دسته ها
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱

میدان ساعت یزد با سبک معماری دیدنی و متفاوت

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۹ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

میدان ساعت یزد یکی از قدیمی ترین مکان های تاریخی می باشد و معمولا گردشگران بسیاری به آن جا می روند. برای این که اطلاعات بیشتری در مورد این بنای تاریخی داشته باشید تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

یزد یکی از شهرهای اصیل و باستانی ایران می باشد و دارای بخش های باستانی بسیاری بوده و سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می نماید. یکی از میدان های یزد به نام میدان ساعت از قدیمی ترین برج ها و میدان های دنیا به حساب می آید و در ادامه قرار است شما را با این بخش از ایران آشنا کنیم. برای آشنایی بیشتر با میدان ساعت یزد همراه ما باشید.

اطلاعاتی در مورد برج ساعت یزد

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

میدان ساعت یزد

در گذشته های نه چندان دور معمولا برج های ساعت را در میدان شهر می ساختند زیرا در این مکان ها رفت و آمدها بسیار زیاد بود و افراد بسیاری می توانستند از گذر زمان آگاه شوند. ساعتی  که در میدان یزد قرار دارد در زمان قاجار تاسیس شده است و جالب است بدانید که این برج از ساعت های دیگری که در دنیا وجود دارد مانند ساعت لندن بازدید کننده بیش تری داشته و بر اساس معماری که دارد می تواند توریست های بسیاری را به خود جذب نماید.

این ساعت در سال ۱۳۸۸ جزئی از آثار ملی شده است و اکنون از کهن ترین میدان ها به شمار می رود. باید بدانید که قدمت برج مورد نظر به سال ۷۵۲ قمری باز می گردد و ساختمان آن بسیار قدیمی می باشد ولی ساعت این برج در زمان قاجاریه ساخته شده است ولی باز هم این میدان را جزء قدیمی ترین آثار ایران در نظر گرفته اند.

بر اساس تمامی چیزهایی که از گذشته تا کنون روایت شده است ساختن این ساعت بر عهده فردی به نام ابوبکر بوده است و شغل اصلی این فرد نیز در همان زمان ساعت سازی بوده و اکنون نیز ۴ ساعت دیگر در کنار این برج وجود دارد که از زمان قاجار به جای مانده است.

معماری ساعت

معماری این ساعت به زمان قاجار بر می گردد و در این میدان از قوس، کاشی کاری، بخش های اجری و طاق استفاده شده است که در زمان قاجار بسیار مرسوم بوده است. طاقی که در بخش پایینی این ساعت قرار دارد منجر می شود تا ارتفاع این ساعت بسیار بیش تر دیده شود و در کنار آن طاق های کوچکتری نیز هستند. بر اساس کاشی هایی که در این بنا به کمار رفته است باعث می شود که زیبایی آن دو چندان شود.

 • مبل و میز
 • چکاد بام

میدان ساعت یزد

قسمت های دیگر میدان

یکی از دانشمندان آن زمان به نام مرتضی اعظم سید رکن ‌الدین محمد ‌بن ‌نظام‌ الدین حسینی ‌الریاضی دستور ساختن این میدان را داده است. میدان این برج مربع شکل می باشد و در آن بخش هایی به نام ساباط، آب انبار و حسینیه قرار دارد. در ادامه تمامی این بخش ها را نیز برایتان بررسی می کنیم.

حسینیه

یکی از بخش های این میدان حسینیه می باشد و حسینیه در نزدیک ترین حالت ممکن به این میدان می باشد و در خیابانی به نام مسجد جامع قرار دارد و بازدید از آن می تواند برایتان جالب باشد.

ساباط

ساباط به همان کوچه های سر پوشیده میگویند که شما می توانید آن ها را در بخش های متفاوتی از این شهر مشاهده نمایید. در واقع یزد یکی از گرم ترین مناطق ایران می باشد و در کویر بنا شده است از این رو نیاز است تا از این روش برای راحت تر خرید کردن مردم در روز استفاده شود. یک سری از ساباط ها هستند که مخصوص به این میدان در یزد مخی باشند و شما می توانید به راحتی از این ساباط ها برای رفتن به میدان یزد استفاده کنید.

آب انبار

یکی دیگر از مکان هایی که در این بخش قرار دارد آب انبار می باشد و این آب انبار به دست خواجه شاه امیر استر آبادی بنا شده است و این بنا در سال ۱۱۲۱ ساخته شده است. جالب است بدانید که این بنا دارای چهار عدد بادگیر می باشد و برای این که بتوانید به آن برسید باید ۴۹ پله را طی کنید.

ساباط های یزد

ساعت مارکار در یزد

به گفته بسیاری از کارشناسان این ساعت در مرکز ایران قرار دارد و از این رو یکی از مهم ترین جاذبه های یزد به حساب می آید. ساعت مارکار در یکی از میدان های ساعت قرار دارد و از ساعت میدان نیز قدمت بیشتری ندارد. در واقع این ساعت در سال ۱۳۱۳ در دوره پهلوی ساخته شده است.

این ساعت به ساعت فردوسی نیز یاد می شود بنابراین اگر به جای ساعت مارکار از ساعت فردوسی نیز استفاده شد بهتر است از این موضوع تعجب نکنید. استفاده از اسم فردوسی به این دلیل می باشد که در ابتدای ساخت قرار بود نام این شاعر بر روی آن باشد ولی دو سال بعد در سال ۱۳۱۵ نام این ساعت به مارکار تغییر نمود. در اطراف این ساعت دبیرستان، بهزیستی و پرورشگاهی وجود دارد که توسط فردی زرتشتی و با هزینه های شخصی او ساخته شده است. نام این فرد پشوتن جی دوسابایی می باشد.

از نظر طراحی اگر بخواهیم این دو بنا را با یک دیگر مقایسه کنیم باید بدانید که این دو از نظر ظاهری شبیه به یک دیگر هستند ولی دارای یک سری تفاوت هایی نیز هستند. ساعتی که در این بخش از مارکار قرار گرفته است دارای سه بخش می باشد و این سه بخش شامل کلاهک برج، پایه و بدنه می باشد و همچنین بر روی آن از اشعار فردوسی نیز استفاده شده است. بخش بیرونی ساعت مارکار از سیمان استفاده شده است در حالی که بخش بیرونی ساعت یزد از کاشی استفاده شده است.

میدان ساعت یزد

بازدید از میدان ساعت

همانطور که می دانید یزد یکی از شهر های کویری می باشد و دمای بسیار بالایی دارد. در واقع بهتر است از فصل تابستان برای سفر به این شهر استفاده نکنید و بهترین زمان مسافرت به این شهر و بازدید از این میدان در اوایل فصل بهار و اواخر تابستان می باشد. در این زمان ها دمای هوا کم تر می شود و شما به راحتی می توانید در این شهر گشت و گذار داشته باشید.

یزد یکی از شهر های پر جاذبه می باشد که در کویر قرار گرفته است و اگر قصد سفر به این شهر را دارید بهتر است در این بخش از ایرانگردی می توانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید و اطلاعاتی را در مورد آتشکده ورهرام و کویر کاراکال بدست آورید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.