دسته ها
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

سبک معماری زیبای خانه نیما یوشیج

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

خانه نیما یوشیج یک خانه تاریخی و در عین عاشقانه است که از یک شاعر بزرگ ایرانی برجای مانده است. این خانه در روستایی با همین نام واقع شده و امروزه بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود می کشاند.

نیما یوشیج یکی از بزرگ ترین شاعران و هنرمندان ایرانی بود که بعد از مرگ او منزل شخصی اش به یک موزه و مکان دیدنی برای علاقمندان تبدیل شد. این خانه که سبکی قاجاری دارد، با استفاده از مصالح گل، خشک و آجر بنا شده است. در این بخش می توانید با زیبایی های خانه نیما یوشیج بیشتر آشنا شوید.

خانه نیما یوشیج

معرفی خانه نیما یوشیج

بازدید از این خانه برای علاقمندان به این شاعر بزرگ می توانید، تجربه ای خاطره انگیز باشد. از سوی دیگر این خانه به دلیل برخورداری از معماری زیبای خود و ویژگی های معماری که در آن وجود دارد، می تواند مورد توجه قرار بگیرد. این خانه دارای چند ورودی بوده و در هر یک از بخش های آن می توانید با زیبایی های زیادی رو به رو شوید.

 • چکاد بام
 • بلیط کیش

منزل قدیمی نیما یوشیج

سبک معماری خانه:

همانطور که اشاره شد، سبک معماری این بنا قارجای بوده و نشان دهنده قدمت و پیشینه تاریخی این سازه است. سازنده این بنا ناظم الایاله بوده که جد نیما یوشیج بوده در محله لالوی یوشیج این خانه را بنا نموده است. در ساخت این بنا از ساده ترین مصالح استفاده شده که شامل گل، چوب و خشت هستند. این بنا از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است.

اقامتگاه نیما یوشیج

این خانه تاریخی دارای بخش های مختلفی است و در هر یک از بخش های آن می توانید، ویژگی هایی از معماری قاجاری را مشاهده کنید. این بنا دارای سه ورودی بوده و اتاق های متعددی نیز دو تا دور بنا را احاطه کرده اند. در حال حاضر این خانه یک موزه دیدنی برای بازدیدکنندگان می باشد. در بخش کتابخانه این موزه می توانید، کتاب های نفیس و ارزشمندی را مطالعه نمایید.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

موزه نیما یوشیج

بخش های مختلف خانه:

جالب است بدانید، در کتابخانه این موزه می توانید نمونه هایی از کتاب دیگر که نویسنده آن ها یوشیج نیست را نیز مطالعه کنید. در اتاق های دیگر نیز می توانید شاهد دست نوشته هایی از این هنرمند بزرگ باشید. نقاشی های بسیار جالبی که از مناره های قزوین قابل مشاهده هستند، می تواند توجه شما را جذب کند. در پایین این نقاشی ها نیز می توانید امضایی ماندگار از یوشیج را مشاهده کنید.

قبر نیما یوشیج

در بخش هایی دیگر از این موزه می توانید، تصاویری از این هنرمند بزرگ را مشاهده نمایید. شعرهای ماندگار و مهمی که از این شاعر به خاطر دارید، همچنین شعرهایی که بزرگان در وصف او گفته اند، همه در این موزه یافت می شود. در این حیاط سه سنگ قبر دیده می شود که متعلق به نیما، خواهرش و یکی از دوستان نزدیک نیما می باشد. این خانه امروزه یکی از دیدنی های بلده به شمار می آید. شما علاقمندان در لینک با مکان های دیدنی روستای یوش نیز آشنا می شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.