دسته ها
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

خاطره درمانی و نکات انجام این تکنیک روانشناسی

 • فروغ راد
 • ۱۰ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

همه افراد از یادآوری خاطرات گذشته و بازگو کردن آن ها برای دیگران حسی لذت بخش پیدا می کنند، در واقع افراد با بیان احساسات خود حس رهایی از مشکلات و با ارزش بودن پیدا می کنند، محققین با توجه به همین امر به فنی به نام خاطره درمانی در زمینه روان شناسی برای بهبود افسردگی و بسیاری دیگر از بیماری ها مخصوصا در افراد سالمند دست یافته اند.

همه ما تجربه این را داریم که وقتی دوست قدیمی خود را بعد از مدت ها می بنیم و درباره خاطرات مشترکی که باهم داریم صحبت می کنیم و یا با اعضای خانواده خود درباره خاطرات و اتفاقاتی که در سال های گذشته در زندگی ما رخ داده اند صحبت می کنیم تا چه اندازه یادآوری آن ها برایمان شیرین و جذاب است، حتی اگر این خاطرات تلخ باشند با بیان احساسات خود درباره آن حس آرامش به ما دست می دهد، در واقع خاطره درمانی نیز مشابه همین امر است و در روان شناسی به عنوان یک فن برای کاهش افسردگی و درمان بسیاری از مشکلات روحی استفاده می شود.

خاطره درمانی چیست؟

خاطره گویی تخلیه هیجانات و برون ریزی احساسات است، این عمل که یکی از فنون روان شناسی است هدفش بیان احساسات مثبت و منفی و کاهش استرس و اضطراب می باشد. استفاده از این فن در سنین بزرگسالی به خصوص در دوران سالمندی بسیار موثر و کارآمد است. خاطره گویی در واقع مداخله ای روانی اجتماعی و با هدف کمک به کیفیت زندگی سالمندان برای سازگاری با تغییرات زندگی است.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

خاطره گویی و درمان جنون

در جلسات خاطره گویی چه می گذرد؟

در جلسات خاطره گویی افراد به صحبت درباره وقایعی می پردازند که توسط عکس ها، فیلم ها، موسیقی و اشیاء گذشته به آن ها یادآوری می شود، در واقع موسیقی و هنر بر روی پیامدهای خلاقانه تمرکز دارد و به فرد کمک می کند تا به خاطراتش دسترسی پیدا کند.

خاطره درمانی به افراد کمک می کند تا برخلاف آسیب های حافظه ای مجددا با دیگران ارتباط برقرار کنند، همان طور که قبلا گفته شد خاطره گویی یک روش مناسب برای افراد بزرگسال و مسن می باشد، افراد با افزایش سن احساس ترک شدن و عدم ارتباط با دیگران را دارند این فن در روان شناسی به آن ها کمک می کند تا احساس کنند شنیده می شوند، دیده می شوند و برای دیگران با ارزش هستند.

تحریک مغز با استفاده از موسیقی در روش درمانی خاطره گویی

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

این روش بخش های خاصی از مغز را در نظر می گیرد و تحریک می کند که مربوط به خاطرات بلند مدت شخص می باشند و آن ها را ترغیب می کند تا در مورد خاطراتی صحبت کنند که مورد توجه قرار نگرفته است و با استفاده از ارگان های حسی خاطرات فرد را بر می انگیزد و تمام این اقدامات می توانند بر روی عواطف و احساسات فرد تاثیر بگذارند.

تحقیقات در این زمینه نشان داده است که افراد مسنی که فن خاطره گویی را اجرا می کنند و یا در جلسات این چنینی شرکت می کنند نسبت به هم سن و سالان خود بیشتر سرگرم و مشغول هستند، حتی افرادی که افسرده و خشک بوده اند در طول بهره گیری از این روش و همچنین بعد از آن به افرادی شاد و خوشحال تبدیل شده اند.

خاطره درمانی روشی برای کاهش افسردگی

نکته قابل توجه این است که جلسات خاطره درمانی می تواند برای خانواده ها و حتی مراقبان سالمندان نیز بسیار مفید باشد. این جلسات باعث می شود تا افراد شناخت بهتری نسبت به جنون و آلزایمر داشته باشند و ارتباط بهتری با سالمندان برقرار کنند.

خاطره گویی در بهبود بیماری هایی مانند افسردگی، آلزایمر، پارکینسون، هونتینگون و افراد دارای جنون بسیار موثر واقع می شود، همچنین می تواند آسیب های ذهنی نامرتبط به بیماری های خاص را هم بهبود ببخشد.

زمانی که بهترین روش موجود در درمان یک شخص این روش می باشد حتما باید گذشته او را در نظر بگیرید و سپس اقدام به شروع درمان کنید، زیرا ممکن است خاطرات بد و منفی او نیز برایش یادآوری شوند.

خاطره درمانی روشی موثر در بیماری های سالمندان

جلسات خاطره درمانی به چه نحوی انجام می شوند؟

خاطره گویی می تواند شامل جلساتی با یک درمانگر باشد و یا اینکه به صورت گروهی انجام شود، درمانگر و یا مشاور می تواند در طول جلسات از حمایتگرهای حسی مانند ابزارهایی که فرد در گذشته از آن ها استفاده می کرده است، عکس ها، موسیقی، فیلم های مربوط به یک دوره خاص در زندگی فرد، پارچه های قدیمی برای لمس فرد، مجموعه ها و لوازم مربوط به دوران جوانی فرد و فعالیت های هنری که در گذشته به انجام آن ها می پرداخته است استفاده نماید، این حمایت کننده ها در واقع ابزارهایی هستند که منجر به تحریک خاطره و یا درک هویت می شوند. سپس درمانگر می تواند به درمانجو کمک کند تا تفکرات و احساسات خود را به محض بروز بیان کند. این دوره ها زمان مشخصی ندارند و متغیر هستند.

خاطره درمانی به این دلیل به صورت گروهی برگزار می شود زیرا افراد با قرار گرفتن در گروه هم نوع خود و درک این مساله که تنها خودشان دست خوش ناملایمات زندگی قرار نگرفته اند و دیگران نیز مانند آن ها وجود دارند راحت تر می توانند احساسات خود را بیان کنند. هر جلسه از خاطره گویی به موضوعی خاص از جمله کودکی، ازدواج، تولد فرزندان و… اختصاص دارد و درمانگر با هشیاری خاطرات تلخ و شیرین را که شاید در لایه های ذهن مخفی شده باشد بیرون می کشد.

عکس ها موثر در تحریک مغز سالمندان

خاطره گویی گروهی به طور کاملا چشم گیری به افزایش اعتماد به نفس، بهبود رضایت از زندگی، کاهش افسردگی، کاهش احساس تنهایی و رهایی سالمندان از فشارهای روانی کمک می کند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.