دسته ها
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

۵ اصل مهم در مدیریت به سبک رهبری اخلاقی

 • فروغ راد
 • ۴ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مقاله نگاهی خواهد شد به تعریف و ویژگی های رهبری اخلاقی و همچنین شما قوانین و ۵ اصل مهم این سبک از رهبری و مدیریت را مطالعه خواهید کرد.

رهبری اخلاقی در واقع احترام به اخلاق، حقوق، شان و ارزش های دیگران است، مدیریت با این سبک به کارمندان انگیزه می دهد تا با ارزش ها و اولویت های سازمان هم سو شده و برای هر شغلی ارزش آفرینی می کنند.

قوانین رهبری اخلاقی

رهبری به این سبک کاملا متفاوت با سبک های دیگر می باشد، زیرا رهبران نمی خواهند دیگران از آن ها پیروی و اطاعت کنند، بلکه به دیگران خدمت می کنند. آن ها به جای نمایش دادن مهارت های خود، خواهان این هستند که توانایی های دیگران را توسعه دهند.

رهبری و مدیریت ایده آل

در این نوع از رهبری، فرد برای ارزش ها و حقوق دیگران ارزش قائل بوده و در تیم سازی و ایجاد روابط سالم تلاش می کند. این نوع از رهبری رضایت بیشتر کارکنان را و عملکرد بهتر آنان را در پی دارد. این رهبران باید رفتارهای اخلاقی و مناسب خود را در همه جوانب زندگی خود حتی خارج از محیط کار نشان دهند حتی اگر کارمندان آن ها، رفتارشان را نبینند.

شاید در زمان هایی این نوع مدیریت ناخوشایند در نظر بیاید مانند وقتی که یک کارمند از اموال سازمان برای اهداف شخصی خود استفاده می کند و  مدیر مجبور به اخراج او می شود، اما باید این را در نظر بگیرد که یک مدیر اخلاقی خوب باید در همه جوانب اعتدال و قوانین را رعایت کند.

برای یک رهبر اخلاقی بودن نیازی به داشتن یک منصب عالی ندارید هر فردی در هر جایگاه و منصبی که باشد می تواند یک مدیر اخلاقی فوق العاده باشد. این افراد همیشه از احساسات اخلاقی بالایی برخوردار هستند و توسط اصول خاصی مانند عدالت رفتار کرده و هدایت می شوند و انگیزه بسیار زیادی برای رسیدن به درجات بالاتر دارند.

 • مبل و میز
 • بلیط کیش

شناسایی مشکلات اخلاقی و رفع آن ها

۵ اصل مهم در مدیریت با این سبک رهبری

این نوع از رهبری شامل ۵ اصل می باشد که همه پیروان از این سبک باید این ۵ اصل را رعایت نمایند:

۱- همیشه و در هر وضعیتی صادقانه عمل کنید و گفتار شما نیز باید صادقانه باشد، زیرا دروغ گویی و یا نشان دادن واقعیت آن گونه که نیست بی اعتمادی را بین طرفین شکل می دهد و. افراد نمی توانند به رهبری که صادق نیست اعتماد کنند.

۲- همیشه باید عدالت و انصاف یکی از بزرگترین دغدغه های یک رهبر ایده آل باشد، این نوع رهبری باید اولویت خود را بر مبنای برقراری عدالت بین همه افراد بگذارد و هرگز با افراد خاص برخورد متفاوتی نداشته باشد.

۳- یکی دیگر از اصول این سبک از رهبری احترام گذاشتن به همه افراد است، احترام به این معنا که به دیگران با دقت گوش می دهند و برای آنان ارزش قائل هستند. افراد را در جهت حفظ اهداف و ارزش های سازمان راهنمایی و هدایت کرده و با احترام با آن ها برخورد می کنند.

رهبری سازمان ها

۴- این رهبران رفاه و آسایش زیر دستان خود را اولویت قرار داده و سعی می کنند در سازمان خود از طریق مشاوره، تیم سازی و توانمند سازی کارکنان بین همه وحدت ایجاد کنند، آن ها به تشکیل جوامع مختلف کمک کرده و ارزش ها و اهداف همه کارمندان و کل سازمان را در نظر می گیرند نه اینکه تنها اهداف یک شخص و یا گروه خاصی مد نظر آن ها باشد.

۵- مردم بیشتر دوست دارند با افرادی کار کنند که از خصلت های خوب خود مانند صداقت، عدالت و … در همه مکان ها و همه زمینه ها استفاده می کنند، از این رو برای یک رهبر اخلاقی بسیار مهم است که همیشه و در هر شرایطی همان گونه رفتار کند که در محیط شرکت و سازمان خود رفتار می کند حتی اگر کارکنانش او را نبینند.

قوانین رهبری اخلاقی

برخی از ویژگی های رهبران اخلاقی

 • طوری رفتار کنید که برای دیگران به خصوص کارمندان خود الگو باشید
 • اخلاق و اصول حرفه ای را در راس کار خود و کارکنان سازمان قرار دهید.
 • ارتباطات اخلاقی و درست با دیگران برقرار کنید.
 • در جمع های مختلف شغلی و یا غیر شغلی به راحتی ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید.
 • بر اساس ارزش ها تصمیم گیری کنید.
 • همیشه با اعتماد به نفس رفتار کنید.
 • در برابر تخلفات اخلاقی و حرفه ای به طور سخت گیرانه برخورد کنید.
 • عدالت و احترام را بین همه برقرار کنید.
 • کارکنانی را استخدام کنید که نیک رفتار کنند.
 • سعی در ایجاد اجتماع و وحدت داشته باشید.
 • تغییرات را با آغوش باز قبول کنید.
 • دیدگاه و نظرات دیگران را نیز در نظر بگیرید.

اهداف رهبری اخلاقی

تقویت ویژگی های مدیریت اخلاقی در فرد

بهتر است ابتدا معضلات و مشکلات اخلاقی که باعث می شوند در سازمان تنش ایجاد شود را شناسایی کرده و بعد به طوری کاملا اصولی و عادلانه با آن ها کنار آمده و در رفع آنها بکوشید، یادتان باشد اگر می خواهید یک رهبر اخلاقی باشید برای رفع مشکلات اخلاقی شجاعانه عمل کرده و از گفتن حقیقت واهمه نداشته باشید، از اینکه ممکن است تصمیم شما باعث اخراج کسی شود ناراحت نشوید و مقتدرانه تصمیم بگیرید.

در پایان برای آشنایی با بلوغ سازمانی و سندرم تغییر مکرر در سازمان ها می توانید این مطالب را دنبال نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.