبیه ایکس (حرف انگلیسی) تشکیل شود.

آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و جذاب

موقع روشن نمودن بالن آرزوها بسیار مواظب باشید. دقت کنید این کار را در مکان های خشک و نزدیک به سیم های برق اجتناب کنید. به صورتی که ۲ نفر قسمت پایینی بالن را نگه داشته اند، پارچه را روشن نموده و به اندازه چند دقیقه زمان دهید تا تمامی بالن از هوای گرم پر گردیده و آماده شود. در این زمان شما به خوبی حس می کنید که کم کم سبک شده و دارد از دست های شما جدا می شود. حالا وقت رها کردن آن است.

آموزش ساخت بالن آرزوها برای چهارشنبه سوری

چند نکته

 • از سایر مواد اشتغال زا همچون الکل استفاده کنید. به این صورت که پارچه را درون آن فرو ببرید و به سیم متصل نمایید. دقت داشته باشید به دلیل فرار بودن الکل سریعا روشن کنید.
 • از روشن کردن بالن در درون منزل و مکان های خشک اجتناب کنید. توجه داشته باشید همچنین از به پرواز در آوردن بالن در روزهای بارانی یا روزهایی که باد دارد پرهیز کنید.
 • در صورت تمایل می توانید طناب و یا نخی نیز به بالن آرزوها متصل نمایید تا پس از پرواز در آمدن مشخص باشد.
 • بالن آرزوها را در محیط آزاد که خشک نباشد و دور از سیم برق و درخت به پرواز در بیاورید.

 ساختن بالن آرزوها برای مراسم های شادی

در این مطلب شما علاقه مندان را با آموزش ساخت بالن آرزوها به روشی ساده و آسان آشنا کردیم، امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. و اما در این بخش برای آشنایی با دیگر ایده های بخش هنر در خانه آرگا و انواع ایده های جذاب کاردستی می توانید بر روی لینک ارائه شده کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *