دسته ها
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

روش های موثر درمان خار پاشنه در طب سنتی

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

درمان خار پاشنه در طب سنتی را در این مطلب برای شما بررسی می کنیم و شما می توانید اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه بدست آورید. برای دریافت اطلاعات بیشتر تر در این زمینه همراه ما باشید.

خار پاشنه یکی از مشکلاتی می باشد که این روزها افراد بسیار زیادی به آن مبتلا می شوند. در واقع این خار نوعی زائده استخوانی می باشد و باعث درد شدید در راه رفتن می شود و فشار وارد کردن بر روی این زائده می تواند منجر به دردهای بدتری نیز گردد. در ادامه درمان خار پاشنه در طب سنتی را برایتان بررسی می کنیم.

خار پاشنه و درمان های آن

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

انواع درمان خار پاشنه در طب سنتی

عوامل بسیار زیادی در ایجاد این زائده استخوانی موثر می باشد که از مهم ترین آن ها می توان به ایستادن های طولانی مدت، استرس، آسیب به بافت و التهاب های استخوانی اشاره کرد. از نظر طب سنتی این مشکل در اثر اختلال بلغمی و سودای ایجاد می شود و بیشتر در سمت راست بدن شکل می گیرد. از دیدگاه این طب هر دردی که در زمان استراحت بیش تر گردد نشانه ای از این است که یک بیماری با طبع سرد دارید و روش درمان آن گرما می باشد. درمان های خار پاشنه در این طب نیز بر اساس همین مورد می باشد.

دلایل بروز خار پاشنه

یک سری از دلایل هستند که می توانند منجر به ایجاد خار پاشنه شود از این جهت تمامی دلایل ایجاد این مشکل را برای شما بررسی می کنیم. مهم ترین دلیل های بروز خار پاشنه در طب سنتی عبارت است از :

 • عادت های بد غذایی
 • شام خوردن دیر وقت
 • دیر خوابیدن
 • خوردن مواد غذایی با طبع سرد

درمان های سنتی

یک سری از درمان ها هستند که طب سنتی برای درمان خار پاشنه به شما پیشنهاد می دهد. این درمان ها را یک به یک برای شما بررسی می کنیم و اطلاعاتی از آن ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

ماساژ

از ابتدایی ترین درمان ها می توان به ماساژ اشاره کرد. این کار برای درمان خار پاشنه بسیار موثر می باشد و بهتر است این کار را با استفاده از یک روغن با طبع گرم انجام دهید. از مهم تین روغن هایی که می توانید در این میان استفاده کنید شامل روغن سیاه دانه، روغن کنجد، روغن شترمرغ، روغن کوهان شتر و روغن زیتون اشاره کرد. اگر درد و ورم بر روی پاشنه شما بسیار زیاد می باشد می توانید بعد از ماساژ دادن یک لایه نازک از دنبه گوسفند را روی آن بگذارید و آن را ببندید و روز بعد آن را باز نمایید. روش دیگری که می توانید از آن برای درمان خار پاشنه استفاده کنید این است که بعد از ماساژ دادن با روغن های گرم مقداری فلفل، دارچین و زنجبیل را بر روی روغن های ماساژ بکشید و آن را با استفاده از یک پلاستیک بپوشانید. اثرات درمانی این کار به سرعت خود را نشان می  هد و شما بعد از اولین بار استفاده از این روش می توانید اثراتش را مشاهده نمایید. در بسیاری از موارد اگر این روش تداوم داشته باشد می تواند به تنهایی این بیماری را درمان نماید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

درمان خار پاشنه

کاهش وزن

برای این که بتوانید در درمان خار پاشنه نیز موثر باشید می توانید با استفاده از محدود کردن کربوهیدرات ها مقداری از وزن خود را کاهش دهید. البته با رژیم غذایی نمی توانید مقدار زیادی وزن کم کنید با این حال بهتر است در کنار محدود کردن یک سری از مواد غذایی مانند قند، شیرینی جات، نوشابه و برنج و نان سفید  از ورزش نیز کمک بگیرید.

استفاده از کفش های مناسب

یکی دیگر از نکاتی که باید برای درمان خار پاشنه در طب سنتی آن را رعایت کنید این است که از دمپایی و کفش های مناسب استفاده کنید. در واقع بهتر است در این میان از کفش ها و دمپایی هایی استفاده کنید که زمان گام برداشتن از پای شما جدا نشود. زیرا ضربه ای که در حین جدا شدن کفش از پا رخ می دهد می تواند خار پاشنه را افزایش داده و علائم آن را تشدید خواهد کرد.

نکته : اگر می خواهید برای درمان خار پاشنه از کفه های طبی استفاده کنید باید بدانید که این روش می تواند منجر به تشدید علامت ها شود. در واقع این کار اصلا اصولی نیست و درمان را به تاخیر می اندازد.

درمان خار پاشنه با روش های خانگی

روغن ضد درد

یک سری روغن هایی وجود دارد که در طب سنتی ساخته شده است و شما می توانید با استفاده از آن ها میزان درد های این بیماری را تا حدودی کاهش دهید. این روغن از ۱۷ گیاه موثر ساخته شده است و اثر بخشی بالایی در درد های استخوانی و مفصلی دارد و طبع گرم آن منجر به درمان خار پاشنه خواهد شد. از این روغن می توانید همراه با ماساژ استفاده کنید تا بتوانید تاثیر آن را دو چندان کرده و سریع تر به درمان این مشکل بپردازید. در واقع استفاده از این روغن با طبع گرمی که دارد می تواند رطوبت استخوان ها را بگیرد و در نهایت درد های ناشی از بیماری را به شدت کاهش می دهد. ترکیبات این روغن به نحوی می باشد که می تواند به درون پوست نفوذ کرده و اثرات خود را اعمال نماید.

حجامت و زالو درمانی

حجامت کردن در طب سنتی یکی از روش هایی می باشد که شما می توانید با استفاده از آن بیماری های بسیار زیادی را درمان کنید و خار پاشنه نیز یکی از این مشکلات است و با این روش درمان خواهد شد. در واقع استفاده از حجامت و زالو درمانی باعث می شود تا التهاب پاشنه کاهش پیدا کرده و دردها بعد از انجام این کار از بین خواهند رفت. بر اساس میزان و اندازه خار پاشنه در بیش تر موارد یک بار استفاده از این دو روش کفایت می کند ولی اگر نیاز باشد باید دوباره این کارها را تکرار کنید تا بتوانید نتیجه بگیرید. برای این بیماری محل دقیق حجامت در دو طرف تاندون آشیل و به خصوص در قسمت داخلی پا می باشد. بهتر است سعی کنید این درمان را ادامه دهید تا بتوانید نتیجه خوبی از آن دریافت کنید در غیر این صورت بعد از مدتی این بیماری دوباره عود می کند و شما را آزار خواهد داد.

نشانه های مربوط به خار پاشنه

پاکسازی کلیه ها

اگر رسوبات زیادی در کلیه ها باشند و منجر به ایجاد عفونت گردد ممکن است خار پاشنه افزایش یابد. در این طب برای درمان این مشکل و پاکسازی کلیه ها به شما توصیه می شود تا از عرق سنگاب استفاده کنید. البته این عرق  علاوه بر پاکسازی کلیه ها می  تواند سموم بیش تری را دفع نماید. در کنار استفاده از این عرق باید استفاده از شیره انگور و انجیر را فراموش نکنید.

شربت سودا

بسیاری از افرادی که در این طب کار می کنند بیان کرده اند که یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به ایجاد خار پاشنه می شود تجمع سودا در بدن می باشد و این مشکل بیش تر در پایین تنه رخ می دهد. شربت های آنتی سودا می تواند به راحتی بدن را پاکسازی کرده و منجر به بهبود خار پاشنه گردد. این شربت کاملا گیاهی بوده و این دارو طبق تجویز طبیب های این طب باید مورد استفاده قرار بگیرد و بیش تر برای افرادی می باشد که تجمع سودا در بدن آن ها بسیار زیاد می باشد. باید بدانید که سودا در بدن می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها و مشکلات باشد. این ماده از مهم ترین عوامل ایجاد کننده افسردگی، استرس، وسواس، بیماری های شدید پوستی، درد های مفصلی و سیاتیکی، سردرد و میگرن و هموروئید سودا در بدن است و اگر نتوانید این مورد را درمان کنید باید منتظر بیماری های بسیار بد تری مانند سرطان ها و تومور ها باشید. استفاده از این شربت هم برای درمان خار پاشنه موثر است و هم می تواند از بروز انواع بیماری های نام برده پیشگیری نماید.

خار پاشنه در طب سنتی

شربت سرکه انگبین

این شربت گیاهی می باشد و از موادی با طبع گرم تهیه می شود. مهم ترین مواد به کار رفته در آن شامل سرکه انگور، عسل و گیاهان دارویی مانند نعنا و عناب می باشد. این شربت در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرد و در طب سنتی دارای شهرت بسیار زیادی می باشد. در واقع این شربت برای متعادل شدن مزاج و پاکسازی خون و کبد مورد استفاده قرار می گیرد و افرادی که از آن استفاده می کنند در بیش تر موارد نتیجه بسیار خوبی از این مورد دریافت می کنند. استفاده منظم از این شربت می تواند خار پاشنه شما را از بین ببرد و بیماری های ناشی از سودا را از بین خواهد برد.

گرم نگه داشتن پاشنه

بهتر است سعی کنید برای درمان خار پاشنه پا های خود را گرم نگه دارید و برای این کار بهتر است از یک مقداری پشم استفاده کنید و آن را در کف کفش خود قرار بدهید. تاثیری که پشم ها دارند را پدر های مخصوص اعمال نمی کند. البته استفاده از جوراب های پشمی نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند و خار پاشنه شما درمان خواهد شد. البته در زمستان و فصول سرد می توانید روی آجر های داغ نیز برای مدتی ایستاده تا بتوانید ان را درمان نمایید.

خار پاشنه در طب سنتی

حب مقلنجان

این قرص کاملا گیاهی می باشد و در کردستان تهیه شده  است. این دارو برای درمان بیماری های رماتیسمی و مفصلی و استخوانی مورد استفاده قرار می گیرد و تاثیرات بسیار خوبی را اعمال می کند. این داروی گیاهی می تواند از بروز فشار خون بالا و قند خون بالا پیشگیری نماید. مواد به کار رفته در این داروی گیاهی شامل مقل ارزق، هلیله کابلی، سورنجان، کتیرا و انجیر می باشد.استفاده از این حب گیاهی می تواند منجر به بهبود مشکلات سودایی شده و در نهایت خار پاشنه شما را درمان خواهد کرد.

درمان یبوست

اگر همراه با خار پاشنه دچار یبوست شوید ممکن است نشانه های شما بیش تر شده و درد های شدید تری را در قسمت پاشنه احساس کنید. درمان یبوست کمک می کند تا بتوانید میزان درد های ناشی از این مشکل را به حداقل برسانید. بهتر است رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا بتوانید از بروز این مشکل پیشگیری کرده و آن را در کم ترین زمان ممکن درمان نمایید. برای درمان یبوست درمان های بسیاری وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید ولی ساده ترین راه این است که از ملین ها استفاده نمایید تا بتوانید این کار را در کم ترین زمان ممکن انجام داده و درد های ناشی از خار پاشنه را سریعا به حداقل برسانید.

درمان خار پاشنه در خانه

برای این که بتوانید به درمان خار پاشنه در طب سنتی کمک کنید بهتر است سعی کنید از غذا های گرم استفاده کنید. در واقع این بیماری از سردی و رطوبت بدن ایجاد می شود و اگر بتوانید این مورد را رعایت کنید می توانید رد مدت زمان کوتاهی این مشکل را به راحتی از بین ببرید. در این مدت که می خواهید خار پاشنه در طب سنتی درمان کنید باید سعی کنید از خوردن لبنیات تا جایی که می شود بپرهیزید زیرا این مواد دارای طبع بسیار سرد می باشند و تاثیرات منفی در درمان دارند.

اگر از این مطلب رضایت داشتید در پایان می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده مطالب دیگری مانند درمان درد با طب سوزنی و درمان کوفتگی پا که در زمینه درمان خانگی نوشته شده است را مشاهده کنید و اطلاعات خود را در این زمینه ها افزایش دهید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.