دسته ها
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱

مراحل ساخت بتونه چوب و ابزارهای مورد نیاز این کار

 • منصوره رمضان زاده
 • ۲۴ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

بتونه چوب برای پوشش دهی انواع نقایص سطوح چوبی و ترمیم انواع خراش و ترک خوردگی انجام می گیرد که قبل از رنگ کاری اجرای آن بسیار ضروری و مهم می باشد. یادگیری نحوه ساخت بتونه چوب در هنگام رو به رو شدن با چنین مشکلاتی بسیار مفید و کاربردی بوده که می توانید با استفاده از روشی ساده در منزل به درست کردن آن بپردازید.

از جمله موادی که به منظور پر کردن منافذ و درزها و هموار کردن سطوح چوبی بکار گرفته می شود بتونه چوب بوده که اغلب برای درست کردن آن باید از ترکیباتی استفاده گردد که خیلی سریع به چوب نفوذ نکند و در واقع درجه رقیق بودن آن برای انواع چوب با بافت های مختلف مناسب باشد. در همین زمینه قصد داریم در این مطلب به جهت یادگیری شما عزیزان به آموزش ساخت بتونه چوب بپردازیم.

نحوه ساخت بتونه چوب

بتونه چوب یا در حقیقت بتونه مل و سیریش از رایج ترین شیوه ها برای بتونه گیری چوب و سازه های چوبی به حساب می آید. ساخت بتونه چوب کار خیلی سختی نبوده تنها کافی است با آماده سازی مواد اولیه آن به راحتی آن را در منزل درست کنید و برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار دهید.

مراحل تهیه بتونه چوب

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

از آن جایی که در زمان درست کردن وسایل و سازه های چوبی امکان دارد سوراخ ها، درزها و منافذی ایجاد شود در نتیجه نیاز به ترکیبی دارید که بتوانید این قسمت ها را بپوشانید در نتیجه استفاده از بتونه چوب ضروری بوده که آن را به صورت حاضری و آماده می توان از بازار تهیه نمود ولی بهتر است خودتان در منزل آن را بسازید چرا که در این صورت می توانید رنگی مطابق با متریال چوب دلخواه خود را به دست آورید.

استفاده از این ماده خمیری شکل در رنگ کاری بخشی مهم و جدا نشدنی می باشد. از بتونه به طور معمول پس از آخرین مرحله پرداخت و قبل از رنگ کاری استفاده می گردد. بدین معنا که به منظور بتونه کاری در ابتدا بایستی سطح کار را به طور کامل سنباده بکشید تا صاف و یکدست گردد بعد از آن متناسب با میزان درز و منافذ چوب بتونه را درست کنید.

طریقه ساخت بتونه چوب

لوازم و ترکیبات مورد نیاز

برای درست کردن این ماده به وسایلی مثل لیسه، سمباده، کاردک و یک ظرف دارید و همچنین احتیاج به مواد و ترکیباتی دارید که در ادامه به معرفی و شرح آن ها پرداخته ایم.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

پودر مل

این نوع پودر که به گل بتونه نیز معروف بوده ترکیب اصلی بتونه به شمار می آید. پودر مل که ترکیب کربنات کلسیم می باشد خیلی به آرد شباهت داشته و رنگ آن سفید مایل به کرمی می باشد.

شیوه تهیه بتونه چوب

پودر امرا

از دیگر ترکیبات بتونه پودر امرا می باشد که رنگی قرمز مایل به قهوه ای دارد.

پودر اخرا

این پودر که در واقع همان اکسید آهن بوده دارای رنگی قرمز می باشد و در انواع آب و روغن حل می گردد. از این ترکیب اغلب به منظور همرنگی یا عوض کردن رنگ بتونه استفاده می گردد. خاک اخرا که یکی از رنگدانه های ضروری اکسید آهن می باشد جزء نخستین کانی هایی می باشد که انسان از آن بهره برده و از گذشته تاکنون برای رنگ کردن استفاده می شده است.

دوده

از دیگر ترکیباتی که برای رنگ دهی به بتونه مورد استفاده قرار گرفته می شود دوده می باشد.

گل ماشی

از این ترکیب برای رنگ بخشیدن به بتونه استفاده می گردد. گل ماشی دارای رنگ زردی بوده و در گروه رنگ های خردلی یا قهوه ای خیلی روشن قرار گرفته می شود. از مخلوط گل ماش با رنگ های دیگر می توان رنگ هایی همچون بژ، استخوانی، کرم، زیتونی، حنایی، نسکافه ای و … را خیلی راحت درست نمود.

نحوه تهیه بتونه چوب

آب

برای ترکیب نمودن مواد با هم از آن استفاده شده و نقش خمیری کردن بتونه را برعهده دارد.

سریش

ترکیبی به رنگ قهوه ای روشن می باشد که در مخلوط با آب خاصیت چسبندگی به خود می گیرد و بتونه مقاومت می بخشد. به طور معمول برای هر ۱۰۰ گرم مل ۱۰ گرم سریش مورد استفاده قرار گرفته می شود ولی در صورتی که میزان آن از حد متعارف بیشتر باشد بتونه بافت سفتی به خود می گیرد. در کل می توان گفت به نسبت هر کاردک ماده بایستی دو قاشق غذا خوری سیریش بکار برد.

سینکا

پودری سفید رنگ و سنگین می باشد که به نسبت پودر مل دارای وزن بیشتری بوده و از آن برای درست کردن بتونه روغنی استفاده می گردد. توجه نمایید که این ترکیب بایستی به میزان مورد نیاز استفاده گردد تا رنگ و روغن را روان نماید چرا که اگر بیش از اندازه مصرف شود موجب شده رنگ و استحکام بتونه از بین برود.

آموزش درست کردن بتونه چوب

مراحل تهیه بتونه چوب

در ابتدای کار بایستی با در نظر گرفتن میزان مورد احتیاج بتونه پودر مل را بر روی تخته بریزید و به آن سیریش را بیفزایید. میزان سیریش متناسب با نوع کار و میزان استحکام مورد احتیاج فرق خواهد کرد ولی در حالت عادی برای هر کاردک پودر مل حدود یک قاشق چای خوری سیریش احتیاج می باشد یا به گونه ای دیگر باید گفت برای میزان یک کیلو پودر مل به مقدار یک قاشق غذا خوری سیریش احتیاج دارید.

طریقه درست کردن بتونه چوب

در گام بعدی ساخت بتونه چوب متناسب با رنگ چوب یا رنگ آستری باید پودر های امرا، اخرا، سینکا، دوده و … را بیفزایید. مقدار پودرهای رنگی به پودر مل با کسب تجربه حاصل می شود ولی می توان گفت برای مقدار یک کاردک مل می توان با میزان یک قاشق چای خوری از پودرهای رنگی به رنگ دلخواه دست پیدا کنید.

بعد از اضافه نمودن پودر های موردنظر به طور کامل پودرها را با کمک کاردک و لیسه ترکیب نمایید و یک چاله در قسمت وسط پودر به وجود آورید. آب را به آهستگی به پودر بیفزایید تا حالت خمیری شکل ایجاد گردد. بعد از آن خمیر حاصل شده را با کمک کاردک بر روی سوراخ، منافذ چوب و درز بمالید.

طرز تهیه بتونه چوب

شیوه دوم تهیه بتونه

در این روش نیز احتیاج به یک سری مواد دارید و باید طی مراحلی آن را بسازید که در ادامه شرح داده ایم.

وسایل مورد احتیاج

 • خاک اره از چوب موردنظر
 • سنگ شکن
 • چسب چوب
 • دستکش ضد حساسیت
 • ظرف
 • عینک ایمنی برای چشم
 • کاردک
 • گوشی برای مواظبت از گوش

نحوه درست کردن بتونه چوب

طریقه درست کردن بتونه

در ابتدای کار باید به ساختن خاک اره بپردازید. در آغاز باید اشاره شود که می توانید خاک اره را از چوب مورد نظر درست نمایید و خریداری کنید. در غیر این صورت می توانید برای درست کردن خاک اره مطابق روش گفته شده عمل نمایید. به منظور این کار می توانید با کمک سنگ شکن بخشی از چوب را که برش زده اید به خاک اره تبدیل سازید. برای اجرای این کار بایستی حتما عینک مخصوص و ماسک را بکار گیرید تا هیچ گونه آسیب و مشکلی برای شما رخ ندهد.

در گام بعدی ساخت بتونه چوب نوبت اضافه نمودن چسب چوب می باشد. به منظور انجام این کار بایستی به میزان سختی چسب چوب دقت نمایید تا میزان صحیحی از آن را مورد استفاده قرار دهید. البته در زمان افزودن بایستی خیلی سریع این ماده را هم زده تا چسب چوب خشک نگردد. مدت زمان توصیه شده برای هم زدن خاک اره و چسب چوب حدودا ۱۲ دقیقه می باشد.

وقتی که به ترکیبی یکدست تبدیل گشت می توانید هم زدن ترکیب را به پایان برسانید. توجه داشته باشید که حتما از دستکش برای ترکیب نمودن استفاده کنید تا خطری برای شما پیش نیاید. در گام بعدی باید از کاردک استفاده نمایید. با کمک این وسیله می توانید ترکیب آماده شده را بر روی بخش هایی که نیاز می باشد با دقت بزنید.

نحوه ساخت بتونه چوب

در مطلب ارائه شده با نحوه ساخت بتونه چوب به دو روش متفاوت آشنا شدید که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید. برای آشنایی با سرکه چوب و معرفی انواع چوب نیز می توانید به سراغ این لینک ها بروید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.