دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

آنچه در مورد تاثیر سیگار بر معده باید بدانید

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۸ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب شما را با تاثیر سیگار بر معده آشنا می کنیم و اطلاعاتی از این دخانیات پر خطر در اختیار شما قرار خواهیم داد.

سیگار کشیدن می تواند از روش های متفاوتی بر بدن و دستگاه گوارش تاثیر بگذارد. بسیاری از افراد از خطراتی که سیگار کشیدن با خود به همراه دارد اطلاعی ندارند و یا نسبت به آن بی اعتنا می باشند. در ادامه تاثیر سیگار بر معده را برای شما بررسی می کنیم.

تاثیر سیگار بر معده

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

تاثیر سیگار بر معده و مضرات مصرف آن بر گوارش

سیگار بر بدن و دستگاه گوارش تاثیرات منفی بسیار زیادی دارد ولی بسیاری از افرادی که به آن اعتیاد دارند نمی خواهند که با دانستن این مشکلات باز هم سیگار کشیدن را ترک نمایند. جالب است بدانید که سیگار کشیدن نه تنها برای خودتان بلکه برای تمامی افرادی که در اطراف شما قرار دارند بسیار مضر می باشد و می تواند مشکلات بسیار زیادی را برایتان ایجاد نماید. در ادامه یک سری از تاثیرات سیگار بر معده را برای شما عزیزان بررسی می کنیم.

آسیب سیستم گوارشی

اگر در روز از سیگار استفاده می کنید باید بدانید که سیستم گوارشی شما تحت آسیب های بسیار شدیدی قرار می گیرد. افرادی که سیگار می کشند بیش تر از سایرین دچار زخم معده می شوند و سوزش معده برای آن ها رخ می دهد. در واقع زمانی که شما دچار مشکلات گوارشی می شوید و همچنان کشیدن را ادامه می دهید درمان بیماری هایتان سخت تر خواهد شد. سیگار کشیدن بیماری های گوارشی کرون و سنگ صفرا را افزایش می دهد. اگر پانکراتیت دارید ممکن است سیگار کشیدن روند بیماری را بد تر کند از این رو بهتر است در صورت مبتلا شدن به بیماری های گوارشی سیگار کشیدن را کنار بگذارید تا بتوانید وضعیت بهتری داشته باشید.

سوزش سر دل

یکی از مهم ترین تاثیراتی که استعمال دخانیات بر روی معده دارد این است که منجر به سوزش سر دل می شود و حالت بدی را برای فرد ایجاد می کند. در واقع معده اسید تولید می کند و اگر این لاسید راه خود را به مری پیدا کند ممکن است سوزش سر دل را تجربه نمایید. در واقع این امر می تواند منجر به ایجاد ریفلاکس معده نیز شود و مشکلات شما شدید تر شود. هر چند که معده توسط اسفنکتر هایی از مری جدا می شود و این اسفنکتر می تواند باعث مراقبت از مری در برابر اسید ها گردد ولی در نظر داشته باشید که سیگار کشیدن می تواند این اسفنکترها را ضعیف کرده و در نهایت اسید معده به مری راه می یابد. برای درمان این مشکل ابتدا بهتر است برای ترک سیگار اقدام نمایید.

سیگار کشیدن و سوزش سر دل

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

زخم معده

افرادی که سیگار می کشند احتمال این که به زخم معده دچار شوند بسیار زیاد می باشد بنابراین اگر سیگار می کشید باید حواستان به معده خود نیز باشد زیرا زخم معده در طولانی مدت می تواند بیماری های دیگری را نیز ایجاد کند و از این رو باید بیش تر حواستان باشد تا بیماری های شما گسترده تر نشود. اگر به زخم معده مبتلا شدید می توانید با ترک کردن سیگار زخم ها را بهبود بخشید. یک سری از باکتری ها هستند که نام آن ها هلیکوباکتر پیلوری می باشد و در زخم معده یافت می شوند و اگر سیگار را استعمال می کنید باید حواستان باشد زیرا ممکن است به این بیماری نیز مبتلا گردید.

بیماری های کبدی

علاوه بر مشکلات معدی سیگار بر کبد نیز بسیار زیاد می باشد از این رو بهتر است با اثرات آن نیز آشنا شوید. کبد یکی از حیاتی ترین عضوها و ارگان ها می باشد و در صورتی که آسیب ببیند ممکن است مشکلات بسیاری برایتان ایجاد شود. اگر سیگار می کشید باید بدانید  که این عضو مهم در بدن نیز در معرض خطر قرار دارد. در واقع کبد می تواند تمامی سموم را از بدن شما فیلتر کند و میزان بیماری زایی را به حداقل برساند. سیگار کشیدن می تواند این ارگان بسیار مهم در بدن را از کار بیندازد و داروها به خوبی در بدن شما پردازش نمی شوند.

کرون

کرون یکی از بیماری های التهابی می باشد و می تواند مشکلات شدید گوارشی را برای فرد مبتلا ایجاد نماید. کرون را می توان یک اختلال خود ایمنی دانست و اگر سیگار می کشید این بیماری افزایش می یابد و می تواند وضعیت شما را بد تر نماید. برای کنترل نشانه های کرون نیاز است تا برای ترک کردن سیگار اقدام نمایید.

سرطان معده

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای فرد سیگاری ایجاد شود سرطان معده می شود. سرطان معده یکی از سخت ترین بیماری ها می باشد و درمان بسیار سختی دارد و اکثرا باید سال های طولانی تحت درمان باشید تا بتوانید بر این بیماری غلبه نمایید. البته سرطان معده در رجه دوم قرار دارد و قبل از این که چنین مشکلی برای فر ایجاد شود یک سری سرطان های دیگر مانند سرطان دهان و لثه در اولویت قرار دارند و فرد قبل از این که به این نوع سرطان دچار شود ابتدا به انواع سرطانهای دهان و لثه مبتلا خواهد شد.

سیگار و سرطان معده

تاثیر سیگار بر معده بسیار زیاد می باشد و اگر سیگار می کشید و یا فردی که سیگار می کشد برای شما اهمیت دارد و نمی خواهید که هیچ کدام از این بیماری ها را تجربه نماید بهتر است برای ترک سیگار اقدام کنید زیرا این بیماری ها هزینه بسیار زیادی برای درمانشان دارند و هر فردی نمی تواند از پس این هزینه ها بر بیاید و ممکن است مشکلات بسیاری برای شما و دیگران ایجاد شود. برای ترک سیگار می توانید از پزشک کمک بگیرید تا بتوانید این کار را به بهترین شکل ممکن انجام داده و در نهایت ترک شما کنترل شده باشد. ارتباط سیگار و کبد چرب و ارتباط سیگار و لاغری  از دیگر مطالب مرتبطی می باشند که شما می توانید آن ها را مشاهده کنید و برای این کار نیاز است تا از لینک های داده شده استفاده کنید تابه صفحات مربوطه وارد شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.