دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

گیاهان مناسب بالکن و تراس کدامند؟

  • ملیحه بال افکن
  • ۹ تیر ۱۴۰۱
  • ۰

در واقع شما می توانید برای فضای بالکن یا تراس منزل تان از گل های مختلفی استفاده نمایید که در این میان برخی از گونه های آپارتمانی انتخاب ایده آلی خواهند بود. به همین خاطر در این مقاله به بیان انواع مختلف گیاهان مناسب بالکن پرداخته ایم.

به طور کلی زندگی در آپارتمان و نداشتن حیاط و باغچه های قدیمی به این معنا نیست که برای همیشه خودتان را از لذت نگهداری از گیاهان محروم کنید زیرا شما می توانید تراس و یا بالکن منزل تان را به یک محیط پر از گل های رنگارنگ، درختچه های همیشه سبز مناسب و سبزیجاتی که خودتان پرورش داده اید تبدیل کنید.

آشنایی با گیاهان مناسب بالکن

همانطور که می دانید گیاهانی که در فضای بالکن استفاده می شوند بایستی در برابر گرما مقاومت زیادی داشته باشند چون تنها آفتاب بلکه گرمای خروجی از ساختمان، گرنای کولر و انعکاس نور خورشیدی زیست آن ها را گرم خواهد کرد. به طور کلی در بالکن هایی که رو به خیابان واقع شده اند، بهتر است از گیاهان مقاوم به گرد و غبار و همچنین آلودگی هوا استفاده نمایید.

انواع گیاهان مناسب بالکن

در واقع بالکن منزل فضای بسیار خوبی است که با تزئین آن زیبایی و طراوت را به ساختمان می آورید. برای سبز کردن بالکن تان می توانید از باکس های گل، گلدان های آویزی، گیاهان رونده و گلدان های زمینی استفاده کنید. با این وجود برای داشتن یک انتخاب درست شناخت دوام گل ها و حتی طول زمان گلدهی کاملا ضروری خواهد بود.

از آنجایی که پیچ های مقاوم و گیاهان رونده و همیشه سبز می توانند سایبان خوبی برای ایجاد یک فشای خنک و با طراوت در بالکن باشند به همین خاطر استفاده از آن ها به شدت توصیه خواهد شد. در ادامه سعی کرده ایم تا تمامی گل های مناسب بالکن را بیان نمایید تا شما بتوانید فضای بالکن خانه تان را رنگارنگ و زیبا کنید:

گل شمعدانی:

بهتر است بدانید که گل شمعدانی عطر خاصی داشته و معمولا به شکل معلق در فضای بالکن مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این گیاه به شدت نور دوست بوده و شما می توانید برای نگهداری از گل شمعدانی در بالکن، گلدان های آن را با آویز مخصوص از طناب و یا گلدان های آویزدار در فضای تراس تان قرار دهید. همچنین می توانید از لبه تراس یا خود فضای بالکن نیز برای قرار دادن گلدان های شمعدانی استفاده نمایید.

گل تاج خروس:

تاج خروس را می توان یک نوع گیاه مناسب فضای بالکن دانست که همچنین یکی از گیاهان زینتی خانگی به شمار می رود که خواص درمانی فراوانی را به خود اختصاص داده است. برای مثال دانه های آن اغلب برای کاهش کلسترول و باز شدن عروق مورد استفاده قرار می گیرند. در مقابل گل های تاج خروس نیز به شکل قرمز مخملی می باشند که زیبایی و جذابیت بالکن خانه تان را دو چندان خواهند کرد.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

تاج خروس از دسته گل های بالکنی

گل داوودی:

گل داوودی نیز یکی از دیگر از گیاهان مناسب بالکن می باشد که گیاهی بادوام و مقاوم در برابر شرایط محیطی مختلف خواهد بود. در واقع کاشت گل داوودی در گلدان را می توان یک راه مناسب برای تنوع تراس خانه دانست زیرا که رنگ های زیبا و متنوعی دارد. جالب است بدانید که داوودی به عنوان گیاه ملی در کشور ژاپن شناخته شده و بیش از ۲۰۰ گونه مختلف را شامل می شود.

گیاه بگونیا:

بگونیا نیز یک گیاه چند ساله و همیشه سبز می باشد که به سه دسته بگونیا لورن، بگونیا الاتیور و بگونیا غده ای تقسیم می شود و دارای دو گونه گلدار و برگی خواهد بود. توجه داشته داشته باشید که این گیاه برای رشد مناسب به بازه دمایی ۱۲ تا ۲۱ درجه سانتی گراد نیاز دارد بنابراین یکی گل های مخصوص تراس به شمار خواهد آمد.

گیاه کاغذی:

به طور کلی به خاطر راحتی در نگهداری گیاه کاغذی در فضای باز می توان ان را مناسب ترین گل بالکن معرفی کرد. در واقع کاغذی درختچه ای است که به سمت بالا رشد کرده و  دیواری پر گل را برایتان نمایان می کند. البته نباید از این نکته غافل شوید که گل کاغذی برای رشد نیاز به نور فراوان خورشید و آبیاری کم دارد و نباید از آن ها غافل شوید.

خصوصیات گل های مناسب بالکن

گل بنفشه معطر:

بهتر است بدانید که بنفشه معطر معمولا به صورت خودرو و با زندگی وحشی در طبیعت یافت می شود. گل های این گیاه معمولا در فصل بهار به رنگ بنفش تیره با بویی دلپذیر شکوفا خواهند شد. یکی از روش های تکثیر این گیاه کاشت بذر آن است که پس از رشد کافی می توانید در تراس استفاده کرده و عطر خوش آن را استشمام نمایید.

گل محبوبه شب:

به طور کلی گل محبوبه شب از دسته گیاهان همیشه سزی است که با هوای گرم سازگاری خوبی دارد و در شرایط گرم و خشک می تواند روند رشد ایده آلی داشته باشد. اگر این گیاه را در فضای بالکن درون گلدان بکارید قادر به گلدهی در تمام طول سال خواهد بود.

گیاه پیراکانتا:

یکی دیگر از گیاهان مناسب بالکن گیاه پیراکانتا است که همیشه سبز بوده و با شاخه های تیز و تیغ دار خود جلوه ای زیبا به بالکن شما می دهد. معمولا با هرس کردن این گیاه می توان فرم جدیدی به آن داد.

پرورش گیاه در بالکن

درخت نارنج:

درخت نارنج نیز یکی از درختچه های همیشه سبز محسوب می شود که عطر شکوفه های آن در فصل بهار موج معطر شدن فضای خانه ها خواهد شد. این درختچه سرمای فصل زمستان را تا حد زایدی تحمل می کند و با ای حال توصیه می کنیم در مناطقی که سرمای هوا به زیر صفر می رسد شاخه ها و برگ های نارنج جوان را به وسیله نایلون بپوشانید.

درخت زیتون:

درختان زیتون نیز گیاهانی همیشه سبز و دائمی محسوب می شوند که اغلب در گلدان مانند یک درختچه سبز و زیبا و بدون هیچ مراقبت خاصی فضای بالکن تان را سبز می کنند. به صراحت می توان گفت که این گیاه مقاومت بالایی دارد و همچنین نیازی به رسیدگی و آبیاری زیاد نخواهد داشت.

یوکا:

یوکا نیز گیاهی مناسب برای کاشت و نگهداری در فضای بالکن محسوب می شود. قسمت های پایینی ساقه این گیاه به صورت غده دارای مواد غذایی هستند که موجب می شوند در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم باشد و همچنین فضای زیادی را اشغال نکند. به همین خاطر برای استفاده در بالکن های کوچک گیاهی بسیار مناسب خواهد بود. دقت داشته باشید که یوکا برای رشد نیاز به نور زیادی دارند و اگر ر شرایط ایده آل قرار بگیرد تا چندین متر ارتفاع خواهد داشت.

چگونگی مراقبت از گیاهان داخل بالکن

پیچ های رونده:

به طور کلی از گیاهان رونده مناسب برای کشت در فضای بالکن و تراس می توان به پاپیتال، عشقه و موچسب اشاره کرد. که این گیاه می توانند سایبان خوبی برای ایجاد یک فضای خنک و با طراوت در بالکن شما باشند و همچنین امکان کاشت دیگر گل ها را نیز برایتان آسان تر کننند. همانطور که می دانید زیبایی فضای ساختمان معمولا با ایجاد یک زیبایی بصری سبز دو چندان خواهد شد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *