دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

دلایل بروز افسردگی کاربردی و چگونگی درمان آن

 • فروغ راد
 • ۳ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مقاله شما با معنا و مفهوم افسردگی و علت های ابتلا به آن آشنا خواهید شد، همچنین تعریف کاملی از افسردگی کاربردی و یا افسردگی با عملکرد بالا را مطالعه خواهید کرد و با دلایل ابتلا به آن و روش های درمان این بیماری آشنا خواهید شد.

افسردگی فقط داشتن احساس غم و اندوه نیست، افسردگی می تواند در همه اقشار جامعه و در همه سنین نمایان شود، افسردگی انواع مختلف و دلایل گوناگونی دارد، برای آشنا شدن با یک نوع از آن به نام افسردگی کاربردی با این مقاله همراه شوید.

افسردگی کاربردی و یا افسردگی با عملکرد بالا

افسردگی با عملکرد بالا یکی از انواع افسردگی می باشد که در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را درباره آن بیان کنیم، اما در ابتدا به تعریف کلی افسردگی و علت ابتلا به آن می پردازیم و سپس وارد بحث اصلی یعنی افسردگی با عملکرد بالا می شویم.

شرایط ایجاد افسردگی در افراد

تعریف کلی افسردگی

افسردگی فقط احساس غم و رنج و درد و ناراحتی نیست، در واقع افسردگی یک حالت خلقی است که فرد در آن احساس بی حوصلگی و بدخلقی می کند و نسبت به انجام فعالیت های روزانه و یا فعالیت هایی که قبلا آن ها را دوست داشته است بی علاقه شده و از آن ها فرار می کند. فرد افسرده معمولا دچار بی اشتهایی، احساس پوچی، افکار خودکشی و … می شود.

بیماری افسردگی بسته به نوع شدت و یا کهنگی و تازه بودن آن به روش های مختلف درمان می شود، قطعا برای درمان این بیماری روحی باید به یک روان شناس و یا روانپزشک مراجعه کرد. بهتر است تا دیر نشده برای درمان این بیماری اقدام کنید.

علت ابتلا به افسردگی

مبتلا شدن به افسردگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و بسته به نوع آن درمان های مختلفی نیز خواهد داشت، هر فردی ممکن است به این بیماری مبتلا شود بی آن که خودش اطلاع پیدا کند و یا اینکه بعد از مدتی طولانی متوجه این علائم در خودش شود. در این قسمت به برخی از علت های این بیماری اشاره می شود:

نکات مهم درباره افسردگی کاربردی

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

افسردگی و وراثت

این نوع از افسردگی ژنتیک بوده و در افرادی که زمینه افسردگی در خانواده آن ها وجود داشته است شکل می گیرد، البته این به آن معنا نیست که همه افرادی که در خانواده آن ها افسردگی وجود دارد مبتلا به آن شوند. معمولا افسردگی ژنتیک تا سال ها بروز داده نمی شود اما در شرایط خاص خود را نشان می دهد.

تفاوت های شخصیتی

شخصیت های مختلف در مواجهه با مشکلات و همچنین موقعیت های خاص رفتاری کاملا متفاوت با هم دارند،  بعضی از افرادی که بسیار مضطرب هستند، اعتماد به نفس پایینی دارند و یا منزوی هستند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی می باشند.

تغییرات شیمیایی مغز

مغز انسان از عصب ها و مواد شیمیایی بسیاری ساخته شده است که تغییر کم یا زیاد شدن آن ها به هر دلیلی می تواند باعث تغییر خلقیات در فرد شود.

شرایط محیطی

در چند که شرایط محیطی نقش زیادی در ابتلا به افسردگی ندارد اما شرایطی مانند، زلزه، فقر، از دست دادن یک فرد مهم در زندگی یا تجاوز های جنسی و بسیاری از موارد دیگر می توانند زمینه ساز ابتلا به افسردگی در افراد باشند.

درمان افسردگی کاربردی

تعریف افسردگی با عملکرد بالا

افسردگی اشکال مختلفی دارد که یکی از این اشکال افسردگی کاربردی می باشد، این افسردگی که به آن افسردگی با عملکرد بالا نیز می گویند، یک تشخیص بالینی نیست و بیشتر به عنوان یک کلمه رایج استفاده می شود ، اما همه این ها دلیل بر این نیست که واقعی نباشد. معمولا این افراد در دنیای بیرون خوب به نظر می رسند، به فعالیت های روزانه خود می پردازند و با مردم صحبت می کنند و لبخند می زنند، اما زمانی که تنها می شوند دوست دارند وقت خود را در رختخواب بگذرانند و یا اینکه ساعت ها گریه کنند. در واقع این افراد فقط می توانند افسردگی خود را از اطرافیان پنهان کنند.

علت های افسردگی با عملکرد بالا

افسردگی با عملکرد بالا نیز مانند همه انواع افسردگی می تواند علت های مختلف داشته باشد. ممکن است ترکیبی از تجربیات ژنتیکی، بیولوژیکی و یا شرایط زندگی باشد که در نهایت منجر به افسردگی عملکردی می شود. استرس، بیماری؛ غم، مواجه با بحرانی سخت، اعتیاد به مواد مخدر، شکست عاطفی، تغییرات عمده در زندگی و بسیاری از مسائل دیگر در زندگی ممکن است باعث ایجاد این نوع افسردگی در اشخاص شوند.

شخصی که دچار افسردگی کاربردی می شود، معمولا علائم کمی را از خود بروز می دهد، به همین دلیل می توانند به کار و فعالیت های خود ادامه دهند، گاهی نیز افراد کمال گرا به این نوع از افسردگی مبتلا می شوند، این افراد معمولا از انجام هر کاری سرباز می زنند زیرا از عدم موفقیت هراس دارند.

افرادی که دارای این نوع از افسردگی هستند به دلیل اینکه بیشتر فعالیت های خود را انجام می دهند متوجه افسردگی خود نشده و برای درمان اقدام نمی کنند، همچنین این افراد به دلیل بروز ندادن هیچ گونه علائم، از طرف اطرافیان نیز حمایت نمی شوند و کسی متوجه بیماری آن ها نمی شود و در نتیجه توجهی به بیماری آن ها نمی کنند.

ژنتیک و خطر ابتلا به افسردگی

این افراد در صورت کمک گرفتن از دیگران احساس گناه می کنند، آن ها گاهی تصور می کنند افرادی که دارای افسردگی شدیدتر هستند مستحق کمک می باشند و خود را لایق کمک دیگران نمی دانند.

افسردگی با عملکرد بالا این احساس را در فرد ایجاد می کند که دلیلی برای افسردگی وجود ندارد و نباید افسرده شوند، آن ها تصور می کنند باید شادتر باشند و کسی که دارای شغل و خانواده است لزومی ندارد افسرده شود و تمام این تصورات کمک کردن به آن ها را سخت می کند.

کسی که افسردگی با عملکرد بالا دارد ممکن است افکار بیشتری در مورد مرگ و خودکشی به ذهنش بیاید.

بسیاری از افراد درک درستی از افسردگی با عملکرد بالا ندارند و تصور می کنند فردی که با دیگران کنار نمی آید و یا در جمع خوشحال نیست، علاقه ای به پیدا کردن دوست ندارد و یا فردی تنبل است، در حالی که همه این ها نشانه های افسردگی کاربردی بوده و بی انگیزگی فرد را نشان می دهد، همین باور های غلط باعث می شوند فرد برای عملکرد بهتر دچار اشتباهات و مشکلاتی شود و در نتیجه باعث آسیب بیشتر به خود می شوند.

انواع افسردگی و درمان آن ها

درمان افسردگی با عملکرد بالا

 • اگر مشکوک به افسردگی با عملکرد بالا هستید حتما با یک روانشناس و یا روانپزشک مجرب صحبت کرده و برای درمان خود از او کمک بگیرید.
 • درمانگران معمولا برای درمان در این زمینه از دارو یا روان درمانی و یا ترکیبی از هر دو کمک می گیرند.
 • گاهی نیز از درمان شناخت رفتاری برای شناخت احساسات و رفتارهایی که افسردگی را در شما تقویت می کنند بهره می گیرند.
 • در زمانهایی نیز برای درمان افسردگی کاربردی از درمان به روش گفتگو محور استفاده می شود.

مبتلا شدن به افسردگی و دلایل آن

اگر علائم گفته شده در این مقاله را در خود و یا اطرافیانتان مشاهده کردید هرچه سریع تر برای درمان اقدام نمایید زیرا داشتن افسردگی و نادیده گرفتن آن می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای فرد افسرده و خانواده یا اطرافیان او به همراه داشته باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *